Справа № 671/431/24
3-в/671/5/2025
іменем України
25 червня 2025 року м. Волочиськ
Суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Андрущенко О.Ю., розглянувши подання провідного інспектора Хмельницького районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Хмельницькій області Муляра В.А. щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови
встановив:
До суду надійшло подання провідного інспектора Хмельницького районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Хмельницькій області Муляра В.А. щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Волочиського районного суду Хмельницької області від 19.03.2024 № 671/431/24 якою ОСОБА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин.
В поданні зазначає, що 16.04.2024 до Хмельницького районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Хмельницькій області надійшла для виконання постанова Волочиського районного суду Хмельницької області від 19.03.2024 якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин.
На виклики ОСОБА_1 не з'явився.
13.05.2025 з ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшло повідомлення про те, що ОСОБА_1 02.05.2025 призваний на військову службу під час мобілізації.
ОСОБА_1 не ознайомлений з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Згідно витягу з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 № 250 від 31.08.2024 ОСОБА_1 виключено з усіх видів забезпечення крім котлового.
19.02.2025 та 08.04.2025 Хмельницький районний сектор № 2 звертався до ВП № 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області з запитом щодо зясування факту проживання (перебування) ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 .
21.05.2025 з ВП № 3 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшли матеріали перевірки фату проживання ОСОБА_1 де вказано, що порушник зареєстрований та проживає за вказаною вище адресою.
Згідно ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовець, якого не знято з котлового забезпечення (тобто обліку в Збройних Силах України), залишається у статусі військовозобов'язаного. Це означає, що на нього поширюються всі права та обов'язки, передбачені законодавством України про військову службу.
ОСОБА_1 являється військовослужбовцем ЗСУ, що перешкоджає відбуванню адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, а тому наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Згідно п. 15.1 Розділу 15 наказу МЮУ від 19.03.2013 № 474/5 виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт припиняється, а порушник знімається з обліку в разі наявності підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
Тому, просить постановити наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови Волочиського районного суду Хмельницької області від 19.03.2024 № 671/431/24.
На розгляд подання інспектор та ОСОБА_1 не з'явилися.
Дослідивши подання, матеріали справи та особову справу, приходжу до наступних висновків.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129 Конституції України встановлені основні засади судочинства, серед яких обов'язковість судового рішення.
Згідно з ст. 325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Постановою Волочиського районного суду Хмельницької області 19.03.2024 № 671/431/24 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин.
16.04.2024 Хмельницьким районним сектором № 2 філії ДУ «Центр пробації» отримано для виконання зазначену вище постанову суду.
З матеріалів подання та особової справи ОСОБА_1 вбачається, що станом на 19.06.2025 року вищевказана постанова суду не виконана.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Згідно ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
При цьому, положеннями ст. 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Статтею 300 КУпАП встановлено, що постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Порядок виконання адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі Порядок).
Згідно розділу 11 Порядку виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом XII Порядку.
Згідно п. 13.13 Порядку, виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та випраних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року № 474/5, якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
При цьому перелік питань, пов'язаних із виконанням постанов викладений у розділі V КУпАП. Зокрема, під час виконання постанови можуть вирішуватися питання про відстрочку, припинення, давність виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, заміну одного виду стягнення на інший тощо.
Відповідно до ст. 302 КУпАП, за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодекс орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання. Такими обставинами відповідно до пунктів 5, 6 та 9 ст. 247 КУпАП, є:
- видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
- скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
- смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення (ст. 303 КУпАП).
Давність виконання - це визначений термін, протягом якого потрібно здійснити усі дії, необхідні для реалізації останньої стадії провадження у справах про адміністративні правопорушення, і після закінчення якого постанова про накладення адміністративного стягнення вже не підлягає виконанню. Обов'язок звернення до виконання постанови лежить на органі, що виніс постанову. Таким строком, згідно із цією статтею є три місяця. Цей термін починає відраховуватися з моменту винесення постанови.
Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується до її фактичного виконання.
Постанова Волочиського районного суду Хмельницької області від 19.03.2024 № 671/431/24 у передбачений ст. 303 КУпАП строк звернута до виконання.
Нормами КУпАП не передбачено такої підстави, яка унеможливлює виконання стягнення у виді суспільно-корисних робіт, як наявність у порушника статусу військовослужбовця.
Таким чином, інспектором на доведено наявність підстав, які унеможливлюють виконання постанови Волочиського районного суду Хмельницької області від 19.03.2024 № 671/431/24.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 300-304, 325-1 КУпАП, суддя -
постановив:
В задоволенні подання провідного інспектора Хмельницького районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Хмельницькій області Муляра В.А. про вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови Волочиського районного суду Хмельницької області від 19.03.2024 у справі № 671/431/24 відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя