Ухвала від 25.06.2025 по справі 380/12357/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/12357/24

УХВАЛА

в порядку ст.382 КАС України

25 червня 2025 року

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні заяву представниці позивачки, адвоката Дар'ї Тарасенко, про зобов'язання подати звіт в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

Представниця позивачки звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із заявою в порядку, визначеному ст. 382 КАС України.

Заявниця мотивує означену заяву тим, що відповідач не виконує рішення суду у цій справі, з огляду на що просить зобов'язати їх подати звіт про виконання судового рішення у справі №380/12357/24.

Ухвалою суду від 13.06.2025 суд постановив призначити до розгляду в порядку письмового провадження заяву представника позивача про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії (в порядку ст.383 КАС України).

23.06.2025 від Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області надійшли пояснення на заяву позивачки в порядку ст.382 КАС України, у яких відповідач заперечує таку заяву позивачки та пояснює, що позивачка самостійно звернулася до відповідача про продовження строку дії тимчасового посвідчення громадянина України. Відповідач при цьому покликається на п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України» від 20.08.2024 №3897-ХІ.

Суд встановив таке.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2025 суд ухвалив адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м.Львів, вул.Січових Стрільців, 11, код ЄДРПОУ 37831493) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю;

-визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації;

-зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства від 30.04.2024 замість документа про припинення громадянства російської федерації. (…)

Отже, рішення у справі № 380/12357/24 набрало законної сили 06.02.2025.

03.03.2025 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №380/12357/243 про зобов'язання Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства від 30.04.2024 замість документа про припинення громадянства російської федерації.

08.04.2025 відкрито виконавче провадження № 77737188 за виконавчим листом у справі № 380/12357/24 про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства від 30.04.2024 замість документа про припинення громадянства російської федерації.

25.04.2025 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області ЗМУ Міністерства юстиції прийнято постанову про накладення штрафу на Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області за невиконання без поважних причин рішення суду при примусовому виконанні виконавчого листа №380/12357/24, виданого 03.03.2025.

Листом від 14.02.2025 Головне управління ДМС України у Львівській області повідомило адвоката Дар'ю Тарасенко про те, що про виконання рішення суду у справі № 380/12357/24 повідомлено ОСОБА_1 листом від 13.02.2025; довідка про реєстрацію особи громадянином України для оформлення паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 не оформлялася.

Листом від 24.02.2025 Головне управління ДМС України у Львівській області повідомило адвоката Дар'ю Тарасенко про те, що 13.02.2025 на адресу ГУ ДМС у Львівській області разом з декларацією про відмову від іноземного громадянства від 30.04.2024 надійшла заява ОСОБА_1 . Про результати розгляду цієї заяви заявниці було надано відповідь.

Листом від 13.02.2025 Головне управління ДМС України у Львівській області повідомило ОСОБА_1 , зокрема, про те, що 04.02.2025 ОСОБА_1 особисто звернулась та подала до Головного управління заяву про продовження строку дії тимчасового посвідчення громадянина України. 11.02.2025 Головним управлінням строк дії тимчасового посвідчення громадянина України НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 продовжено на 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні відповідно до вимог постанови КМУ від 7 січня 2025 р. № 3 «Деякі питання продовження строку дії тимчасового посвідчення громадянина України в умовах воєнного стану» в порядку реалізації Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України» від 20.08.2024 № 3897-IX, про що ОСОБА_1 повідомлено листом Головного управління від 12.02.2025 № Х-99/6/4601- 25/4601.05/1645-25.

Листом від 06.03.2025 Головне управління ДМС України у Львівській області повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024 року та додаткового рішення від 24 вересня 2024 року у справі №380/12357/24, які залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року, та набрали законної сили 06 лютого 2025 року, прийнято подану ОСОБА_1 декларацію від 30.04.2024 про відмову від іноземного громадянства.

В цьому ж листі зазначено, що (…)порядок припинення іноземного громадянства належить до виключної компетенції уповноважених органів іноземної держави та регулюється відповідними нормативно-правовими актами цієї держави, а отже, вплинути на ситуацію щодо припинення іноземного громадянства особами, які набули громадянство України, уповноважені органи України не мають правових підстав. Ураховуючи зазначене, видача довідки про реєстрацію особи громадянином України, яка подається для одержання документів, що підтверджують громадянство України не є можливою. (…)

Позивачка, вважаючи, що відповідач, інформуючи її листами про прийняття декларації протиправно бездіяв, бо не вчинив юридично значимих дій для виконання рішення суду, звернулася до суду із цією заявою в порядку статті 383 КАС України.

Окремою ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 травня 2025 року у справі № 380/12357/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України Львівській області щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024 року у справі №380/12357/24, яке набрало законної сили 06 лютого 2025 року, в частині щодо зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства від 30.04.2024 замість документа про припинення громадянства російської федерації; зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області вжити заходи щодо усунення порушень статті 129-1 Конституції України шляхом прийняття поданої ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Обґрунтовуючи окрему ухвалу суд зазначив таке.

(…)Як встановив суд, Головне управління ДМС України у Львівській області листом від 06.03.202 повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення суду від 18 вересня 2024 року та додаткового рішення від 24 вересня 2024 року у справі №380/12357/24, які залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року, та набрали законної сили 06 лютого 202 року, прийнято подану ОСОБА_1 декларацію від 30.04.2024 про відмову від іноземного громадянства.

Водночас у цьому ж листі ГУ ДМС у Львівській області зазначає, що неможливо видати Худякові довідку про реєстрацію її громадянином України, яка подається для одержання документів, що підтверджують громадянство України, оскільки порядок припинення іноземного громадянства належить до виключної компетенції уповноважених органів іноземної держави та регулюється відповідним нормативно правовими актами цієї держави, а отже, вплинути на ситуацію щодо припинення іноземного громадянства особами, які набули громадянство України, уповноважені органи України не мають правових підстав.

