Рішення від 05.06.2025 по справі 640/34637/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року Справа № 640/34637/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савченка А.В.

при секретарі судового засідання - Коростильові П.О.

за участю:

представника відповідача - Бондаря П.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпрі адміністративну справу за правилами загального позовного провадження за позовною заявою Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ЮНІВЕС" (вул.Велика Васильківська, буд.72, м.Київ, 03150, код ЄДРПОУ 32638319) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул.Шолуденка, 33/19, м.Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

26 листопада 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ЮНІВЕС" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києвів якій просить:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 05.07.2021 року № 05063407096, № 05063207096 форма «Д» Головного управління Державної податкової служби у м.Києві.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідача є протиправними та таким, що прийняті всупереч нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.12.2021р. позов залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.01.2022 відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду в підготовче засідання на 27 червня 2022 року о 13-30 за адресою: м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1, зал судового засідання № 10.

27 червня 2022 року від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

28 липня 2022 року від Головного управління ДПС у м. Києві надійшов відзив на позовну заяву в якій просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

28 жовтня 2022 року від Головного управління ДПС у м. Києві надійшли пояснення в яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до довідки від 16.11.2022р. судове засідання призначене на 23.11.2022р. о 14:30 год. відкладено у зв'язку з повітряною тривогою.

22 листопада 2022 року від Головного управління ДПС у м. Києві надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до довідки від 23.11.2022р. судове засідання не проводилось у зв'язку з повітряною тривогою та клопотання відповідача про відкладення.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

Справа № 640/34637/21 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

18.02.2025 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025р. прийнято справу №640/34637/21 до провадження судді Савченка А.В. Підготовче засідання призначено на 13.03.2025 р. о 15:00 год.

07 березня 2025 року від представника Головного управління ДПС у м. Києві надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Відповідно до довідки від 12.03.2025р. №320 cправа №640/34637/21 яка призначена на 13.03.2025 року о 15 годині 00 хвилин знята з судового розгляду у зв'язку з перебування судді на лікарняному.

Наступне засідання призначено на 20.03.2025р. о 15:00 год.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2025р. клопотання представника Головного управління ДПС у м. Києві про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції в адміністративній справі № 640/34637/21 задоволено.

У підготовче засідання 20.03.2025р. сторони не з'явились. Суд ухвалив відкласти розгляд справи у зв'язку з неявкою сторін на 17.04.2025р. о 13:00 год.

У підготовче засідання 17.04.2025р. з'явився представник відповідача. Суд ухвалив призначити розгляд справи по суті на 15.05.2025р. о 14:00 год.

Відповідно до довідки від 12.05.2025р. №693 cправа №640/34637/21 яка призначена на 15.05.2025 року о 14 годині 00 хвилин знята з судового розгляду у зв'язку з перебування судді на лікарняному.

Наступне засідання призначено на 05.06.2025р. о 13:00 год.

15 травня 2025 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача.

У судове засідання 05.06.2025р. з'явився представник відповідача. Судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення від 05.06.2025р. Позов задоволено.

Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 14.04.2021 №6783/26-15-07-08-02, №6815/26-15-07-07-03, №6784/26-15-07-08-03, №6826/26-15-07-03-05, №6727/26-15-07-10-03, №6801/26-15-07-09-06 Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено документальну виїзну перевірку ПАТ «Страхова компанія «Юнівес»» за результатами якої складено акт від 14.05.2021 р. №38858/Ж5/26-15-07-08-02/32638319.

Відповідно до висновку акта від 14.05.2021 р. №38858/Ж5/26-15-07-08-02/32638319 перевіркою встановлено порушення:

1. п. 44.1, п. 44.6 ст. 44, пт. 134.1.1 л. 134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.10.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від?ємне значення об?єкта оподаткування податком на прибуток на загальну суму 2 174 396 грн., в тому числі за 2018 рік на суму 2 174 396 грн.;

2. пп.168.1.1. п.168.1 ст.168, п. 171.2 «а» ст. 171, з урахуванням вимог пп. «е» 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, пп. 172.3, пт. 172.4, пп. 172.7 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами та доповненнями, в результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету за період з 01.07.2017 по 31.12.2020 в листопаді 2020 року на загальну суму 210 993,02 грн.;

