Справа №333/4947/25
Провадження № 3/333/1975/25
Іменем України
23 червня 2025 року м.Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м.Запоріжжя Тучков С.С., за участю секретаря судового засідання Шелесько Ю.О., прокурора Ляленко О.Л., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , уродженки смт.Куйбишеве Куйбишевського району Запорізької області, громадянки України, заміжньої, освіта вища, офіційно не працевлаштованої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
Колишній молодший інспектор 2-ої категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» ОСОБА_1 , будучи згідно з п.п.«д» п.1 ч.1 ст.3, ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування та примітки до ст.172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, у порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасно, 18 травня 2024 року, о 19-01 годині, подала без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення).
Прокурор в судовому засіданні протокол підтримала, просила визнати ОСОБА_1 винною в інкримінованому правопорушенні та визначити мінімальне покарання в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 в судовому засіданні, після роз'яснення їй головуючим прав, передбачених ст.ст.55, 56, 59, 63 Конституції України, ст.268 КУпАП, свою вину визнала і повідомила, що 07.12.2023 року вона була призначена на посаду молодшого інспектора 2-ої категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор». Під час призначення на посаду їй було присвоєно первинне спеціальне звання рядовий внутрішньої служби. Про те, що вона є суб'єктом декларування та зобов'язана виконувати вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю, як особи рядового складу державної кримінально-виконавчої служби, їй було відомо. Декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави в електронному вигляді вона подавала з 2018 року. Під час призначення на посаду з нею було проведено бесіду щодо роз'яснення вимог Закону України «Про запобігання корупції». 26.12.2023 року її було звільнено за власним бажанням. Стосовно подання щорічних декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) повідомила, що в той час знаходилась на лікуванні (хворіла на пневмонію), але без офіційного оформлення лікарняного. Приблизно в середині травня 2024 року їй зателефонували з колишньої роботи та нагадали про обов'язок подання декларації після припинення діяльності. В подальшому, 18.05.2024 року о 19-01 годині, перебуваючи за домашньою адресою, вона подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення).
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч.1 та ч.2 ст.45 відносяться особи, зазначені у п.1, п.п.«а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст.3 цього Закону.
Згідно з п.п. «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби.
На підставі наказу №245/ОС-23 від 07.12.2023 року ОСОБА_1 було призначено на посаду молодшого інспектора 2-ої категорії відділу режиму і охорони Запорізького слідчого ізолятора та присвоєно первинне спеціальне звання рядовий внутрішньої служби.
Відповідно до наказу №264/ОС-23 від 26.12.2023 року старшого прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 було звільнено з посади молодшого інспектора 2-ої категорії відділу режиму і охорони державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» за власним бажанням з 26.12.2023 року.
Таким чином, молодший інспектор 2-ої категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» рядовий внутрішньої служби ОСОБА_1 , відповідно до п.п.«д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У відповідності до абз.2 п.2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VІІ про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Враховуючи вищевикладене, у ОСОБА_1 , при звільненні з посади молодшого інспектора 2-ої категорії відділу режиму і охорони Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» з 26.12.2023 року, після припинення діяльності, виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) в термін до 00:00 год. 01.04.2024 року.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 18.05.2024 року о 19 год. 01 хв., що є порушенням вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 підтвердила ознайомлення із вимогами та обмеженнями встановленими Законом України «Про запобігання корупції» в частині фінансового контролю. Декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в електронному вигляді подавала з 2018 року.
Вищевказане підтверджується копіями матеріалів з особової справи ОСОБА_1 .
Згідно з поясненнями ОСОБА_1 встановлено, що об'єктивні поважні причини несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) у неї відсутні.
Для кваліфікації діяння за частиною першою статті 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом, та поважності причин такого несвоєчасного подання.
У той же час, переліку поважних причин у розумінні ч.1 ст. 172-6 КУпАП законом не встановлено. Отже, поважність несвоєчасного подання декларацій у кожному окремому випадку має визначатись залежно від конкретних обставин кожної справи.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 суд враховує щире розкаяння винної. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.
Враховуючи визначене, суд вбачає за доцільне накласти стягнення у виді штрафу, обмежившись мінімальним розміром визначеним у санкції статті.
Адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, не може бути визнано малозначним, оскільки є корупційним правопорушенням, тяжкість якого обумовлена ступенем недовіри суспільства до осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування. Даних про те, що вчинене ОСОБА_1 правопорушення, пов'язане з корупцією, є малозначним, матеріали справи не містять.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст.ст.33, 40-1, 283, 284 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір»,суд -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок (Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479; Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), рахунок (IBAN): № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір (Державна судова адміністрація України).
Роз'яснити особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного суду
м.Запоріжжя С.С. Тучков