26 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7755/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу
за позовом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Полтавська, 38, ЄДРПОУ 24718432)
до відповідача Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (27613, с. Велика Северинка, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., вул. Миру, 1, ЄДРПОУ 04365164)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся з позовом до суду, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.06.2024 р. №1591 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою";
- зобов'язати Великосеверинівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області вчинити дії, спрямовані на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопроводи Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв км 56+468 та км 56+608.
В обґрунтування позову вказано, що відповідач є суб'єктом права власності на вказані вище земельні ділянки та наділений функціями щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на них, а тому відмова відповідача, викладена у рішенні від 25.06.2024 №1591, є безпідставною та необґрунтованою.
25.12.2024 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
20.01.2025 відповідач подав відзив та повідомив, що у нього відсутні права на земельну ділянку під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопроводів Н-14 Олександрівка -Кропивницький - Миколаїв км 56+468 та км 56+608 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (код КВЦПЗ - 12.04) загальною та орієнтовною площею 6,50 га, оскільки ці землі у відповідності до п.п. ґ, п. 24 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України знаходяться під спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності. В задоволенні позову просив відмовити.
17.02.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій вказано, що відповідач у своєму відзиві на позов дійшов помилкового висновку про те, що Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області взагалі не має права на вказану вище земельну ділянку, оскільки ця земельна ділянка знаходиться під спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності, вважаючи, що Служба не є державною організацією (установою, закладом).
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг визначає Закон України «Про автомобільні дороги» від 8 вересня 2005 року № 2862-IV (далі - Закон № 2862-IV).
Статтею 7 Закону № 2862-IV передбачено, що автомобільні дороги загального користування є складовою Єдиної транспортної системи України і. задовольняють потреби суспільства в автомобільних пасажирських і вантажних перевезеннях. Автомобільні дороги загального користування перебувають у державній власності і не підлягають приватизації.
Відповідно до статті 8 Закону № 2862-IV автомобільні дороги загального користування поділяються на автомобільні дороги державного та місцевого значення. Автомобільні дороги державного значення підрозділяються на міжнародні, національні, регіональні та територіальні. До національних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що суміщені з національними транспортними коридорами і не належать до міжнародних автомобільних доріг, та автомобільні дороги, що з'єднують столицю України -місто Київ, адміністративний центр Автономної Республіки Крим, адміністративні центри областей, місто Севастополь між собою, великі промислові і культурні центри з міжнародними автомобільними дорогами. Перелік доріг державного значення, у тому числі їх ділянок, що суміщаються з вулицями міст та інших населених пунктів і фінансуються з державного бюджету, затверджує Кабінет Міністрів України один раз на три роки за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства.
Відповідно до Переліку автомобільних доріг загального користування державного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.12.2023 №1318, автомобільна дорога Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв має протяжність 232,2 кілометри і відноситься до національних автомобільних доріг загального користування державного значення.
На підставі статті 10 Закону № 2862-IV органами, що здійснюють управління автомобільними дорогами загального користування державного значення є: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.
Згідно підпункту 1 пункту 1 Положення про Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №439, Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури і який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення.
Одним із основних завдань Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України є реалізація державної політики у сфері дорожнього господарства та здійснення державного управління автомобільними дорогами загального користування державного значення (підпункт 1 пункту 3 Положення).
За підпунктом 3 пункту 5 Положення Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України з метою організації своєї діяльності приймає в установленому порядку рішення про утворення, реорганізацію і ліквідацію підприємств, установ та організацій, заснованих на державній власності, ініціює утворення господарських структур, затверджує статути (положення) підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Агентства відновлення, і господарських структур та здійснює контроль за їх дотримання, здійснює управління корпоративними правами держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також здійснює інші функції з управління об'єктами державної власності, передбачені законодавством.
Наказом Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України від 31.03.2023 №Н-125 затверджено Положення про Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області (далі - Положення №125), відповідно до якого Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області є державною неприбутковою організацією, яка заснована на державній власності і належить до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області є державною неприбутковою організацією - юридичною особою публічного права, утвореною в установленому законодавством порядку (пункт 3.1. Положення №125).
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області утворена відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №420 «Про структуру управління дорожнім комплексом», від 28.12.2001 №1809 «Деякі питання Державної служби автомобільних доріг», від 06.08.2003 №1221 «Деякі питання управління дорожнім комплексом», розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1221-р «Питання управління Державною службою автомобільних доріг об'єктами державної власності» (пункт 1.2. Положення №125).
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області спрямовується та координується уповноваженим органом управління (Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України), підзвітна і підконтрольна йому (пункт 3.2. Положення №125).
Метою діяльності Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області є забезпечення розвитку та функціонування автомобільних доріг загального користування державного значення у Кіровоградській області шляхом їх нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, ремонтів та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг (підпункт 2.1.1. пункту 2.1. Положення №125).
Одними із основних функцій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області є:
- облік та паспортизація автомобільних доріг, інвентаризація земель під автомобільними дорогами та оформлення на них відповідних правовстановлюючих документів (підпункт 2.3.41. пункту 2.3. Положення №125);
- взаємодія в межах своїх повноважень з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, незалежно від їх форм власності, та фізичними особами у вирішенні питань, пов'язаних із здійсненням Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області мети, предмету діяльності та функцій, визначених цим Положенням.
Судом встановлено, що Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області 01.11.2023 звернулася до Голови Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області з листом від 01.11.2023 №1024/01-16 та просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопровід Н-14 Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв км 56+468 та км 56+608 загальною орієнтовною площею 6,50 га, з них: земельна ділянка площею 3,75 га та земельна ділянка площею 2,75 га (а.с.15).
За результатами розгляду даного листа Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області відповідач на тридцять дев'ятій сесії восьмого скликання рішенням від 22.12.2023 №1481 відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаних вище земельних ділянок у постійне користування мотивуючи це тим, що він не має права розпоряджатися цими земельними ділянками (а.с.14).
04.04.2024 Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області звернулася до Голови Кіровоградської обласної військової адміністрації з листом від 22.03.2024 №282/01-15 та просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області з огляду на наявність рішення від 22.12.2023 №1481 (а.с.13).
15.05.2024 на адресу Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області надійшов лист Кіровоградської обласної військової адміністрації від 01.05.2024 №01-33/458/0.6, яким повідомлено, що з інформації Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 17.04.2024 №13-11-0.2-1615/2-24 встановлено, що відповідно до Технічної документації по встановленню меж Созонівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області 1991 року, частина запитуваних земельних ділянок віднесені до земель промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення, що розташовані на території Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, інша частина запитуваної земельної ділянки розташована за межами визначеними вищезазначеною Технічною документацією (а.с.11-12).
Судом встановлено, що рішенням Кропивницької міської ради від 28.05.2024 №1991 Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування під автомобільною дорогою загального користування державного значення Н-14 Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв загальною орієнтовною площею 5,500 га, з них: земельна ділянка площею 4,250 га (у тому числі по угіддях: 4,250 га - землі під дорогами, зокрема підґрунтовими) та земельна ділянка площею 1,250 га (у тому числі по угіддях: 1,250 га - землі під дорогами, зокрема підґрунтовими) для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства на території Кропивницької міської ради Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.22 - означені "2").
Дані земельні ділянки межують із земельними ділянками, на які Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області просила дозвіл у відповідача, що показано на схемі розташування земельних ділянок (а.с.22).
Рішенням Кропивницької міської ради від 10.09.2024 №2203 позивачу затверджений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування площею 3,9180 га та 1,2180 га під Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв (а.с.18-19).
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області 04.04.2024 вдруге звернулася до Голови Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області з листом від 22.03.2024 №239/01-16 та просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопровід Н-14 Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв км 56+468 та км 56+608 загальною орієнтовною площею 6,50 га, з них: земельна ділянка площею 3,75 га та земельна ділянка площею 2,75 га (а.с.15).
25.06.2024 Великосеверинівською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської області на сорок четвертій сесії восьмого скликання прийнято рішення №1591 яким відмовлено Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок 3,75 га та 2,75 га у постійне користування під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопровід Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв км 56+468 та км 56+608, які знаходяться на території Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.8).
Рішення містить посилання на ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 41 Конституції України, ч. 1, ч. 2 ст. 181, ст. 22, ч.3 ст. 11 Цивільного кодексу України, ст. 112, ч. 1 ст.92, ч. 1 ст. 67, ст.71, п. «а» ст. 17, ч.1, ч.2 ст. 20, ст. 122, ст. 123 ст. 24 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ч.1 ст.141 Господарського кодексу України, ст. ст.1,7,9,10 Закон України Про автомобільні дороги, ст. 31 Закону України «Про транспорт», ст.21 Закону України "Про дорожній рух", п.3 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України № 5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року, Постанови Верховного Суду України № 3-305гс15 від 24.06.2015. Також в рішенні вказано, що взято до уваги протокол постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та охорони навколишнього середовища від 07 червня 2024 року №21.