3. пп. 168.1.1. п.168.1 ст. 168, п.171.2 «а» ст. 171, з урахуванням вимог, пп. 172.3, пп. 172.4, пп. 172.7, ст. 172, п. «е» 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 пп. 1.1, пп. 1.2, пп. 1.3, пп. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755- VI із змінами та доповненнями, в результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування військового збору до бюджету за період з 01.07.2017 по 31.12.2020, в листопаді 2020 року на загальну суму 14 418,00 грн.;

4. п. 49.2, пп. 49.18.2 п, 49.18 ст.49, пп. 6 п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, зі змінами, р.ІІІ «Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», затвердженого наказом Мінфіну України від 13.01.2015 №4, а саме, подання не в повному обсязі з недостовірними відомостями податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь фізичних осіб (в податковому розрахунку 3-4 кв. 2017 року, 1-4 кв. 2018 року та 1, 3, 4 кв. 2019 року не вірно відображено ідентифікаційний номер фізичної особи, що призвело до зміни платника податку);

5. п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI, зі змінами, в результаті несвоєчасного подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за травень 2018 року.

За результатами розгляду заперечення, висновки акта від 14.05.2021 №38858/Ж5/26-15-07-08-02/32638319 «Про результати перевірки Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «юнівес» залишено без змін, а заперечення - без задоволення, що підтверджується листом Головного управління ДПС у м. Києві від 01.07.2021 №17036/І/26-15-07-08-02-15.

На підставі акта перевірки від 14.05.2021 №38858/Ж5/26-15-07-08-02/32638319 Головним управлінням ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021р. №05063407096 та встановлено порушення пп. 168.1.1. п. 168.1. ст.. 168, п. 171.2 «а» ст. 171, з урахуванням вимог, пп. «е» 164.2.17, п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 с. 167, пп. 172.3, пп. 172.4, пп. 172.7 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями у зв?язку з цим згідно з підпунктами 54.3.5 пункту 54.3. статті 54, статтею 58 Податкового кодексу України та пункту 86.8 статті 86, пункту 125-1.2 статті 125-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755--VI, із змінами та доповненнями збільшено суму грошового зобов?язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) Двісті десять тисяч дев?ятсот дев?ятсот дев?яносто три гривні дві копійки.

На підставі акта перевірки від 14.05.2021 №38858/Ж5/26-15-07-08-02/32638319 Головним управлінням ДПС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 05.07.2021р. №05063207096 та встановлено пп.168.1.1. п. 168.1. ст. 168, п. 171.2 «а» ст.. 171, з урахуванням вимог, пп. 172.3, пп.172.4, пп. 172.7, ст.. 172, п. «е» 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 пп. 1.1, пп. 1.2, пп. 1.3, пп. 1.5, 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями у зв??язку з цим згідно з підпунктами 54.3.5 пункту 54.3. статті 54, статтею 58 Податкового кодексу України та пункту 86.8 статті 86, пункту 125-1.2 статті 125-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755--VI, із змінами та доповненнями збільшено суму грошового зобов?язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб (військового збору) Чотирнадцять тисяч чотириста вісімнадцять гривень.

Рішенням Державної податкової служби України від 05.11.2021р. №25166/6/99-00-06-01-04-05 ППР ГУ ДПС у м.Києві від 05.07.2021 №05063207096, №05063407096 залишено без змін, а скаргу ПАТ «Страхова компанія «Юнівес» без задоволення.

Позивач не погоджується із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями та вважає їх протиправними та таким, що підлягають скасуванню.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Конституція України Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд має дослідити усі обставини справи, які мають значення для правильного вирішення спору, у тому числі щодо підстав та порядку проведення перевірки, за наслідками якої прийнято оскаржуване рішення.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що, за його оцінкою, податковий орган мав право на проведення перевірки під час дії мораторію оскільки Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 03.11.2021 р. №89 “Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки», якою було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення, зокрема, документальних перевірок відповідно до пункту 77.4 статті 77 Кодексу.

Суд не може погодитись із вказаними доводами з огляду на таке.

Згідно з пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції на момент винесення наказу) установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України корона вірусної хвороби (COVID-19), крім: документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків; документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу; фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.

Тобто, вимоги пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України пов'язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких завершується дія карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Постановою Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 9 грудня 2020 року №1236 установлено з 19 грудня 2020 року до 31 грудня 2021 року на території України карантин.

Отже, Кабінетом Міністрів України на момент призначення та проведення перевірки не приймалось рішення про завершення дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а відтак діяв мораторій на проведення документальних позапланових перевірок платників податків.

