Рішення від 25.06.2025 по справі 140/3083/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3083/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), відповідно до якого просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоди проходження військової служби з 08.03.2022 по 13.04.2022, з 19.04.2022 по 08.08.2022, з 15.09.2022 по 02.11.2022. - з розрахунку один місяць служби за три місяці;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди проходження військової служби з 08.03.2022 по 13.04.2022, з 19.04.2022 по 08.08.2022, з 15.09.2022 по 02.1 1.2022 - з розрахунку один місяць служби за три місяці;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV з 27.01.2025, тобто з дня коли позивач звернувся за призначенням пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.02.2025 ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 статті 115 Закону України від 09.07.2003 від №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням про відмову у призначенні пенсії за №032350025826 від 03.02.2025 ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області відмовлено в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 статті 115 Закону №1058-IV через відсутність необхідного страхового стажу.

На думку позивача, рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області від 03.02.2025 №103950006516 про відмову у призначенні йому дострокової пенсії як учаснику бойових дій є неправомірним та необґрунтованим, прийнятим у результаті порушення норм чинного законодавства.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що позивач не має права на дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV через відсутність необхідних 25 років страхового стажу.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 має статус учасника бойових дій, 27.01.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення дострокової за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, та вказану заяву за принципом екстериторіальності було скеровано до ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області.

ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області, за результатами розгляду заяви позивача ОСОБА_1 від 27.01.2025 щодо призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, прийняло рішення від 03.02.2025 №0328500025826 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу. З вказаного рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області видно, що за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди, страховий стаж позивача становить 23 роки 10 місяців 26 днів при необхідному 25 років.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Дніпропетровскій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Дніпропетровскій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Дніпропетровскій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Зазначене положення кореспондується із статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), згідно з якою військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

З огляду на зміст положень Закону №1058-IV та Закону №1788-ХІІ, право на достроковий вихід на пенсію мають військовослужбовці - учасники бойових дій з наявністю двох обов'язкових умов у сукупності: вік 55 років; страховий стаж не менше 25 років.

З рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області від 03.02.2025 №0328500025826 видно, що на час звернення із заявою про призначення пенсії страховий стаж позивача становить 23 роки 10 місяці 26 днів. При цьому, відповідач ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області не зарахував в кратному обчисленні період проходження військової служби.

Статтею 57 Закону №1788-ХІІ встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

У розумінні частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

З огляду на частину шосту статті 2 Закону №2232-ХІІ, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період є видом військової служби.

Згідно з абзацом другим частини першої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071 (далі - Положення №530).

Пунктом 1.1 розділу 1 Положення №530 визначено, що цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби. Відповідно до пункту 2.3 розділу ІІ Положення №530 участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, були предметом розгляду у Верховному Суді і у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17 та від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19.

Верховний Суд дійшов висновку, що аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України від 22.03.2023 №2114, виданою військовою частиною НОМЕР_2 , старший сержант ОСОБА_1 в періоди з 08.03.2022 по 13.04.2022, з 19.04.2022 по 08.08.2022, з 15.09.2022 по 02.11.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією рф проти України перебуваючи на території н.п. Пісківка Житомирська область, н.п. Новий Буг, Новоолександрівка, Первомайське Миколаївська область, н.п. Новомосковськ Дніпропетровська область, н.п. Роздолля, Петрівське Харківська область, н.п. Васюківка, Мазанівка,, Білокузьминівка, Виїмка, Соледар Донецька область, н.п. Іванівське, Камяна Яруга, Куп'янськ, Дворічне, Петропавлівка Харківська область.

Суд враховує, що вказану довідку складено за формою додатку 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Дніпропетровскій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (зі змінами), та ця довідка підтверджує участь у бойових діях у воєнний час.

Проте, при обчисленні страхового стажу за період з 08.03.2022 по 13.04.2022, з 19.04.2022 по 08.08.2022, з 15.09.2022 по 02.11.2022 відповідач не врахував того, що позивач має право на пільгове обчислення стажу, та безпідставно не зарахував стажу як пільгового, що призвело до неправильного обрахунку загального страхового стажу позивача, і як наслідок - прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області від 03.02.2025 №0328500025826 безпідставно відмовлено позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідних 25 років страхового стажу, а у позивача наявні умови для призначення вказаної пенсії (статус учасника бойових дій, досягнення віку 55 років, наявність страхового стажу не менше 25 років, за умови проведення пільгового обчислення стажу).

Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV. Водночас, суд зазначає, що відмова територіального органу ПФУ в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV була оформлена рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області від 03.02.2025 №0328500025826, якому суд надав правову оцінку. У спірному випадку саме це є рішенням (тобто, є актом індивідуальної дії у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України) про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, яке необхідно визнати протиправним та скасувати. Суд зазначає, що визнання протиправним та скасування рішення органу Пенсійного фонду не потребує в подальшому визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області щодо відмови в призначенні такої пенсії.

Стосовно позовних вимог зобов'язального характеру, то суд враховує таке.

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно із пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

З матеріалів справи видно, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області, рішенням якого позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган ПФУ, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області, у зв'язку із чим позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог, з метою ефективного захисту прав позивача (вказаний висновок суду відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 07.05.2024 у справі №460/38580/22, від 24.05.2024 у справі №460/17257/23, від 16.10.2024 у справі №140/14380/23).

З урахуванням наведеного, похідні позовні вимоги зобов'язального характеру необхідно задовольнити у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровскій області здійснити призначення з 27.01.2025 ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV, здійснивши пільгове обчислення часу проходження військової служби (один місяць служби за три місяці) з 08.03.2022 по 13.04.2022, з 19.04.2022 по 08.08.2022, з 15.09.2022 по 02.11.2022.

Керуючись статтями 2, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровскій області про відмову у призначенні пенсії від 03.02.2025 №0328500025826.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровскій області здійснити призначення з 27.01.2025 ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, здійснивши пільгове обчислення часу проходження військової служби (один місяць служби за три місяці) з 08.03.2022 по 13.04.2022, з 19.04.2022 по 08.08.2022, з 15.09.2022 по 02.11.2022.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (04001, Дніпропетровська область, місто Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, 116а, ідентифікаційний код юридичної особи 21910427).

Суддя Ф.А. Волдінер