Додатково в рішенні вказано про невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів, оскільки сільська рада не є суб'єктом права власності на земельні ділянки, що знаходяться під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопроводів Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв на відрізках км 56+468 та км 56+608, та відповідно зазначених заявником у клопотанні, як бажане місце розташування земельної ділянки (земельних ділянок) (а.с.8).
Згідно ч. 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Великосеверинівська сільська рада розташована в Кропивницькому районі Кіровоградської області. Її територія складає 221,5 км2. Вона є частиною Великосеверинівської сільської територіальної громади, яка була утворена 12 червня 2020 року шляхом об'єднання Великосеверинівської, Високобайрацької, Оситнязької та Созонівської сільських рад Кропивницького району. Адміністративним центром громади є село Велика Северинка.
Судом встановлено, що Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області листом від 17 квітня 2024 року № 13-11-0.2-1615/2-24 повідомило Кіровоградську обласну військову адміністрацію про те, що відповідно до Технічної документації по встановленню меж Созонівської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області 1991 року, частина запитуваних земельних ділянок (3,75 га та 2,75 га) віднесені до земель промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення, що розташовані на території Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, інша частина запитуваної земельної ділянки розташована за межами визначеними вищезазначеною Технічною документацією.
Відповідно до абзацу третього пункту 8 Розділу VII "Прикінцеві та Перехідні положення" відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, встановлені до набрання чинності Законом України "Про землеустрій", вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів формування території і встановлення меж сільських, селищних рад або інших матеріалів, за якими відповідно до законодавства, що діяло на момент їх затвердження, здійснювалося встановлення (зміна) їх меж. У разі відсутності таких матеріалів і до моменту внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі сіл, селищ, міст на підставі документації, визначеної статтею 21 цього Закону, відомостями про такі межі вважаються дані, що збігаються з межами, відображеними в індексних кадастрових картах (планах) сіл, селищ, міст.
У своєму листі на адресу Кіровоградської обласної військової адміністрації Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області також вказало, що з урахуванням індексних кадастрових даних Державного земельного кадастру, частина земельної ділянки, яка не ввійшла до меж вищевказаної Технічної документації розташована на території Великосеверинівської (Созонівської) сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, а частина розташована в межах індексних кадастрових карт м. Кропивницький з кадастровою зоною 3510100000:07. Однак листом Кропивницької міської ради від 23.04.2024 № 2985/15 поінформовано, що вищезазначені земельні ділянки не входять в проектну межу міста Кропивницького, а тому правовий статус земельних ділянок встановлюється з урахуванням вимог пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Відповідно до пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зазначених у цьому пункті. Тому запропоновано звернутися з даного питання до відповідного органу місцевого самоврядування.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що в силу норм п.ґ ст. 24 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, земельні ділянки 3,75 га та 2,75 га, на які позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопровід Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв км 56+468 та км 56+608, не вважаються землями комунальної власності оскільки знаходяться за межами населених пунктів на території Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.
Відповідно до пункту 24 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Судом встановлено, що земля під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопровід Н-14 Олександрівка - Кропивницький - Миколаїв км 56+468 та км 56+608 не має кадастрового номера, а отже не є сформованою у земельну ділянку, а тому є тими "іншими земельними ділянками", в розумінні абзацу десятого пункту 24 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України.
В ході судового розгляду встановлено, що оскаржуване рішення не містить посилання в якості підстави для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на підпункт ґ пункту 24 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України. Загальне посилання в рішенні на пункт 24 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, який передбачає сім різних випадків за наявності яких, відповідні землі не можуть вважатися землями комунальної власності, не відповідає принципу вмотивованості рішення суб'єкта владних повноважень в контексті обґрунтованості його прийняття та правової визначеності, конкретизації.
При цьому обґрунтування відповідачем своїх заперечень щодо правомірності оскаржуваного рішення змістом підпункту ґ пункту 24 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України у відзиві на позов не може бути взяте судом до уваги як правового мотиву для його прийняття через відсутність посилання на такий пункт у самому оскаржуваному рішенні як на підставу для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
В оскаржуваному рішенні вказано, що земельні ділянки "загальною та орієнтованою площею 6,50 га з них 3,75 га та 2,75 га розташовані на території Великосеверинівської територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області" без зазначення того, чи розташовані в межах населених пунктів чи поза їх межами. Окрім цього, враховуючи інформацію про те, що такі земельні ділянки частково ввійшли до меж території Великосеверинівської (Созонівської) сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, а частково розташовані в межах індексних кадастрових карт м. Кропивницький з кадастровою зоною 3510100000:07, відповідач не надав беззаперечних документальних доказів того, що вони (земельні ділянки) не перебувають у комунальній власності.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень міських, сільських рад у галузі земельних відносин належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
У відповідності до статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст є комунальною власністю. Отже, право комунальної власності на землю (земельні ділянки), виникає і без реєстрації в силу спеціальних вимог закону.
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування, із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Таким чином, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування лише на підставі відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
При цьому, питання регулювання земельних відносин відповідно до закону вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Частинами 1, 2 ст. 59 вказаного Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Підстави відмови повинні бути обґрунтовані та мотивовані у відповідному рішенні.
Як видно у даному випадку таке відповідачем здійснене не було.
Не заслуговують на увагу і формалізовані посилання в оскаржуваному рішенні на протокол постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва, транспорту, зв'язку, екології та охорони навколишнього середовища від 07 червня 2024 року №21, копія якого додана до матеріалів справи. Так, його зміст не містить обґрунтованих фактів або обставин, встановлених комісією. В протоколі формально викладений той текст, який ввійшов до змісту оскаржуваного рішення: "... юридичним відділом сільської ради рекомендовано відмовити у зв'язку з невідповідністю місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів, оскільки сільська рада не є суб'єктом права власності на земельні ділянки, що знаходяться під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопроводів Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв на відрізках км 56+468 та км 56+608 (ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 41 Конституції України, ч. 1, ч.2 ст, 181, ст. 22, ч.3 ст. 11 Цивільного кодексу України, ст. 112, ч. 1 ст.92, ч. 1 ст. 67, ст.71, п. «а» ст. 17, ч.1, ч.2 ст. 20, ст. 122, ст. 123 ст. 24 розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України, ч. 1 ст. 141 Господарського кодексу України, ст. ст.1, 7, 9, 10 Закон України Про автомобільні дороги, ст. 31 Закону України «Про транспорт», ст.21 Закону України "Про дорожній рух", п.3 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України №5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року, Постанови Верховного Суду України № 3-305гс15 від 24.06.2015)."
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення та необхідність його скасування.
З приводу вимог про зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, суд зазначає наступне.
Суд звертає увагу сторін, що дискреційні повноваження - це повноваження осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість в межах легітимних варіантів на власний розсуд визначати повністю або частково зміст чи обсяг рішення, яке приймається органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, або обирати на власний розсуд один із кількох варіантів рішень, передбачених проектом акту, встановлювати строки, підстави та порядок прийняття рішень.
Розгляд заяви і документів з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування у даному випадку є дискреційним повноваженням органу місцевого самоврядування, а тому, за відсутності легітимних мотивів та обґрунтування оскаржуваного рішення такий орган повинен повторно, з урахуванням висновків суду, розглянути у встановленому порядку таку заяву та прийняти відповідне мотивоване та обґрунтоване рішення.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву з урахуванням висновків суду, тобто в належний у даному випадку спосіб.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позову, беручи до уваги той факт, що в даних правовідносинах Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області не діяла як суб'єкт владних повноважень, на користь позивача слід стягнути витрати по сплаті судового збору у сумі 3028,00 грн. (а.с.48) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.77-79, 90, 132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 25.06.2024 №1591 "Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою".
Зобов'язати Великосеверинівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області повторно розглянути заяву Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування під автомобільною дорогою загального користування державного значення шляхопроводи Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв км 56+468 та км 56+608 від 22.03.2024 вих.№239/01-16 (вхідний від 04.04.2024 №67/05-02) з доданими документами та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 24718432) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 3028,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Великосеверинівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04365164).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Повне судове рішення виготовлене 26.06.2025.
Сторони:
позивач Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Кіровоградській області (25015, м. Кропивницький, вул. Полтавська, 38, ЄДРПОУ 24718432),
відповідач Великосеверинівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області (27613, с. Велика Северинка, Кропивницький р-н, Кіровоградська обл., вул. Миру, 1, ЄДРПОУ 04365164).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА