Рішення від 25.06.2025 по справі 484/2938/25

Справа № 484/2938/25

Провадження № 2/484/1363/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2025 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Панькова Д.А., секретаря судового засідання - Алексейчук В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Первомайську цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в особі представника Елоян Анни Романівни до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії,

УСТАНОВИВ:

28.05.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надмірно виплачених бюджетних коштів у вигляді житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 5228,44 грн. та понесені позивачем судові витрати в сумі 2422,40 грн.

На обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на обліку в Головному управління Пенсійного фон України в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення № 848 згідно поданої заяви про призначення житлової субсидії від 03.10.2023 з декларацією про доходи та витрати осіб.

З урахуванням приписів пункту 78 Постанови № 848 їй призначено житлову субсидію з 01.10.2023 по 31.03.2024 р., що підтверджується Рішенням від 26.10.2023 № 2903705454_2023_3.

За результатами верифікації, проведеної Мінфіном 20.03.2024 року отримано інформацію про те, що у складі домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці. Номер виконавчого провадження: 57860635. Дата відкриття виконавчого провадження: 06.12.2018. Стан виконання провадження: Відкрито. Орган, який видав виконавчий документ: Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області (“Картка рекомендацій Міністерства фінансів», яка складається з 2-х аркушів, ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: 3280745, вказаний на обох аркушах, підтверджує, що “Картка рекомендацій Міністерства фінансів» сформовано щодо ОСОБА_1 .)

Листом від 17.04.2024 № 1400-0308-8/33652 відповідачку було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України.

Відповідач був ознайомлений з обов'язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії, про що зазначено в заяві про призначення та надання житлової субсидії від 03.10.2023.

Таким чином, відповідачем було порушено обов'язок щодо повідомлення про наявність заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого Головним управлінням надміру виплачено Відповідачу житлову субсидію за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 в сумі 5228,44 грн.

Листом від 03.07.2024 № 1400-0403-8/57066 відповідачку було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Головного управління надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 5228,44 грн.

Відповідачем в добровільному порядку суму переплати не повернуто, відтак розмір надміру виплаченої житлової субсидії станом на дату подання позовної заяви складає 5228,44 грн.

На підставі ст.ст. 278-279 ЦПК України, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Відповідач про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином, за зареєстрованим місцем проживання відповідно до ст. 128, 130 ЦПК України. Поштове повідомлення, направлене за зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 , повернуто з відміткою про отримання 10.06.2025 р.

З огляду на вказане, відповідач вважається такою, що повідомлена про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином, відзив не надала.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява обґрунтована, ґрунтується на законі та підлягає задоволенню.

Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч. 1. ст. 4 ЦПК України).

Суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі (ч. 1. ст. 13 ЦПК України).

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Згідно до ч. 1 ст. 76, ч. 2 ст. 77 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», починаючи з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України продовжує утримання сум надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій. Таким чином, позивач просить стягнути з відповідачки суми надмірно виплачених бюджетних коштів на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Згідно матеріалів справи, субсидію ОСОБА_1 було призначено згідно із її заявою від 03.10.2023, в якій було вказано про необхідність письмового повідомлення уповноважений орган протягом 30 календарних днів у разі виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, в тому числі зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку (а.с. 12-17).

Згідно “Картки рекомендацій Міністерства фінансів», яка складається з 2-х аркушів, ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: 3280745, вказаний на обох аркушах, підтверджує, що у складі домогосподарства є особи ( ОСОБА_2 ), які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці. Номер виконавчого провадження: 57860635 (а.с. 18).

Відповідно до довідки про надміру виплачену субсидію (а.с. 12) встановлено, що надміру виплачена сума субсидії ОСОБА_1 у розмірі 5228 грн. 44 коп. утворилась за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 року у зв'язку з тим, що вона не повідомила про наявність заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці у особи, яка є у складі домогосподарства.

ОСОБА_1 надіслано лист - повідомлення від від 03.07.2024 № 1400-0403-8/57066 щодо добровільного повернення надміру отриманої суми субсидії на р/р ПФУ (а.с. 20).

Станом на дату подання даної позовної заяви до суду, відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману житлову субсидію на суму - 5228,44 грн.

Вирішуючи спір між сторонами та ухвалюючи рішення у справі, суд керується такими правовими нормами та доходить таких висновків.

Відповідно до статті 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, ухваленим відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, має відповідати завданню цивільного судочинства.

Питання призначення житлових субсидії врегульоване Положенням «Про порядок призначення житлових субсидій», яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення).

Згідно з підпунктом 7 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Згідно з частиною 3 пункту 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 78 Положення № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.

Відповідно до пункту 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема, щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Згідно із абзацом 5 пункту 119 Положення № 848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 № 324-IX “Про верифікацію та моніторинг державних виплат» (далі - Закон № 324).

Відповідно до ст. 9 Закону № 324 верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат встановлюється Кабінетом Міністрів України. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі- Порядок № 136).

Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, за наявності в інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку № 136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Тобто, обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій покладено на отримувача субсидій.

Відповідно до п. 125-1 та п. 127 Положення, кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Згідно з статтею 1215 Цивільного кодексу України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Відповідно до п. 2 п.4 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

В разі виявлення при перевірках неправильних відомостей в довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами - підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб - підприємців) у судовому порядку.

Таким чином судом було встановлено та підтверджено відповідними доказами, що ОСОБА_1 не повідомила про наявність заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці у особи, яка є у складі домогосподарства, чим втратила право на отримання субсидії, згідно Положення № 848.

Відповідачка повідомлялася про необхідність повернення надміру виплачених коштів, однак не здійснила жодних дій на їх повернення. Доказів повернення визначеної суми суду не надано.

Таким чином на основі всебічно з'ясованих обставин, на які посилається позивач, як на підставу заявлених вимог підтверджених доказами, перевіреними в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, доходжу висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення. Отже, вимога позивача про стягнення з відповідача 5228,44 грн. надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії за період з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року, є такою, що ґрунтується на Законі, при цьому підтверджена належними та достатніми доказами, у зв'язку з чим пред'явлений позов підлягає до задоволення.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи факт задоволення позовних вимог, з відповідачки підлягають стягненню на користь позивача понесені ним витрати на оплату судового збору в розмірі 2422,40 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268, 278-279 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, код ЄДРПОУ 13844159) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 5228,44 грн. надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії за період з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року та судовий збір в сумі 2422,40 грн., а всього 7650 (сім тисяч шістсот п'ятдесят) грн. 84 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя: