24 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/731/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язанян вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нарахування та виплати йому пенсії з розрахунку, де середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення взята за 24 місяці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нараховувати та виплачувати йому пенсію відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії за 12 місяців (додаток 5) починаючи з листопада 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити йому щомісячну заборгованість у сумі 8498,02 грн, починаючи з листопада 2024 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У жовтні 2023 року його призвали на військову службу за мобілізацією, а в жовтні 2024 року звільнили через хворобу. Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 23.11.2024 із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням нових довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 12 місяців. Він вважає, що відповідач неправильно розрахував середньомісячну суму додаткових виплат, узявши період 24 місяці не підряд замість 12 місяців. За розрахунками позивача, пенсія мала становити 38755,44 грн, а не 30257,42 грн. Це призвело до щомісячної заборгованості в розмірі 8498,02 грн із листопада 2024 року. ОСОБА_1 30.12.2024 повторно звернувся до відповідача, але 23.01.2025 отримав відмову. Позивач наполягає, що довідки, видані Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони, є належними для перерахунку.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву, поданому до суду 03.02.2025, відповідач зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими. Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вказало, що перерахунок пенсії позивача було здійснено 14.11.2024 на підставі довідок від 15.10.2024, виданих Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України. Відповідач стверджує, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії не можуть включатися премії та одноразові виплати, оскільки вони є одноразовими виплатами. Також зазначив, що довідки, видані Департаментом соціального забезпечення МО, не є належними, оскільки уповноваженим органом є ІНФОРМАЦІЯ_2 . На думку відповідача, перерахунок пенсії за 12 місяців неможливий, адже чинне законодавство вимагає врахування 24 місяців підряд. Відповідач наголосив, що підстав для перерахунку немає, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну грошового забезпечення.
Позивач 03.02.2025 подав відповідь на відзив, у якій вказав, що довідки від 15.10.2024 містять дані про щомісячні премії, які мають враховуватися при обчисленні пенсії. ОСОБА_1 спростовує твердження відповідача про одноразовий характер премій, посилаючись на їхній щомісячний характер. Він уточнив, що не проходив службу в ІНФОРМАЦІЯ_3 , а на момент звільнення 03.10.2024 перебував у розпорядженні Департаменту кадрової політики МО, який є належним органом для видачі довідок, оскільки саме він забезпечував його грошове забезпечення.
У додаткових поясненнях, поданих до суду 05.02.2025, позивач повторив доводи позовної заяви та відповіді на відзив.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У вересні 2022 року ОСОБА_1 був звільнений з військової служби. Для перерахунку пенсії військовою частиною НОМЕР_1 було видано довідку № 1980 від 23.09.2022, яка містила відомості про грошове забезпечення перед звільненням. На основі цієї довідки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Згадана довідка містить інформацію про такі види та розміри грошового забезпечення:
1) за червень 2021 року:
- посадовий оклад - 6953,33 грн;
- оклад за військове звання - 1410 грн;
- надбавка за вислугу років - 4181,67 грн (50 %);
- надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 ПКМУ № 704) - 8154,25 грн (65 %);
- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 224,10 грн (10 %);
- премія - 2433,67 грн (35 %);
2) за липень 2021 року - січень 2022 року:
- посадовий оклад - 7470 грн;
- оклад за військове звання - 1410 грн;
- надбавка за вислугу років - 4440,00 грн (50 %);
- надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 ПКМУ № 704) - 8658,00 грн (65 %);
- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 747,00 грн (10 %);
- премія - 2614,50 грн (35 %);
3) за лютий 2022 року - серпень 2022 року:
- посадовий оклад - 7470 грн;
- оклад за військове звання - 1410 грн;
- надбавка за вислугу років - 4440,00 грн (50 %);
- надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 ПКМУ № 704) - 8658,00 грн (65 %);
- надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 747,00 грн (10 %);
- премія - 10458,00 грн (140 %).
Загальний розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії складає 233989,52 грн.
У жовтні 2023 року ОСОБА_1 було призвано на військову службу за мобілізацією.
У жовтні 2024 року ОСОБА_1 було звільнено з військової служби за станом здоров'я на підставі наказу Міністра оборони України від 03.10.2024 № 1646. Виключення зі списків особового складу Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України було здійснено наказом директора Департаменту від 10.10.2024 № 58.
15.10.2024 Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України видав довідки для перерахунку пенсії № 220/13/8573 та № 220/13/8574, які містили відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, включаючи премії, за період з жовтня 2023 року по вересень 2024 року.
Згадані довідки містять інформацію про такі види та розміри грошового забезпечення:
1) за жовтень 2023 року:
- посадовий оклад - 7124,52 грн;
- оклад за військове звання - 1273,21 грн;
- надбавка за вислугу років - 4198,86 грн (50 %);
- надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 ПКМУ № 704) - 8178,78 грн (65 %);
- премія - 27785,63 грн (390 %);
2) за листопад 2023 року - грудень 2024 року:
- посадовий оклад - 8180 грн;
- оклад за військове звання - 1480 грн;
- надбавка за вислугу років - 4830,00 грн (50 %);
- надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 ПКМУ № 704) - 9418,50 грн (65 %);
- премія - 31902 грн (390 %).
Загальний розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії складає 490498,91 грн.
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою, в якій просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки, що враховують щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 12 місяців, починаючи з листопада 2024 року.
14.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 передав до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області документи для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
На підставі цих документів, а також довідок № 220/13/8573 від 15.10.2024 та № 1980 від 23.09.2022, відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.11.2024.
На звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 20.12.2024 надало ОСОБА_1 відповідь за номером 30666-29162/Г-02/8-0600/24, у якій повідомило про здійснення перерахунку пенсії з 14.11.2024 на підставі отриманих документів. До відповіді було додано розрахунок пенсії за вислугу років станом на 01.12.2024 по пенсійній справі № 0601028630.
З розрахунку вбачається, що базовий розмір пенсії становить 30257,42 грн (43224,89 * 70 %, вислуга років 28, основний розмір пенсії - 70 % грошового забезпечення), виходячи з суми грошового забезпечення 43224,89 грн, яка включає посадовий оклад 8180,00 грн, оклад за військове звання 1480,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 50% у розмірі 4830,00 грн та середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 28734,89 грн.
Аналогічні відомості містить протокол від 21.11.2024 за пенсійною справою № 0601028630.
Вважаючи розрахунок пенсії та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними, позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 1 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно з пунктом «а» абзацу першого статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу.
Умови пенсійного забезпечення визначені статтею 2 Закону № 2262-ХІІ.
Так, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їхньої служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені статтею 12 Закону № 2262-ХІІ.
Так, пенсія за вислугу років призначається:
а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
по 30.09.2011 і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
з 01.10.2011 по 30.09.2012 і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
з 01.10.2012 по 30.09.2013 і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
з 01.10.2013 по 30.09.2014 і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
з 01.10.2014 по 30.09.2015 і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
з 01.10.2015 по 30.09.2016 і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 01.10.2016 по 30.09.2017 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
з 01.10.2017 по 30.09.2018 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 01.10.2018 по 30.09.2019 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
з 01.10.2019 по 30.09.2020 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 01.10.2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;
б) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Особам, які є особами з інвалідністю внаслідок війни, пенсія на визначених у цьому пункті умовах призначається незалежно від віку;
в) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 20 календарних років і більше, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей»;
г) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які займали посади льотного складу та плаваючого складу підводних човнів Збройних Сил не менше 20 років, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.
Зберігається право на пенсію за вислугу років для осіб, які були звільнені зі служби до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та мають вислугу 20 років, у разі їх призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період та подальшим їх фактичним звільненням з такої служби або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці України, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
Статтею 48 Закону № 2262-ХІІ визначено порядок звернення за призначенням пенсій.
Так, заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті. Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
З огляду на вищевказані положення Закону № 2262-ХІ, обов'язковою умовою призначення пенсії відповідно до цього Закону № 2262-ХІ є звільнення особи з військової служби, про що чітко зазначено в частині першій статті 2 Закону № 2262-ХІ.
Згідно зі статтею 43 Закону № 2262-ХІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 (далі - Постанова № 393) установлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17.08.2005 № 748, від 03.09.2005 № 865, від 09.03.2006 № 268 і від 15.11.2006 № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 року на кількість таких місяців.
Тобто пенсія, призначена відповідно до Закону № 2262-ХІ, обчислюється, у тому числі з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. При цьому, необхідною умовою для такого обчислення пенсії є безперервність проходження служби протягом 24 місяців. В іншому випадку, пенсія обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач із 1992 року по 2022 рік проходив попередню військову службу. У подальшому позивач у період із жовтня 2023 року по 03.10.2024 проходив військову службу за призовом під час мобілізації у Департаменті політики закупівель Міністерства оборони України, з якого наказом від 03.10.2024 № 1646 звільнений із військової служби.
Враховуючи вищевикладені обставини та факт перерви у проходженні позивачем військової служби з вересня 2022 по до жовтня 2023 року, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно для обрахунку пенсії позивача взято середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення як за період із червня 2021 року по серпень 2022 року, так і за період із жовтня 2023 року по вересень 2024 року.
Крім того, Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 Р. № 393" затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Проте зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, отже, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Пенсії перераховуються на підставі довідок, які видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто саме на Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що належним способом захисту захисту прав позивача у даній справі є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, а не стягнення недоплаченої різниці. Оскільки спір стосується визначення розміру пенсії, який має виплачуватись щомісячно в майбутньому, тому саме перерахунок забезпечить відновлення прав позивача в системному аспекті, тоді як стягнення лише частково компенсувало б минулі виплати, не усуваючи самого порушення.
Тобто суд вважає за належне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.11.2024 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок від 15.10.2024 № 220/13/8573 та № 220/13/8574 за повних 12 місяців служби перед звільненням, а саме з жовтня 2023 року по 30.09.2024 включно, шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців, враховуючи вже виплачені суми.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить до часткового задоволення.
У зв'язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат питання про їх розподіл не вирішується.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок від 15.10.2024 № 220/13/8573 та № 220/13/8574 за повних 12 місяців служби перед звільненням.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.11.2024 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок від 15.10.2024 № 220/13/8573 та № 220/13/8574 за повних 12 місяців служби перед звільненням, а саме з жовтня 2023 року по вересень 2024 року включно, враховуючи вже виплачені суми.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Леміщак
Повний текст складено: 24 червня 2025 р.
24.06.25