Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 червня 2025 року Справа№640/12399/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просила визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки ПАТ “Кіровський ковальський завод “Центрокуз» (ЧАО “Кировский кузнечный завод “ЦЕНТРОКУЗ») від 13.02.2017 № 63 та довідки Мирнинського будівельно,-монтажного тресту (Мирнинского строительно-монтажного треста) від 30.12.2016 № 51 про заробітну плату та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок про заробітну плату з дня подання заяви - з 09.06.2022.
У наданому до суду позові позивач, посилаючись на правову позицію Верховного Суду у постанові від 22.10.2018 у справі 235/2357/17, за змістом якої документи, видані окупаційною владою мають визнаватися у разі, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення прав громадян, зауважила, що неприйняття відповідачем відомостей наведених довідок призводить до обмеження її права на отримання пенсії у належному розмірі.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзиві. За змістом відзиву відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача із врахуванням довідок, що видані установами, які розташовані на території, де органи державної влади не здійснюють повноваження, оскільки постановою КМУ № 595 від 07.11.2014 до 01.12.2014 було встановлено необхідність переміщення всіх бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.11.2022 відкрито провадження у справі № 640/20144/22.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу № 640/20144/22 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою від 04.03.2025 справу прийнято до провадження судді Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , 1658 року народження, є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою № 3004-24725 від 29.11.2017. Позивач є отримувачем пенсії з 2016 року, перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві, що є відповідачем у справі, з липня 2018 року.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивач в період до 01.03.2023 була отримувачем пенсії за віком, після 01.03.2023 - отримувачем пенсії по втраті годувальника.
За матеріалами пенсійної справи позивач протягом 2021-2022 років неодноразово зверталася до відповідача із заявами про проведення перерахунку пенсії із врахуванням заробітку за періоди її роботи з січня 1987 року по липень 1992 року та з вересня 1995 по березень 1996 року на підставі довідок про заробітну плату від 13.02.2017 № 13, виданої ЧАО “Кировський кузнечный завод “Центрокуз» та від 30.12.2016 № 51, виданої Мирнинським будівельно-монтажним трестом, втім за наслідком їх розгляду їй було відмовлено у проведенні перерахунку.
Так, рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області від 23.11.2021 № 930040325247 відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії із врахуванням довідки про заробітну плату від 13.02.2017 № 13, виданої ЧАО “Кировський кузнечный завод “Центрокуз» за період роботи з 01.01.1987 по 31.07.1992, що зареєстровано у Луганській області, через видачу довідки підприємством, що не зареєстроване на підконтрольній Україні території та із врахуванням довідки про заробітну плату від 30.12.2006 № 5 виданої АК “Алроса» (ПАО) Управління капітального будівництва Мирнінський будівельно-монтажний трест за період з 01.09.1995 по 31.03.1996 через визначення в ній заробітної плати з урахуванням регіонального коефіцієнта.
Всі інші звернення позивача про перерахунок пенсії із врахуванням зазначених довідок, були розглянуті відповідачем в порядку, передбаченому Законом України “Про звернення громадян».
Листом від 09.06.2022 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила відобразити нарахування заробітної плати за період з січня 1987 року по липень 1992 року у ПрАТ (ЧАО) “Кіровський кузнечный завод “Центрокуз» (м. Луганськ) та за період з вересня 1995 по березень 1996 в Управлінні капітального будівництва Мирнинського будівельно-монтажного тресту (Російська Федерація) на підставі довідок від 30.12.2016 № 51 та 13.02.2017 № 63 та здійснити перерахунок пенсії.
Листом відповідача від 14.06.2022 № 12401-11701/Ц-02/8-2600/22 позивачу роз'яснено, що за наслідком розгляду наданої нею заяви від 09.06.2022 (вх № 11701/Ц-2600-22) органом призначення пенсії викладено висновок про відсутність підстав для прийняти до розрахунку пенсії довідки № 51 від 30.12.2016 та № 63 від 13.02.2017, оскільки довідки видані установами, які розташовані на території, на якій органи державної влади не здійснюють повноважень.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
Відповідно до частини 1 ст. 27 Закону України № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 1 ст. 40 Закону України № 1058 визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 43 Закону № 1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (частина перша статті 44 Закону 1058).
Згідно з частиною 4 ст. 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі за текстом Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1. Розділу 1 Порядку 22-1, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший; заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 у № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436.
Згідно з пунктами 4.1. та 4.2. Розділу 4 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Спірним питанням у межах цієї справи є правомірність відмови відповідача у проведенні перерахунку позивачу пенсії на підставі заяви від 09.06.2022.
Як встановлено під час розгляду справи судом, заяву позивача про призначення пенсії розглянуто відповідачем в порядку, визначеному Законом України “Про звернення громадян» № 393 (далі за текстом Закон № 393).
Згідно з преамбулою цього Закону ним врегульовані питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до статті 1 Закону № 393 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно зі статтею 3 Закону № 393/96-ВР:
пропозиція (зауваження) - це звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - це звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Частинами першою, третьою статті 15 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Подання заяви про перерахунок пенсії передбачено статтею 44 Закону № 1058. Відповідно до додатку 1 до Порядку №22-1 заява про призначення/перерахунок пенсії, крім персональних даних особи, містить наступний розділ “Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, перевести з одного виду на інший (непотрібне закреслити)».
Тобто, заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону № 393/96-ВР.
При цьому, Законом № 1058-IV та Положенням про Пенсійний фонд України прямо встановлено повноваження Пенсійного фонду України визначати порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку, що положення статті 40 Конституції України та Закону № 393/96-ВР не врегульовують відносини між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а саме, між позивачем як пенсіонером у випадках перерахунку пенсії.
Таким чином, відповідач, розглянувши заяву позивача про перерахунок пенсії в порядку, визначеному Законом України “Про звернення громадян» припустився порушення п. 4.2. Порядку 22-1.
За змістом наданої відповідачем відмови у перерахунку пенсії, оформленої листом від 14.06.2022 № 12401-11701/Ц-02/8-2600/22, неможливість врахування відомостей про заробітну плату згідно з довідками № 51 від 30.12.2016 та № 63 від 13.02.2017 вмотивовано частинами 2, 3 ст. 9 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», згідно з якими будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, а будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акту цивільного стану.
Щодо правомірності відмови у перерахунку пенсії за наведених у листі відповідача підстав, суд вважає за необхідне зазначити таке.
У наявній в матеріалах справи довідці Мирнинського будівельно-монтажного тресту Управління капітального будівництва Публічної акціонерної компанії “Алроса» (Російська Федерація, Республіка Саха, Якутія) від 30.12.2016 № 51 наведені відомості про заробітну плату позивача за період з вересня 1995 року по березень 1996 року, згідно з приміткою у довідці заробітні плата нараховано із застосуванням районного коефіцієнту 2,0 та північних надбавок, з нарахованих та зазначених у довідці сум після 1991 року здійснені відрахування до Пенсійного фонду РФ відповідно до встановлених тарифів.
У наявній в матеріалах справи довідці приватного акціонерного товариства “Кіровський кузнечный завод “Центрокуз» (ЛНР) від 13.02.2017 № 63 наведені відомості про заробітну плату позивача за період з січня 1987 року по липень 1992 року. У довідці зазначено, що підприємство є розпорядником документів ПрАТ “ККЗ “Центрокуз», зареєстрованого в Україні.
Суд зазначає, що відмова відповідача врахувати відомості довідки Мирнинського будівельно-монтажного тресту Управління капітального будівництва Публічної акціонерної компанії “Алроса» від 30.12.2016 № 51, що вмотивована положеннями Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є необґрунтованою, оскільки зазначена довідка містить відомості про заробітну плату отриману за період роботи позивача в районах Крайньої Півночі - Республіка Саха, Якутія (Російська Федерація), з огляду на що положення цього закону не є релевантними у цих правовідносинах.
На час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії питання пенсійного забезпечення громадян України, які працювали на території російської федерації, регулювалися Угодою про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, відповідно до якої пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць Угоди здійснюється за нормами законодавства держави, на території якої вони проживають. Ця угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (стаття 5 Угоди). Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які враховуються до трудового стажу.
Відповідно до вимог статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, яка підписана та набрала чинності 13.03.1992, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.
Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
Беручи до уваги врахування до стажу роботи позивача під час призначення пенсії періоду роботи у Мирнинському будівельно-монтажному тресті Управління капітального будівництва Публічної акціонерної компанії “Алроса» (Російська федерація, Республіка Саха, Якутія) з вересня 1995 року по березень 1996 року та відсутність в матеріалах справи документів, які б ставили під сумнів достовірність відомостей, що зазначені у довідці від 30.12.2016 № 51, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача із врахуванням відомостей про заробітну плату позивача за період вересня 1995 року по березень 1996 року на підставі довідки від 30.12.2016 № 61 є неправомірною.
Під час надання оцінки правомірності відмови відповідача врахувати відомості довідки приватного акціонерного товариства “Кіровський кузнечный завод “Центрокуз» (ЛНР) від 13.02.2017 № 63 суд виходить з нижчевикладеного.
Згідно з матеріалами справи підприємство, на якому працювала позивач у період з січня 1987 року по липень 1992 року, на теперішній час знаходиться на тимчасово окупованій території.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII (далі - Закон №1207-VII), тимчасово окупованою територією визначено сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 4 Закону №1207-VII на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 ст. 17 Закону №1207-VII передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
За правилами ст. 18 Закону №1207-VII громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не відповідно до законодавства України, визначено, зокрема, Законом №1207-VII.
Частинами 1 3 статті 9 Закону №1207-VII передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Аналіз зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що акт (рішення, документ), виданий органом на тимчасово окупованій території є недійсним і не створює правових наслідків у разі, якщо він виданий органом створеним у порядку, не передбаченому законом.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 1207-VII встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справах “Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), “Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та “Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) зазначив: “Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, у виняткових випадках визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Слід зауважити також, що стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані “намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Зважаючи на викладене, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи сформульовані в рішеннях Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, як доказів, оскільки їх не прийняття призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача врахувати відомості наданих позивачем довідок про заробітну плату від 13.02.2017 № 63 та від 30.12.2016 № 51, а тому не здійснивши перерахунку пенсії із врахуванням зазначених у цих довідок відомостей, відповідач допустив протиправну бездіяльність.
З огляду на зазначене, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача через нездійснення перерахунку пенсії на підставі довідки ПАТ “Кіровський ковальський завод “Центрокуз» (ЧАО “Кировский кузнечный завод “ЦЕНТРОКУЗ») від 13.02.2017 № 63 та довідки Мирнинського будівельно-монтажного тресту (Мирнинского строительно-монтажного треста) від 30.12.2016 № 51 про заробітну плату та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок про заробітну плату є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, із врахуванням ст. 45 Закону № 1058 перерахунок пенсії позивача має бути здійсненим з 01.06.2022 - 1 дня місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, оскільки відповідну заяву з усіма необхідними документами подано позивачем 09.06.2022.
Отже, заявлений позивачем підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення судом повністю вимог позивача, суд вважає за можливе присудити на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 992,40 грн.
Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ПАТ “Кіровський ковальський завод “Центрокуз» (ЧАО “Кировский кузнечный завод “ЦЕНТРОКУЗ») від 13.02.2017 № 63 та довідки Мирнинського будівельно-монтажного тресту (Мирнинского строительно-монтажного треста) від 30.12.2016 № 51 про заробітну плату.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ПАТ “Кіровський ковальський завод “Центрокуз» (ЧАО “Кировский кузнечный завод “ЦЕНТРОКУЗ») про заробітну плату від 13.02.2017 № 63 та довідки Мирнинського будівельно-монтажного тресту (Мирнинского строительно-монтажного треста) про заробітну плату від 30.12.2016 № 51 з 1 червня 2022 року.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відповідач) - адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, ЄДРПОУ 42098368.
Суддя А.С. Михайлик