Справа № 703/3642/25
3/703/1640/25
19 червня 2025 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Левчук О.О.,
при секретарі судового засідання Мельник Д.В.,
прокурора Шепотіна В.В.,
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, державного виконавця відділу державної виконавчої служби у місті Сміла Черкаського району Черкаської області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,-
ОСОБА_1 , будучи державним виконавцем відділу державної виконавчої служби у місті Сміла Черкаського району Черкаської області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), тобто у відповідності до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-УІІ від 14.10.2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий (2024) рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подала таку декларацію 10.04.2025 хоча зобов'язана була подати 31 березня 2025 року, не пізніше 01 квітня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надала заяву пояснила, що вину визнає, просить суд суворо не карати, а також проводити судовий розгляд по справі без її участі.
Прокурор у судовому засіданні, вбачаючи в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив притягнути її до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до п. 1. ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і VI пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону (тобто особи, на яких поширюється дія Закону), зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного корупційного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 280 від 05.06.2025, копією наказу центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), якою ОСОБА_1 , призначена на посаду; положення про Відділ державної виконавчої служби у місті Сміла Черкаського району Черкаської області центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), службова характеристика, посадова інструкція державного службовця з повідомленням про встановлені Законом України «Про запобігання корупції» обмеження, встановлені розділом ІV Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до якого ОСОБА_1 була ознайомлена з даним законодавством.
Відтак, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме без поважних причин, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, подала цю декларацію 10.04.2025 хоча зобов'язана була подати не пізніше 31.03.2025.
Визначаючи розмір адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, щире каяття у вчиненому, відсутність обтяжуючих відповідальність порушника обставин.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність накладення стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України, що буде необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. 33, 36, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у сумі 605,60 грн.
У разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний термін з дня отримання постанови про накладення адміністративного стягнення за правилами ст.308 КУпАП в порядку примусового виконання стягненню підлягає подвійна сума штрафу в розмірі 1 700 гривень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Черкаського апеляційного суду.
Суддя О.О. Левчук