Постанова від 24.06.2025 по справі 727/6779/25

Справа №727/6779/25

Провадження №3/727/1578/25

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 року Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Чебан В.М., розглянувши адміністративну справу, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -

за ст. 140 ч. 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 05.04.2025 року о 21 годині 25 хвилини, в м. Чернівці, по вул. Г. Майдану, 56, будучи посадовою особою відповідальною за належне утримання оглядового колодязя, допустила утримання оглядового колодязя на проїзній частині дороги з кришкою люка, яка належним чином не закріплена, не встановила відповідні попереджувальні дорожні знаки, що стало причиною дорожньо-транспортної пригоди за участю транспортного засобу марки «КІА», д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 .

Вказаним, ОСОБА_1 порушила вимоги ДСТУ 3587:2022, тим самим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 140 ч. 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, однак спрямувала до суду заяву, відповідно до змісту якої просила розглянути справу без її участі.

Згідно спрямованих до суду письмових пояснень ОСОБА_1 остання обставини зазначені працівниками поліції в протоколі не визнала та вказала, що протокол складено з порушенням ст.254 КУпАП - через майже два місяці після події, без належного оформлення та з порушенням її прав. Зокрема, у графі про роз'яснення прав відсутній її підпис.

Зазначила, що в акті обстеження ділянки вулично-шляхової мережі зазначено, що утримання дороги покладено на Чернівецьку міську раду, а не на Чернівецьке міське комунальне підрядне шляхово-експлуатаційне підприємство.

Вказала, що згідно з листом департаменту інфраструктури від 21.04.2025 року, ремонтні роботи на відповідній ділянці виконувало ТОВ «ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР», на якого й покладено обов'язки з гарантійного утримання, а тому вважає, що вона не є належною особою, яка відповідальна за стан люка на момент події.

На основі викладеного просить суд закрити провадження у даній адмінсправі.

Незважаючи на повне невизнання ОСОБА_1 обставин зазначених працівниками поліції в протоколі, вина останньої в порушенні вимог ст. 140 ч. 4 КУпАП повністю підтверджується матеріалами адміністративної справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №444890 від 29.05.2025 року (а.с.1), актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 05 квітня 2025 року (а.с.2), письмовими поясненнями (а.с.3-5), схемою місця ДТП (а.с.6), листом УПП в Чернівецькій області №3766/41/29/02-2025 від 07.04.2025 року (а.с.7-8), листом першого заступника директора Департаменту інфраструктури ЧМР ОСОБА_3 №23/01-18/1808 від 21.04.2025 року (а.с.10), листом УПП в Чернівецькій області №4955/41/29/02-2025 від 05.05.2025 року (а.с.11), фотокопіями (а.с.12-14, 34-40), копією доручення Департаменту інфраструктури та благоустрою №145/0/82-25 від 24.03.2025 року (а.с.17), наказом Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства №40-к від 01 квітня 2025 року (а.с.27), відповідно до змісту якого ОСОБА_1 , інженеру проектно-кошторисної роботи, без увільнення її від основної роботи, обумовленої трудовим договором, було доручено виконання додаткової роботи на умовах суміщення за посадою головного інженера зі щомісячною доплатою в розмірі 15% від посадового окладу вакантної посади головного інженера з 01 квітня 2025 року; листом заступника директора, начальника управління фінансового забезпечення та публічних закупівель Департаменту інфраструктури та благоустрою ЧМР №23/01-18/1925 від 29.04.2025 року (а.с.42), довідкою заступника начальника Управління комунальною власністю ЧМР №14/02/290 від 11.02.2022 року (а.с.59) та рішенням 9 сесії VIII скликання ЧМР №397 від 26.08.2021 року (а.с.60), відповідно до змісту яких вбачається, що з 01 квітня 2021 року за Чернівецьким міським комунальним підрядним шляхово-експлуатаційним підприємством на праві господарського відання закріплено вулично-дорожню мережу комунальної власності міста Чернівців; статутом Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, затвердженого рішенням ЧМР VIII скликання №476 від 28.09.2021 року (а.с.71-77), відповідно до змісту якого серед іншого вбачається, що метою і предметом діяльності вказаного підприємства є утримання вулично-дорожньої мережі, інших об'єктів благоустрою комунальної власності Чернівецької міської територіальної громади, які закріплені за підприємством, а також організація і проведення підрядних робіт з поточного, середнього і капітального ремонту шляхів, тротуарів, водостоків та інших об'єктів благоустрою (пп.3.2.1., 3.2.2. Статуту); договором на послуги з утримання вулично-шляхової мережі на території Чернівецької міської територіальної громади №125 від 17 березня 2025 року (а.с.54-56), укладеного між Департаментом інфраструктури та благоустрою ЧМР (замовником) та Чернівецьким міським комунальним підрядним шляхово-експлуатаційним підприємством (виконавцем), відповідно до змісту якого вбачається, що замовник доручає, а виконавець приймає на себе обов'язки із надання послуг з утримання вулично-шляхової мережі на території Чернівецької міської територіальної громади, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги на умовах цього договору; посадовою інструкцією головного інженера Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, яка затверджена 02.06.2023 року директором Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства Оробець Г. (а.с.78-79), відповідно до змісту якої вбачається, що до посадових обов'язків головного інженера підприємства належить серед іншого забезпечення правильної технічної експлуатації будівель, споруд, мостів, доріг, штучних споруд, які рахуються на балансі підприємства, організація за якістю виконаних робіт; організація розробки та впровадження планів введення нової техніки, планів організаційно технічних заходів, науково дослідних робіт у сфері ремонту та утримання доріг міста (пп.2.4, 2.5 Посадової Інструкції), а також відеозаписом з нагрудних бодікамер працівників поліції (а.с.82).

Проаналізувавши вищевикладені спрямовані до суду працівниками поліції з вищевказаним протоколом письмові докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 як в особи, яка з 01 квітня 2025 року обіймала за сумісництвом посаду головного інженера Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, в повноваженнях якої серед іншого входило контроль за утриманням вулично-шляхової мережі доріг та споруд, які рахуються на балансі підприємства, міститься склад адмінправопорушення, передбаченого ст. 140 ч. 4 КУпАП.

При цьому, суд вважає хибним посилання ОСОБА_1 на те, що в порушення статті 254 КУпАП, протокол про адмінправопорушення був складений працівниками поліції 29 травня 2025 року, тобто через два місяці з моменту настання події, що мала місце 05.04.2025 року, оскільки згідно досліджених судом письмових доказів працівниками поліції вживались заходи щодо виявляння особи, відповідальної за вчинення вищевказаного адмінправопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, що підтверджується вищевказаними дослідженими судом документами.

Крім цього, суд не бере до уваги посилання ОСОБА_1 на те, що останній не було оголошено її передбачені законом права, оскільки зазначене спростовується оглянутим судом відеозаписом з нагрудних бодікамер працівників поліції (а.с.82) та наявними в спірному протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №444890 від 29.05.2025 року (а.с.1) підписами ОСОБА_1 у відповідних графах протоколу.

При цьому, жодних відомостей, які б свідчили про незаконність дій працівників поліції, матеріали зазначеної адмінсправи не містять.

Водночас, посилання ОСОБА_1 на те, що у вищевказаному акті обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 05.04.2025 року (а.с.2) не вірно зазначено особу, на яку покладено обов'язок забезпечення безпечного експлуатаційного стану ділянки дороги, зокрема: «Чернівецька міська рада», замість вірного - Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, на переконання суду, не впливає на вірність складання поліцейськими вищевказаного акту, оскільки Чернівецьке міське комунальне підрядне шляхово-експлуатаційне підприємство прямо підпорядковане Департаменту інфраструктури та благоустрою ЧМР, яке являється підрозділом Чернівецької міської ради.

При цьому, з дослідженої судом посадової інструкції головного інженера Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства, яка затверджена 02.06.2023 року директором Чернівецького міського комунального підрядного шляхово-експлуатаційного підприємства Оробець Г. (а.с.78-79), вбачається, що ОСОБА_1 займаючи вищевказану посаду головного інженера за сумісництвом, зобов'язана була слідкувати за станом доріг, які перебувають на балансі підприємства, в тому числі за люком оглядового колодязя, що розташований на дорозі.

При цьому, зазначене порушення допущене ОСОБА_1 стало причиною дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 05.04.2025 року за участю транспортного засобу марки «КІА», д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 , що підтверджується схемою місця ДТП (а.с.6).

Таким чином, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 140 ч. 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в зв'язку з чим за скоєне вона повинна нести відповідальність.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини правопорушниці, а також особу правопорушниці, її майновий стан, тому суд вважає за можливе призначити їй покарання в межах санкції ст. 140 ч. 4 КУпАП, а саме у вигляді штрафу.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40-1, 140, 221, 283, 284, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 140 ч. 4 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.Отримувач штрафу: Чернівецьке ГУК/Чернівцеька область/21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37836095, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN) UA118999980313000149000024001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 (шістсот п'ять) гривень (шістдесят) копійок. Отримувач: Чернівецьке ГУК Чернівецька ТТ 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN): UA828999980313141206000024405, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір Шевченківський райсуд м. Чернівці.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду, через Шевченківський районний суд міста Чернівці, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: