про прийняття звіту про виконання судового рішення
та встановлення нового строку для подання звіту
25 червня 2025 року м. Житомир Справа № 240/28643/23
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні поданий Військовою частиною НОМЕР_1 звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у справі № 240/28643/23 позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено частково та:
- визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо розрахунку та виплати ОСОБА_1 у період з 29.01.2020 по 09.02.2023 року грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані календарні дні основної і додаткової відпусток без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 № 1082-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 19.11.2021 № 1928-ІХ та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ;
- зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 09.02.2023 року грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані календарні дні основної і додаткової відпусток з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 № 1082-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 19.11.2021 № 1928-ІХ та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ, на відповідний тарифний коефіцієнт, а також провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 13 повних календарних років служби без урахування індексації грошового забезпечення, яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби;
- зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 13 повних календарних років служби з урахуванням: індексації грошового забезпечення, яку ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби; перерахованого посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для посади ОСОБА_1 , згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб".
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Згідно відомостей, які оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, вказане рішення набрало законної сили 05.12.2024 року.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 року за відповідною заявою ОСОБА_1 , поданою в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України в зв'язку з невиконанням відповідачем судового рішення у цій справі, було встановлено Військовій частині НОМЕР_1 строк для подання звіту про виконання рішення терміном тридцять днів з дня набрання ухвалою законної сили.
17.06.2025 року, в межах встановленого судом строку, від Військової частини НОМЕР_1 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення від 01.10.2024 року у цій справі.
У поданому звіті відповідачем зазначено, що на виконання судового рішення ним виконано наступне:
- проведено перерахунок ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 09.02.2023 року грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення та належних виплат при звільненні) з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 № 1082-ІХ, "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 19.11.2021 № 1928-ІХ та "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 №2710-ІХ, на відповідний тарифний коефіцієнт (довідка розрахунок грошового забезпечення, належного до виплати ОСОБА_1 додана до звіту);
- відповідно до п. 4.4.2. "Алгоритму опрацювання документів щодо неоскарження рішень судів, виконання рішень судів, які набрали законної сили та потребують видатків державного бюджету для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям", отримано погодження на неоскарження вище зазначеного рішення суду від розпорядника коштів другого ступеню - ІНФОРМАЦІЯ_1 ВЧ НОМЕР_2 за вх. № 154/181/1-2526 від 09.12.2024 та включено потребу в коштах до щомісячних заявок-розрахунків (додано до звіту).
Разом з тим, не заперечуючи щодо свого обов'язку по виконанню рішення в частині виплати спірної суми, відповідач вказує, що рішення в цій частині не виконане у зв'язку з відсутністю фінансування. Зазначає, що розпорядником коштів другого ступеню, як станом на кінець 2024 року, так і протягом січня місяця та звітного періоду червня 2025 року не було забезпечено належного фінансування військової частини НОМЕР_1 за КЕКВ 2800 для закриття заборгованості на виконання рішень судів та сплати судових зборів.
Звертає увагу на той факт, що не має можливості самостійно розпоряджатись бюджетними коштами, оскільки органами Державної казначейської служби України в Одеській області систематично здійснюється безспірне списання коштів з рахунків військової частини НОМЕР_1 за КЕКВ 2800, у розмірі асигнувань, виділених на виконання судових рішень та сплату судового збору, без згоди та участі командування військової частини НОМЕР_1 в рахунок виконавчих проваджень, у відповідності до Постанови КМУ №845 від 03.08.2011 року "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", зокрема, за рішеннями Одеського окружного адміністративного суду у справах №№420/15732/24, 420/15733/24
Стверджує, що ним щомісячно подається до забезпечувального фінансового органу заявки-розрахунки на фінансування для виплат за відповідними напрямками, в тому числі і на виконання рішень суду, проте станом на день подання звіту бюджетні призначення та бюджетні асигнування за КЕКВ 2800 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року по справі № 240/28643/23 Військовій частині НОМЕР_1 розпорядниками коштів вищих рівнів не надавалися.
Як вбачається з матеріалів поданого звіту, його також було надіслано військовою частиною позивачу за вказаною ним у позовній заяві електронною адресою.
Від позивача будь-яких зауважень чи заперечень щодо поданого звіту не надходило.
Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи відсутність відповідних клопотань, суд здійснює розгляд поданого звіту в письмовому провадженні без проведення судового засідання.
Вирішуючи питання щодо прийняття звіту, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Частинами 2-3 статті 382-3 КАС України встановлено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Як зазначалося вище, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у цій справі було зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 09.02.2023 року грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористані календарні дні основної і додаткової відпусток з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідні роки, а також одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50%.
Як вбачається із доданих до звіту документів, відповідачем здійснено розрахунок належної позивачу до виплати суми грошового забезпечення, що свідчить про часткове виконання рішення суду та наявність підстав для прийняття поданого в цій частині звіту.
За розрахунками відповідача різниця між нарахованим та виплаченим грошовим забезпеченням склала 418 807,97 грн., з яких 254 650,25 грн. - сума основних та додаткових видів грошового забезпечення, 92 636,72 грн. - компенсація за невикористані відпустки та 71 521,00 грн. - сума одноразової грошової допомоги при звільненні.
Водночас, як стверджує відповідач, причиною невиконання рішення в частині виплати суми грошового забезпечення є відсутність бюджетного фінансування та наголошує на вжитті ним необхідних заходів для виконання рішення. На підтвердження наведеного долучає до звіту копії заявок-розрахунків за січень, березень, квітень, травень та червень 2025 року, поданих начальнику забезпечувального фінансового органу, а також листи Військової частини НОМЕР_1 від 09.02.2025, 10.03.2025, 10.04.2025, 10.05.2025, 10.06.2025 року, надіслані до Командувача ВМС ЗСУ з фінансово-економічної роботи - начальника управління щодо необхідності фінансування невиконаних судових рішень.
Також надано лист Департамента соціального забезпечення Міністерства оборони України від 25.02.2025 року, в якому зазначається про те, що в Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень за напрямком грошового забезпечення.
З наведеного слідує, що невиконання судового рішення в повному обсязі відбулося не з вини відповідача.
Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу.
З огляду на неповне виконання судового рішення, вжиття відповідачем належних заходів для його виконання, суд дійшов висновку про часткове прийняття поданого звіту та можливість встановлення тридцятиденного строку для подання відповідачем звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у справі № 240/286473/23 в частині виплати перерахованого грошового забезпечення позивачу.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення від 01.10.2024 року в адміністративній справі № 240/28643/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії в частині нарахування грошового забезпечення.
Встановити тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.10.2024 року у справі № 240/28643/23 в частині виплати грошового забезпечення, відповідно до вимог частин 2-3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в частині прийняття звіту про виконання судового рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя Н.М. Майстренко