Постанова від 25.06.2025 по справі 140/10542/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/10542/23 пров. № А/857/6268/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кузьмича С. М., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року в справі № 140/10542/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ по Волинській області», Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,-

суддя в 1-й інстанції - Мачульський В.В.,

час ухвалення рішення - 22 січня 2025 року,

місце ухвалення рішення - м.Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_2 , позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ по Волинській області», в якому просив:

- визнання протиправною відмову ДУ «ТМО МВС по Волинській області, яка полягає у відмові скласти та подати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку займав на дату звільнення зі служби, що враховується для перерахунку пенсій з 01.04.2019 року, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за класну кваліфікацію водія, надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, передбаченої постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року та вказати розміри інших додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються пай призначенні/обчисленні (ст.43) та перерахунку пенсії (ст.63) на виконання положень Закону України «Про внесення змін до ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького І рядового складу ОВС та деяких інших осіб» та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 року №1769-ІV, в тому числі вказати розмір індексації.

- зобов'язати ДУ «ТМО МВС по Волинській області скласти та подати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення зі служби, що враховується для перерахунку пенсій з 01.04.2019 року, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за класну кваліфікацію водія, надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань, передбаченої постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 року та вказати розміри інших додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні/обчисленні (ст.43) та перерахунку пенсії (cт.63) на виконання положень Закону України «Про внесення змін до ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу ОВС та деяких інших осіб» та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 року №1769-ІУ, а також розмір індексації, а саме: посадовий оклад 3080 грн., оклад за спеціальним званням- 950 грн., надбавка за вислугу років (35%)-1410,50 грн., надбавка за класну кваліфікацію водія (5%), надбавка за особливості проходження служби (50%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (47%), передбаченої постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 року, 100% надбавка, надбавка за особливі умови служби (50%), надбавка за безперервну службу (30%), премія (75%) та розмір індексації.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про задоволення позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що при звільненні зі служби набув право на врахування надбавки за безперервну службу, надбавки за класну кваліфікацію водія, надбавки за виконання особливо важливих завдань та індексації, оскільки такі відносилися до складу грошового забезпечення.

Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію, яка йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2005.

На звернення позивача від липня 2022 року ДУ ТМО МВС України по Волинській області підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення від 01.08.2022 №33/23-2690ду станом на 05.03.2019 з урахуванням положень постанови КМ України №704 від 30.08.2017.

02.05.2023 позивач звернувся з письмовою заявою до ДУ ТМО МВС по Волинській області, в якій просив оформити і подати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, станом на 05.03.2019, у відповідності до ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, в якій зазначити розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за класну кваліфікацію водія, надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за виконання особливо важливих завдань та індексації.

Листом від 12.05.2023 №33/23-883 відповідач відмовив в задоволенні вищевказаної заяви посилаючись на те, що підстав для внесення у вищевказану довідку 100 % надбавки, надбавки за особливі умови служби, надбавки за особливо важливих завдань та індексації відсутні.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся з позовом до суду

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, визначені цим Законом, який має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

У справі, яка розглядається спір виник через з порушенням, на думку позивача, його права на перерахунок пенсії у зв'язку із неправомірністю дій державного органу, який видає довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, які полягають у невключені до складових цього грошового забезпечення надбавки за безперервну службу, надбавки за класну кваліфікацію водія, надбавки за виконання особливо важливих завдань та сум індексації грошового забезпечення.

Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45, в редакції Постанови № 103, передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Проте в Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

З наведеного вбачається, що прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45 входить до компетенції Уряду України.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №

Оскільки, зміни внесені Постановою Уряду № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19.06.2023 у справі № 160/14974/21, від 12.03.2024 у справі № 640/35681/21, від 26.03.2024 у справі № 460/11381/21, від 12.06.2024 у справі № 380/9974/23.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Судовим розглядом встановлено, що позивачу видано довідку від 01.08.2022 №33/23-2690ду, до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії включено як основні, так і додаткові види грошового забезпечення за прирівняною посадою старшого техніка ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на березень 2019 року, а саме грошове забезпечення становить 10470,75 грн, в тому числі: посадовий оклад 3080,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 950,00 грн; надбавка за вислугу років (35%) - 1410,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2720,25 грн; премія (75%) - 2310,00 грн.

В довідці додатково вказано, що така видана з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року № 826/3858/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 №160/8324/19.

Варто зауважити, що судом не встановлено те, що довідка №33/23-2690ду від 01.08.2022 року видана на виконання судового рішення.

Позивач вважає, що відповідачем не включено до довідки від 01.08.2022 №33/23-2690ду про розмір грошового забезпечення, зокрема, надбавка за класну кваліфікацію водія (5%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (47%), 100% надбавка, надбавка за безперервну службу (30%) та індексації.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду в постанові від 30 січня 2024 року в справі № 580/1974/23 вказав, що нормативно-правовими актами, якими визначається розмір грошового забезпечення, його складові, умови та порядок його виплати, є постанова № 988 та Порядок № 260, відповідно, якими не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення для перерахунку пенсії як індексація грошового забезпечення.

Дійсно індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

У той же час, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Таким чином, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Об'єктом здійснення індексації доходів позивача, є його дохід у формі пенсії, а не розмір грошового забезпечення особи, що проходить службу за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, а тому, відсутні підстави для врахування індексації цього грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку його пенсії.

Щодо решти складових, надбавок про які позивач зазначає в заявах по суті спору.

Як встановлено судом, прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 звільнено з посади старшого техніка ВПЧ-3 технічної служби Відділу пожежної охорони м. Луцька, відповідно до наказу начальника ВПО УВС у Волинській області від 30.12.1992 року №56 о/с.

Так, постановою КМУ від 20.06.2018 № 497 було внесено зміни до пункту 5 Порядку № 45, доповнивши його абзацами такого змісту: "Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2018 проводиться: особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою № 704; особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою".

Відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. № 114 та було чинне на час звільнення позивача зі служби, прапорщик внутрішньої служби належить до молодшого начальницького складу.

Тобто щодо позивача підлягає врахуванню посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням та схема тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Отже у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу повинні включатись усі складові (основні та додаткові), що передбачені Постановою №704 та виплачувались за відповідною прирівняною посадою станом на 05.03.2019.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що згідно з наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 15.03.2018 № 170 "Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС" загін, підпорядкований управлінню (відділу) пожежної безпеки в області прирівнюється до загону, підпорядкованому головному управлінню ДСНС в області.

Тобто загін технічної служби ДПО м. Луцька УДНО УМВС України у Волинській області прирівнено до державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Волинській області.

Посада старшого техніка ВПЧ-3 технічної служби ВПО м. Луцька УВС Волинського облвиконкому, яку займав позивач на момент звільнення зі служби, прирівнюється до посади старшого водія державної пожежно-рятувальної частини державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Волинській області.

Зазначене підтверджено листом ГУ ДСНС України у Волинській області від 11.07.2022 року №48-01-2423/48-11.

Колегія суддів нагадує, що 30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2013 р. № 623 затверджена Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (надалі - Інструкція № 623), яка визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.

Відповідно до пункту 3 Інструкції 623, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Ретельно проаналізувавши положення Інструкції 623 та Постанови № 704, колегія суддів констатує, що такими для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту не передбачено встановлення надбавки за класну кваліфікацію водія, надбавки за виконання особливо важливих завдань, 100% надбавки, надбавка за безперервну службу, про які просить скаржник.

Варто також звернути увагу, що листом від 11.07.2022 року №48-01-2423/48-11 ГУ ДСНС України у Волинській області повідомило про те, що за прирівняною посадою, аналогічно займаній позивачем на день звільнення зі служби станом на березень 2019 року виплачувалися: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби та премія.

Як вбачається з виданої відповідачем довідки від 01.08.2022 №33/23-2690ду, за прирівняною посадою старшого техніка ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на березень 2019 року, грошове забезпечення становить 10470,75 грн, в тому числі: посадовий оклад 3080,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 950,00 грн; надбавка за вислугу років (35%) - 1410,50 грн; надбавка за особливості проходження служби (50%) - 2720,25 грн; премія (75%) - 2310,00 грн.

Спору щодо розміру (величини) зазначених складових грошового забезпечення між сторонами немає.

Відтак колегія апеляційного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що правових підстав для включення спірних додаткових видів грошового забезпечення ДУ ТМО МВС по Волинській області до довідки від 01.08.2022 №33/23-2690ду не було, оскільки такі не входять до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 05.03.2019.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Враховуючи наведене вище, апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року в справі № 140/10542/23 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді С. М. Кузьмич

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 25 червня 2025 року.