Справа № 203/1743/25
Провадження № 2-а/0203/20/2025
25.06.2025 року Центральний районний суд м.Дніпра в складі:
головуючого судді - Казака С.Ю.
при секретарі - Биченковій Г.С.
за участю представника позивача - Сінцової Т.В.
представника відповідача - Горбатової Г.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження по справі,-
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого посилався на те, що постановою відповідача №1599 від 03.03.2025 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. Підставою притягнення стало не уточнення ним своїх персональних даних протягом 60-ти днів з дня набрання чинності Законом України №3633-ІХ. Вважаючи вказану постанову незаконною позивач посилався на те, що відповідно до примітки до ст.210 КУпАП встановлено, що положення статей 210,210-1 Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстраторами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Проте, ані в постанові, ані в протоколі не вказано, які саме військово-облікові дані він не оновив у встановлений термін, а також не зазначено щодо можливості/неможливості відповідача отримати відомості щодо персональних даних позивача шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами. Згідно відомостей, які містяться у військово-обліковому документі в «Резерв+», позивач має бронювання до 17.02.2026 року. Які саме дані не уточнив позивач станом на 03.03.2025 року в постанові не зазначено. Таким чином, викладені в постанові обставини не підтверджені належними та допустимими доказами, які б свідчили про наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП. Також позивач посилався на те, що відповідачем не було забезпечено його право користуватись юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця в галузі права, чим порушено його право на захист. З урахуванням вищенаведеного, позивач просив скасувати постанову №1599 від 03.03.2025 року та закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП відносно нього.
В наданому відзиві представник відповідач зазначив, що 03.03.2025 року відносно позивача було складено протокол №126 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, згідно якого вбачається, що 31.01.2025 року о 08-00 г. позивач з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою уточнення облікових даних. Під час перевірки відомостей (персональних та службових даних) узагальнених в облікових документах та внесених до Реєстру, виявлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію позивачем, який не звернувся до ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, як того вимагає пп.1 п.2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №3633-ІХ. За вказаним фактом постановою №1599 від 03.03.2025 року позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП. Також у поданому відзиві представник відповідача, посилаючись на наведені норми діючого законодавства, зазначив, що останні передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України та на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Як вбачається з інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо перебування позивача на військовому обліку (з відміткою позивача про ознайомлення) та Облікової картки до військового квитка (тимчасового посвідчення) щодо позивача із Реєстру (з відміткою позивача про ознайомлення): позаштатна військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 06.04.2010 року визнала позивача непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час; 20.05.2010 року взято на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 ; позивач оновив свої облікові дані лише 15.11.2024 року, про що зазначено в строчці «Звірка контактних даних». Таким чином, позивачем не доведено, що він, будучи військовослужбовцем, був звільнений від виконання обов'язку уточнити свої облікові дані у встановленому порядку з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року та у пред'явленому позові він не заперечував, що він не уточнив свої облікові дані в цей період. Перебування на військовому обліку чи наявність відстрочки (бронювання) не звільняє позивача від обов'язку уточнити свої персональні дані у встановленому законом порядку. Також є безпідставними посилання позивача на застосування примітки до ст.210 КУпАП, що не може бути підставою для звільнення його від адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП, оскільки не існує реєстрів, відповідних до яких можливо отримати актуальну інформацію щодо місця проживання та перебування громадянина (крім задекларованого, номерів засобів зв'язку та електронної пошти, відомостей про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки.
Ухвалою Кіровського районного суду м.Дніпропетровська (на момент розгляду справи та винесення рішення - Центральний районний суд м.Дніпра) від 17.03.2025 року було відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в спрощеному позовному провадженні з повідомленням сторін.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позов та просила його задовольнити з наведених у заяві підстав.
Представник відповідача під час розгляду справи просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у поданому відзиві.
Перевіривши доводи, викладені сторонами в заявах по суті справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що старшим офіцером мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно ОСОБА_1 03.03.2025 року було складено протокол №126, про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Згідно протоколу зазначено, що 31.01.2025 року о 08-00 г. ОСОБА_1 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою оновлення військових даних. Відповідно даним Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система Оберіг) не оновив облікові дані в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року. Отже, не звернувся в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, як вимагає пп.1 п.2 ч.ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
За вказаним фактом постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №1599 від 03.03.2025 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 17000 грн.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами, перелік яких визначений ст.251 КУпАП.
Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Згідно з Указом Президента України №65/2022 від 24.02.2022 року оголошено проведення загальної мобілізації.
Частиною 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Частина 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, який набув чинності 18.05.2024 року.
Згідно ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Згідно ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.19 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024 року визначено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, у разі перебування на території України, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Частиною 3 ст.210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Приміткою у ст.210 КУпАП визначено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Згідно ч.3 ст.14 Закону №1951-VIII актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Перелік органів, від яких органи ведення Реєстру одержують відповідну інформації наведено у абзацах від третього до двадцятого частини третьої статті 14 Закону №1951-VIII.
Відтак, з огляду на вимоги вказаного вище Закону, а також вимоги Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», можливість отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, не виключає обов'язку позивача актуалізувати свої облікові дані в ТЦК.
З огляду на зазначене, суд вважає безпідставними посиланням позивача на приписи примітки до ст.210 КУпАП.
Так, відповідно до наведених вище положень законодавства, громадянин України, який перебуває на військовому обліку, не залежно від наявності підстав для бронювання або відстрочки від мобілізації, був зобов'язаний уточнити облікові дані у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, у наступний спосіб: через центр надання адміністративних послуг (як підтвердження витяг про уточнення); через оновлення в застосунку (витяг із «Резерву+») або особисто в ТЦК та СП (тоді в реєстрі «Оберіг» містилася б відмітка про уточнення/оновлення даних при особистій явці).
Уточнення таких даних є не правом, а обов'язком військовозобов'язаного, за порушення якого може наставати відповідальність, зокрема, передбачена ст.210-1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення та оскаржуваної постанови позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за не оновлення облікових даних в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, як це було передбачено пп.1 п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», що утворює в його діях склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Стосовно доводів позивача щодо порушення його права на захист, суд враховує, що відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення №126 від 03.03.2025 року позивачу було роз'яснено його права, передбачені ст.ст.55,56,59,63 Конституції України та ст.268 КУпАП, останній був ознайомлений з протоколом.
Згідно пояснень до протоколу, позивачем не заперечувався факт несвоєчасного оновлення ним військово-облікових даних, буд-яких зауважень до протоколу не внесено.
Під підпис у протоколі позивач був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, був присутній при її розгляді та в день винесення постанови отримав її копію. Клопотань про намір скористатись правовою допомогою та відкладення розгляду справи не заявляв.
Справу розглянуто та постанову винесено начальником ТЦК та СП, тобто уповноваженою особою, визначеною ст.235 КУпАП. Стягнення накладено в межах санкції ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Таким чином, оскільки твердження позивача про незаконність та необґрунтованість постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В зв'язку з відмовою в задоволенні позову, понесені позивачем по справі судові витрати покладаються на останнього.
Керуючись ст.ст.2,5,6,9,72-78,194,205,229,241-248,250,268,286 КАС України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження по справі - відмовити повністю.
Понесені позивачем по справі судові витрати покласти на останнього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено та оголошено 26 червня 2025 року.
Суддя С.Ю.Казак