Справа №333/2930/25
Провадження № 2-а/333/82/25
25 червня 2025 року Комунарський районний суд м.Запоріжжя в складі
головуючого-судді Варнавської Л.О.,
за участі: секретаря Бабак З.І.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача - адвоката Фельського С.Л.,
розглянувши в залі суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
03.04.2025 до суду звернувся ОСОБА_1 в особі його представника - адвоката Фельського С.Л. із позовом до відповідача про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення №167 від 05.02.2025 року складеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст. 210-1 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 25500 грн. Посилається на те, що 05.02.2025 року позивач не був присутній на розгляді протоколу про адміністративне правопорушення, тому йому не було відомо про винесення вказаної постанови. 02.02.2025 року ОСОБА_1 позбавили можливості вільно пересуватись та зачинили у ІНФОРМАЦІЯ_2 , а 03.02.2025 року ОСОБА_1 вручили мобілізаційне розпорядження. Фактично з 02.02.2025 та приблизно два тижні ОСОБА_1 перебував в будівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивачу не було надано документу на підтвердження того, що протокол складено уповноваженою особою.
Лише 25.04.2025 позивач дізнався про існування вказаної постанови та отримав копію цієї постанови у державного виконавця.
Ухвалою судді від 07.04.2025 провадження по справі відкрито, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
30.04.2025 відповідач направив відзив через систему «Електронний суд», в якому зазначив, що 02.02.2025 року о 08-50 год. в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 при перевірці військово-облікових документів не мав при собі військово-облікового документу, про що було складено відповідний акт від 02.02.2025. Уповноваженою особою у відповідності з ч.6 ст. 258 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення від 02.02.2025 №1572 в якому сповіщено ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, а саме 05.02.2025 о 09-00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 . Проте на розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився. Зазначив, що постанова винесена уповноваженою особою, просив відмовити у задоволенні позову.
05.05.2025 надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача - адвокат Федьський С.Л. зазначив, що ОСОБА_1 не може стверджувати, що він підписав протокол про адміністративне правопорушення від 02.02.2025 №1572. Також вважає, що співробітники відповідача не були уповноваженими вручати повістки та безпідставно перевіряли військово-облікові документи. У відповідача відсутні відеозаписи пред'явлення військово-облікового документу ОСОБА_1 .
Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали. Позивач додатково пояснив, що після затримання ІНФОРМАЦІЯ_5 , він пройшов медичний огляд та йому видали новий військовий квиток, після чого декілька разів намагались передати у військову частину для проходження служби, але за станом здоров'я його не прийняли на військову службу.
Відповідач у судове засідання не направив свого представника, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, встановив наступне.
Постановою №167 від 05.02.2025 року, складеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 25500,00 грн.
Згідно цієї постанови 02.02.2025 року о 08-50 год. в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 при перевірці військово-облікових документів не мав при собі військово-облікового документу, про що було складено відповідний акт від 02.02.2025.
Уповноваженою особою у відповідності з ч.6 ст. 258 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення від 02.02.2025 №1572 в якому сповіщено ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, а саме 05.02.2025 о 09-00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 .
Проте у визначений час, ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 не з'явився, про причини неявки не повідомив. В протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вказав, що військово-обліковий документ знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
02.02.2025 на ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №1572, згідно якого суть адміністративного правопорушення зазначена як: 02.02.2025 о 08-50 год. в АДРЕСА_1 в період мобілізації не мав при собі та відмовився пред'явити свій військово-обліковий документ на вимогу уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_4 . Повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 05.02.2025 р. о 09-00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 каб.№9
Щодо поновлення строку звернення до суду із адміністративним позовом.
Встановлено, що оскаржувана постанова прийнята 05.02.2025 року. Під час ухвалення зазначеної постанови ОСОБА_1 присутнім не був, копія постанови позивачу не направлялась.
Про існування оспорюваної постанови ОСОБА_1 дізнався лише 25.03.2025 року, доводи позову в цій частині не спростовані відповідачем.
З військового квитка на ім'я ОСОБА_1 встановлено, що він виданий 03.02.2025 року. також 03.02.2025 року йому видано мобілізаційне розпорядження, яке вилучено 13.02.2025 року
Відповідно до ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Згідно із ч. 1 ст. 285 КУпАП постанова про адміністративне правопорушення оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Матеріали справи не містять доказів отримання чи направлення копії оспорюваної постанови позивачу, позивач не з'явився на розгляд справи з поважних причин, оскільки перебував на військовій службі, а тому клопотання позивача про поновлення строку на звернення до суду із зазначеним позовом є обґрунтованими та підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог по суті спору.
З матеріалів справи встановлено, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що він не мав при собі військово-облікового документу.
У відповідності до ч.1 ст.210-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію у вигляді накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.3 ст.201-1 КУпАП вчинення дій,передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ч.1 ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають, серед іншого, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.210-1 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ч.6 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в редакції, чинній до внесення змін Законом №3633-IX від 11 квітня 2024 року, було передбачено, що до військово-облікових документів належать: посвідчення призовника, військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа» від 16 травня 2024 року №559 затверджено нову форму військово-облікового документа, який і має таку назву.
Відповідно до п.1 Порядку №559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Пунктом 2 Порядку №559 встановлено, що військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); або у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України.
Відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Відповідно п.7 вказаного Порядку військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації. Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа).
Згідно п.8-1 вказаного Порядку QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній. QR-код військово-облікового документа містить відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 7, 8, 11-13, 17 пункту 8 цього Порядку.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Приписами статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, поясненнями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи позивач станом на 02.02.2025 року взагалі не мав військово-облікового документу, тому протокол про адміністративне правопорушення складений правомірно.
Стосовно доводів позову про порушення вимог закону під час розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 02.02.2025 року та складення постанови №167 від 05.02.2025 року.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 не був присутнім під час розгляду справи про адміністративне правопорушення 05.02.2025 року. Доводи позову про перебування позивача в ІНФОРМАЦІЯ_7 в цей час не спростовані відповідачем, але відсутність особи у відношенні якої складено протокол під час розгляду справи про адміністративне правопорушення не є беззаперечним порушенням вимог закону під час розгляду справи.
У відповідності до положень ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП не є обов'язковою.
ОСОБА_1 був своєчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, він не посилається на те, що мав бажання приймати участь в розгляді справи, що заявляв клопотання про відкладення тощо. Оскаржуючи постанову по справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не навів доказів, які б могли вплинути на рішення по справі про адміністративне правопорушення та спростувати його винуватість у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, оскільки військово-облікового документу він взагалі не мав до 03.02.2025.
Що стосується тверджень позивача щодо неправомірності перевірки військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_4 військово-облікових документів на території м.Запоріжжя, суд зазначає наступне.
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ № 154 від 23.02.2022, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (надалі Положення).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Відповідно до абзацу 6 пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який визначає, зокрема, механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних організовують проведення уповноваженими представниками районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі); здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські.
Відповідно до пункту 21 Порядку за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно з пунктом 31 Порядку повістки мають право вручати: представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Пункт 35 встановлює, що представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.
Тобто, доводи представника позивача щодо неправомірності перевірки військо-облікового документи військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_4 на території м.Запоріжжя не знайшли свого підтвердження.
Підсумовуючи вказане, з огляду на встановлені в цій справі обставини і правове регулювання спірних відносин, надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд приходить до висновку, що відповідачем обґрунтовано з дотриманням вимог чинного законодавства притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу за ч.3 ст.210-1 КУпАП, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 5, 19, 25, 90, 168, 246, 258, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.О. Варнавська