с-ще Новомиколаївка
Іменем України
25 червня 2025 року Справа № 322/849/25 (Провадження № 3/322/499/25)
Суддя Новомиколаївського районного суду Запорізької області Губанов Р.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла до суду 10.06.2025 з ГУ ДПС у Запорізькій області за ч.1 ст.155-1 КУпАП, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка є ФОПом, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
встановив:
14.05.2025 приблизно об 13 год 39 хв в магазині за адресою: АДРЕСА_2 , де ОСОБА_1 , яка є ФОПом здійснює господарську діяльність, здійснювалась реалізація товарів за готівкові кошти на суму - 223,90 грн, по яким розрахункові операції проведені без застосування ПРРО, а саме: згідно з описом наявності готівки на місці проведення розрахунків в скриньці каси знаходились готівкові кошти у сумі 2317 грн, при цьому згідно зі Х-звітом по ПРРО сума готівкових коштів склала 2093,10 грн, чим порушено п.п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Спеціальний Закон).
Крім цього в цей же час в цьому ж місці провадилися розрахункової операції через програмний реєстратор розрахункових операцій з порушенням використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості, а саме: згідно з Фіскальним чеком ПРРО №4387101038 від 14.05.2025 роздрукованого о 13:39 год, здійснено продаж залізної банки пива «Львівське 1715» об'ємом 0.48 літри за ціною 29 грн без зазначення десятизначного коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що є порушенням Положення «Про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №13 від 21.01.2016 (далі Порядок), Закону України «Про митний тариф України» (далі закон №2697-IX) і п.п.11 ст.3 Спеціального Закону.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась. Подала заяву в якій просила справу розглянути без її участі. Оскільки справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.155-1 КУпАП, не віднесені до таких, які підлягають розгляду за обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
Частиною першою статті 155-1 КУпАП передбачена відповідальність, за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Згідно з п.п.1, 2, 11 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Спеціальний Закон) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Фізичні особи - підприємці, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, при продажу товарів (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння) або наданні послуг мають право в розрахунковому документі зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) та ідентифікує належність такого товару (послуги) до товарної групи чи послуги;
проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Абзацом 7 ч.2 розділу ІІ Положення передбачено, що фіскальний чек має містити такі обов'язкові реквізити, як код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 7).
Відповідно до Закону №2697-IX код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД складається з 10 цифр, зокрема, пиво з солоду: в пляшках - 2203000100, інші 2203000900 (Розділ IV група 22).
Суддею досліджено такі письмові докази: протокол про адміністративне правопорушення №859 від 26.05.2025, копія Акту фактичної перевірки від 23.05.2025 (дата реєстрації акта в ДПС 26.05.2025, реєстраційний №6949/08/01/07/08/3240011160), копія Акту відмови від отримання матеріалів перевірки від 26.05.2025 №1342/08/01/07/08/ НОМЕР_1 , копія опису наявності готівки на місці проведення розрахунків, копія письмового пояснення ОСОБА_1 , копії паспорту і картки платника податків ОСОБА_1 .
Дослідивши і оцінивши докази у їх сукупності, суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 під час здійснення господарської діяльності були порушенні п.п.1, 2, 11 ст.3 спеціального Закону, тим самим вчинені адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.155-1 КУпАП, тобто порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі.
При обранні виду та розміру стягнення, враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан.
Обставини, передбачені ст.ст.34, 35 КУпАП, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлені.
З огляду на вказане, з метою виховного впливу та запобігання вчиненню нових правопорушень, суддя визнає за необхідне піддати порушницю, адміністративному стягненню передбаченою санкцією ч.1 ст.155-1 КУпАП в розмірі наближеному до мінімального.
Положеннями ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з ч.1, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283-285, 294 КУпАП, суддя
постановив:
піддати ОСОБА_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 3 (три) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51,00 грн (п'ятдесят одна гривня 00 копійок) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.151-1 КУпАП.
Роз'яснити, що відповідно до ст.ст.307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений через установу банку України не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а вразі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в зазначений строк, постанову буде надіслано судом для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Реквізити для оплати штрафу: отримувач: ГУК у Зап. обл./ТГ смт. Новомик/ 21081100, код отримувача: (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UA 348999980313040106000008499, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Реквізити для оплати судового збору: отримувач: ГУК у Зап. обл./ТГ смт. Новомик/ 22030101, код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку: UA 458999980313131206000008499, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Новомиколаївський районний суд Запорізької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Р.О. Губанов