Рішення від 25.06.2025 по справі 280/8186/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 червня 2025 року Справа № 280/8186/24 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу

за позовом - Головного управління ДПС у Запорізькій області

до - ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО -ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОЕНЕРГОСТАЛЬ"

про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг,-

ВСТАНОВИВ:

02 вересня 2024 року до суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі по тексту - позивач), до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОЕНЕРГОСТАЛЬ" (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОЕНЕРГОСТАЛЬ", яке має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить платнику податків. кошти у сумі податкового боргу у сумі 847 984,04 грн із яких:

- 77 998,03 грн з податку на прибуток приватних підприємств, (код платежу 11021000 на р/р UА218999980333139318000008479) ГУК у Зап.обл/Запорізька обл./1021000, код одержувача 37941997 в Казначейство України (ЕАП).

- 769 986,01 грн з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), (код платежу 14060100 на р/р UА218999980313010029000008001) ГУК у Зап.обл/ Запорізька обл. /14060100. код одержувача 37941997 в Казначейство України (ЕАП).

Позов обгрунтовано тим, що за відповідачем рахується податковий борг.

03 вересня 2024 року ухвалою суду відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 280/8186/24 та призначено підготовче засідання на 01 жовтня 2024 року о 10 год. 00 хв.

01 жовтня 2024 року ухвалою суду підготовче засідання по справі № 280/8186/24 - відкладено. Наступне підготовче засідання призначено на 31 жовтня 2024 року о/об 10 год. 00 хв.

31 жовтня 2024 року ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі № 280/8186/24. Відкладено підготовче засідання на 28 листопада 2024 року о 15 год. 00 хв.

28 травня 2025 року ухвалою суду підготовче засідання по справі у справі № 280/8186/24 - відкладено. Наступне підготовче засідання призначено на 04 червня 2025 року о/об 10 год. 00 хв.

04 травня 2025 р. ухвалою суду підготовче провадження у справі № 280/8186/24 - закрито та призначено судове засідання на 24 червня 2025 року об 10 год. 00 хв.

Представники сторін у судове засідання не прибули. Були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином.

23 червня 2025 р. від представника відповідача до суду надійшла заява, в якій просить суд - розглянути справу без участі представника.

24 червня 2025 р. від представника позивача до суду надійшла заява, в якій представник просить суд розглянути справу без участі представника. В заяві представник повідомляє суд, що станом на 2406.2025 залишок податкового боргу складає 174 808,73 гривень, з яких - 76 353,51 грн - по податку на прибуток приватних підприємств та 98 455,22 грн - по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

З урахуванням вимог ст. ст. 205, 229 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження та на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО - ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДНІПРОЕНЕРГОСТАЛЬ", код ЄДРПОУ 23881078 зареєстровано як юридична особа, про що в Єдиному державному реєстрі внесено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи.

На підставі податкового повідомлення - рішення № 0194481807 від 17.12.2021 виник податковий борг у відповідача.

Податковий борг виник внаслідок проведеної ГУ ДПС у Запорізькій області камеральної перевірки, було складено акт № 1785/08-01-04-07/23881078 від 29.02.2024.

На підставі даного акту перевірки контролюючим органом прийняті податкові повідомлення - рішення:

- форми "ІІІ" № 00037020407 від 29.03.2024 яким визначено суму за штрафними санкціями у розмірі 62 138,45 грн;

- форми "ІІІ" №00037050407 від 2903.2024 яким визначено суму за штрафними санкціями у розмірі 522 329,90 грн.

Також податковий борг виник внаслідок проведеної ГУ ДПС у Запорізькій області камеральної перевірки було складено акт № 9211/08-01-94-07/23881078 від 12.06.2024.

На підставі даного акту контролюючим органом прийняте податкове повідомлення - рішення форми "Н" № 00129139407 від 15.07.2024 яким визначеном суму за штрафними санкціями у розмірі 10 636,85 грн.

24 червня 2025 р. від представника позивача до суду надійшла заява, в якій представник, зокрема, зазначає, що станом на 24.06.2025 залишок податкового боргу складає 174 808,73 гривень, з яких - 76 353,51 грн - по податку на прибуток приватних підприємств та 98 455,22 грн - по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

У встановлений законом строк зазначені суми сплачені відповідачем не були та набули статусу податкового боргу.

З наведених підстав, контролюючий орган звернувся до суду.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий Кодекс України (далі - ПК України).

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У зазначені строки грошове зобов'язання відповідачем не сплачено (зазначена обставина відповідачем не спростована), а тому у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України вважається сумою податкового боргу.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючі та органи стягнення є:

41.1. Контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

41.2. Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

За п.п. 14.1.137 ст.14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України;

Відповідно до ст. 19 ПК України, державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податку та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри ведення яких покладено законодавством на контролюючи органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників, визначені законом.

Також, підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Кодексу).

Відповідно до пп. 95.1- 95.3 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.4 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено матеріалами справи, у відповідача виник податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Як встановлено судом, станом на 24.06.2025 залишок податкового боргу складає 174 808,73 гривень, з яких - 76 353,51 грн - по податку на прибуток приватних підприємств та 98 455,22 грн - по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Згідно із пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пп. 95.1- 95.3 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.4 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1244 «Про деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платнику податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме:

• згідно п. 2 - «Вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2-95.4 статті 95 Податкового кодексу України».

• згідно п. 3 - «Під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу».

• згідно п. 4 - «У рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та інших місцях зберігання коштів».

• Згідно п. 5, 6 - «За результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми. Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передасться банку або іншій фінансовій установі, що має право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту».

Зважаючи на вищевикладене, погашення податкового боргу згідно чинного законодавства здійснюється за рішенням суду, як з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника так і за рахунок готівки.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи, що відповідачем не спростовано доводів позивача та не надано суду доказів погашення податкового боргу, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО - ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОЕНЕРГОСТАЛЬ" (69008, м. Запоріжжя, вул. Експесівська, буд. 6, код ЄДРПОУ 23881078) про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг,- задовольнити частково.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОЕНЕРГОСТАЛЬ", яке має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить платнику податків. кошти у сумі податкового боргу у сумі 174 808,73 грн з яких:

- 76 353,51 грн з податку на прибуток приватних підприємств, (код платежу 11021000 на р/р UА218999980333139318000008479) ГУК у Зап.обл/Запорізька обл./1021000, код одержувача 37941997 в Казначейство України (ЕАП).

- 98 455,22 грн з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), (код платежу 14060100 на р/р UА218999980313010029000008001) ГУК у Зап.обл/ Запорізька обл. /14060100. код одержувача 37941997 в Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 25 червня 2025 року.

Суддя Р.В. Сацький