про залишення позовної заяви без руху
26 червня 2025 року м. Київ № 320/24260/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України , Міністерства фінансів України про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Державної казначейської служби України , Міністерства фінансів України про зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення її без руху, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 2 КАС країни визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві позивач не називає порушень, вчинених відповідачем у сфері управлінської діяльності, чим порушує вимоги п. 4 ч. 5 ст. 160 та ч. 1 ст. 2 КАС України. Позивач лише називає, як порушення, дії Державної казначейської служби України з приводу виконання судового рішення.
В той же час, таке виконання, відповідно до чинного законодавства не відноситься до примусового порядку виконання судових рішень, який передбачає виняткове адміністрування і вчинення відповідних управлінських дій державною виконавчою службою.
Відповідно, оскільки законодавством не передбачено для Державної казначейської служби України управлінських повноважень щодо виконання судових рішень, визначений позивачем спосіб захисту у позовних вимогах не обґрунтований з точки зору критерію законності, чим не виконано вимоги п. 4 ч. 5 ст. 160 та ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, дана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим КАС України
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом визначення кола осіб та предмету позову, які б передбачали належний і допустимий предмет розгляду в адміністративному судовинстві відповідно до вимог частини 1 статті 2 та пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України , Міністерства фінансів України про зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Терлецька О.О.