Рішення від 25.06.2025 по справі 260/2380/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2025 рокум. Ужгород№ 260/2380/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), третя особа: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ф.Ракоці, 45, код ЄДРПОУ 08592170) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 21 серпня 2020 року №0700-0319-8/29574; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нарахувати, здійснити перерахунок та виплатити, починаючи з 21 лютого 2018 року на підставі поданих ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області документів ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як звільненому зі служби з органів внутрішніх справ у відставку (із зняттям з військового обліку) за п.65 «а» (за віком) з 20.02.2018 за посадою заступника начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області - начальника слідчого управління наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області № 36 о/с від 20.02.2018.

08 квітня 2025 року ухвалою суду залишено позовну заяву без руху та надано строк для усунення недоліків.

Для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду:

- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності підстав для поновлення строку звернення до суду.

17 квітня 2025 року позивачем подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду.

24 квітня 2025 року ухвалою суду визнано необґрунтованою заяву представника позивача від 14 квітня 2025 року (вх № 12317/25) про відвід судді Скраль Т.В.. Передано адміністративну справу № 260/2380/25 до відділу документообігу та забезпечення судового процесу Закарпатського окружного адміністративного суду для визначення судді, який не входить до складу суду, що розглядає цю справу, в порядку, передбаченому КАС України, для розгляду заяви про відвід.

28 квітня 2025 року ухвалою суду відмовлено у задоволенні заяви про відвід судді Скраль Т.В. в адміністративній справі № 260/2380/25.

29 квітня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.

29 травня 2025 року ухвалою суду у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовлено. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області пенсійну справу ОСОБА_1 .

06 червня 2025 року на виконання вимог суду, відповідачем надано оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № 0703007257.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що повноваження з оформлення та подання документів для перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 залишається за ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, встановлена судовими рішеннями, які набрали законної сили: постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 травня 2020 року у справі № 260/852/19; ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 березня 2024 року; рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі № 260/1920/24. Відповідно рішення відповідача про припинення виплати пенсії від 21 серпня 2020 року №0700-0319-8/29574, обґрунтоване фактом призначення пенсії на підставі документів, які надані не уповноваженим органом, а саме: що ліквідаційна комісія УМВС України в Закарпатській області не є органом, який може оформляти подання для призначення пенсії осіб, які були звільнені з органів УМВС України, є протиправним, оскільки право та обов'язок УМВС України в Закарпатській області подати документи для призначення пенсії ОСОБА_1 встановлені рішенням суду, яке набрало законної сили та підлягає виконанню.

12 травня 2025 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування зазначено, що на підставі наданих документів (подання Ліквідаційної комісії УМВСУ в Закарпатській області від 22 червня 2020 року, заяви, копії рішення суду, наказу про звільнення, грошового атестату № 1, довідки про ДВГЗ, копії трудової книжки, паспорту та військового 2 квитка, та ін..) ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, під час розгляду звернення до Головного управління Піняшка М.М. від 06 серпня 2020 року, запиту Ліквідаційної комісії УМВСУ в Закарпатські області щодо надання документів для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та матеріалів його пенсійної справи, спеціалістами Головного управління було виявлено факт призначення пенсії на підставі документів, наданих органом, який не уповноважений надавати документи для призначення пенсії до Головного управління особам, звільненим з органів МВС України. У зв'язку з чим Головним управлінням було прийнято рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2020 року та повернення наданих документів адресату, оскільки починаючи з 30.09.2016 p., Ліквідаційна комісія МВСУ в Закарпатській області не являється органом, який могла оформляти подання для призначення пенсії осіб, які були звільнені з органів МВС України. На той час уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України, на який покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, є управління координації соціальних та пенсійних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.

19 травня 2025 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що в даній справі повноваження з оформлення та подання документів для перерахунку пенсії позивачу залишається за ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, а тому рішення ГУ ПФУ щодо відсутності у ліквідаційної комісії повноважень щодо приймання, оформлення та подання у Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документів щодо призначення пенсії ОСОБА_1 не ґрунтується на нормах Конституції України. Отже, зазначена у відзиві ГУ ПФУ підстава для припинення ОСОБА_1 виплати пенсії «виявлення спеціалістами ГУ ПФУ факту призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 на підставі документів, які подані неуповноваженим органом», не ґрунтується на рішенні суду, яке набрало законної сили, та суперечить статті 129-1 Конституції України.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 08 січня 2020 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/852/19, яке набрало законної сили 15 травня 2020 року, зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області оформити та подати документи ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років для їх розгляду і призначення пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області та її перерахунок відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як звільненому зі служби з органів внутрішніх справ у відставку (із зняттям з військового обліку) за п.65 "а" (за віком) з 20.02.2018 року за посадою заступника начальника Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області - начальника слідчого управління наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області № 36 о/с від 20.02.2018 року.

