про залучення третьої особи
24 червня 2025 року справа № 320/16423/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Фастівщук А.Г., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта,
До Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний Суд" звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства охорони здоров'я України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та нечинним Абзац 2 підпункту 3 пункту 4 Розділу І Порядку функціонування електронної системи забезпечення формування та ведення електронної черги з безоплатного ендопротезування пацієнтів, а саме: «Закладам охорони здоров'я, на яких поширюється дія цього Порядку, забороняється встановлювати ендопротези, придбані за кошти фізичних або юридичних осіб (крім тих, що придбані закладом охорони здоров'я та відображені в бухгалтерському обліку відповідного закладу охорони здоров'я)», що затверджений Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26.12.2024 № 2180 «Деякі питання функціонування електронної черги з ендопротезування пацієнтів».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.04.2025 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 24.06.2025. Зобов'язано Міністерство охорони здоров'я України, відповідно до частини четвертої статті 264 КАС України, опублікувати оголошення про оскарження абзацу 2 підпункту 3 пункту 4 Розділу І Порядку функціонування електронної системи забезпечення формування та ведення електронної черги з безоплатного ендопротезування пацієнтів, що затверджений Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26.12.2024 № 2180 «Деякі питання функціонування електронної черги з ендопротезування пацієнтів» у виданні, в якому цей нормативно-правовий акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
20.06.2025 канцелярією суду зареєстровано відзив відповідача на позовну заяву, поданий через підсистему "Електронний суд" 06.06.2025.
23.06.2025 представником позивача через підсистему "Електронний суд" подано клопотання про залучення у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - КНП «Київська міська клінічна лікарня № 12» (адреса: вул.Професора Підвисоцького, 4А, Київ, 01103, код ЄДРПОУ: 25680639).
У підготовче судове засідання, призначене на 24.06.2025, з'явились представники сторін.
У підготовчому судовому засіданні 24.06.2025 представник позивача підтримав клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача КНП «Київська міська клінічна лікарня № 12», просив суд вказане клопотання задовольнити.
Представник відповідача при вирішенні даного клопотання поклався на розсуд суду.
Розглянувши клопотання представника позивача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, суд зазначає таке.
Так, предметом судового розгляду у даній справі є правомірність прийняття нормативно-правового акту Міністерства охорони здоров'я України, а саме абзацу 2 підпункту 3 пункту 4 Розділу І Порядку функціонування електронної системи забезпечення формування та ведення електронної черги з безоплатного ендопротезування пацієнтів, що затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26.12.2024 № 2180 «Деякі питання функціонування електронної черги з ендопротезування пацієнтів», щодо заборони закладам охорони здоров'я встановлення ендопротезів, придбаних за кошти фізичних або юридичних осіб (крім тих, що придбані закладом охорони здоров'я та відображені в бухгалтерському обліку відповідного закладу охорони здоров'я).
В обґрунтування клопотання про залучення у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача КНП «Київська міська клінічна лікарня № 12» представник позивача зазначає, що оскаржувана норма, що є предметом спору у цій справі, фактично стала підставою для відмови позивачу у проведенні операції з ендопротезування суглобу в межах Програми медичних гарантій у медичному закладі - Комунальному некомерційному підприємстві «Київська міська клінічна лікарня № 12» (КНП «КМКЛ № 12»), в зв'язку з тим, що позивач просив встановити йому імплант, який він хоче придбати самостійно за власні кошти, що, згідно з вищезазначеним Наказом, не допускається. Таким чином, на думку представника позивача, КНП «КМКЛ № 12» має процесуальний інтерес у результатах справи, адже її дії/бездіяльність прямо ґрунтуються на оспорюваній нормі та рішення у справі може вплинути на її права та обов'язки.
Так, у позовній заяві позивач вказує, що 10.02.2025 зареєструвався до електронної черги з безоплатного ендопротезування у медичному закладі - Комунальне некомерційне підприємство «Київська міська клінічна лікарня № 12» (КНП «КМКЛ № 12», Надавач послуг), яке згідно Наказу МОЗ від 01.10.2024 № 1666 входить до переліку закладів охорони здоров'я, які надають послуги з безоплатного ендопротезування суглобів. 11.03.2024 позивач звернувся з листом до КНП «КМКЛ № 12», в якому просив при проведенні операції з ендопротезування встановити протез виробництва Aesculap Germany або Zimmer USA, або Permedica Italy (механічна фіксація, пара тертя кераміка кераміка), який останній готовий придбати за власні кошти. Проте листом від 17.03.2025 за № 061/12-061/12/Ш-15-61 заклад охорони здоров'я, до якого позивач звернувся та зареєструвався у електронну чергу на отримання медичної послуги з ендопротезування, а саме КНП «Київська міська клінічна лікарня № 12» повідомило, що закладам охорони здоров'я, на яких поширюється дія цього Порядку, забороняється встановлювати ендопротези, придбані за кошти фізичних або юридичних осіб (крім тих, що придбані закладом охорони здоров'я та відображені в бухгалтерському обліку відповідного закладу охорони здоров'я). Вказані обставини слугували для звернення позивача з даним позовом до суду.
Отже, при розгляді даної справи, підлягають з'ясуванню обставини щодо законності нормативно-правового акту в частині заборони встановлення ендопротезів, придбаних за кошти фізичних або юридичних осіб (крім тих, що придбані закладом охорони здоров'я та відображені в бухгалтерському обліку відповідного закладу охорони здоров'я)», дія якого поширюється у тому числі на медичний заклад КНП «КМКЛ № 12», яким відмовлено позивачу у наданні послуг з безоплатного ендопротезування імпланту, придбаного за власні кошти.
Відповідно до вимог ч.ч. 2 та 4 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно з частиною п'ятою цієї статті про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Дослідивши доводи вказаної заяви представника відповідача, суд вважає, що рішення у справі може вплинути на права та обов'язки КНП «КМКЛ № 12» як надавача медичних послуг з безоплатного ендопротезування, до якого звернувся позивач, та на яке поширюється дія оскаржуваного нормативно-правового акту, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне залучити вказану особу до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Згідно із пунктом 3 частини 2 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, зокрема, в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Враховуючи залучення третьої особи, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на іншу дату.
Керуючись ст.ст. 49, 181, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Клопотання представника позивача про залучення третьої особи від 23.06.2024 задовольнити.
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
- КНП «Київська міська клінічна лікарня № 12» (адреса: вул.Професора Підвисоцького, 4А, Київ, 01103, ідентифікаційний код 25680639).
3. Зобов'язати позивача невідкладно направити третій особі копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду протягом 3 днів після отримання копії ухвали суду.
4. Запропонувати третій особі КНП «Київська міська клінічна лікарня № 12» подати пояснення щодо позову у 10-денний строк з моменту отримання копії позовної заяви з додатками та цієї ухвали суду, з доказами направлення копій пояснень іншим учасникам справи.
5. Відкласти підготовче судове засідання на 15.07.2025 о 11:00 год.
6. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.