Тобто зі змісту листа ГУ ДМС у Львівській області від 06.03.2025 видно, що відповідач (боржник вважає, що лише уповноважений орган іноземної держави уповноважений видавати документ, на підстав якого відповідач (боржник) може вчинити дії, спрямовані на оформлення зацікавленою особою громадянства України.

Зважаючи на зміст означеного листа від 06.03.2025 суд ще раз наголошує, що відповідно до п. 2 ч. 2 ст. Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III однією з умов прийняття до громадянства України, зокрема, є подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осі без громадянства) або зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців). Іноземці, як подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Згідно з п. 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215, особам, які набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України.

Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24 залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2025 суд ухвалив зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянств від 30.04.2024 замість документа про припинення громадянства російської федерації. Лист відповідача від 06.03.2025 № 5100.16-5550/51.1-24 не свідчить про виконання судового рішення оскільки, як видно з його змісту, позивачку проінформовано про те, що прийнято подану ОСОБА_1 декларацію від 30.04.2024 про відмову від іноземного громадянства, але порядок припинення іноземного громадянства належить до виключної компетенції уповноважених органів іноземної держави та регулюється відповідними нормативно-правовими актами цієї держави, отже, вплинути на ситуацію щодо припинення іноземного громадянства особами, які набули громадянство України, уповноважені органи України не мають правових підстав. Ураховуючи зазначене видача довідки про реєстрацію особи громадянином України, яка подається для одержання документів що підтверджують громадянство України, не є можливою.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що інформування відповідачем (боржником) позивачки (стягувачки) про прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства без вчинення юридично значимих дій на виконання п. 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянств України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215, не є виконанням рішення суду від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Головне управління ДМС України у Львівській області не надало належних доказів виконання рішення Львівського окружного адміністративного суд від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24, а відтак суд констатує про бездіяльність Головного управління ДМС України у Львівській області щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024 року у справі №380/12357/24, яке набрало законної сили 06 лютого 2025 року (…).

Представниця позивачки звернулася до відповідача з адвокатським запитом стосовно виконання відповідачем окремої ухвали суду у цій справі.

У листі від 14.05.2025 про розгляд адвокатського запиту, представницю позивачки повідомлено, що декларація ОСОБА_1 прийнята, про що було повідомлено листом від 06.03.2025. Довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається для одержання документів, що підтверджують громадянство України, не видавалася. Про виконання окремої ухвали буде повідомлено суд у встановлений ухвалою строк.

11.06.2025 суд отримав лист ГУ ДМС у Львівській області від 06.06.2025 «Щодо виконання окремої ухвали», зі змісту якого видно, що 11.02.2025 Головним управлінням строк дії тимчасового посвідчення на ім'я позивачки продовжено на 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Для належного завершення процедури набуття громадянства України ОСОБА_1 має діючий документ ТПГУ, а також встановлений Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України" від 20.08.2024 №3897-ІХ пролонгований строк з достатнім часом саме для припинення попереднього громадянства рф у встановлений спосіб. Додатково наголошує, що припинення на території України діяльності дипломатичних представництв та консульських установ рф не є реальною перепоною для резидентів України в отриманні документа про припинення громадянства рф, оскільки припинення громадянства рф позивачкою залежить виключно від її волі. Також у цьому листі вказано, що у рішенні суду відсутнє зобов'язання видати позивачці довідку про реєстрацію її громадянином України та паспорт громадянина України.

Відповідач також зазначає, що зобов'язальну частину рішення суду ним було виконано, так як подану позивачкою декларацію про відмову від громадянства рф у неї було прийнято.

При цьому відповідач наголошує, що слід розмежовувати адміністративні послуги щодо оформлення та видачі довідки і паспорта громадянина України та прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства.

Частиною 1 ст.129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

При цьому, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, насамперед, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Разом з тим, ч.2 ст.381-1 КАС України передбачає, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому ст.ст.287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Норми ст.287 КАС України регулюють особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Як зазначено в окремій ухвалі від 08.05.2025 у цій справі (…) з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що інформування відповідачем (боржником) позивачки (стягувачки) про прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства без вчинення юридично значимих дій на виконання п. 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215, не є виконанням рішення суду від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24. (…)

Зі змісту листа ГУ ДМС у Львівській області від 11.06.2025 не видно, що відповідач вчинив юридично значимі дії на виконання п. 119 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215. Саме по собі повідомлення про те, що відповідач прийняв декларацію позивачки про відмову від іноземного громадянства не є підставою для висновку про виконання відповідачем рішення суду в повному обсязі.

Судовий контроль суд здійснює шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

Звертаючись із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду заявниця обґрунтувала та навела мотиви доцільності та необхідності застосування такого обраного виду судового контролю, як зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, зважаючи на те, що рішення суду від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24 набрало законної сили, та відповідач виконав його не в повному обсязі, суд дійшов висновку про задоволення заяви представниці позивачки про встановлення судового контролю за виконанням цього рішення.

Також суд бере до уваги норму ч. 3 ст. 382-1 КАС України, якою передбачено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Тому, суд вважає, що достатнім для відповідача буде 50 - денний строк для подання звіту про виконання рішення суду від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24 з дня отримання цієї ухвали.

Керуючись ст. ст. 382, 382-1 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

заяву представниці позивачки, адвоката Дар'ї Тарасенко, про зобов'язання подати звіт в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області (79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11; код ЄДРПОУ 37831493) надати суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 у справі № 380/12357/24 у 50-денний строк з дня отримання цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремому оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.

Суддя Лунь З.І.