Справа №: 718/1588/25
26.06.2025 м. Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., з участю секретаря Кульки О.М., прокурора Філімановської І.М., розглянувши протоколи про адміністративні правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , головного спеціаліста Кіцманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ст.172-6 ч.1 КУпАП
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 164 та № 165 від 10.06.2025, ОСОБА_1 , будучи відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону при наступних обставинах.
Так, ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних на те причин, 19.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (при встановленому строку до 01.04.2024).
Крім того, ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних на те причин, 01.04.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (при встановленому строку до 01.04.2025).
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Під час розгляду адміністративної справи судом ОСОБА_1 свою вину у вчиненні корупційних адміністративних правопорушень визнала повністю, підтвердила обставини, викладені у протоколах. ОСОБА_1 пояснила, що вона була ознайомлена про необхідність подання електронних декларації за 2023 та 2024 роки, однак подала їх несвоєчасно, а саме 19.05.2025 та 01.04.2025 відповідно. Об'єктивних причин, які б перешкоджали їй це зробити не було.
Прокурор під час розгляду справи просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП. Вважала, що в матеріалах адміністративної справи міститься достатньо доказів на підтвердження її вини. Прокурор просила об'єднати матеріали справ про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 в одну справу та на підставі ст.36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності висновок прокурора, дослідивши письмові докази, суд приходить до таких висновків.
Приписами статті 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, де суб'єктом правопорушень в цій статті є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"- ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону.
Встановлено, що на посаду головного спеціаліста Кіцманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Цвіркун І.В. призначено 26.09.2023, на підставі наказу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 22.09.2023 №3456/03.
ОСОБА_1 , будучи державним службовцем та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 та 2024 роки (тобто всупереч встановленого строку - до 1 квітня, згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»).
Зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з яких встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 19.05.2025 та 01.04.2025 подала щорічні електронні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 та 2024 роки відповідно.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 ознайомлено з вимогами чинного законодавства щодо заповнення електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, терміну її подання, а також роз'яснено наслідки та відповідальність за несвоєчасне або неподання декларації.
При цьому, судом не встановлено поважних причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 та 2024 роки.
Таким чином, враховуючи всі обставини справи, а також наявні у справі докази, в тому числі визнання вини ОСОБА_1 , вважаю, що вина останньої у вчиненні корупційних адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КУпАП підтверджується в повному обсязі.
Згідно з ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні на особу адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушниці та ступінь її вини.
Враховуючи всі обставини справи, на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення. При цьому, розмір штрафу визначається в залежності від вказаних обставин, так і від кількості скоєних правопорушень.
Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 33, 36, 40-1, 172-6, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Об'єднати справи № 718/1588/25 та № 718/1589/25 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч.1 КУпАП та присвоїти об'єднаній справі номер № 718/1588/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , жительку АДРЕСА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та на пiдставi ст.36 КУпАП, накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 935 (дев'ятсот тридцять п'ять) гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач коштів Чернівецьке ГУК/Заставнівська ТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ)37836095, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО)899998, номер рахунку UA438999980313030106000024357, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , жительку АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, номер рахунку: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Олена ПУХАРЄВА