Рішення від 24.06.2025 по справі 580/4427/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року справа № 580/4427/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, які полягають у ненарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 (дві тисячі) грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01.09.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 (дві тисячі) грн відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01.09.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років з 01.04.2001, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2024 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду 28 червня 2024 року у справі № 580/2454/24 позивачу здійснено перерахунок пенсії згідно отриманої нової довідки про розмір грошового забезпечення, однак після такого перерахунку відповідач протиправно відмовив у нарахуванні та виплаті з 01.09.2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року. 02 липня 2024 року позивач звернувся до відповідача з листом щодо перерахунку його пенсії згідно з рішенням суду та відмови у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. Відповідач листом від 25.09.2024 №12470-11728/1-02/8-2300/24 повідомив, шо на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у справі №580/2454/24, з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду 28 червня 2024 року, йому проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 20.12.2023 №ФР44685 та повідомив, що оскільки основний розмір пенсії згідно із зазначеним перерахунком збільшився, права на доплату до пенсії відповідно до Постанови КМУ №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року у позивача нема.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки основний розмір пенсії позивача згідно із перерахунком на виконання рішення суду збільшився на понад 2000,00 грн, для виплати щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 законодавчі підстави відсутні. Крім того, відповідач зазначив, що на виконання рішення суду позивачу було проведено перерахунок пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення станом на лютий 2022 року. У зв'язку з цим відсутні підстави вважати, що такий перерахунок проведено з метою усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у справі № 580/2454/24 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки від 20.12.2023 № ФР44685, яка видана станом на 01.01.2022.

Позивач 28.08.2024 звернувся до відповідача із заявою, в якій, зокрема, просив вказати підстави припинення нарахування щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року, після перерахунку його пенсії на виконання рішення суду від 09.04.2024 у справі № 580/2454/24.

Відповідач листом від 25.09.2024 за №12470-11728/Г-02/8-2300/24, серед іншого повідомив позивачу, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у справі № 580/2454/24 йому проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки від 20.12.2023 № ФР44685. Оскільки, основний розмір пенсії згідно із зазначеним перерахунком збільшився більше як на 2000,00 грн, права на доплату відповідно до Постанови № 713 у Позивача немає.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, 14.07.2021 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 713.

Згідно з п. 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Предметом спору є перевірка правомірності дій пенсійного органу щодо припинення виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень. Під час вирішення даного спору, суд враховує правову позицію Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №400/6254/24.

Верховний Суд, здійснивши аналіз пункту 1 Постанови № 713 сукупно з приписами статті 63 Закону № 2262-XII, дійшов таких висновків:

- з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-XII до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000 грн;

- доплата, визначена цією постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку з прийняттям після 1 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 1 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 1 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 1 березня 2018 року;

- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону № 2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 1 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її припинення;

- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).

Унаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України з 1 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713 позивачу перерахована пенсія з 01.07.2021 та встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень.

Звертаючись до суду з позовом про захист своїх прав, позивач обтяжений обов'язком довести небезпідставність своїх доводів щодо порушеного права за захистом якого він звернувся до суду, надавши відповідні докази зі змісту яких можливо встановити наявність спору саме на момент звернення до суду.

Велика Палата Верховного Суду у справі №990/150/23 у п.28 постанови зазначає: реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 5 КАС України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту; п.33 - звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права.

Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї Постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, що була підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Суд звертає увагу, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 у справі №580/2454/24, з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду 28.06.2024, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 20.12.2023 №ФР44685, яка видана станом на 01.01.2022, унаслідок чого пенсія позивача збільшилася. Оскільки, унаслідок перерахунку основний розмір пенсії позивача збільшився, то подальше нарахування і виплата щомісячної доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 правомірно припинені.

Суд наголошує, що після проведеного перерахунку пенсії зникла умова установлення доплати 2000 грн, оскільки досягається мета поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, що призвело до фактичного збільшення суми пенсії.

Суд вважає, що у спірних правовідносинах відсутні підстави для нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн додатково до розміру пенсійного забезпечення, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Посилання позивача на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а та інших, суд вважає необгрунтованими, оскільки вони ухвалені за інших фактичних обставин справи, з урахуванням іншої нормативної бази та правовідносини у них не є подібними із цією справою.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, а судові витрати не підлягають розподілу.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