Рішення від 24.06.2025 по справі 474/169/25

Справа № 474/169/25

Провадження №2/474/124/25

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

24.06.25р. с-ще Врадіївка

Врадіївський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Сокола Ф.Г.

за участю секретаря судового засідання Тодосьєвої А.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії, -

встановив:

21.02.2025р. Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - позивач, ГУ ПФ України в Миколаївській області) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідачка), в якому просить стягнути з відповідачки на свою користь надміру виплачену суму житловою субсидії за період з 01.10.2023р. по 31.03.2024р. у сумі 10 024 грн. 47 коп.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФ України в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до “Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (із змінами, далі - Положення №848) та на підставі заяви про призначення житлової субсидії від 30.01.2018р., а також декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 30.01.2018р.

З 01.10.2023р., з урахуванням приписів п. 78 Положення № 848 відповідачці призначено житлову субсидію.

09.04.2024р. було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан).

За результатами верифікації проведеної Міністерством фінансів України 24.01.2024р., отримано інформацію про здійснення відповідачкою або членами її родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, фінансових операцій, що передбачені пп. 4 п. 14 Положення № 848, та які на дату проведення операції перевищують 50 тис. грн. Дата операції - 17.10.2022, назва банку - АТ КБ “ПРИВАТБАНК», назва відділення/філії - “Одеське № 24».

Листом від 12.04.2024р. № 1400-0304-8/32024 відповідачку було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядку поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України.

Відповідачка була ознайомлена з обов'язком повідомити позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії, про що зазначено в заяві про призначення житлової субсидії від 30.01.2018р.

Таким чином, відповідачкою було порушено обов'язок щодо повідомлення про проведення фінансових операцій на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн., внаслідок позивачем надміру виплачено відповідачці житлову субсидію за період з 01.05.2023р. по 31.03.2024р. в сумі 10384 грн. 47 коп.

Відповідно до п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Згідно з п.п. 4 п. 14 Положення № 848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, здійснив операції на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень.

Відповідно до п. 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у п.п. 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023р. № 1173 “Про реалізацію протягом опалювального сезону 2023-2024рр. експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива» (далі - Постанова № 1173) затверджено Порядок реалізації протягом опалювального сезону 2023-2024рр. експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива, яким визначено механізм реалізації протягом опалювального сезону 2023-2024рр. експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Згідно з ч. 3 п. 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 78 Положення № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.

Відповідно до п. 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема, щодо настання умов, зазначених у пп. 2, 4, 8-10 п. 14 цього Положення.

Пунктом 3 “Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат» № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат.

Згідно п. 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у п.п. 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до п. 1251 Положення № 848 кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.

Згідно п. 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

За такого, посилаючись на ст. 1212 ЦК України позивач просив стягнути з відповідачки надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.10.2023р. до 31.03.2024р. у заявленому розмірі.

Представниця позивача Рудницька А.О. в судові засідання 13.05.2025р. та 30.05.2025р., 24.06.2025р. не з'явилася, хоча належним чином в порядку, визначеному ст.ст. 128-130 ЦПК України, повідомлена про час, дату і місце судового розгляду. Водночас у заяві поданій до суду 26.05.2025р. просила розглядати справу у відсутність представника позивача, дала згоду на заочний розгляд справи.

Відповідачка в судові засідання 13.05.2025р. та 30.05.2025р., 24.06.2025р. не з'явилася, хоча належним чином в порядку, визначеному ст.ст. 128-130 ЦПК України, повідомлена про час, дату і місце судового розгляду шляхом направлення кур'єром (судовий розпорядник Врадіївського районного суду Багрін І.М.) судових повісток за зареєстрованою адресою місця проживання про виклик відповідачки до суду, а також шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України про виклик відповідача до суду. Відповідачка про причини неявки суд не повідомила, а також не подала до суду відзиву на позовну заяву та заяви про розгляд справи за її відсутності чи відкладення розгляду справи.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

24.06.2025р. судом в порядку, визначеному ст.ст. 280, 281 ЦПК України, постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

З огляду на приписи ст.ст. 211 та 223 ЦПК України суд визнав за можливе розглянути справу по суті без участі сторін за наявними у справі доказами.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідив письмові докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 30.01.2018р. ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Врадіївської РДА з заявою про призначення житлової субсидії № НОМЕР_1 у якій просила призначити їй субсидію на оплату житлово-комунальних послуг з газопостачання та електропостачання. У ній же вона зобов'язалася, у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів чи послуг на суму, що перевищує 50 000 грн., протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Вказаної ж дати ОСОБА_1 подала до УСЗН Врадіївської РДА Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у розділі ІІ якої зазначила про всі види доходів фактично проживаючих у житловому будинку осіб за період з 01.03.2017р. до 30.09.2017р.: ОСОБА_1 ; вид доходу пенсія за віком; найменування організації де отримує дохід - Врадіївський ощадбанк. У розділі ІІІ зазначила інформацію про витрати на придбання майна, товарів і оплату послуг на суму, що перевищує 50 000 грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії - не здійснювала. У ній же підтвердила, що вона усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані в житловому будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання, та в такому разі вона зобов'язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Відповідно до Рішення про призначення субсидії 23.11.2023р. № 1026560083-2023-7 органу ПФУ - 14001 ГУ ПФ України у Миколаївській області заявниці ОСОБА_1 призначено субсидію на ЖКП/придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: АДРЕСА_1 . У рішенні наведено розрахунок субсидії: розмір плати за ЖКП в межах норм з врахуванням пільг, грн. - 2 296,52; середньомісячний сукупний дохід сім'ї, грн. - 3 963,29; середньомісячний дохід на одного члена сім'ї грн. - 3 963,29; частка середньомісячного сукупного доходу грн. - 454,99; частка середньомісячного сукупного доходу % - 11,48. Житлову субсидію призначено з 01.10.2023р. до 31.10.2023р. - 816,82 та з 01.11.2023р. до 31.03.2024р. - 1 841, 53.

У витязі з Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України “Реєстр застрахованих осіб» “Обробка рекомендацій Міністерства фінансів», “Картка рекомендацій» зазначено наступне: номер запису 7252193; дата завантаження 09.04.2024р.; дата здійснення верифікації 21.01.2024р.; дата опрацювання рекомендації, прийняття рішення 12.06.2024р.; джерело надходження операції: банківські установи - одноразові покупки; виявлена невідповідність: будь-хто із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначення її без звернення, здійснив на суму яка на дату проведення операції перевищує 50 000 грн. фінансові операції (за даними банків); тип рекомендації - проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідність; зміст виявленої невідповідності - ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну PFUS0101221220232818714, дата операції 17.10.2022р., назва банку - “ПриватБанк», назва відділення Одеське № 24; дата реєстрації звернення за призначенням житлової субсидії 01.05.2023р. та дата отримання даних 30.11.2022р. Також міститься інформація про Державні соціальні виплати пільг/субсидій: дата вивантаження даних до МФУ 23.12.2023р., дата формування даних з ДСВ до МФУ 22.12.2023р., особа ОСОБА_1 , тип допомоги субсидія, вид допомоги СГПП; номер рішення 1026560083; дата реєстрації звернення за призначенням субсидії 01.05.2023р. та дата початку дії рішення про отримання субсидії 01.05.2023р., дата кінця дії рішення про отримання житлової субсидії 30.04.2024р., період з якого проведено нарахування 10.2023 та період по який проведено нарахування 10.2023, розмір нарахованої субсидії 717,37.

Начальником відділу з питань відрахувань Кацубо Н. складено довідку про надміру виплачені кошти ОСОБА_1 , без дати, у якій зазначено, що останній виплачено субсидію: у жовтні 2023р. - 717 грн. 37 коп.; у листопаді 2023р. - 1 940 грн. 98 коп.; у грудні 2023р. - 1 841 грн. 53 коп.; у січні 2024р. - 1 841 грн. 53 коп.; у лютому 2024р. - 1 841 грн. 53 коп. та у березні 2023р. - 1 841 грн. 53 коп., всього виплачено у вказаний період 10 024 грн. 47 коп. Різниця становить - 10 024 грн. 47 коп.

В матеріалах позовної заяви наявний лист вх. № 1400-0304-8/32024 від 12.04.024р. на ім'я відповідачки, у якому позивач повідомляв останній про те, що надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється у разі коли настали умови передбачені пп. 2,4,8-10 п. 14 Положення № 848, зокрема на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторингу державних виплат». Та що головним управлінням отримано рекомендації Міністерства фінансів України про здійснення відповідачкою протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, здійснено на суму, що перевищує 50 000 грн. фінансових операцій перелік яких наведено у пп.4 п. 14 Положення № 848, дата операції - 17.10.2022р., назва банку АТ КБ “ПриватБанк». Запропоновано відповідачці документально підтвердити чи спростувати надану інформацію.

В додатки до позовної заяви позивачем також додано лист вих. № 1400-0403-8/57052 від 03.07.2024р. про необхідність повернення на рахунок Пенсійного фонду надміру отриманих коштів у сумі 10 384 грн. 47 коп.

Встановив вказані обставини, суд приходить до такого висновку.

Згідно ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022р. № 1041 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу» внесено зміни до “Положення про порядок призначення житлових субсидій» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі - Положення № 848) Пенсійним фондам України починаючи з 1 грудня 2022 року передано функції адміністрування житлових субсидій та пільг.

Відповідно до п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житловокомунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до п. 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

У п.п. 4 п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, здійснив операцію на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень:

- купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному в пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування);

- платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об'єктів спадщини та дарування);

- внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації;

- благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів);

- надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики.

Відповідно до п. 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Згідно з ч. 3 п. 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 50-2 Положення № 848 встановлено, що проведення перевірки даних, зазначених у підпунктах 4 і 10 пункту 14 цього Положення, здійснюється, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну щодо виявлених невідповідностей, що впливають на встановлення права на житлову субсидію, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Інформаційний обмін здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном та Мінсоцполітики.

Пунктом 78 Положення № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.

Відповідно до п. 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо: настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Абзацом 5 п. 119 Положення № 848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 п. 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 № 324-IX “Про верифікацію та моніторинг державних виплат» (далі - Закон № 324-ІХ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено “Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат» (далі- Порядок № 136).

Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.

Пунктом 5-1 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, за наявності в інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку № 136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктом 9 Порядку № 136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: призначення (перерахунку) державної виплати; припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Згідно пункту 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до пункту 125-1 Положення № 848 кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.

У п. 127 Положення № 848 зазначено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Статтею 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вони посилаються як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, коди наявні підстави для звільнення від доказування.

Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених законом випадках.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За наведених обставин, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України, оскільки позов задоволено повністю, з відповідачки на користь позивача на відшкодування понесених і документально підтверджених судових витрат слід стягнути 2 422 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-89, 141, 258-268, 273, 279-283 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.10.2023р. до 31.03.2024р. у розмірі 10 024 (десять тисяч двадцять чотири) грн. 47 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ 13844159) судовий збір у сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Копію заочного рішення направити відповідачу рекомендованим листом із повідомленням.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Врадіївський районний суд Миколаївської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний “25» червня 2025 року.

Суддя Ф.Г. Сокол