Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 275/329/25
Провадження № 3/935/401/25
Іменем України
24 червня 2025 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд м. Житомира в складі:
головуючої судді Рибнікової М. М.,
за участі секретаря судового засідання Котляр Ю. Є.,
прокурора Чуріна Р. В. ,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонерки РНОКПП НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
установив:
До Коростишівського районного суду Житомирської області одночасно надійшли протоколи адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до положень ст.36 КупАП, суддя вважає за необхідне об'єднати зазначені протоколи в одне провадження.
Так, ОСОБА_1 , будучи у період з 20.02.2020 по 21.12.2022 присяжною Брусилівського районного суду Житомирської області та відповідно до п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік 12.02.2024.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи у період з 20.02.2020 по 21.12.2022 присяжною Брусилівського районного суду Житомирської області та відповідно до п. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік 12.02.2024.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, пояснила, що протягом двох років виконувала обов'язки присяжної, наданий час її повноваження припинено. Про необхідність подання декларацій забула, вважає, що її діями не було завдано будь-якої шкоди державі.
Прокурор просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні корупційних адміністративних правопорушень із накладенням адміністративного стягнення у межах санкції статті.
Заслухавши особу, яка притягається до відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Брусилівської селищної ради Житомирської області «Про погодження затвердження присяжних у Брусилівському районному суді Житомирської області» №438 від 20.02.2020 визнано повноваження присяжної Брусилівського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 .
Рішенням Брусилівської селищної ради Житомирської області «Про погодження списку присяжних» № 1309 від 21.12.2022 визнано повноваження нового складу присяжних Брусилівського районного суду Житомирської області, чим припинено повноваження ОСОБА_1 , як присяжної.
Відповідно до положень п.п. «ґ» п.1 ст.3 Закону ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана була подавати декларації відповідно до Закону та нести відповідальність за порушення вимог фінансового контролю.
У примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктом правопорушень за даною правовою нормою є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону або абзац 2 ч. 2 ст. 45 Закону, щорічна декларація подається в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
На виконання вище зазначених вимог законодавства ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічні декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 та 2022 не пізніше 31.01.2024.
Однак, як убачається з матеріалів справи, зокрема, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подала щорічні декларації за 2021 та 2022 роки лише 12.02.2024 о 19 год 35 хв , тобто з порушенням строку, визначеного Законом, без поважних причин.
Про те, що вона є суб'єктом, на якій поширюється дія Закону, ОСОБА_1 була обізнана, про що свідчать її письмові пояснення, наявні у матеріалах справи, про часткове ознайомлення з вимогами Закону, а також її пояснення надані у судовому засіданні, відповідно до яких вона забула про необхідність подання декларацій.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, доведена повністю.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Обставин, які звільняють від адміністративної відповідальності при малозначності адміністративного правопорушення судом не встановлено, оскільки даний вид суспільних відносин та закріплені законом обов'язки декларування для певної категорії громадян покликані для прозорості та запобіганню корупції, а тому їх не можна вважати малозначним з урахуванням існуючих обставин справи.
Відповідно до положень ст.40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушниці в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі зазначеного, керуючись ст.40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення
постановив:
Відповідно до положень ст.36 КупАП об'єднати справи про адміністративне правопорушення №275/329/25 та №275/330/25 в одне провадження, присвоїти єдиний унікальний номер справи №275/329/25 (3/935/401/25).
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні виявлених 03.04.2025 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, застосувавши до останньої адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн., який сплатити на розрахунковий рахунок UA718999980313000106000006729, отримувач коштів - ГУК у Житомирській області, код класифікації доходів бюджету - 21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 37976485, стягувач - Управління стратегічних розслідувань у Житомирській області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп., який сплатити на розрахунковий рахунок UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Київ/Києві, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код за ЄДРПОУ 37993783, стягувач - Державна судова адміністрація України.
Роз'яснити правопорушниці, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Суддя М. М. Рибнікова