Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 червня 2025 року Справа№640/8362/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить:
визнати протиправною відмову Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо перерахунку та виплати Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та 2021 рік, як члену сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік та 2021 рік, як члену сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередніх виплачених сум допомоги.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на невиплату їй в повному розмірі грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки, як члену сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, у встановленому Законом розмірі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2022 відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідачем - Департаментом соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у поданому до суду відзиві на позовну заяву зазначено, що до повноважень Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування і виплата компенсацій і допомог, зокрема разової грошової допомоги до 5 травня. Такими повноваженнями наділено Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Тому, позовні вимоги заявлені позивачем до Департаменту є недоцільними та безпідставними. Крім того, зазначено про належне виконання зобов'язань перед позивачем.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу №640/8362/22 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 вказану справу прийнято до провадження. Розгляд справи ухвалено проводити спочатку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду задоволено. Визнано поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду та поновлено строк звернення з даним позовом до суду. У задоволенні клопотання Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено. Запропоновано учасникам справи протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання цієї ухвали надати суду письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин у цій справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також у разі врегулювання спору.
Від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відзив на позовну заяву не надходив, натомість на виконання вимог ухвали надані відомості про суму виплаченої позивачу допомоги до 5 травня.
01.05.2025 від Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшло клопотання про залучення співвідповідача - Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Також в матеріалах справи наявне клопотання Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшло клопотання про залучення співвідповідача - Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, подане 22.09.2022.
Суд зазначає, що позивачем, на виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2022 про залишення позовної заяви без руху було подано уточнений позов, в якому визначено в якості відповідачів: Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2022 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
У зв'язку з наведеним, додатково не потребується вирішення питання про залучення Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в якості другого відповідача.
Судом встановлено такі фактичні обставини у справі.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни для сімей померлих ветеранів війни, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 .
Листом Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.02.2022 позивачу повідомлено про те, що за інформацією Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту І «Про жертви нацистських переслідувань» у 2020 році на підставі розпорядження управління соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації позивачу, як дружині померлої особи з інвалідністю внаслідок війни, була нарахована разова грошова допомога до 5 травня в розмірі 900,00 грн, виплата якої здійснена 08.07.2020 шляхом перерахування коштів на картковий рахунок AT «Ощадбанк». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і «Про жертви нацистських переслідувань» на підставі списків Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у 2021 році на підставі списків Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві позивачу, як члену сім'ї загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, була нарахована разова грошова допомога до 5 травня в розмірі 966,00 грн, виплата якої здійснена 22.04.2021 шляхом перерахування коштів на картковий рахунок AT «Ощадбанк». Враховуючи викладене, грошова допомога за 2020 - 2021 роки виплачувалась в розмірах, встановлених чинним законодавством, тому підстав для здійснення перерахунку та проведення доплати до виплаченого розміру грошової допомоги немає.
Згідно наданої Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат довідки від 23.06.2025 №044/349/09 ОСОБА_1 (РНОКП НОМЕР_3 ), на підставі рішення управління соціальної та ветеранської політики Святошинської районної у місті державної адміністрації виплата разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та на підставі списків Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за 2021 рік здійснена шляхом перерахування коштів на особовий рахунок отримувача в установу банку, а саме: за 2020 рік в розмірі 900,00 грн - 20.07.2020; за 2021 рік в розмірі 966,00 грн - 22.04.2021.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнано неконституційними зокрема положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України було визначено, зокрема, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тобто, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати зокрема розмір разової грошової допомоги до 5 травня.
На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 19.02.2020 №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"», пунктом першим якої передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема: членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 900 гривень.
Також Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"», якою затверджено «Розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань», зокрема, членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 966 гривень.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України зазначив, що встановлення пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону № 3551, що суперечить принципу верховенства права, установленому статтею 8 Конституції України.
Частиною 2 статті 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у 2020-2021 роках позивач набула право на грошову допомогу до 5 травня в редакції ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 №367-ХІV, яка передбачала розмір цієї допомоги п'ять мінімальних пенсій за віком.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 виплата разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та за 2021 рік здійснена шляхом перерахування коштів на особовий рахунок отримувача в установу банку, а саме: за 2020 рік в розмірі 900,00 грн; за 2021 рік в розмірі 966,00 грн., що не відповідає вимогам статті 15 Закону № 3551-XII та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги в належному розмірі.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до приписів частини другої статті 9 КАС суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Проте, вказаною нормою встановлено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що не нарахування та невиплата у повному обсязі відповідачем-2 позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком є протиправною бездіяльністю відповідача-2. Належним способом захисту порушених прав позивача в даному випадку буде зобов'язання відповідача-2 нарахувати і виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня за 2020-2021 роки у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вимоги до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) задоволенню не підлягають, оскільки до повноважень Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування і виплата компенсацій і допомог, зокрема разової грошової допомоги до 5 травня, відповідно до положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 № 65 (в редакції розпорядження КМДА від 27.03.2017 № 349).
Таким чином, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав.
Частиною третьої статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору. (частина восьма статті 139 КАС України)
Відповідно до копії квитанції від 02.06.2022 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Оскільки спір виник внаслідок бездіяльності відповідача-2, визнаною за результатом розгляду даної справи протиправною, тому сплачений позивачем судовий збір в розмірі 992,40 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 в повному розмірі.
Керуючись приписами ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03165, м. Київ, просп. Любомира Гузара, буд. 7, код ЄДРПОУ 37441694), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, просп. Любомира Гузара, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та за 2021 рік, як члену сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, в розмірі меншому, ніж п'ять мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік та за 2021 рік, як члену сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 26.06.2025.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Загацька