25 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/3900/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить:
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не бронюванні військовозобов'язаного ОСОБА_1 за заявою ПП "Укрпалетсистем" від 23 січня 2025 року № 20250123-450378.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 забронювати ОСОБА_1 , який перебуває На посаді арматурника ПП "Укрпалетсистем", за заявою ПП "Укрпалетсистем" від 23 січня 2025 року № 20250123-450378 або за іншою аналогічною заявою про бронювання даного працівника.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 23 січня 2025 року ПП "Укрпалетсистем", як критично важливе підприємство, через засіб порталу "Дія" вчергове подало заяву про бронювання працівників № 20250123-450378, зокрема, працівника ОСОБА_1 . У відповідності до Результату бронювання за заявою від 23.01.2025 №20250123-450378 працівнику ОСОБА_1 (номер 13) відмовлено у бронюванні причині "Особа не підлягає бронюванню". У відповідь на адвокатський запит листом від 10.01.2025 № 1043 ІНФОРМАЦІЯ_3 мені надано відповідь, з якої слідує порушення ОСОБА_1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію": неприбуття за територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк і зазначені у повістці. Згідно даного листа ОСОБА_1 було оголошено у розшук з метою його доставлення працівниками органів Національної поліції ІНФОРМАЦІЯ_4 та складення протоколу про адміністративне правопорушення. Позивач вказує, що повістка про виклик до ТЦК йому не вручалася особисто, про виклик він не був повідомлений телефоном чи будь яким іншим способом, тому були відсутні підстави для відмови у його бронюванні.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження, відзив на позовну заяву не подав.
Відповідно до положень ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , має військове звання солдат, військово-облікову спеціальність - НОМЕР_2 , є обмежено придатним у воєнний час.
З матеріалів справи вбачається, що за даними мобільного за стосунку "Резерв +" позивач 15 липня 2024 року оновив свої військово-облікові дані. Також, за даними цього мобільного застосунку позивачем повторно оновлено військово-облікові дані 19.12.2024, де відповідній графі зазначено: "Дані Уточнено вчасно" .
Відповідно до довідки від 14.01.2025 № УПЦБ-000017 ОСОБА_1 згідно наказу ПП "Укрпалетсистем" від 16.10.2024 № 556-к з 17 жовтня 2024 року працює на посаді "арматурник".
23 січня 2025 року ПП "Укрпалетсистем" через засіб порталу "Дія" подало заяву про бронювання працівників № 20250123-450378, зокрема, працівника ОСОБА_1 ..
За результатами бронювання за заявою від 23.01.2025 № 20250123-450378 працівнику ОСОБА_1 (номер 13) відмовлено у бронюванні причині "Особа не підлягає бронюванню".
ІНФОРМАЦІЯ_2 на адвокатський запит адвоката Барановського І.І. листом від 01.01.2025 №10/2 повідомив, що засобами поштового зв'язку "Укрпошта" ОСОБА_1 була надіслана повістка, відповідно до змісту якої ОСОБА_2 , 20.102024 мав обов'язок з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 . 26.11.2024 відбулося автоматичне створення розшуку за допомогою ЄДРПВР.
Також у відповідь на адвокатський запит листом від 10.01.2025 № 1043/19/122/101 ІНФОРМАЦІЯ_3 надано відповідь, з якої слідує порушення ОСОБА_1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію": неприбуття за територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк і місце, зазначені у повістці. Згідно даного листа ОСОБА_1 було оголошено у розшук з метою його доставлення працівниками органів Національної поліції ІНФОРМАЦІЯ_4 та складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Позивач стверджує, що повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 не отримував, а тому не допускав будь-кого порушення вимог ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Вказує, що відповідно до п.4 ч.1 ст.25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками.
Оскільки, вищевказана правова норма є імперативною та не містить виключення, а тому, на думку позивача, були відсутні підстави для відмови в бронюванні.
Таким чином, вважаючи свої права порушені, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
На момент розгляду вказаної адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.
Правовідносини у сфері військового обов'язку, ведення військового обліку врегульовані такими приписами діючого законодавства.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 1 ст.4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (зі змінами і доповненнями) визначено, що організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Статтею 24 цього Закону визначено, що бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Пунктом 4 частини 1 ст.25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу: на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 цієї статті визначено, що порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 затверджений Порядок бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі - Порядок №76).
Цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - критично важливі установи) (п.1 Порядку).
Пунктом 3 Порядку №76 визначено, що бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), в електронній формі засобами Порталу Дія.
Для цілей бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, засобами Порталу Дія Мінекономіки формує та веде Єдиний перелік органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов'язаних (далі - Єдиний перелік), до якого включаються державні органи та органи, зазначені в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку, критично важливі підприємства, критично важливі установи.
Мінекономіки вносить до Єдиного переліку державні органи та органи, зазначені в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку. Відповідний державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємств, установ, організацій критично важливими підприємствами, критично важливими установами, вносить до Єдиного переліку такі критично важливі підприємства та критично важливі установи, крім юридичних осіб - релігійних організацій (п.14 Порядку №76).
Відповідно до п.16-17 Порядку визначено, що включення державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи до Єдиного переліку здійснюється на підставі поданого Мінекономіки або державним органом повідомлення про включення до Єдиного переліку (далі - повідомлення), яке формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту.
Повідомлення формується уповноваженою особою Мінекономіки, державного органу засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць після проходження нею ідентифікації та автентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису.
Пунктом 25 Порядку №76 передбачено, що бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.
Згідно п. 28-30 Порядку формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або керівника державного органу, який прийняв рішення про визначення відповідного підприємства, установи, організації критично важливим підприємством чи критично важливою установою, або уповноваженої ним особи та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов'язаний: перебуває на військовому обліку; перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою; уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку"; не перебуває у розшуку.
Інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі.
Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154.
Згідно п.8 цього Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п.9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Аналіз зазначених вище правових норм дає підстави для висновку, що бронювання військовозобов'язаних не входить до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють лише контроль за бронюванням військовозобов'язаних.
Частиною 2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності щодо не бронювання військовозобов'язаного ОСОБА_1 за заявою ПП "Укрпалетсистем" від 23 січня 2025 року № 20250123-450378, оскільки це не входить до його повноважень, а тому позовні вимоги заявлені безпідставно та задоволенню не підлягають.
Частиною 1 ст.139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що в задоволенні позову суд відмовив, відсутні підстави для відшкодування позивачу сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос
25.06.25