Проте, п. 4 р. II Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.09.2020 року № 909-IX визначено, що у період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надати право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

У свою чергу, відповідно до вказаної норми Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 03.11.2021 р. №89 “Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки», якою було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб:

тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними;

документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Кодексу;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 та/або 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, суб'єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24 квітня 2020 року №568-ІХ);

документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.

Водночас, мораторій на проведення податкових перевірок на період карантину прямо закріплений пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України (в редакції на момент спірних правовідносин) та вказана норма в частині обмежень на проведення планових перевірок, була чинною, її дія не зупинялась.

Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Податкового кодексу України, зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

Тобто, зміна положень Податкового кодексу України здійснюється виключно законами про внесення змін до Кодексу, відповідно зміна строків, дії мораторію може бути здійснення виключно шляхом прямого внесення змін до Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Суд враховує той факт, що існує чинна норма, а саме п. 4 р. II Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.09.2020 року № 909-IX, яка не визнана неконституційною, проте вона не може бути застосована у спірних правовідносинах, оскільки відповідно до пункту 2.1 статті 2 Податкового кодексу України, зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу, а тому будь-який нормативно-правовий акт, окрім Податкового кодексу України, у тому числі й інший закон, не може змінити правове регулювання податкових відносин, встановлене нормами Податкового кодексу України.

Відповідно, з цих самих підстав, не може бути застосована у спірних правовідносинах також Постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. №89 “Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки».

До того ж, Постанова Кабінету Міністрів України має нижчу юридичну силу, ніж Закон, у тому числі, пункт 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України.

Вказане питання було предметом дослідження Верховного Суду, який надав юридичну оцінку обмеженням мораторію на проведення перевірок, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 р. №89.

Так, Верховний Суд виходив з того, що за загальним правилом, вирішення колізій, передбаченим частиною третьою статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Відповідно, за наявності суперечливих правил і положень щодо дії мораторію на проведення перевірок, які містяться у Податковому кодексу України, з одного боку і в постанові Кабінету Міністрів України з іншого боку - застосуванню підлягають положення і правила саме Податкового кодексу України.

Як зазначалось, наведений вище висновок ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду, що викладений у постанові від 22.02.2022 р. у справі № 420/12859/21.

Відтак, наведене вище свідчить про те, що податковий орган, незважаючи на прийняття постанови “Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» від 03.02.2021 р. №89, не був наділений повноваженнями здійснювати проведення документальної позапланової перевірки.

Наведене вище вказує про недотримання відповідачем при прийнятті оскаржуваного наказу положень частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Наведений вище висновок також ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду, що викладена у постанові від 15.04.2022 р. у справі № 160/5267/21.

Також, суд бере до уваги, що Верховний Суд у постанові від 23.02.2022 р. у справі №560/3678/19 зробив висновок, що оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.

Отже, процедурні порушення, допущені податковим органом під час призначення та/або проведення перевірки, можуть бути самостійною і достатньою підставою для скасування податкових повідомлень-рішень та інших рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, якщо вони мають грубий характер і істотно порушують права платника податків.

З огляду на встановлені у цій справі обставини та їх правове регулювання, враховуючи висновки Верховного Суду з питань, які виникли у цій справі, суд зазначає таке.

Як встановлено, має місце недотримання відповідачем положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме проведення податковим органом документальної позапланової перевірки позивача за відсутності на це повноважень у зв'язку з діючим мораторієм.

Вказане порушення має наслідком протиправність рішень, прийнятих за наслідками перевірки, оскільки за умови дотримання податковим органом мораторію перевірка не повинна бути проведена та, відповідно, були б відсутні рішення за наслідками перевірки.

Оскільки порушення, допущені при призначенні та проведенні перевірки визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, відсутні підстави переходити до перевірки доводів позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.

Суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 3381,16 грн. який підлягає відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 139, 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 05.07.2021 року № 05063407096, № 05063207096 форми «Д», винесені Головним управлінням ДПС у м. Києві.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул.Шолуденка, 33/19, м.Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) на користь Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "ЮНІВЕС" (вул.Велика Васильківська, буд.72, м.Київ, 03150, код ЄДРПОУ 32638319) судовий збір у розмірі 3381,16 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Повний текст рішення складено 25.06.2025 р.

Суддя А.В. Савченко