25 червня 2025 року справа № 580/11036/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ВІШ-ІНВЕСТ» до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю “ВІШ-ІНВЕСТ» (18008, м. Черкаси, вул. Вернигори, 4) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 25.07.2023 №935.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виданий позивачу паспорт прив'язки тимчасової споруди, а саме: паспорт прив'язки № 686 на тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, площею 28 кв.м., за адресою м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2, мав строк дії від 04.05.2017 до 04.05.2022 року. Звернувшись до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради для продовження терміну дії паспорта прив'язки, протиправно отримано відмову і як наслідок прийнято спірне рішення. Позивач вважає рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його права, з огляду на те, що він є належним користувачем майна в межах та у спосіб, визначених законодавством України.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відсутність паспорта прив'язки на розміщення тимчасової споруди є наслідком її демонтажу.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, видано паспорт прив'язки тимчасової споруди, а саме: паспорт прив'язки № 686 на тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, площею 28 кв.м., за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2, строком дії з 04.05.2017 до 04.05.2022.
10.02.2023 ТОВ “ВІШ-ІНВЕСТ» звернулося до Департаменту архітектури та містобудування ЧМР, через центр надання адміністративних послуг у м. Черкаси, з пакетом документів, необхідних для продовження терміну дії паспорта прив'язки на тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, площею 28 кв.м., за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2.
Листом від 21.06.2023 №01-28/6203 Департамент архітектури та містобудування ЧМР повідомив ТОВ “ВІШ-ІНВЕСТ» про необхідність привести тимчасову споруду до вимог паспорту прив'язки тимчасової споруди і після цього рекомендовано звернутися повторно з відповідною заявою про продовження терміну його дії.
25.07.2023 рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №935 «Про демонтаж тимчасової споруди по вул. Смілянській, 130/2», згідно якого доручено провести демонтаж тимчасової споруди.
18.08.2023 позивач повторно звернувся з заявою вх. №01-28/37728 до Департаменту “Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради про продовження паспорту прив'язки тимчасової споруди.
Листом від 25.09.2023 №01-28/37728 Департамент архітектури та містобудування ЧМР повідомив ТОВ “ВІШ-ІНВЕСТ» про відсутність правових підстав для продовження паспорту прив'язки тимчасової споруди від 04.05.2017 №686. Також, відповідач повідомив про здійснення її негайного демонтажу і приведення земельної ділянки у належний санітарний стан.
Позивач, вважаючи рішення щодо демонтажу тимчасової споруди, яка перебуває у його користуванні, протиправними, звернувся з даним позовом до суду.
Крім того, судом встановлено, що згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2024 у справі №580/10118/23, зобов'язано Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повторно провести перевірку тимчасової споруди за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2 та розглянути питання про продовження строку дії паспорту прив'язки №686 на тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, площею 28 кв.м., за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2, належних на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю “ВІШ-ІНВЕСТ», відповідно до пунктів 2.17 та 2.18 Порядку №244, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Частинами 1, 3 статті 24 Закону № 280/97-ВР передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно частин 1-2 статті 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до частини першої статті 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Повноваження сільських, селищних і міських рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів визначені також статтею 10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (далі - Закон № 2807-ІV).
Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VІ (далі - Закон № 3038-VІ) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Положеннями ст. 28 Закону № 3038-VІ передбачено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України “Про благоустрій населених пунктів».
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно статті 14 Закону № 2807-IV об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 “Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», на виконання частини 4 статті 28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що додається (далі - Порядок № 244, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 р. за № 1330/20068.
Так, п. 1.3 Порядку № 244 передбачено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Пунктами 2.1 - 2.15, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку № 244 передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються:
- графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості;
- реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).
Цей перелік документів є вичерпним.
Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:
- схему розміщення ТС (додаток 1);
-ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);
-схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України “Про благоустрій населених пунктів України»;
-технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку. Паспорт прив'язки включає:
- схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території;
- ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж;
- реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).
Цей перелік документів є вичерпним.
Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
При оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком.
Паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.
Ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається.
Паспорт прив'язки видається на безоплатній основі.
Згідно п. 2.23 Порядку № 244 після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки.
За приписами п. 2.27 Порядку № 244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: - недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; - невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; - надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорту прив'язки.
Відповідно до п. п. 2.17, 2.18, 2.19 Порядку № 244, строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.
Продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
У разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки або на новий строк.
Судом встановлено, що ТОВ “ВІШ-ІНВЕСТ» видано паспорт прив'язки тимчасової споруди, а саме: паспорт прив'язки №686 на тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, площею 28 кв.м., за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2, строком дії з 04.05.2017 до 04.05.2022.
Згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2024 у справі №580/10118/23, зобов'язано Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повторно провести перевірку тимчасової споруди за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2 та розглянути питання про продовження строку дії паспорту прив'язки №686 на тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, площею 28 кв.м., за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2, належних на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю “ВІШ-ІНВЕСТ», відповідно до пунктів 2.17 та 2.18 Порядку №244, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки.
Тобто, станом на час розгляду справи, на тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності, площею 28 кв.м., за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, біля будинку 130/2 наявний чинний паспорт прив'язки.
Суд вказує, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, який оформлюється відповідним органом за зверненням особи, яка бажає розмістити тимчасову споруду, до якої додаються відповідні документи за вичерпним переліком, який установлений Порядком. Продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.
При чому, на виконання власних повноважень, Черкаською міською радою прийнято рішення від 11.11.2008 № 4-688, яким затверджені Правила благоустрою міста Черкаси (що діяли на момент прийняття рішення). Відповідно до п. 3.1.11 Правил, встановлення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому рішенням Черкаської міської ради, на підставі та відповідно до паспорту прив'язки ТС, наданого управлінням планування та архітектури департаменту містобудування Черкаської міської ради. Розміщення ТС самовільно (без паспорту прив'язки) забороняється. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди, така ТС підлягає демонтажу.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що демонтажу підлягають лише самочинно зведені тимчасові споруди у тому випадку, якщо власник такої споруди самостійно не демонтував споруду у встановлений у приписі строк або якщо власник невідомий. Демонтаж споруд без дотримання чіткої правової процедури встановлення їх незаконного розміщення не узгоджується з конституційним принципом захисту права власності і мирного володіння майном, яке презюмується.
Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що оскаржуване рішення винесено з порушенням встановленої законодавством процедури, передчасно, що порушує права та законні інтереси позивача, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
У зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про демонтаж тимчасової споруди є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку, позивачем надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги, а наведені ним доводи не спростовано відповідачами в ході розгляду справи.
За таких обставин, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягають стягненню здійсненні ним судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 25.07.2023 №935.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь товариства з обмеженою відповідальністю “ВІШ-ІНВЕСТ» судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя Петро ПАЛАМАР