24 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/27386/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 р. (суддя Златін С.В) в адміністративній справі №160/27386/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити з 01 лютого 2023 р. перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД 108495 від 10 вересня 2024 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 лютого 2023 р. перерахунок йому пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД 108495 від 10 вересня 2024 р., із урахуванням нарахованих до виплати: з 01 березня 2022 р. індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 р., з 01 березня 2023 р. індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 р., з 01 березня 2024 р. індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 р., щомісячної доплати 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ІНФОРМАЦІЯ_2 видано довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. Відповідач не здійснив перерахунок його пенсії із урахуванням складових вказаної довідки.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено.
У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 р. у справі №160/17545/24 супровідним листом від 10 вересня 2024 р. № 7/25414/9 ІНФОРМАЦІЯ_3 надана довідка від 10 вересня 2024 р. № ФД108495 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р. на ім'я позивача. Оскільки рішенням суду у справі № 160/17545/24 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчинити будь-яку дію, для проведення перерахунку пенсії немає законних підстав. Заявлені позовні вимоги стосовно зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахуванням щомісячної доплати 2000,00 грн. та індексацій є передчасними.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Листом від 03 жовтня 2024 р. № 54158-42576/О-01/8-0400/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії на підставі довідки № ФД 108495 від 10 вересня 2024 р.
У прийнятому рішенні, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 р., із урахуванням складових грошового забезпечення, визначеного в довідці №ФД 108495 від 10 вересня 2024 р., а також із урахуванням індексацій за 2022 - 2024 р. і щомісячної доплати до пенсії 2000,00 грн.
Щодо перерахунку пенсії із урахуванням довідки № ФД 108495 від 10 вересня 2024 р. слід зазначити наступне.
Частина 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
01 березня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 4 якої в редакції, чинній на момент прийняття (30 серпня 2017 р.) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50
відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та
начальницького складу, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків:
- з 01 січня 2020 р. положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з цією постановою, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31 серпня 2022 р. у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 р. у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 р. у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 р. у справі №120/648/22-а, від 22 березня 2023 р. у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 р. у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 р. у справі № 160/15756/21.
Верховний Суд в постанові від 08 жовтня 2024 р. у справі №580/8908/23 зазначив, що не може бути застосовано до даних правовідносин розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів. Військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів.
Починаючи з 20 травня 2023 р. до даних правовідносин застосовується вже редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, згідно внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. №481 змін, в частині визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, виходячи з розміру 1762,00 грн.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи письмових доказів, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку № ФД 108495 від 10 вересня 2024 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 р. (а.с.8).
Верховним Судом в постанові від 20 листопада 2018 р. справі №328/4303/16-а вказано, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно
визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та виплату на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення.
Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер
набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо наявності у відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01 лютого 2023 р. пенсії за вислугу років, із урахуванням суми грошового забезпечення, вказаного в довідці № ФД 108495 від 10 вересня 2024 р.
Щодо зобов'язання судом відповідача нараховувати та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років з 01 лютого 2023 р., із урахуванням індексацій за 2022 - 2024 р. і доплати 2000,00 грн. слід зазначити наступне.
Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 13 березня 2025 р. у справі №400/6254/24 вказано, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду із урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 01 січня 2021 р., 01 січня 2022 р., 01 січня 2023р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно із додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, є перерахунком пенсії із підвищенням, що є правомірною підставою для невиплати доплати в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 та індексацій, зокрема, за 2023 р.
Враховуючи наявність у відповідача обов'язку здійснити позивачу з 01 лютого 2023 р. перерахунок пенсії за вислугу років, із урахуванням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 р., відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу з вказаної дати доплати до пенсії 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 та індексації за 2023 р.
Дані обставини є підставою для скасування рішення суду першої інстанції у відповідній частині, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, із прийняттям у цій частині нового рішення.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 р. в адміністративній справі №160/27386/24 - скасувати в частині задоволення позову про здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 лютого 2023 р., із урахуванням індексації за 2023 р. та із урахуванням доплати 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713.
Ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні вказаних позовних вимог.
В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 р. в адміністративній справі №160/27386/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 24 червня 2025 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш