Справа № 503/721/25
Провадження №3/503/673/25
23 червня 2025 року м. Кодима
Суддя Кодимського районного суду Одеської області Калашнікова Т.О, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого у АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч. 2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Як встановлено судом, 19.05.2025 року о 17 год. 45 хв. ОСОБА_1 , групою осіб разом із ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 незаконно намагався перетнути державний кордон України на вихід з України в Республіку Молдова в районі пп/зн 0278 на напрямку с. Лабушне(Україна) - с. Советське (Республіка Молдова) на відстані до 5000 метрів від лінії державного кордону України, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України з документами, що посвідчують його особу, чим порушив вимоги ст.9 ЗУ «Про державний кордон України»,тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.204-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив; про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлений під особистий підпис у протоколі під час його складання та додатково судом шляхом доставки повідомлення за допомогою додатку «SMS» в електронному вигляді. Ця обставина підтверджується роздруківкою довідки про доставку відповідного повідомлення.
Натомість, його захисник адвокат Штець І.І. через підсистему «Електронний суд» надіслав клопотання про закриття адміністративного провадження, в якому зазначив, що ОСОБА_1 не визнає вину в інкримінованому йому правопорушенні. При цьому зазначив, що працівники прикордонної служби здійснювали тиск на його довірителя, під впливом якого ним були написані відповідні пояснення. Його довіритель не мав наміру перетинати державний кордон України поза пунктами пропуску, а сам факт його перебування на відстані 5000 метрів від лінії державного кордону України не може свідчити про його намір незаконно перетнути кордон України. Адвокат вважає, що у матеріалах справи відсутні беззаперечні та достатні докази, які б свідчили про вчинення ОСОБА_5 дій, передбачених ч.2 ст.204-1 КУпАП, оскільки в протоколі не вказано в чому саме полягає порушення, не наведено, які саме дії здійснював її довіритель та не вказано жодної дії, вчиненої останнім, яка б відповідала об'єктивній стороні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП. Крім того, на думку захисника, протокол є неналежним доказом у справі, оскільки в його змісті в порушення ст.256 КУпАП та положень Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, посадовою особою прикордонної служби не конкретизоване місце вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому діяння, не зазначено координати, де нібито здійснено спробу перетину державного кордону України. Також до матеріалів справи не долучено фото чи відеофіксація вчинення правопорушення, а докази про те, що ОСОБА_1 рухався в напрямку державного кордону, оминаючи населенні пункти відсутні.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за ч. 1ст. 204-1 КУпАПнастає за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Адміністративна відповідальність за ч. 2ст. 204-1 КУпАП настає за ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Диспозиція статті має бланкетний характер, у зв'язку з чим встановлення складу адміністративного правопорушення регулюється спеціальним нормативним актом, що регулює порядок перетинання державного кордону України, яким є Закон України «Про державний кордон України».
Так, ч. 1, 2 ст.9 Закону України «Про державний кордон України» передбачено, що перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Крім того, ч. 3 ст. 9 вказаного Закону визначено, що пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Згідно ч. 1 ст.12 зазначеного Закону пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2023 р. № 1292 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1147 «Про прикордонний режим», відповідно до якої, прикордонна смуга - ділянка місцевості, яка встановлюється безпосередньо вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках або вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм, завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону, але не може бути меншою від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд.
Пункт 7 вищезазначеної постанови визначає, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства в'їжджають, перебувають, проживають, проваджують роботи і пропускаються у прикордонну смугу з дозволу відповідного органу Державної прикордонної служби, який безпосередньо виконує завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону у визначеній зоні відповідальності, за наявності документів, що посвідчують їх особу.
Так, протоколом встановлено, що 19.05.2025 року о 17 год. 45 хв. ОСОБА_1 , групою осіб разом із ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 незаконно намагався перетнути державний кордон України на вихід з України в Республіку Молдова в районі пп/зн 0278 на напрямку с. Лабушне(Україна) - с. Советське (Республіка Молдова) на відстані до 5000 метрів від лінії державного кордону України, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України з документами, що посвідчують його особу, чим порушив вимоги ст.9 ЗУ «Про державний кордон України»,тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.204-1 КУпАП.
При цьому, суддя зауважує, що під час розгляду справи, не встановлено будь-яких даних про застосування щодо ОСОБА_1 незаконних методів, примусу чи інших дій з боку працівників прикордонної служби, враховуючи, що ОСОБА_1 відмовився від підписання протоколу про адміністративне правопорушення та від наданняя пояснень в порядку ст.63 Конституції України, що відповідно зафіксовано в матеріалах справи. Тому твердженняя захисника Федоренка О.О. про те, що працівники прикордонної служби здійснювали тиск на його довірителя, під впливом якого ним були написані відповідні пояснення, не відповідає дійсності, спростовується наявними матеріалами справи та оцінюється судом як таке, що спрямоване виключно на ухилення ОСОБА_1 від відповідальності за вчинене ним порушення.
При цьому, суддя бере до уваги відсутність будь-яких доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 оскаржував незаконні дії працівників прикордонної служби, які склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення.
Таким чином, доводи, викладені у клопотанні, в їх сукупності, не містять посилань на нові факти чи засоби доказування, які б виключали наявність в діях ОСОБА_1 , ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, за наявності доказів, що містяться у матеріалах справи.
Отже, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП, підтверджується даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №003139Е від 19 травня 2025 року, в якому зафіксовано факт здійснення ОСОБА_1 спроби незаконного перетинання державного кордону України, вчиненого групою осіб (а.с.2); рапортом офіцера (оперуповноважений) ПОРВ (з м.д. н.п. " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ) ГОРВ НОМЕР_1 прикордонного загону лейтенанта ОСОБА_6 ; схемою затримання щодо незаконного перетинання державного кордону України в Республіку Молдова від 19.05.2025 року.
Крім того, суд не знаходить іншого пояснення, аніж спроба незаконного перетинання державного кордону поза пунктами пропуску, для перебування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, який є мешканцем м. Харкова та документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданим 04.06.2019 року органом 6315, зі строком дії до 04.06.2029 року, та мав останній із собою на час свого виявлення прикордонним нарядом Державної прикордонної служби України, на прикордонній контрольованій території АДРЕСА_2 , в безпосередній близькості від лінії державного кордону.
Окремо суд відзначає, що саме с. Лабушне Кодимської ТГ, Подільського району Одеської області, є одним з найбільш географічно наближених населених пунктів до державного кордону.
Згідно Переліку міст і районів, на території яких установлюються контрольовані прикордонні райони, затвердженого постановою Кабінети Міністрів України від 3 серпня 1998 р. № 1199 «Про контрольовані прикордонні райони», в Одеській область таким, серед інших, є увесь Подільський район, де запроваджений прикордонний режим.
Відповідно доположень постановиКабінету МіністрівУкраїни від27липня 1998р.№ 1147«Про прикордоннийрежим», прикордонний режим встановлюється у прикордонній смузі завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд, вздовж державного кордону на його сухопутних ділянках і вздовж берегів прикордонних річок, озер та інших водойм.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні був введений воєнний стан строком на 30 діб, який був затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та в подальшому неодноразово продовжений Указами Президента України від 14.03.2022 року № 133/2022, від 18.04.2022 року № 259/2022, від 17.05.2022 року № 341/2022, від 12.08.2022 року № 573/2022, від 07.11.2022 року № 757/2022, від 06.02.2023 року № 58/2023, від 01.05.2023 року № 254/2023, від 26.07.2023 року № 451/2023, від 06.11.2023 року № 734/2023, від 05.02.2024 року № 49/2024, від 06.05.2024 року № 271/2024, від 23.07.2024 року № 469/2024 та від 28.10.2024 року № 740/2024, які в свою чергу були затверджені Законами України від 15.03.2022 року № 2119-IX, від 21.04.2022 року № 2212-IX, 22.05.2022 року № 2263-IX, 15.08.2022 року № 2500-IX, 16.11.2022 року № 2738-IX, 07.02.2023 року № 2915-ІХ, від 02.05.2023 року 3057-IX, від 27.07.2023 року № 3275-IX, від 08.11.2023 року № 3429-IX, від 06.02.2024 року № 3564-IX, від 08.05.2024 року № 3684-IX, від 23.07.2024 року № 3891-IX та від 29.10.2024 року № 4024-IX.
Аналіз досліджених доказів у їх сукупності дає підстави зробити висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у порушенні ним вимог ст. 9 ЗУ «Про державний кордон України», тобто вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Під час розгляду справи не встановлено яких-небудь даних, які б давали підстави вважати, що уповноважені особи прикордонної служби, які виявили ОСОБА_1 були упередженими при складанні щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення за ознаками правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Дослідивши, оцінивши та проаналізувавши письмові докази, які містяться в матеріалах справи з точки зору їх належності, допустимості та достатності, суддя дійшов до переконання про наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП.
З огляду на вищевикладене, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, його особисте ставлення до вчиненого, ступінь його вини, ту обставину, що в Україні діє військовий стан, вважаю за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у максимальному розмірі, що встановлений санкцією ч.2 ст.204-1 КУпАП, що, за вищевказаних обставин, за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним та достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також сприяє запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Керуючись ст.ст.33, 34, 40-1, ч.2 ст. 204-1, ст.ст.283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП,і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 13600 (тринадцять тисяч шістсот) грн.
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови, з наданням до суду в цей строк документа, який підтверджує його сплату. У разі несплати штрафу, постанову про його накладення буде звернуто для примусового виконання, а з порушника стягнуто подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, через Кодимський районний суд Одеської області, протягом десяти днів з дня її винесення особою, яка притягується до адміністративної відповідальності та її захисником.
Суддя
Кодимського районного суду Т.О. Калашнікова