Справа № 127/17179/25
Провадження № 3/127/3671/25
24 червня 2025 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, суд
ОСОБА_1 30.05.2025 о 00:33 год. перебуваючи у АДРЕСА_1 , висловлювався нецензурною лайкою в громадському місці, чим порушив громадський порядок та спокій громадян.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ст. 173 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлявся завчасно судовою повісткою за єдиною відомою суду адресою проживання. Відповідно до рекомендованого повідомлення, яке повернулось на адресу суду із відмітками, що адресат відсутній за вказаною адресою - судова повістка вважається врученою в день проставлення у поштовому повідомленні відповідної відмітки, відповідно до постанови Верховного Суду від 21 грудня 2022 року у справі № 757/15603/19.
Крім того, інформація щодо розгляду справ про притягнення до адміністративної відповідальності доступна для ознайомлення усім заінтересованим особам і може бути безперешкодно отримана особою, яка притягається до адміністративної відповідальності за її власним бажанням на офіційному веб-сайті суду.
Рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» від 07.07.1989 передбачено, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження
Відтак, не проявлення належної заінтересованості у результатах розгляду справи протягом тривалого строку, не звернення до суду за інформацією щодо стану розгляду справи не може вважатись порушенням права на справедливий розгляд справи.
Враховуючи викладене, а також позицію Верховного Суду, де зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й для осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням того, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, клопотань про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило та виходячи з положень ст. 268 КУпАП, що під час розгляду даної категорії справ присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ст. 173 КУпАП настає за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП № 120548 від 30.05.2025 слідує, що ОСОБА_1 30.05.2025 о 00:33 год. перебуваючи у АДРЕСА_1 , висловлювався нецензурною лайкою в громадському місці, чим порушив громадський порядок та спокій громадян.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ст. 173 КУпАП.
Верховний Суд в постанові від 27.05.2021 року (справа № 824/1164/18 -а) виснував, що притягнення до адміністративної відповідальності починається з моменту складання протоколу та його пред'явлення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з абзацом 2 статті 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.
Отже, протоколом серії ГП № 120548 від 30.05.2025 підтверджує наявність події адміністративного правопорушення та вказаний протокол був складений у чіткій відповідності до вимог КУпАП.
З рапорту працівника поліції, слідує, що 30.05.2025 о 00:32 год. під час несення служби в складі наряду «Юнкер - 107» на службовий планшет надійшов виклик «Порушення тиші» за адресою: м. Вінниця, вул. Дубовецька, буд. 86. Прибувши на місце виклику, зв'язались із заявником в телефонному режимі, останній повідомив, що сусід лається нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою. Даний сусід ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким було проведено профілактичну бесіду виховного характеру, на що ОСОБА_1 не реагував, поводив себе агресивно та неадекватно, знаходився у стані алкогольного сп'яніння. Дану особу було затримано із застосуванням спеціальних засобів та доставлено до ВП №1 ВРУП у Вінницькій області для припинення правопорушення та складання адміністративних матеріалів. На ОСОБА_1 було складено ряд матеріалів: протокол за ст. 185 КУпАП серії ГП № 120547, протокол серії ГП № 120548 за ст. 173 КУпАП, протокол затримання серії АЗ № 098433 та постанову серії ЕГА № 1782252 за ст. 178 КУпАП. Копії матеріалів, а саме: постанова за ч. 1 ст. 178 КУпАП, протокол затримання серії АЗ № 098433, протокол за ст. 185 КУпАП серії ГП № 120547, передано до ВП № 1 ВРУП у Вінницькій області.
Більше того, у матеріалах справи наявна копія протоколу про прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується), де ОСОБА_2 просить прийняти міри до ОСОБА_1 , який пошкодив фасад будинку за адресою: АДРЕСА_2 та погрожував фізичною розправою.
Також, у своїх поясненнях ОСОБА_2 зазначає наступне, що 30.05.2025 близько 00:15 год. у АДРЕСА_1 , почула стук в стіну свого дому, виглянувши у вікно квартири, побачила як сусід б'є у стіну будинку в якому вона проживає, зробивши йому зауваження у відповідь вона почула погрози, після чого викликала поліцію.
Відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії АЗ № 098433 від 30.05.2025 ОСОБА_1 було затримано у зв'язку із вчиненням правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП для припинення адміністративного правопорушення та складення адміністративних матеріалів.
З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд враховує всі обставини справи, а тому приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень у майбутньому до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 40-1, 173, 265, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 місяці.
Суддя: