Рішення від 23.06.2025 по справі 640/18597/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 року Справа№640/18597/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації (КМДА) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київської міської державної адміністрації (КМДА).

В обґрунтування позову зазначено, що розпорядженням Київського міського голови від 05 травня 2021 року № 309 було оголошено конкурс на зайняття вакантної посади директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (категорія «Б»).

Інформація про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади та умови його проведення оприлюднені на Єдиному порталі вакансій державної служби Національного агентства України з питань державної служби.

Умовами визначено, що резюме подається за формою згідно з додатком 2-1 до Порядку проведення конкурсу та, що інформація приймається до 17.00 год. 12 травня 2021 року виключно через Єдиний портал вакансій державної служби.

12.05.2021 року позивач через Єдиний портал вакансій державної служби подав заяву з додатками для участі у конкурсі на посаду директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради.

Резюме позивача, яке було додано до заяви про участь у конкурсі, було заповнене згідно форми, затвердженої додатком 2-1 до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби в редакції Постанови КМУ № 844 від 25.09.2019 року.

В подальшому документи позивача на участь у конкурсі були повернуті через невідповідність встановленим умовам, а саме: резюме не відповідало формі, затвердженої Додатком 2-1 до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби в редакції Постанови КМУ № 98 від 12.02.2020 року.

Повернення відбулося шляхом надсилання на електронну поштову адресу позивача листа з відповідною інформацією за підписом «Служба управління персоналом».

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач наголошує на тому, що умови проведення конкурсу не містили вказівки про те, що форма резюме повинна відповідати саме Постанові КМУ № 98 від 12.02.2020 року.

Також позивач вважає, що відмінність в оформленні резюме за формою Постанови КМУ № 98 та формою Постанови КМУ № 844 не містить жодних істотних змін щодо інформації, яку потрібно зазначати. А тому повернення поданих документів на участь у конкурсі саме з причини невідповідності резюме є проявом надмірного формалізму.

Крім вказаного позивач наголошує, що особа, яка представилася адміністратором, повідомила, що саме вона відхилила запит на участь у конкурсі. Тобто питання по суті, яке відображено в листі, вирішено по суті ОСОБА_2 в якості члена Комісії та відправлено ОСОБА_2 в якості адміністратора.

Таким чином позивач наголошує на тому, що ОСОБА_2 не може одночасно виконувати обов'язки адміністратора та члена Комісії, як передбачено абз. 5 п. 18 Порядку № 246.

Враховуючи вказані обставини позивач вважає свої права порушеними та просить суд:

визнати дії Київської міської державної адміністрації (КМДА) під час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (категорія «Б»), які полягають у не допуску ОСОБА_1 до участі у конкурсі - протиправними.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.07.2021 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого Київська міська державна адміністрація акцентує увагу на тому, що Позивачем подано резюме, де відсутній пункт з зазначенням числа, місяця та року народження, а у пункті відомостей про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвіду роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, визначеним в умовах проведення конкурсу, відсутня графа з зазначенням досвіду роботи у сфері та досвіду роботи на керівних посадах в місяцях, які є обов'язковими для заповнення.

Враховуючи зазначену обставину та керуючись абзацу другого пункту 20-1 Порядку проведення конкурсу у разі неподання кандидатом необхідної інформації Київська міська державна адміністрація наголошує, що виявлення невідповідності поданої кандидатом інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти та/або досвіду роботи, неправильності заповнення заяви або резюме такий кандидат не допускається до проходження конкурсу, що і було здійснено в межах даного спору.

Також відповідач наголошує, що при розгляді інформації, поданої Позивачем для участі у конкурсі, ОСОБА_2 не вчиняла дій як адміністратор під час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (категорія «Б»), а діяла як представник управління по роботі з персоналом апарату виконавчого органу Київської міської ради.

Ухвалою суду від 23.04.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу. Справу ухвалено розглядати в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Розпорядженням Київського міського голови № 309 від 05.05.2021 року було оголошено конкурс на зайняття вакантної посади директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Умовами конкурсу було визначено, що інформація від осіб (кандидатів) які виявили бажання взяти участь у конкурсі приймається до 17:00 години 12.05.2021 року виключно через Єдиний портал вакансій державної служби.