22 червня 2020 року Ліквідаційною комісією Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області листом № 919/106/5-2020, на виконання рішення суду від 08 січня 2020 року, залишеного в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2020 року, направлено начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області матеріали для розгляду та призначення пенсії ОСОБА_1 .

26 червня 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 липня 2019 року.

21 серпня 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято рішення № 0700-0319-8/29574 про припинення виплатити пенсії, яким вирішено у зв'язку із виявленням факту призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 на підставі документів, які надані не уповноваженим органом, у відповідності до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок 3-І), затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України під 30.01.2007 року № 3-1. зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 скасувати рішення Головного управління від 26.06.2020 року за пенсійною справою 0703007257 про призначення пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з чим припинити виплату пенсії з 01.09.2020 року та повернути подання та надані до нього документи Ліквідаційній комісії управління МВС України в Закарпатській області для можливості звернення ОСОБА_1 у відповідності до Порядку 3-1 через уповноважений орган - відділ координації соціальних та пенсійних питань Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, (а.с. 20-21).

Відповідно до атестату про зняття з обліку № 285 ОСОБА_1 виплачено пенсію по 31 серпня 2020 року.

12 липня 2024 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/1920/24, яке набрало законної сили 07 лютого 2025 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти подані Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняти рішення за наслідками розгляду таких.

Не погодившись із рішенням відповідача від 21 серпня 2020 року №0700-0319-8/29574, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, у редакції чинній на момент спірних правовідносин).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом «б» частини 1 статті 1-2 Закону №2262-XII передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України.

Відповідно до положень статті 63 Закону №2262-XII якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Так, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (далі Порядок №3-1, у редакції чинній на момент спірних правовідносин).

Згідно з положеннями пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в областях визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до пункту 6 Порядку №3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

Пунктами 12-20 Порядку №3-1 встановлено наступний алгоритм підготовки, подання документів для призначення пенсії, приймання, оформлення і розгляд таких документів органами, що призначають пенсії: уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи; орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою; не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії; рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Таким чином, Порядок №3-1 чітко визначив компетенцію відповідних уповноважених структурних підрозділів та органів пенсійного фонду при призначенні пенсії.

Відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2020 у справі №260/852/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за вислугою років та її перерахунок, якою залишено без змін рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.01.2020, судом апеляційної інстанції чітко сформовано висновки, що на час розгляду справи повноваження з оформлення та подання документів для перерахунку пенсії позивачу залишається за ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області, а тому аргументи скаржника щодо відсутності повноважень щодо приймання, оформлення та подання у Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документів щодо призначення пенсії колишнім працівникам міліції суд апеляційної інстанції вважає безпідставними.

У контексті викладеного, суд вважає, що відповідач, повертаючи подання та документи для призначення пенсії, прямо порушив вимоги Конституції України та статтю 370 КАС України щодо обов'язковості судового рішення на всій території України та як суб'єкт владних повноважень не сприяв виконанню такого судового рішення.

Суд наголошує, що проаналізувавши вимоги Порядку №3-1 у сукупності, відповідач, отримавши від відповідного органу заяву про призначення пенсії за вислугу років разом з пакетом документів, що підтверджує відомості про особу та її стаж, зобов'язаний перевірити правильність оформлення та наявність усіх обов'язкових документів, необхідних для призначення пенсії.

Однак, відповідач, повертаючи Ліквідаційній комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області документи ОСОБА_1 , що надані для призначення та перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, мотивуючи це доводами, оцінку яким надано у вищевказаних судових рішеннях як безпідставні та необґрунтовані, діяв не у відповідності та не у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.

Крім того, 12 липня 2024 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/1920/24, яке набрало законної сили 07 лютого 2025 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти подані Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийняти рішення за наслідками розгляду таких.

За таких обставин, через невідповідність оскаржуваного рішення критеріям, визначеним у частині 2 статті 2 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про припинення виплати пенсії від 21 серпня 2020 року № 0700-0319-8/29574 та, як наслідок, з метою належного захисту прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 вересня 2020 року.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки від 02 квітня 2025 року № 1-100К, (а.с. 19).

Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 21 серпня 2020 року № 0700-0319-8/29574 про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області поновити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 вересня 2020 року.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 1 211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.

5. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25 червня 2025 року.

СуддяТ.В.Скраль