м. Вінниця
25 червня 2025 р. Справа № 640/5925/21
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін заяв представника позивача про виклик свідків та витребування інформації у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення коштів,
В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Міністерства інфраструктури України про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення коштів.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийнятого відповідачем наказу від 18 лютого 2021 р. № 114-к "Про застосування дисциплінарного стягнення".
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.03.2025 зазначену справу передано на розгляд судді Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіній Наталії Володимирівні.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.03.2025 прийнято адміністративну справу до провадження, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Також, вказаною ухвалою повідомлено сторін, що у відповідності до ч. 2 ст. 35 КАС України, у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Ухвалою від 27.03.2025 за клопотанням представника відповідача замінено Міністерство інфраструктури України на правонаступника - Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Під час дослідження матеріалів справи судом було встановлено, що разом із позовною заявою представницею позивача до Окружного адміністративного суду міста Києва було подано заяву про виклик свідків, яка на час передачі справи на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду залишилась не вирішеною.
Також, вже до Вінницького окружного адміністративного суду стороною позивача було подано клопотання про витребування в відповідача інформації щодо адреси місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яких позивач попередньо просив викликати та допитати в якості свідків, а також їх номерів телефонів та наказів про їх звільнення чи переведення, іншу інформацію, яка дасть змогу викликати вказаних осіб в якості свідків.
Розглянувши подані представником позивача заяви про виклик свідків та витребування пов'язаної з таким викликом інформації (доказів), з урахуванням предмету спору висвітленого у заявах по суті справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (частина 2 статті 72 КАС України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Водночас як свідок в адміністративній справі судом може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з'ясувати у справі. Свідок викликається в судове засідання з ініціативи суду або учасників справи. Учасник справи, заявляючи клопотання про виклик свідка, повинен зазначити його ім'я, місце проживання (перебування), роботи чи служби та обставини, щодо яких він може дати показання (частини 1, 2 статті 65 КАС України).
Наведені приписи статті 65 КАС України узгоджуються із положеннями статті 92 КАС України, згідно із якою виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім'я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання у справі.
Отже, як свідок у судове засідання може бути викликана будь-яка особа, якій відомі обставини, що належить з'ясувати у справі (тобто, обставини, які належать до предмету доказування).
В даному випадку, з огляду на предмет доказування, а також наведені сторонами аргументи та надані на їх підтвердження докази, суд вважає, що матеріали справи містять достатній об'єм доказів, необхідний для повно і всебічно з'ясування обставин в адміністративній справі, а відтак не вбачає за необхідне на даному етапі розгляду справи здійснення такого виклику та допиту зазначених представницею позивача свідків та відповідно витребування щодо таких осіб інформації.
Відтак заяви представниці позивача про виклик свідків та витребування щодо таких осіб інформації не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 65, 248, 256 КАС України, -
В задоволенні заяви представниці позивача про виклик свідків - відмовити.
В задоволенні заяви представниці позивача про витребування в відповідача інформації щодо адреси місця проживання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , а також їх номерів телефонів та наказів про їх звільнення чи переведення, іншу інформацію, яка дасть змогу викликати вказаних осіб в якості свідків - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна