24 червня 2025 рокусправа № 380/24410/24
місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
І. Стислий виклад позицій учасників справи
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: 21005, м. Вінниця, вул.Зодчих, 22 (надалі за текстом - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 (надалі за текстом - відповідач-2), у якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI, починаючи з 16.08.2023;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити обчислення (перерахунок) та виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити обчислення (перерахунок) та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, починаючи з 16.08.2023 (дня подання заяви про переведення) та врахувати заробітну плату за період з 01.03.2005 по 31.07.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявами від 20.06.2024, від 25.09.2024, від 10.10.2024 з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI та здійснити обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах. З аналогічними вимогами позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, однак відповіді не отримав. Листами Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 17192-17971/М-52/8-1300/24 від 09.07.2024, № 23449- 25143/М-52/8-1300/24 від 14.10.2024, останній повідомив позивача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 року у справі №380/21406/23 виконано. Повідомлено, що рішенням суду не покладено зобов'язань, щодо здійснення розрахунку пенсійної виплати, згідно з статею 8 Закону № 345 та здійснити, згідно з частиною другою статті 40 Закону № 1058 обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
19.12.2024 від представника відповідача-2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечує повністю. Відзив обґрунтований тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі №380/21406/23 не покладено зобов'язань про зарахування періоду перебування на інвалідності від професійного захворювання до стажу на підземних роботах, що дає право на розрахунок пенсійної виплати згідно із статтею 8 Закону України від 16 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також не покладено зобов'язань щодо застосування середньої заробітної за три попередні роки перед зверненням за пенсією відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058. Отже, відсутні підстави для розрахунку пенсії і згідно із статтею 8 Закону №345 та застосування середньої заробітної за три попередні роки перед зверненням за пенсією відповідно до статті 40 Закону № 1058.
07.01.2025 від представника відповідача-1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечує повністю. Відзив обґрунтований тим, що згідно з матеріалами пенсійної справи, стаж позивача на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 становить менше 15 років, тому підстави для застосування статті 8 Закону №345 при розрахунку його пенсії відсутні. Оскільки, за матеріалами пенсійної справи позивач не набув не менш як 24 місяці страхового стажу, для застосування при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують рокові звернення за призначенням пенсії - за 2020-2022 роки, законні підстави відсутні.
09.01.2025 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій просить позов задовольнити повністю. Вказана відповідь мотивована тим, що згідно з правовим висновком Верховного Суду в складі Касаційного адміністративного суду, викладеного у постанові від 18 квітня 2019 року у справі № 392/17/17, зазначено, що законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». При цьому слід врахувати висновки суду про необхідність застосування у спірних правовідносинах норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року у справі №1-р/2020), про необхідність включення до страхового стажу позивача спірних періодів його роботи, підтверджених записами у трудовій книжці, та щодо правильного обчислення пільгового стажу на підземних роботах у шахті за Списком №1, як умови визначення розміру пенсії за віком із застосуванням норм статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV.
ІІ. Рух справи
Ухвалою від 30.12.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.
Заходи забезпечення позову та доказів не вживались.
ІІІ. Фактичні обставини справи
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача-2 та отримує пенсію по інвалідності (ІІІ група, професійне захворювання) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 18.03.2005.
Відповідно до Форми РС-право до пільгового стажу для визначення права при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах зараховано наступні періоди, в тому числі і час перебування на інвалідності: 29 років 6 місяців 19 днів, пільговий стаж роботи - 15 років 11 місяців 20 днів, у тому числі час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві - 4 роки 9 місяців 8 днів.
16.08.2023 позивач звернувся до відповідача-2 із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший.
Вказана заява від 16.08.2023 відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань розглянута відповідачем-2, яке 24.08.2023 прийняло рішення № 913050149239 про відмову ОСОБА_1 в частині переведення на пенсію за віком. Як висновок у оскаржуваному рішенні відповідач-2 зазначив: відмовити у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю на даний вид перерахунку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Вважаючи рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 24.08.2023 № 913050149239 про відмову у частині переведення на пенсію за віком протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №380/21406/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.08.2023 № 913050149239 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період з 18.03.2005 по 16.08.2023;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію за віком від 16.08.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Окрім цього, вказаним рішенням встановлені такі обставини, а саме: позивач виконував гірничі роботи, як працівник провідних професій на таких роботах: робітник очисного відбою у період з 02.04.1994 по 22.06.1994 та з 13.06.2003 по 18.02.2005, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 . Робота за провідною професією робітник очисного забою передбачена як Списком № 1, так і Постановою КМУ № 202, дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058.
Позивач має 3 групу інвалідності, яка отримана внаслідок професійного захворювання та встановлена з 18.03.2005 безстроково.
Отже, документально підтверджене перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням у період з 18.03.2005 по теперішній час.
Отже, позивач має право на зарахування періоду перебування на інвалідності з 18.03.2005 по 16.08.2023 (дата звернення до пенсійного органу щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу.
Позивач звертався до відповідача-2 з заявами від 20.06.2024, від 25.09.2024, від 10.10.2024 з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI та здійснити обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.
З аналогічними вимогами позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, однак відповіді не отримав.
Листами відповідач -1 №17192-17971/М-52/8-1300/24 від 09.07.2024, № 23449- 25143/М-52/8-1300/24 від 14.10.2024 повідомив позивача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/21406/23 виконано. Повідомлено, що рішенням суду не покладено зобов'язань, щодо здійснення розрахунку пенсійної виплати, згідно з статею 8 Закону № 345 та здійснити, згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058 обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Вважаючи дії відповідачів щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
IV. Позиція суду
Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до преамбули Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV), він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Статтею 9 Закону №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск -сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно пунктів 2-1, 16 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV особам, які на день набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. Пенсії за вислугу років фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
Водночас частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.
Втім судом встановлено, що позивачу у 2005 році було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV на пільгових умовах позивач звернувся вперше 16.08.2023, а тому в цьому випадку мало місце призначення іншої пенсії. Тому, за обставин цієї справи має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Аналогічна правова позиція також висловлена Верховним Судом України у постановах від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.08.2020 у справі №263/6611/17, від 24.06.2021 у справі №243/8903/16-а, від 19.01.2022 у справі №528/639/17, від 29.03.2023 року у справі №240/4170/19, від 08 лютого 2024 року у справі №500/1216/23.
Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд наголошує на тому, що відповідач-2 здійснив розгляд заяви про переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за принципом екстериторіальності, проте не пов'язане із подальшими перерахунками пенсії позивача.
Відтак у задоволенні позовних вимог до відповідача-1 необхідно відмовити повністю.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що при обчисленні позивачу пенсії за віком з 16.08.2023 на підставі норм Закону №1058-IV відповідач-2 мав врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії, тобто, за 2020, 2021, 2022 роки.
За таких обставин, дії відповідача-2 щодо відмови у проведенні обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки, є протиправними.
Окрім цього, як зазначає відповідач-2, середньомісячний заробіток, визначено із заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 за даними довідки про заробітну плата та за період з 01.07.2000 по 28.02.2005 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, відповідач-2 протиправно не врахував заробітну плату позивача за період з 01.03.2005 по 31.07.2023.
З метою ефективного порушеного права позивача необхідно зобов'язати відповідача-2 з 16.08.2023 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV на пільгових умовах із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням заробітної плати позивача за період з 01.03.2005 по 31.07.2023, з урахуванням проведених виплат.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон № 1058-IV) (у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV згаданий Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону № 1788-ХІІ).
На виконання вимог статті 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №380/21406/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.08.2023 № 913050149239 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період з 18.03.2005 по 16.08.2023 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403; місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію за віком від 16.08.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
Окрім цього, вказаним рішенням встановлено наступні обставини:
Суд встановив, що позивач виконував гірничі роботи, як працівник провідних професій на таких роботах: робітник очисного відбою у період з 02.04.1994 по 22.06.1994 та з 13.06.2003 по 18.02.2005, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 .
Робота за провідною професією робітник очисного забою передбачена як Списком № 1, так і Постановою КМУ № 202, дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Як встановлено судом, позивачу встановлено 3 групу інвалідності безстроково. Інвалідність була отримана внаслідок професійного захворювання та встановлена з 18.03.2005 року по безстроково.
Таким чином, документально підтверджено перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням у період з 18.03.2005 по теперішній час.
Отже, позивач має право на зарахування періоду перебування на інвалідності з 18.03.2005 по 16.08.2023 (дата звернення до пенсійного органу щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу.
Суд наголошує на тому, що право позивача на зарахування стажу встановлене рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №380/21406/23.
Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови позивачу здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести позивачу з 16.08.2023 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням зарахованого стажу (як страхового, так і пільгового) відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №380/21406/23, а саме періоду перебування на інвалідності з 18.03.2005 по 16.08.2023.
Окрім цього, відповідач-1 у відзиві зазначив, що позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 16.08.2023, у зв'язку з чим вважає, що строк звернення до суду пропущений.
Суд не погоджується із вказаними твердженнями відповідача, оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/21406/23 набрало законної сили 13.04.2024.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 у справі № 380/21406/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 26.04.2024 прийнято рішення № 133950012184, яким зараховано ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період з 18.03.2005 по 16.08.2023.
Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявами від 20.06.2024, від 25.09.2024, від 10.10.2024 з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI та здійснити обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.
З аналогічними вимогами позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, однак відповіді не отримав.
Листами Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 17192-17971/М-52/8-1300/24 від 09.07.2024, № 23449- 25143/М-52/8-1300/24 від 14.10.2024, останній повідомив позивача, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 року у справі № 380/21406/23 виконано. Повідомлено, що рішенням суду не покладено зобов'язань, щодо здійснення розрахунку пенсійної виплати, згідно ст. 8 Закону № 345 та здійснити, згідно ч.2 ст. 40 Закону № 1058 обчислення (перерахунок) пенсії за віком на пільгових умовах з середньої заробітної плати в Україні з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення про переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом від 28.11.2024, тобто в межах шестимісячного строку на звернення до адміністративного суду після прийняття першої відмови у перерахунку пенсії, 09.07.2024, а тому строк на звернення до адміністративного суду не пропущений.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
V. Судові витрати
Відповідно до положень статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 необхідно стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 245 КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівський області здійснити з 16.08.2023 ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 на пільгових умовах із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням заробітної плати позивача за період з 01.03.2005 по 31.07.2023, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-І.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 16.08.2023 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 №345-І, з урахуванням зарахованого стажу (як страхового, так і пільгового) відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.03.2024 у справі №380/21406/23, а саме періоду перебування на інвалідності з 18.03.2005 по 16.08.2023.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10 на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович