Ухвала від 25.06.2025 по справі 335/13797/24

1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/13797/24 1-кс/335/1773/2025

25 червня 2025 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42024080000000043 від 07.05.2024,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42024080000000043 від 07.05.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 241 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) під час участі в державних закупівлях з січня 2024 року надавали замовникам свою ліцензію, затверджену наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 №132 від 24.04.2018 року, яка втратила чинність 09.01.2024 року згідно Закону України «Про управління відходами». Незважаючи на це, замовники торгів укладали угоди, а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у свою чергу здійснювали діяльність з управління небезпечними відходами без відповідної ліцензії у період з 09.01.2024 по 29.03.2024, надаючи послуги із управління небезпечними відходами державним та комунальним закладам (медичним установам) на території Запорізької області.

При цьому, посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » достовірно знаючи про відсутність у підприємства ліцензії з управління небезпечними відходами, з метою заволодіння бюджетними грошовими коштами, при укладення договорів із державними та комунальними медичними закладами, надавали замовникам закупівель недіючу ліцензію, затверджену наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 №132 від 24.04.2018 та складали фіктивні акти про надання послуг, в результаті чого заволоділи бюджетними коштами в умовах військового стану.

В подальшому у ході надання послуг у сфері поводження із небезпечними відходами частина отриманих небезпечних відходів утилізовано за місцем розташування виробничого майданчику товариства із порушенням технологічних процесів з використанням установки термічного знищення відходів УТ 300Д МЕД, використання якої не передбачено у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для промислового майданчика ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.02.2018 № 2322188800-149, внаслідок чого забруднено атмосферне повітря, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля.

В ході досудового розслідування встановлено, що наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 132 від 24.04.2018 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з проводження із небезпечними відходами.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про управління відходами», суб'єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов'язаний мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

Постанова Кабінету Міністрів України № 1278 від 05.12.2023, якою затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, набрала чинності 12.12.2023.

Відповідно до абз. 1 п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про управління відходами», суб'єкти господарювання у сфері управління небезпечними відходами, що здійснюють збирання та оброблення небезпечних відходів, зобов'язані отримати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами протягом шести місяців з моменту набрання чинності цим Законом. Вказаний шестимісячний строк сплив 09.01.2024.

Відповідно до роз'яснень ІНФОРМАЦІЯ_3 , наданих в листі № 165/20-24 від 11.01.2024, Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Закон України «Про управління відходами» не містять виключень і випадків, за наявності яких суб'єкти господарювання у сфері управління небезпечними відходами, що здійснюють збирання та оброблення небезпечних відходів, мають право після 08.01.2024 провадити господарську діяльність з управління небезпечними відходами на підставі ліцензій на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.

При цьому, відповідно до абз. 1 п.п. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 314 від 18.03.2022 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», управління небезпечними відходами також не може провадитися на підставі декларації, поданої суб'єктом господарювання.

За змістом ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є одним з обов'язків держави.

Згідно Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», внутрішня політика в екологічній сфері є однією з пріоритетних для держави.

Відповідно до п.п. «а», «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», пріоритетність вимог екологічної безпеки та запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища є одними з основних принципів охорони навколишнього природного середовища.

За змістом ч. 1 ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», екологічною безпекою є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.

Таким чином, вчинення юридичною особою правочину без ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами не лише порушує загальні вимоги цивільного законодавства України, але й не відповідає інтересам держави і суспільства, з огляду на те, що забезпечення екологічної безпеки є пріоритетом для держави, а ліцензування у сфері управління небезпечними відходами є одним з державних засобів для її забезпечення. При цьому, здійснення суб'єктом господарювання своєї діяльності без отримання такої ліцензії створює ризики для забезпечення екологічної безпеки державою, адже позбавляє останню можливості в повній мірі використовувати такий засіб її забезпечення як ліцензування, зокрема, шляхом перевірки відповідності здобувачів ліцензії та ліцензіатів ліцензійним умовам; зупинення та відновлення дії ліцензії, анулювання ліцензії тощо.

Встановлено, що наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.03.2024 №329 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » видано ліцензію на управління небезпечними відходами (на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів).

Наказом директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 від 11.09.2023 № 48-ОК тимчасове виконання повноважень директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » передано фінансовому директору ОСОБА_6 з 12.09.2023.

У період часу з 09.01.2024 по 29.03.2024 в.о. директора-фінансовим директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та комерційним директором товариства ОСОБА_7 із комунальними підприємствами та державними установами Запорізької області укладено договори про надання послуг у сфері поводження із небезпечними відходами в яких зазначено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надає послуги у сфері поводження з небезпечними відходами на підставі ліцензії, виданої наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 №132 від 24.04.2018 (втратила чинність 09.01.2024 року) та Декларація № 057800/24 про провадження господарської діяльності від 03.01.2024 (відповідно до абз. 1 п.п. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 314 від 18.03.2022 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», управління небезпечними відходами також не може провадитися на підставі декларації). Крім того, у вказаний період часу підприємством надавались послуги із поводження з небезпечними відходами іншим державним та комунальним закладам на підставі раніше укладених договорів.

Таким чином, у період часу з 09.01.2024 по 29.03.2024 посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з метою заволодіння бюджетними коштами за відсутності дозвільних документів на поводження із небезпечними відходами укладено 10 договорів із державними та комунальними закладами охорони здоров'я щодо поводження із небезпечними відходами, а також надано аналогічні послуги закладам та установам на підставі раніше укладених договорів, в результаті останні заволоділи бюджетними грошовими коштами в умовах військового стану.

За інформацією ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.08.2024 № 11172/08-46 ІНФОРМАЦІЯ_6 видано дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для промислового майданчика ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.02.2018 № 2322188800-149, терміном дії необмежений, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до умов Дозволу від 23.02.2018 № 2322188800-149 у виробничій діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » використовує установку для термічного знищення відходів «УТ 300Д», для якої визначено граничнодопустимі викиди.

Відповідно до акту перевірки від 27.02.2024 № 53-24 відповідності матеріально-технічної бази здобувача ліцензії технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної експлуатації установок та технологічним регламентам, складеного головними спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_4 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » має установку для термічного знищення відходів УТ 300Д (утилізатор термічний) (1 один). За результатами перевірки встановлено, що матеріально-технічна база ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відповідає заявленим технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної експлуатації установок та технологічним регламентам, що були розглянуті під час перевірки.

Разом з цим, у ході участі у проведенні закупівель ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надано організаторам закупівлі Довідка про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, у якій зазначається наявність у підприємства: установки для термічного знищення відходів УТ 300Д (утилізатор термічний). Кількість 1 шт; установка термічного знищення відходів УТ 300Д МЕД. Кількість 1 шт.

Отже, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у виробничій діяльності із утилізації небезпечних відходів використовується Установка термічного знищення відходів УТ 300Д МЕД, яка не зазначена у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для промислового майданчика ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.02.2018 № 2322188800-149, в результаті чого здійснюється забруднення атмосферного повітря, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля.

Тобто, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » без дозволу використовує установку для спалювання відходів, що призводить до забруднення атмосферного повітря.

Спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі постанови процесуального керівника у кримінальному провадженні 04.09.2024 складено висновок аналітичного дослідження № 54/08-01-08-01-05/40277858 про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних із легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, та/або інших правопорушень за період з 09.01.2024 по 31.07.2024, відповідно до якого ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у періоді з 09.01.2024 по 31.07.2024 складено податкові накладні з надання послуг з поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення, утилізація, знешкодження) на загальну суму 6 939 773,92 грн.

Ймовірно на порушення п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про управління відходами» ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 09.01.2024 по 29.03.2024 в адресу державних підприємств та комунальних закладів складено податкові накладні з відсутністю діючої ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та отримано бюджетні кошти на суму 2 052 068,99 грн.

З метою повного і неупередженого дослідження обставин кримінального правопорушення, встановлення події та винних осіб, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період часу з 01.01.2023 по теперішній час, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , яке розташований за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх копій.

Слідчий в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій підтримав клопотання та просив його задовольнити.

Уповноважений представник ІНФОРМАЦІЯ_8 в судове засідання не з'явився. 20.06.2025 від уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_8 надійшла заява про розгляд клопотання слідчого без участі уповноваженого представника , заперечень проти клопотання слідчого не подав.

У зв'язку із неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у провадженні, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснюється (ч. 4 ст. 107 КПК України).

Вивчивши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя доходить наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Обов'язок доведення того, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора, покладається на сторону обвинувачення.

Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Частиною 5 ст. 132 КПК України передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

На переконання слідчого судді, слідчим у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України надано достатньо доказів для висновку, що зазначені у клопотанні документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 .

З огляду на вищевикладене клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слід задовольнити, надавши дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів зазначених у клопотанні документів, із можливістю зняття їх копій.

Керуючись ст. 159-163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.

Надати слідчим СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів щодо звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2023 до теперішній час, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 , а саме до:

-1-м, 2-м «Фінансова звітність малого підприємства»;

-1-ПВ (місячна) «Звіт із праці»;

-1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці»;

-2-підприємництво (річна) «Структурне обстеження підприємництва»;

-2-тр (річна) «Звіт про роботу автотранспорту»;

-1-відходи (річна) «Звіт про відходи»;

-2 ТП (повітря);

-1-екологічні витрати (річна) «Звіт про витрати а охорону навколишнього природного середовища»;

-4-мтп (річна) «Звіт про використання та запаси палива», з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити (здійснити виїмку) копії зазначених документів

Встановити строк дії даної ухвали до 25 липня 2025 року.

Роз'яснити особі, у володінні якої знаходяться речі та документи, до яких слідчим надано доступ, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

У випадку вилучення речей і документів, за відсутністю яких юридична особа позбавляється можливості здійснювати свою діяльність ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1