про заміну відповідача
25 червня 2025 року справа №640/14662/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та захисту довкілля України третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства енергетики та захисту довкілля України, у якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії Мінприроди від 26 липня 2019 року в частині визнання переможцем конкурсу на посаду директора Нижньодністровського національного природного парку Кротова Сергія Анатолійовича.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року, адміністративний позов задоволено повністю.
Постановою Верховного Суду від 09 листопада 2022 року касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2020 року у справі №640/14662/19 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, а саме Київського окружного адміністративного суду, з урахуванням положень Закону України від 13 грудня 2022 року №2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», яким ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва та утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року справу №640/14662/19 прийнято до свого провадження суддею Діскою А. Б. та зобов'язано Міністерство енергетики та захисту довкілля України надати інформацію щодо наявності у Нижньодністровського національного природного парку статусу спеціальної адміністрації з відповідними підтверджуючими доказами.
Представником Міністерства енергетики України подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено, що Нижньодністровський національний природний парк не належить до сфери управління Міністерства енергетики України. У 2020 році Міністерство енергетики України передало, а Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України прийняло судові справи, зокрема №640/14662/19, а тому відповідач не може надати підтверджуючі докази щодо спеціального статусу Нижньодністровського національного природного парку.
Крім того, представником Міністерства енергетики України було подано до суду клопотання про заміну відповідача у справі на Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.
Вирішуючи вказане клопотання позивача про заміну відповідача, суд виходить з наступного.
Згідно абзацу 8 пункту 1 Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Міністерство екології та природних ресурсів України, Державну екологічну інспекцію України, Державну службу геології та надр України шляхом реорганізації Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та пунктом 5 цього ж указу встановлено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються.
Абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2019 № 829 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади», Міністерство екології та природних ресурсів України було перейменовано на Міністерство енергетики та захисту довкілля України та згідно абзацу 1 пункту 7 Міністерство енергетики та захисту довкілля є правонаступником майна, прав і обов'язків Міністерства енергетики та вугільної промисловості.
В подальшому, 27.05.2020 постановою Кабінету Міністрів України № 425 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» відповідно до пунктів 1 та 2 Міністерство енергетики та захисту довкілля України перейменовано на Міністерство енергетики України та утворено Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Разом з цим, Міністерство енергетики та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів є правонаступниками прав, обов'язків та майна Міністерства енергетики та захисту довкілля у відповідних сферах.
Пунктом 3 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України, установлено, що Міністерство енергетики України:
- забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному, нафтогазовому та нафтогазопереробному комплексах;
- забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (крім забезпечення енергоефективності будівель та інших споруд) та у сфері нагляду (контролю) у галузях електроенергетики і теплопостачання.
В свою чергу Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів:
- забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах повноважень, передбачених законом, радіаційної, біологічної і генетичної безпеки, у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, лісового та мисливського господарства;
Крім того, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів забезпечує формування та реалізацію державної політики:
- у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів;
- у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;
- щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів;
- щодо здійснення державного геологічного контролю, а також у сфері збереження озонового шару, регулювання негативного антропогенного впливу на зміну клімату та адаптації до його змін і виконання вимог Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Кіотського протоколу до неї, Паризької угоди.
Згідно до положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, основними завданнями Міндовкілля є:
- забезпечення формування державної політики у сфері організації охорони та використання природно-заповідного фонду;
- затверджує положення про екологічні фонди природних, біосферних заповідників, національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків і зоологічних парків;
- погоджує призначення керівників спеціальних адміністрацій природних та біосферних заповідників, національних природних парків, ботанічних садів, дендрологічних та зоологічних парків загальнодержавного значення, а також регіональних ландшафтних парків;
- забезпечує розроблення проектів створення, оголошення, зміни меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення; проектів резервування цінних для заповідання природних територій та об'єктів; розглядає та схвалює клопотання про необхідність створення чи оголошення територій та об'єктів загальнодержавного значення; погоджує зміну меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду; забезпечує організацію створення природоохоронних територій міжнародного значення.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (МІНДОВКІЛЛЯ) (код ЄДРПОУ 43672853, 03035, місто Київ, вулиця Митрополита В. Липківського, будинок 35) є органом державної влади, яке відповідно до п. 3 ч. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2020 № 425, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів є правонаступниками прав, обов'язків та майна Міністерства енергетики та захисту довкілля у відповідних сферах/
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне замінити відповідача у справі - Міністерство енергетики та захисту довкілля України на правонаступника - Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (МІНДОВКІЛЛЯ) (код ЄДРПОУ 43672853, 03035, м. Київ, вул. Митрополита В. Липківського, б. 35), таким чином задовольнивши клопотання Міністерства енергетики України.
Крім того, відповідно до вимог ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З метою забезпечення повного, об'єктивного та всебічного дослідження обставин справи суд дійшов висновку про необхідність витребування у Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України додаткових доказів по справі.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись статтями 52, 80, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Клопотання Міністерства енергетики України про заміну відповідача у справі - задовольнити.
2. Замінити відповідача у справі - Міністерство енергетики та захисту довкілля України на правонаступника - Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (МІНДОВКІЛЛЯ) (код ЄДРПОУ 43672853, 03035, м. Київ, вул. Митрополита В. Липківського, б. 35).
3. Зобов'язати Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України надати суду інформацію щодо наявності у Нижньодністровського національного природного парку статусу спеціальної адміністрації з відповідними підтверджуючими доказами.
Витребувані судом докази, скріплені електронним цифровим підписом, надіслати на електронну адресу суду: inbox@adm.ko.court.gov.ua або направити за адресою: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26а, 4 поверх протягом п'яти днів з моменту отримання копії даної ухвали.
4. Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Діска А.Б.