Калько Дмитро Олексійович, виявив бажання взяти участь у зазначеному конкурсі та 12.05.2021 року через Єдиний портал вакансій державної служби подав заяву на участь у конкурсі на вакансію директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).

До заяви було додане у тому числі резюме, заповнене відповідно форми затвердженої Додатком 2-1 до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 вересня 2019 року № 844.

Вказане сторонами не заперечується.

В подальшому позивачем було отримано електронний лист, згідно з яким документи позивача на участь у конкурсі були повернуті через невідповідність встановленим умовам, а саме: резюме не відповідало формі, затвердженої Додатком 2-1 до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби в редакції Постанови КМУ № 98 від 12.02.2020 року.

Відповідно п. 3 Розпорядження Київського міського голови № 309 від 05.05.2021 року, ОСОБА_2 - начальник відділу з питань служби, в органах місцевого самоврядування, державної служби та підвищення кваліфікації управління по роботі з персоналом апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виконує функції адміністратора під час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади директора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (категорія «Б»).

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом (стаття 43 Конституції України визначено).

Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №889-VIII з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Конкурс проводиться на зайняття вакантної посади державної служби (пункт 1 частини другої статті 22 Закону №889-VIII).

Частиною третьою статті 22 Закону №889-VIII визначено, що проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійних компетентностей, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття посади. Особливості проведення конкурсу державних службовців на посади в органах судової влади визначаються законом.

Відповідно до вимог статті 23 Закону №889-VIII оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших веб-сайтах.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби категорії «А» приймає суб'єкт призначення, на посади державної служби категорій «Б» і «В» - керівник державної служби відповідно до цього Закону.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 246 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, який визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки.

Відповідно до пункту 19 Порядку №246 особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає Комісії або конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби у тому числі резюме за формою згідно з додатком 2-1, в якому обов'язково зазначається така інформація: прізвище, ім'я, по батькові кандидата; реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах у відповідній сфері, визначеній в умовах конкурсу, та на керівних посадах (за наявності відповідних вимог).

В додатку 2-1 До Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 р. № 98 міститься форма Резюме, яка повинна бути подана разом з відповідною заявою особою, яка має намір взяти участь у конкурсі

Як передбачає пункт 20-1 Порядку №246, спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, розглядає інформацію, подану кандидатами для участі у конкурсі.

Як визначено п. 20-1 Порядку № 246, у разі неподання кандидатом необхідної інформації, передбаченої пунктом 19 цього Порядку, виявлення невідповідності поданої кандидатом інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти та/або досвіду роботи, неправильності заповнення заяви або резюме такий кандидат не допускається до проходження конкурсу.

Суд наголошує на тому, що ОСОБА_1 не заперечує те, що резюме, надане ним, не відповідало формі, визначеній в додатку 2-1 До Порядку №246 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 р. № 98.

Про результати розгляду інформації, поданої кандидатами для участі у конкурсі, спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам у порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня надходження такої інформації.

Враховуючи наведені обставини суд вважає, що відповідачем правомірно було повернуто документи позивача на участь у конкурсі через те, що надане резюме не відповідало визначеній у Порядку №246.

При цьому позиція ОСОБА_1 з приводу надмірного формалізму підлягає відхиленню через те, що всі учасники конкурсу повинні бути рівними між собою та дотримувати умови Порядку №246.

Зазначена позиція суду відповідає вимогам Порядку №246, згідно з якими проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку (п. 2), з дотриманням принципів забезпечення рівного доступу; законності тощо (п. 3).

Також твердження позивача про те, що ОСОБА_2 мала статус адміністратора не спросовує протиправність процедури повернення документів позивачу, адже, як вже було зазначено вище, про результати розгляду інформації, поданої кандидатами для участі у конкурсі, служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам (п. 20-14 Порядку № 246).

Таким чином ОСОБА_2 діючи в якості представника служби управління персоналом повідомила позивача про результати розгляду наданої ним інформації як адміністратор, а не як член Комісії, як помилково вважає позивач.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації (КМДА) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Стойка