"25" червня 2025 р. Справа № 363/3521/25
25 червня 2025 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Лукач О.П., перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Головного управління ДПС у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛОБАЛ БІЛД ІНЖИНІРИНГ», код ЄДРПОУ 3195501435, - ОСОБА_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою
статті 163-2 КУпАП,
24.06.2025 до Вишгородського районного суду Київської області з Головного управління ДПС у Київській області надійшов протокол №1738 від 13.06.2025, з доданими до нього матеріалами, про адміністративне правопорушення щодо головного бухгалтера ТОВ «ГЛОБАЛ БІЛД ІНЖИНІРИНГ» ОСОБА_1 , з підстав несвоєчасного подання платіжного доручення на перерахування узгодженої до сплати суми податкового зобов'язання з податку на прибуток за І квартал 2025 року.
Пунктом 2 частини першої статті 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, дійшов висновку про його повернення особі, яка його склала для належного оформлення, з таких підстав.
Відповідно до частини другої статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ і до нього висуваються певні вимоги.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення встановлений статтею 256 КУпАП, зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до абзаців 2-4 статті 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Водночас, у протоколі про адміністративне правопорушення та у матеріалах справи відсутні відомості стосовно вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності протоколу про адміністративне правопорушення, а також, у матеріалах справи відсутні відсутній витяг з реєстраційних систем на підтвердження того, що ТОВ «ГЛОБАЛ БІЛД ІНЖИНІРИНГ» є юридичною особою, яка створена та зареєстрована у встановленому законом порядку, та документи, які б підтверджували, що ОСОБА_1 дійсно є посадовою особою - головним бухгалтером ТОВ «ГЛОБАЛ БІЛД ІНЖИНІРИНГ», як і відсутній будь-який документ, який засвідчує особу ОСОБА_1 .
Суду не подано доказів повноважень посадової особи, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, в розумінні частини першої статті 255 КУпАП, є тією посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та його територіальних органів «уповноваженою на складання протоколів про адміністративні правопорушення», у тому числі за статтею 163-2 КУпАП.
Враховуючи зазначене вище, суду не можливо встановити і перевірити чи складений протокол уповноваженою на те особою.
Відповідно частини другої статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення. Перекладення такого обов'язку на суд не передбачено.
Враховуючи встановлену судом невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону, в межах забезпечення усіх законних прав та інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає необхідним повернути адміністративний матеріал для належного оформлення.
Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Керуючись статтями 256, 278, 280 КУпАП, суд
справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою
статті 163-2 КУпАП, повернути до Головного управління ДПС у Київській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лукач