Справа № 182/3082/25
Провадження № 3/0182/1503/2025
Іменем України
16.06.2025 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ступак Т.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Нікополь Дніпропетровської області, громадянки України, не працюючої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
за участі, особи відносно якої розглядається справа про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 та потерпілого - ОСОБА_2
1.У провадженні Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області перебуває справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
2.У протоколі про адміністративне правопорушення зазначені такі обставини: 11.05.2025 в 15-40 год. гр. ОСОБА_1 за місцем спільного мешкання в АДРЕСА_1 , вчинила сварку у відношенні співмешканця гр. ОСОБА_2 в ході якої висловлювала на його адресу словесні образи, чим принижувала його людську гідність і скоїла домашнє насильство. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
3.У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила, що вона не сварилась із ОСОБА_2 , взагалі не чіпала його, поліцію ніхто не викликав, їй взагалі не зрозуміло чого їх з чоловіком викликали до суду. Просила суд закрити провадження та направити звернення до поліції.
4.Потерпілий ОСОБА_2 суду повідомив, що заяву він не писав, поліцію не викликав та не звертався, заперечив факт підписання будь-яких заяв та пояснень. Повідомив, що підписи у протоколі прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується) від 12.05.2025 та в письмових поясненнях йому не належать. Доповнив, що теж не розуміє чого склали протокол на його дружину, жодного домашнього насильства по відношенню щодо нього не відбувалось. Просив суд розібратись та звернутись до відповідних органів.
5.Вислухавши учасників справи та враховуючи надані матеріали, суддя вважає, що вказані обставини підлягають перевірці.
6.Суддя звертає увагу, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заперечили звернення до правоохоронних органів (див п.3,4), а сам ОСОБА_2 заперечив написання будь-яких заяв, виклику правоохоронців та зазначив, що він нічого не підписував, просив суд провести перевірку. Дані обставини також він відобразив у своїй заяві поданій до суду (копія якої додається).
7.Слід зазначити, що гарантії ст.6 ЄКПЛ розповсюджуються на даний випадок, оскільки хоча дане правопорушення віднесено національним законодавством до адміністративного, однак виходячи з прецедентної практики ЄСПЛ у даному випадку ОСОБА_1 пред'явлено «кримінальне обвинувачення».
8.Кодекс України про адміністративні правопорушення не регулює порядок дій судді якщо під час судового засідання особи заявляють про застосування до них незаконних методів добування доказів пов'язаних зі складанням протоколу про адмінстративне правопорушення. Тому, суд застосовує принцип аналогії закону найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права та при вирішенні питання про доручення відповідному органу досудового розслідування провести дослідження фактів, викладених в заяві особи суд керується положеннями КПК України.
9.За змістом засади верховенства права, визначеної пунктом першим частиною першою ст.7 та ст.8 КПК України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні та у справах про адміністративні правопорушення застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
10.Відповідно до засади поваги до людської гідності, передбаченої пунктом четвертим частини першої ст.7 та ст.11 КПК України під час кримінального провадження повинна бути забезпечена повага до людської гідності, прав і свобод кожної особи.
11.Отже, враховуючи те, що перевірка відомостей у справах про адміністративні правопорушення, повинна проводитись неупередженою особою, про що, серед іншого, неодноразово наголошувалося у рішеннях ЄСПЛ (Вергельський проти України (п.97 рішення від 12.03.2009), Нечипорук і Йонкало проти України (рішення від 21.04.2011 року)), а також те, що при наявності підстав та доказів, вказаних ОСОБА_2 та ОСОБА_1 діяння можуть мати ознаки кримінально-караного, а суд, відповідно до своїх повноважень, позбавлений можливості перевірити достовірність вказаних ними обставин, у зв'язку з чим є необхідність доручити керівнику Державного бюро розслідувань Територіальному управлінню Державного бюро розслідувань, розташованому в місті Полтава, проведення такої перевірки.
12.Крім того, за змістом ч.1, ч.4 ст.87 КПК України недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, а також будь-які інші докази, здобуті завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини.
13.З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне доручити Територіальному управлінню Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Полтаві провести перевірку зазначених під час судового засідання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 обставин щодо можливого підроблення підписів та фальсифікування матеріалів справи про адміністративне правопорушення з боку працівників поліції.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 11, 87, 206, 214 КПК України, ст.251 КУпАП, суддя
1.Доручити відповідним посадовим особам Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованому в місті Полтава, організацію дослідження фактів, викладених особою відносно якої розглядається справа по адміністративне правопорушення ОСОБА_1 та потерпілим ОСОБА_2 про можливе вчинення незаконних дій при оформленні матеріалів про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
2.Про результати перевірки у найкоротший строк повідомити Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Т. С. Ступак