Рішення від 17.06.2025 по справі 925/273/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2025 року м.Черкаси Справа № 925/273/25

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду розглянув справу за позовом першого заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури, Черкаська область, м.Звенигородка, вул.Софії Терещенко,40А, в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради, Черкаська область, Звенигородський район, с.Лип'янка, вул.І.Гончара,1/а

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К", Звенигородський район, м.Шпола, вул.Нескорених,54

про визнання відсутнім права оренди землі,

без участі повноважних представників сторін.

Перший заступник керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" з вимогами:

визнати відсутнім право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" на земельну ділянку за кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0000 га, яка знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області та зареєстроване в державному реєстрі прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право: 47526534, рішення про державну реєстрацію індексний номер 64413197 від 06.08.2022;

стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" на користь Черкаської обласної прокуратури (бульв.Шевченка,286, м.Черкаси, 18015, код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA1382017203043160001000003751, в Державній казначейській службі України у м.Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) 3028,00 грн судового збору.

Ухвалами суду від 24.04.2025 - відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 07.05.2025; від 07.05.2025 - з огляду на оголошення по Черкаській області станом на час проведення підготовчого засідання повітряної тривоги у зв'язку із застосуванням ударних БпЛА, проведення підготовчого засідання відкладено на 03.06.2025; від 03.06.2025 - закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 17.06.2025.

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце цього засідання.

Так, відповідно до господарського процесуального кодексу України:

ч.5 ст.6. Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів);

ч.6 ст.6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку;

абз.1 ч.7 ст.6. Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Згідно з відповідями, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" за запитами судді Скиби Г.М.:

від 25.03.2025 №8382643 (а.с.111) - Товариство з обмеженою відповідальністю "ОР-К" (код ЄДРПОУ 44194524) має зареєстрований електронний кабінет в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" з 19.04.2024;

документ в електронному вигляді "ГПК Ухвала п.3 ч.2 ст.185 (призначення)" від 03.06.2025 у справі №925/273/25 (суддя Скиба Г.М.) було надіслано одержувачу ТОВ "ОР-К" в його електронний кабінет та доставлено до останнього 03.06.2025.

Однак відповідач участі повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про причини його неявки до суду не повідомив.

У справі наявна заяви прокурора від 17.06.2025 (вх.суду №9317/25 від 17.06.2025) та позивача від 26.03.2025 (вх.суду №4789/25 від 226.03.2025) про розгляд справи без участі їх представників, із зазначенням про підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Явка учасників справи обов'язковою не визнавалась.

Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.

Прокурор у позовній заяві та у поясненнях у засіданнях суду зазначив, що:

ним під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні №120202500300000358 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 КК України, встановлено, що на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку від 29.03.2010 серії ЯК №713505, виданого відповідно до розпорядження Шполянської райдержадміністрації від 22.03.2010 №142, здійснено державну реєстрацію права приватної власності за громадянином ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га, що розташована в адміністративних межах Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області за межами населеного пункту;

згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 13.03.2025 №417807444, отриманою за параметрами запиту "кадастровий номер земельної ділянки: 7125780400:06:001:0352" наявні записи про інше речове право: від 08.10.2019 №33601070 про реєстрацію права оренди земельної ділянки за Фермерським господарством "Дрибас Анатолій Степанович" строком на 20 років на підставі договору оренди землі від 01.08.2019 б/н, укладеного між гр. ОСОБА_1 та Фермерським господарством "Дрибас Анатолій Степанович"; від 06.08.2022 №47526534 про реєстрацію права оренди земельної ділянки за Товариством з обмеженою відповідальністю "ОР-К" строком на 49 років на підставі договору оренди землі від 04.08.2022 б/н, укладеного між гр. ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю "ОР-К";

в ході досудового розслідування встановлено, що гр. ОСОБА_1 спірна земельна ділянка у власність у передбаченому законом порядку не передавалась, оскільки Шполянською районною державною адміністрацією відповідне розпорядження не приймалось, а право власності на спірну земельну ділянку зареєстровано на підставі підробленого Державного акту на право власності на земельну ділянку від 29.03.2010 серії ЯК №713505;

встановлення факту незаконного вибуття спірної земельної ділянки із володіння держави у особі Лип'янської сільської ради, як власника майна (земельної ділянки, якої територіальна громада була незаконно позбавлена), стало підставою для звернення Звенигородської окружної прокуратури в Шполянський районний суд із позовом в інтересах держави у особі Лип'янської сільської ради до ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" про витребування земельної ділянки, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права оренди з одночасним припиненням речових прав;

рішенням Шполянського районного суду Черкаської області від 30.08.2023 у справі №710/896/22 (провадження №2/710/128/23) позовні вимоги Звенигородської окружної прокуратури задоволено частково: витребувано з чужого незаконного володіння ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , інші дані про особу невідомі) на користь Лип'янської сільської ради (код ЄДРПОУ 26323522, вул.І.Гончара,1/а, с.Лип'янка, Звенигородський район, Черкаська область, 20650) земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 2,0 га, з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352; в задоволенні решти вимог відмовлено. Відмова у задоволенні вимоги про усунення перешкод у здійсненні Лип'янською сільською радою права користування та розпорядження спірною земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права оренди за Товариством з обмеженою відповідальністю "ОР-К" з одночасним припинення речових прав, мотивована передчасністю такої вимоги з огляду на непідтвердження державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (реєстраційне право власності) права власності Лип'янської сільської ради на спірну земельну ділянку;

постановою Черкаського апеляційного суду від 05.12.2023 рішення Шполянського районного суду від 30.08.2023 у справі №710/896/22 змінено частково, шляхом приведення його мотивувальної частини (в якій помилково зазначено, що витребування майна на користь власника є підставою для внесення відповідних змін у державний реєстр щодо скасування державної реєстрації договору оренди, оскільки в даному випадку було зареєстроване право оренди, а не договір, на підставі якого воно виникло) у відповідність до змісту цієї постанови апеляційного суду;

01.01.2024 до Державного реєстру прав на нерухоме майно внесено запис №32487885 про реєстрацію змін до права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га на підставі рішення Шполянського районного суду від 30.08.2023 у справі №710/896/22, згідно з яким у розділі "Власники" видалено запис " ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна" та додано запис: "Орган місцевого самоврядування, Лип'янська сільська рада, код ЄДРПОУ: 26323522, країна реєстрації: Україна", а у розділі "Документи, подані для державної реєстрації" видалено запис "Державний акт на право власності на землю, серія та номер: ЯК №713505, виданий 29.03.2010, видавник: відділ Держкомзему у Шполянському районі" та додано запис: "рішення суду, серія та номер: 710/896/22, виданий 30.08.2023, видавник: Шполянський районний суд". Разом з цим, у повній мірі захист інтересів держави щодо відновлення права територіальної громади с.Антонівка, яка входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади, на розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею, ураховуючи перебування останньої у фактичному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" - не відновлено, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

Лип'янська сільська рада, як законний власник спірної земельної ділянки, позбавлена можливості ефективно розпоряджатися нею, зокрема, на конкурентній основі (через земельні торги) передати її в оренду та отримувати відповідну орендну плату до місцевого бюджету;

незаконність набуття ОСОБА_1 права власності на спірну земельну ділянку свідчить про відсутність законних підстав для передачі останньої у платне користування Товариству з обмеженою відповідальністю "ОР-К" та є підставою для вжиття заходів на захист інтересів законного власника - Лип'янської сільської ради шляхом визнання відсутнім права оренди у ТОВ "ОР-К" на спірну земельну ділянку. З огляду на зазначене, помилковим є твердження відповідача про застосування до даних правовідносин положень ч.6 ст.32 Закону України "Про оренду землі" та ч.1 ст.148-1 Земельного кодексу України.

Позивач у заяві від 26.03.2025 (вх.суду №4789/25 від 26.03.2025, а.с.116) вказав, що підтримує позовні вимоги прокурора та просить їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач відзиву на позов до суду не надіслав.

В позасудовому порядку спір сторонами не вирішено.

Інших доказів сторонами не надано.

З огляду на неявку учасників справи у судове засідання 17.06.2025, судом відповідно до ст.233, 240 ГПК України підписано та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення - без його проголошення.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносин сторін та обставини:

Шполянським районним судом Черкаської області в ході розгляду цивільної справи №710/896/22 (провадження №2/710/128/23) за позовом Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради до ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, про витребування земельної ділянки, усунення перешкод у здійснення права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права оренди з одночасним припиненням речових прав, встановлено, що:

" /.../ Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 03.12.2020 року 05.10.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості № 12020250300000358 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1ст. 358 КК України за фактом того, що невстановлена особа використовуючи завідомо підроблені документи - державні акти на право власності на земельні ділянки, подавши їх на реєстрацію державному реєстратору речових прав на нерухоме майно з метою реєстрації права власності та права оренди у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на ім'я третіх осіб внаслідок чого земельні ділянки державної власності для ведення особистого селянського господарства незаконно вибули із державної власності та за ч.4 ст. 358 КК України за фактом того, що невстановлена особа підробила державні акти на право власності на земельні ділянки та договори оренди землі з метою реєстрації права власності та користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області за межами населеного пункту, внаслідок чого земельні ділянки незаконно вибули з державної власності та право власності на них було зареєстровано за третіми особами та у подальшому земельні ділянки передані в оренду фермерському господарству (а.с.12-14 т.1).

Відповідно до постанови начальника Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури про виділення матеріалів досудового розслідування від 05.10.2020 року було виділено із матеріалів досудового розслідування, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420192512300000122 від 08.08.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.364, ч.1 ст.190, ч.1 ст.358, ч.4 ст.358, ч.1 ст.365-2, ч.1 ст.367, ч.1 ст.15, ч2. ст.192 КК України, матеріали кримінальних правопорушень за фактами вчинення кримінальних проступків, передбачених ч.1 ст.190, ч.1 та ч.4 ст.358, ч.1 ст.15, ч.2 ст.192 КК України. (а.с.15-17 т.1).

Відповідно до листа від 02.08.2019 за вих.№10-23-0.6-5652/2-19 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області направило повідомлення на адреси Управління захисту економіки в Черкаській області ДЗЕ НП України, Управління служби безпеки України в Черкаській області, Прокуратуру Черкаської області, Головне Управління національної поліції в Черкаській області про те, що за інформацією відділу у Шполянському районі Головного управління у ході проведення робіт з інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності ( за межами населеного пункту), що розташовані на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області були виявлені земельні ділянки, реєстрація яких була здійснена з порушенням земельного законодавства. На підставі онлайн заявок, які надійшли через електронний сервіс, була здійснена державна реєстрація земельних ділянок зокрема з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352. У пакеті поданих документів були наявні державні акти на право власності на земельні ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які були видані на підставі розпорядження Шполянської районної державної адміністрації від 22.03.2010 №142. Проте, в ході внутрішньої співпраці з Шполянською районною державною адміністрацією було встановлено, що на підставі вказаного розпорядження було передано у власність земельні ділянки іншим громадянам та з іншим цільовим призначенням. Крім того, спеціалістами Відділу у Шполянському районі Головного управління було встановлено відсутність записів про реєстрацію вказаних державних актів в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю, а також архівні копії державних актів та документації із землеустрою ( а.с.25-26 т.1).

Відповідно державного акту на право власності на земельну ділянку ЯК №713505, виданого 29.03.2010 на підставі розпорядження Шполянської райдержадміністрації від 22.03.2010 №142, ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 2 га з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в адміністративних межах Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області, за межами населеного пункту (а.с.27 т.1).

Листом від 06.11.2020 на запит Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури від 20.10.2020, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області Відділ у Шполянському районі надало завірені копії сторінок Книги реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, виданих у 2010 році. (а.с.30 т.1).

Відповідно до витягу з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, розділу 1 (записи державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку фізичних осіб, за 2010 рік відсутня інформація про земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352, яка належить ОСОБА_1 . (а.с.31-36 т.1).

Листом від 29.08.2019 на запит Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури від 09.08.2019, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області надало відомості аналогічні змісту повідомлення від 02.08.2019 за вих.№10-23-0.6-5652/2-19. (а.с.39-40 т.1).

Листом від 13.12.2019 на запит Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури від 10.11.2019, Шполянською районною державною адміністрацією Черкаської області було надано завірену копію розпорядження від 22.03.2010 №142 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та передачу громадянам у приватну власність земельних ділянок" (а.с.50 т.1).

Відповідно до розпорядження першого заступника голови Шполянської районної державної адміністрації №142 від 2010 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку та передачу громадянам у приватну власність земельних ділянок" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадянам на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області та передано на постійне зберігання у відділ Держкомзему у Шполянському районі. Передано у приватну власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області громадянам згідно з додатком. В додатку до цього розпорядження зазначено список громадян, яким передаються земельні ділянки у приватну власність, зокрема: ОСОБА_2 , № ділянки 399, площа - 3,55 га, ОСОБА_3 , № ділянки 401, площа ділянки - 3,65 га; ОСОБА_3 , № ділянки 402, площа ділянки - 3,87 га, ОСОБА_4 , номер ділянки НОМЕР_2 , площа ділянки 3,66 га, ОСОБА_5 , номер ділянки НОМЕР_3 , площа ділянки 3,96 га. (а.с.51 т.1).

Відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 13.08.2020 року було вилучено та долучено до матеріалів кримінального провадження у тому числі копії документів про реєстрацію іншого речового права №33601070 та про реєстрацію права власності (номер запису про право власності 32487885) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:006:001:0352 та було вилучено вказані документи (а.с.68-70, т.1), серед яких: відомості із бази даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав від 22.07.2019, ідентифікатор пошуку 174627811, відповідно до якого державним реєстратором виконавчого комітету Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області 19.07.2019 року зареєстровано заяву про державну реєстрацію права власності № 35087257, кадастровий номер 7125780400:06:001:0352. (а.с.71 т.1); Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (номер інформаційної довідки 174628052 від 22.07.2019), відповідно до якої на земельну ділянку з кадастровим номером - 7125780400:06:001:0352, інформація з державних реєстрів відсутня (а.с.72 т.1); рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 22.07.2019 № 47881769, відповідно до якого державний реєстратор прав на нерухоме майно Чепур Тетяна Олексіївна, виконавчий комітет Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 19.07.2019 за реєстраційним номером 35087257, яку подав ОСОБА_1 , вирішила провести державну реєстрацію права власності, форма власності: приватна на земельну ділянку, кадастровий номер 71255780400:06:001:0352 за суб'єктом. (а.с.74 т.1); державний акт на право приватної власності виданий 26.03.2010 року виданого на ОСОБА_1 (а.с.75 т.1); витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №174631261 від 22.07.2019 земельна ділянка кадастровий номер 7125780400:06:001:0352, площею 2,00 га, на праві приватної власності належить ОСОБА_1 . Дата державної реєстрації 19.07.2019, підстава виникнення права власності - державний акт на право власності на землю, серія ЯК 713505, виданий 29.03.2010, видавник: відділ Держкомзему у Шполянському районі, номер запису про право власності: 32487885. Державний реєстратор - Чепур Тетяна Олексіївна, виконавчий комітет Лип'янської сільської ради, Шполянського району, Черкаської області (а.с.77 т.1); заява №36280016 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права) відповідно до якої Владович Олександр Аркадійович 04.10.2019 звернувся за реєстрацією права користування на земельну ділянку із кадастровим номером 7125780400:06:001:0352, до державного реєстратора Звенигородської міської ради. (а.с.78 т.1); рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 09.10.2019 № 49089781 державний реєстратор прав на нерухоме майно Бунденков Олександр Юрійович, виконавчий комітет Звенигородської міської ради Шполянського району Черкаської області розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 04.10.2019 за реєстраційним номером 36280016, яку подав ОСОБА_6 , вирішив провести державну реєстрацію іншого речового права, право оренди земельної ділянки на земельну ділянку, кадастровий номер 71255780400:06:001:0352 за суб'єктом: Фермерське господарство "Дрибас Анатолій Степанович" (а.с.82 т.1); договір оренди землі від 01.08.2019 підписаний між ОСОБА_1 , як Орендодавцем та ОСОБА_6 , як Орендарем на земельну ділянку площею 2,0 га, кадастровий номер -71255780400:06:001:0352 (а.с.85-86 т.1); витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 184192399 від 09.10.2019 на земельну ділянку кадастровий номер 7125780400:06:001:0352, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1877070471257, 04.10.2019 року зареєстровано інше речове право, номер запису про інше речове право - 33601070, підстава виникнення - договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 01.08.2019, видавник Фермерське господарство "Дрибас Анатолій Степанович", ОСОБА_1 . Строк дії 20 років. Орендар - Фермерське господарство " ОСОБА_7 ", орендодавець - ОСОБА_1 (а.с.87 т.1).

Листом від 24.12.2019 № 617/414-19-0.360 на запит Смілянської місцевої прокуратури, відповідно якого серед іншого запитувалась інформація щодо державного акта ЯК №713505, Відділ у Шполянському районі ГУ Держгеокадастру у Черкаській області повідомив, що інформація щодо обліку, виготовлення та видачі запитуваних державних актів, архівні примірники державних актів, записи про державну реєстрацію запитуваних державних актів у Книзі реєстрації державних актів на право власності на землю на право користування землею, договорів оренди у Відділі відсутні ( а.с.91 т.1).

Згідно відповіді Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області від 10.01.2020 № 01-39/2867, на запит прокурора від 24.12.2019 №33/4-987вих.19, заяв (клопотань) від осіб, зазначених у запиті від 10.12.2019 №33/4-906вих19), про надання їм у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Антонівської сільської ради Шполянського району до райдержадміністрації у 2010 році, чи в інший час не надходило; розпоряджень Шполянська райдержадміністрація про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою та про затвердження такої документації із землеустрою щодо земельних ділянок та осіб, які зазначені в запиті, у 2010 році та у інший час не приймалось (а.с. 93 т.1).

За даними Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 304336422 від 06.07.2022), 19.07.2019 року державним реєстратором виконавчого комітету Лип'янської сілської ради Шполянського району Черкаської області зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2 га, за ОСОБА_1 , номер запису про право власності - 32487885, підставою для державної реєстрації став державний акт на право власності на землю, серія та номер ЯК 713505, виданий 29.03.2010, видавник: відділ Держкомзему у Шполянському районі. 04.10.2019 року державним реєстратором виконавчого комітету Звенигородської міської ради Черкаської області зареєстровано інше речове право - право оренди земельної ділянки площею 2,0 га, кадастровий номер - 7125780400:06:001:0352, яка зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_1 , строком на 20 років. Підставою реєстрації був договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 01.08.2019, видавник Фермерське господарство "Дрибас Анатолій Степанович"; ОСОБА_1 . Орендодавець - ОСОБА_1 , орендар - Фермерське господарство "Дрибас Анатолій Степанович". Номер запису про інше речове право - 33601070 (а.с. 94-95 т.1).

У відповіді Лип'янської сільської ради від 24.06.2022 №02-22/531 та від 12.07.2022 року №02-22/657 на запит Звенигородської окружної прокуратури, вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 знаходилась у державній власності за межами населеного пункту, до передачі у власність громадян, та входила до Антонівської сільської ради. Антонівська сільська рада та Лип'янська сільська рада не приймали і не погоджували рішення про надання у приватну власність вказаної земельної ділянки. Сільська рада не володіє інформацією щодо незаконності набуття у власність вказаної земельної ділянки для ведення ОСГ, тому не вживались заходи щодо повернення земельних ділянок у комунальну власність шляхом звернення до суду з відповідною позовною заявою (а.с.100, 114 т.1).

Згідно рішення сесії Лип'янської сільської ради №5-1/20 від 20.11.2020 "Про початок реорганізації Антонівської сільської ради, шляхом приєднання до Лип'янської сільської ради" с.Антонівка увійшла до складу Лип'янської сільської територіальної громади і Лип'янська сільська рада є правонаступником прав та обов'язків Антонівської сільської ради (а.с.101- 102 т.1).

У відповіді Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 29.06.2022 №0-23-0.2-1842/2-22 на запит Звенигородської окружної прокуратури від 17.06.2022 №50-931 вих-22 вбачається, що Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області заходи щодо повернення земельних ділянок у державну власність не вживалися у зв'язку з відсутністю коштів (а.с.107 т.1).

Листом Звенигородської окружної прокуратури від 14.07.2022 №50-1103вих.22 повідомлялось Лип'янську сільську раду про те, що прокуратурою будуть вжиті заходи представницького характеру на захист державних інтересів шляхом звернення до Шполянського районного суду Черкаської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради до ОСОБА_1 , ФГ " ОСОБА_7 ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області про витребування земельної ділянки, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права оренди з одночасним припиненням речових прав (а.с.119- 120 т.1).

За даними Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 311148916 від 29.09.2022) 04.10.2019 державним реєстратором виконавчого комітету Звенигородської міської ради Черкаської області зареєстровано інше речове право - право оренди земельної ділянки площею 2,0 га, кадастровий номер - 7125780400:06:001:0352, яка зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_1 , строком на 20 років. Підставою реєстрації був договір оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 01.08.2019, видавник Фермерське господарство "Дрибас Анатолій Степанович"; ОСОБА_1 . Орендодавець - ОСОБА_1 , орендар - Фермерське господарство "Дрибас Анатолій Степанович". Номер запису про інше речове право - 33601070.

06.08.2022 державним реєстратором виконавчого комітету Золотоніської міської ради Черкаської області Андрущенко Іриною Сергіївною, інше речове право було припинено на підставі додаткової угоди б/н від 02.08.2022 року укладеної між ФГ "Дрибас Анатолія Степановича" та ОСОБА_1 .

06.08.2022 державним реєстратором виконавчого комітету Золотоніської міської ради Черкаської області Андрущенко Іриною Сергіївною, було зареєстроване інше речове право (право оренди земельної ділянки) на підставі договору оренди землі б/н 04.08.2022 між ТОВ "ОР-К" та ОСОБА_1 номер запису про інше речове право: 47526534 (а.с.169-171 т.1).

/.../ Як вбачається із розпорядження Шполянської районної державної адміністрації від 22.03.2010 №142, яке записане як підстава для видачі Державного акта на земельну ділянку громадянину ОСОБА_1 , було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки громадянам на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області. Передано у приватну власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Антонівської сільської ради Шполянського району Черкаської області громадянам згідно з додатком. В додатку до цього розпорядження зазначено список громадян, яким передаються земельні ділянки у приватну власність, зокрема: ОСОБА_2 , № ділянки 399, площа - 3,55 га, ОСОБА_3 , № ділянки 401, площа ділянки - 3,65 га; ОСОБА_3 , № ділянки НОМЕР_4 , площа ділянки - 3,87 га, ОСОБА_4 , номер ділянки НОМЕР_2 , площа ділянки 3,66 га, ОСОБА_5 , номер ділянки НОМЕР_3 , площа ділянки 3,96 га (а.с.51 т.1). Тобто серед переліку громадян, яким надавалися у приватну власність земельні ділянки на підставі згаданого розпорядження прізвище, ім'я, по батькові ОСОБА_1 - відсутнє.

Відповідно до витягу з Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, розділу 1 (записи державної реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку фізичних осіб, за 2010 рік, відсутня інформація про земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352, яка належить ОСОБА_1 (а.с.31-36, т.1). Факт відсутності відповідних записів про реєстрацію державних актів на право власності на землю було встановлено спеціалістами Відділу у Шполянському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, що було підтверджено у судовому засіданні показами свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Ці свідки також зазначили, що відсутній архівний примірник державного акту виданого на ОСОБА_1 , відсутня проектна документація на землю, на підставі якої видавався держаний акт.

/.../ У Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі "Центру державного земельного кадастру", яку було також оглянуто у судовому засіданні, надану для огляду представником відділу у Шполянському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, записи щодо державної реєстрації Державного акту на право власності на земельну ділянку, який був виданий 26.03.2010 на ім'я ОСОБА_1 , серія ЯК №713505, кадастровий номер земельної ділянки - 7125780400:06:001:0352, відсутні.

Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснила, що працювала на посаді державного реєстратора Шполянського відділу Черкаської регіональної філії ДЗК протягом всього 2010 року. До обов'язків свідка, на цій посаді входило, реєстрація державних актів та договорів оренди. Обставин справи щодо реєстрації права власності на земельну ділянку за відповідачем ОСОБА_1 свідок не пам'ятає. Свідок повідомила суду що на копії державного акту, який наявний у матеріалах цієї справи стоїть не її підпис, як державного реєстратора. Свідок стверджує, що не видавала цей акт.

Свідок ОСОБА_11 підтвердила факт реєстрації права власності на земельну ділянку за відповідачем ОСОБА_1 . Крім того свідок зазначила, що пакет документів для реєстрації права власності їй у кабінет заносила одна особа, оскільки заявників було багато. Всього було подано 35 заяв, з яких по 33 було проведено державну реєстрацію, а по 2 - відмовлено.

Отже, судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 належить земельна ділянка з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352, площею 2 га, на підставі державного акту на право власності на землю серії ЯК №713505, який виданий 29.03.2010 Відділом Держкомзему Шполянському районі на підставі розпорядження Шполянської районної державної адміністрації від 22.03.2010 №142. Державна реєстрація права приватної власності була здійснена 19.07.2019. Докази звернення ОСОБА_1 до Шполянської районної державної адміністрації, уповноваженої розпоряджатися землями державної власності відповідно до положень ст. ст. 17, 116, 118 ЗК України (станом на час видання державного акту серії ЯК №713505) в межах відповідного району, із заявою про передачу у власність земельної ділянки із земель державної власності, відсутні. Розпорядженням Шполянської районної державної адміністрації від 22.03.2010 № 142, надано у приватну власність земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Антонівської сільської ради Шполянського району іншим громадянам, серед яких прізвище відповідача ОСОБА_1 , - відсутнє.

Ураховуючи встановлені обставини справи суд робить висновок, що спірна земельна ділянка вибула із державної власності без дотримання норм земельного законодавства, чинних на дату переходу права власності до ОСОБА_1 , тобто незаконно. /.../ Отже, суд вважає, що позовні вимоги в частині витребування земельної ділянки підлягають задоволенню.

/.../ 06.08.2022 державним реєстратором виконавчого комітету Золотоніської міської ради Черкаської області Андрущенко Іриною Сергіївною, було зареєстроване інше речове право (право оренди земельної ділянки) на підставі договору оренди землі б/н 04.08.2022 між ТОВ "ОР-К" та ОСОБА_1 номер запису про інше речове право: 47526534 (а.с.166 т.1).

Відповідно до ч.3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Оскільки суд дійшов висновку про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 перейшла у власність відповідача ОСОБА_1 незаконно, та підлягає витребуванню на користь Лип'янської сільської ради, позовна вимога про усунення перешкод у здійсненні Лип'янською сільською радою права користування та розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації права оренди та ТОВ "ОР-К" є похідною вимогою".

Рішенням Шполянського районного суду від 30.08.2023 у справі №710/896/22 (провадження №2/710/128/23) позов задоволено частково: витребувано із чужого незаконного володіння ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_1 , інші відомості про особу суду не відомі, на користь Лип'янської сільської ради (код ЄДРПОУ - 26323522, вул.І.Гончара,1/а, с.Лип'янка, Звенигородський район, Черкаська область) земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 2 га з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352.

Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог про скасування державної реєстрації права оренди ТОВ "ОР-К", суд виходив з того, що оскільки судове рішення про витребування з чужого незаконного володіння земельної ділянки вже є підставою для внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації договору оренди землі, підстави для задоволення такої вимоги - відсутні.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, заступник керівника Черкаської обласної прокуратури звернувся з відповідною апеляційною скаргою до Черкаського апеляційного суду. Постановою Черкаського апеляційного суду від 05.12.2023 у справі №710/896/22 (провадження №22-ц/821/1781/23) рішення Шполянського районного суду Черкаської області від 30.08.2023 змінено в оскаржуваній частині, шляхом приведення його мотивувальної частини у відповідність до змісту цієї постанови апеляційного суду (зокрема, суд апеляційної інстанції врахував, що в мотивувальній частині рішення суду першої інстанції помилково зазначено, що витребування майна на користь власника є підставою для внесення відповідних змін у державний реєстр щодо скасування державної реєстрації договору оренди, оскільки в даному випадку було зареєстроване право оренди, а не договір, на підставі якого воно виникло).

01.01.2024 до Державного реєстру прав на нерухоме майно внесено запис №32487885 про реєстрацію змін до права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га на підставі рішення Шполянського районного суду від 30.08.2023 у справі №710/896/22, згідно з яким у розділі "Власники" видалено запис " ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна" та додано запис: "Орган місцевого самоврядування, Лип'янська сільська рада, код ЄДРПОУ: 26323522, країна реєстрації: Україна", а у розділі "Документи, подані для державної реєстрації" видалено запис "Державний акт на право власності на землю, серія та номер: ЯК №713505, виданий 29.03.2010, видавник: відділ Держкомзему у Шполянському районі" та додано запис: "рішення суду, серія та номер: 710/896/22, виданий 30.08.2023, видавник: Шполянський районний суд" (а.с.71 зворот-73).

05.03.2024 Звенигородською окружною прокуратурою в процесі вивчення питання про наявність підстав для вжиття заходів представницького характеру, спрямованих на захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин у порядку, визначеному ст.23 Закону України "Про прокуратуру", на адресу Лип'янської сільської ради направлено запит за вих.№50-734вих24 (а.с.25) про надання наступної інформації: чи надходить до Лип'янської сільської ради (з часу проведення державної реєстрації права комунальної власності, зокрема на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га) орендна плата за використання земельної ділянки, у якому розмірі; чи звертався до сільської ради орендар вказаної земельної ділянки з питань внесення змін до договору оренди земельної ділянки; чи має орган місцевого самоврядування продовжувати орендні відносини з орендарем вказаної земельної ділянки та на яких умовах, чи проводилися з даного приводу перемовини з орендарем та які їх результати; /.../ чи вбачає орган місцевого самоврядування порушення своїх прав та інтересів у спірних правовідносинах; чи вживала Лип'янська сільська рада або має намір вживати заходи щодо звернення до суду із позовом про припинення права оренди за орендарем на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0348 (вказати причини у разі відсутності таких намірів).

11.03.2024 Лип'янською сільською радою на запит Звенигородської окружної прокуратури направлено відповідь за вих.№02-28/960 (а.с.27 зворот) з відомостями про те, що: з часу проведення державної реєстрації права комунальної власності (зокрема) на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352, орендна плата за її використання до бюджету Лип'янської сільської ради не надходила; офіційно зареєстрованого звернення від орендаря вказаної земельної ділянки (ТОВ "ОР-К") з питань внесення змін до договору оренди земельної ділянки до сільської ради не надходило; щодо продовження орендних відносин з орендарем вказаної земельної ділянки (ТОВ "ОР-К") питання буде винесено на розгляд засідання комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування з наступним розглядом на сесії сільської ради; відповідно до рішення Лип'янської сільської ради від 16.06.2022 №6-19/22 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки" ставка орендної плати за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства складає 9 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки; в разі передачі земельної ділянки 2,0 га на земельних торгах, початкова вартість орендної плати складала б в середньому 5800 грн за земельну ділянку; питання щодо звернення до суду із позовними заявами про припинення права оренди (зокрема) з орендарем вказаної земельної ділянки (ТОВ "ОР-К") буде винесено на розгляд засідання комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування з наступним розглядом на сесії сільської ради.

19.03.2024 Звенигородською окружною прокуратурою на адресу Лип'янської сільської ради направлено запит за вих.№50/907вих-24 (а.с.28 зворот) про надання наступної інформації: чи розглянуто питання про припинення права оренди (зокрема) ТОВ "ОР-К" на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 постійною комісією з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування та які результати розгляду; чи вносилося (або заплановано до внесення) на розгляд сесії сільської ради питання про припинення права оренди (зокрема) ТОВ "ОР-К" на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 та які результати розгляду (у разі внесення на розгляд сесії сільської ради); чи вживала Лип'янська сільська рада або має намір вживати заходи щодо звернення до суду із позовними заявами про визнання неукладеними договорів оренди (зокрема) земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 (вказати причини у разі відсутності таких намірів).

25.03.2024 Лип'янською сільською радою на запит Звенигородської окружної прокуратури направлено відповідь №02-28/1133 (а.с.31 зворот) про те, що: на засіданні комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології та природокористування, що відбулася 22.03.2021, прийнято рішення комісії щодо підтримки представництва прокурором в суді законних інтересів Лип'янської сільської ради про припинення права оренди (зокрема) ТОВ "ОР-К" на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352; 19.03.2024 до Лип'янської сільської ради були подані заяви директора ТОВ "ОР-К" Кармаліти В.В. щодо поновлення дії договорів оренди на земельні ділянки в кількості 30 шт.; на час надання відповіді сільська рада не зверталась до суду щодо визнання неукладеними договорів оренди земельних ділянок (зокрема земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352).

23.12.2024 та 06.02.2025 Звенигородською окружною прокуратурою в процесі вивчення питання про наявність підстав для вжиття заходів представницького характеру, спрямованих на захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин у порядку, визначеному ст.23 Закону України "Про прокуратуру", на адресу Лип'янської сільської ради направлено запити за вих.№50-3999вих24 (а.с.32) та вих.№50-421вих25 (а.с.36) про надання наступної інформації: чи сплачується ТОВ "ОР-К" плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352; чи вживала Лип'янська сільська рада або має намір вживати заходи щодо звернення до суду із позовом про визнання відсутнім права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 (вказати причини у разі відсутності таких намірів).

24.12.2024 та 07.02.2025 Лип'янською сільською радою на адресу Звенигородської окружної прокуратури направлено листи №02-28/4585 (а.с.35 зворот) та 02-36/551 (а.с.39 зворот) з відомостями про те, що: станом на 07.02.2025 надходження до бюджету Лип'янської сільської ради щодо плати за користування земельними ділянками та сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата за 2024 рік по ТОВ "ОР-К" - відсутні; рада не зверталась до суду із позовною заявою про визнання відсутнім права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 та не заперечує проти представництва її інтересів Звенигородською окружною прокуратурою.

14.03.2025 Звенигородською окружною прокуратурою на адресу Лип'янської сільської ради направлено повідомлення за вих.№50-770вих25 (а.с.21 зворот) про наміри вжиття відповідно до ч.4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" заходів представницького характеру на захист державних інтересів шляхом звернення до Господарського суду Черкаської області в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" про визнання відсутнім права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га.

Прокурор вказує, що проведенням державної реєстрації прав на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га за Лип'янською сільською радою у повній мірі захист інтересів держави щодо відновлення права територіальної громади с.Антонівка, яка входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади, на розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею, ураховуючи перебування останньої у фактичному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" поза волею власника, не відновлено.

Вказані обставини стали підставою для звернення 20.03.2025 першого заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Лип'янської сільської ради до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" з вимогою про визнання відсутнім права оренди останнього на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0000 га, яка знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області, зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право 47526534, рішення про державну реєстрацію індексний номер 64413197 від 06.08.2022, а також про відшкодування судових витрат.

Оцінюючи письмові та усні пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.

Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.

Відповідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З урахуванням режиму воєнного стану, відключень енергопостачання та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.

Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).

Згідно ч.3 ст.5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Відповідно до ст.4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Частина 2 ст.13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Розглядаючи справу, суд має з'ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (такий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19, 02.02.2021 у справі №925/642/19).

Щодо статусу прокурора в господарському процесі.

Згідно із вимогами ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка, зокрема, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з ч.4, ч.5 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, в чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту. Про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі про представництво інтересів в арбітражному судочинстві, яке відповідно до ст.89 Закону України "Про Конституційний Суд України" є обов'язковим. Згідно з вказаним рішенням інтереси держави можуть збігатися, так і не збігатися з інтересами державних органів. Поняття "інтереси держави" є оціночним і у кожному конкретному випадку прокурор самостійно визначає, в чому саме відбулося або має відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.

Системне тлумачення норм статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах. Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність такого органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює (доповнює) в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Подібні за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження №12-194гс19).

Виходячи зі змісту наведених норм права, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, вжиття прокурором передбачених чинним законодавством заходів, які передують зверненню прокурора до суду для здійснення представництва інтересів держави, повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.

Таким чином, у кожному такому випадку прокурор повинен навести, а суд - перевірити причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду.

Аналогічні правові висновки викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 912/2385/18 (провадження №12-194гс19).

У справі, що розглядається, прокурор обґрунтовував здійснення ним представництва інтересів держави невжиттям Лип'янською сільською радою, як представницьким органом місцевого самоврядування, заходів щодо усунення порушень земельного законодавства, що суперечать інтересам територіальної громади, оскільки такі порушення підривають матеріальну і фінансову основу та стабільність відносин місцевого самоврядування. Нездійснення таких заходів, на думку прокурора, свідчить про неналежний захист інтересів держави та про наявність підстав для представництва таких інтересів прокурором.

На підтвердження зазначених обставин прокурор надав звернення Звенигородської окружної прокуратури від 05.03.2024 №50-734вих-24, від 19.03.2024 №50-907вих-24, від 12.12.2024 №50-3999вих24, від 06.02.2025 №50-421вих25 до Лип'янської сільської ради про те, що:

за результатами встановлених під час здійснення Звенигородською окружною прокуратурою процесуального керівництва у кримінальному провадженні за ч.1 ст.358 КК України обставин незаконного вибуття із державної власності 35 земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 2,0 га кожна (зокрема спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352, розташованих в адміністративних межах колишньої Антонівської сільської ради Шполянського району (на даний час - Звенигородський район), останнім до Шполянського районного суду скеровано 53 позовні заяви про витребування вказаних земельних ділянок, усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження ними шляхом скасування державної реєстрації права оренди з одночасним припиненням речових прав на них;

за результатами розгляду судом першої інстанції в 31 справі встановлено факт незаконності вибуття спірних земельних ділянок із державної власності - із володіння власника поза його волею, що стало підставою для задоволення позовних вимог прокурора про витребування на користь Лип'янської сільської ради земельних ділянок з кадастровими номерами: 7125780400:06:001:0346, 7125780400:06:001:0347, 7125780400:06:001:0352, 7125780400:06:001:0359, 7125780400:06:001:0356, 7125780400:05:001:0189, 7125780400:04:001:0207, 7125780400:04:001:0206, 7125780400:04:001:0208, 7125780400:04:001:0214, 7125780400:06:001:0358, 7125780400:06:001:0350, 7125780400:06:001:0355, 7125780400:04:001:0220, 7125780400:06:001:0359, 7125780400:06:001:0357, 7125780400:06:001:0351, 7125780400:04:001:0217, 7125780400:04:001:0215, 7125780400:04:001:0209, 7125780400:06:001:0361, 7125780400:05:001:0188, 7125780400:04:001:0216, 7125780400:06:001:0348, 7125780400:04:001:0218, 7125780400:06:001:0344, 7125780400:04:001:0219, 7125780400:04:001:0211, 7125780400:04:001:0213, 7125780400:06:001:0210, 7125780400:06:001:0353, разом з тим у частині позовних вимог про усунення перешкод у здійсненні Лип'янською сільською радою права користування та розпорядження вказаними земельними ділянками шляхом скасування державної реєстрації права оренди за ТОВ "ОР-К", ФГ "Ніка-ВА" та ТОВ "Царина 2018" з одночасним припиненням речових прав - відмовлено;

станом на день звернення прокурора рішення Шполянського районного суду набрали законної сили та виконані в частині витребування спірних земельних ділянок з чужого незаконного володіння на користь Лип'янської сільської ради, водночас інтереси останньої відновлені не в повному обсязі, оскільки ці ділянки продовжують перебувати в оренді поза волею власника - Лип'янської сільської ради, що позбавляє останню можливості ефективного розпорядження ними, зокрема передачі їх на конкурентній основі (через земельні торги) в оренду та отримання відповідної орендної плати в бюджет громади.

З наданих на звернення прокурора повідомлень від 11.03.2024 №02-28/960, від 25.03.2024 №02-228/1133, від 24.12.2024 №02-28/4585 та від 07.02.2025 №02-36/551 вбачається, що Лип'янською сільською радою на виконання рішення Шполянського районного суду від 30.08.2023 у справі №710/896/22 здійснено реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку, разом з цим у повній мірі права територіальної громади с.Антонівка, яка входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади, на розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею не відновлено, ділянка продовжує перебувати у фактичному користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К". Лип'янська сільська рада, як представницький орган територіальної громади, будучи обізнаною про наявність спірних правовідносин заходів, спрямованих щодо повернення спірної земельної ділянки, не вжила (повідомила про незвернення самостійно із позовом в суд та про відсутність заперечень проти такого звернення органами прокуратури).

Пасивна позиція зазначеного вище уповноваженого органу не відповідає вимогам законодавства та свідчить про невиконання ним своїх повноважень із захисту інтересів держави та громади. Враховуючи наведені вище обставини, наявний винятковий випадок, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженими органами функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах - Лип'янської сільської ради.

Правовідносини, пов'язані із відновленням законності щодо земель комунальної власності територіальної громади, належним регулюванням земельних правовідносин та забезпеченням їх точного правового регулювання становлять суспільний інтерес. З огляду на викладене, прокурор належно та підставно звернувся до суду для захисту порушеного права та охоронюваного законом інтересу у правовідносинах, пов'язаних з використанням земель державної чи комунальної власності.

Щодо статусу сторін у процесі.

Позивач є органом місцевого самоврядування та самостійною юридичною особою за законом, із внесенням даних до ЄДРПОУ. Органи влади та місцевого самоврядування можуть діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України. Діяльність позивача регламентована приписами Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідач є самостійною юридичною особою та суб'єктом господарювання на ринку послуг в Україні, з присвоєнням ідентифікаційного коду ЄДРПОУ, з визначенням та внесенням видів господарської діяльності в ЄДРПОУ.

Застосування судом норм права до спірних відносин:

Відповідно до приписів ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.

Відповідно до Земельного кодексу України:

ч.1, 2 ст.3. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу;

ст.17. До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; є-1) внесення до Кабінету Міністрів України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів у порядку, визначеному законом; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону;

ч.1, 2 ст.116. 1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. /.../ 2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування;

ст.125. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав;

ст.126. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно із нормами Цивільного кодексу України:

ст.15. 1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. 2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства;

ст.16. 1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. 2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках;

ч.1 ст.210. Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації;

ч.1 ст.215. Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації;

ч.1 ст.317. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном;

ч.1 ст.319. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;

ч.1 ст.386. Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності;

ст.387. Власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним;

ч.1 ст.395. Речовими правами на чуже майно є: 1) право володіння; 2) право користування (сервітут); 3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); 4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій).

ч.1 ст.397. Володільцем чужого майна є особа, яка фактично тримає його у себе;

п.2 ч.1 ст.399. Право володіння припиняється у разі: витребування майна від володільця власником майна або іншою особою;

ст.400. Недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов'язку заінтересована особа має право пред'явити позов про витребування цього майна.

Відповідно до Закону України "Про оренду землі":

ст.1. Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності;

ст.2. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. /.../;

ст.3. Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності;

ст.4. Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. /.../;

ст.5. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою /.../;

ст.6. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати земельних торгів. /.../ Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону;

ст.17. Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом;

ст.27. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці будь-якими особами.

Згідно із Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень":

п.1 ч.1 ст.2. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

п.2 ч.1 ст.4. Державній реєстрації прав підлягають: 2) речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки;

ч.1, 2 ст.12. Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, а також про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна і ціну (вартість) нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості та речових прав на нього чи розмір плати за користування нерухомим майном за відповідними правочинами, відомості та електронні копії документів, подані у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, та відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав. Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії;

п.9 ч.1 ст.27. Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості.

Рішенням Шполянського районного суду від 30.08.2023 та постановою Черкаського апеляційного суду від 05.12.2023 у справі №710/896/22 установлено незаконність вибуття із володіння держави в особі Лип'янської сільської ради земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 та розпорядження нею Потайчуком О.М. без належних правових підстав та волі власника шляхом передачі її в оренду Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К".

Відповідно до п.5 ст.11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Згідно з ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративний справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

03.01.2024 Лип'янською сільською радою на підставі рішення Шполянського районного суду від 30.08.2023 у справі №710/896/22 зареєстровано право комунальної власності на спірну земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 13.03.2025 №417807444 - номер запису про право власності 32487885 (а.с.71 зворот).

За доводами прокурора, з моменту державної реєстрації права комунальної власності на спірну земельну ділянку за Лип'янською сільською радою не захищено у повній мірі інтерес держави щодо відновлення права територіальної громади с.Антонівка (входить до складу Лип'янської сільської територіальної громади) на володіння, розпорядження спірною земельною ділянкою та користування нею, ураховуючи перебування спірної земельної ділянки у фактичному триваючому користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К".

Так, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 13.03.2025 №417807444 (а.с.71 зворот) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га наявний запис від про інше речове право від 06.08.2022 №47526534 про право оренди земельної ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю "ОР-К" (код ЄДРПОУ 44194524) строком на 49 років на підставі договору оренди землі від 04.08.2022, укладеного між Потайчуком Олександром Миколайовичем та Товариством з обмеженою відповідальністю "ОР-К".

Суд вважає за необхідне зазначити наступне:

Постанова КГС ВС від 11.08.2022 у справі №904/5693/20 акцентує увагу на застосуванні судом загальноприйнятного принципу цивільного права NEMO PLUS IURІS (AD ALIUM) TRANSFERRE POTEST, QUAM IPSE HABET ("ніхто не може передати більше прав, ніж має сам"), що продати (відступити) право можна тільки в об'ємі, яким володів, а продаж (відчуження) такого права не породжує ніяких прав для покупця.

Відповідач не може вважатися добросовісним набувачем прав на земельну ділянку. Відповідач мав проявляти розумну обачність при перевірці прав орендодавця на спірну земельну ділок, на укладання спірного договору оренди тощо, оскільки саме відповідач несе всі ризики результатів своєї господарської діяльності.

За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що подальша наявність відомостей щодо прав відповідача ТОВ "ОР-К" на оплатне строкове користування спірною земельною ділянкою з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га у Державному земельному кадастрі порушуватиме принципи об'єктивності, достовірності та повноти відомостей.

Визначені законом підстави для скасування державної реєстрації речового права на земельну ділянку не надають можливості усунути порушення прав позивача, яке виникло внаслідок встановлених судом обставин, оскільки у чинному законодавстві України відсутні механізми щодо самостійного звернення позивача до органів Держгеокадастру із заявою про скасування протиправного запису, який порушує його права.

При зверненні до суду з даним позовом прокурором обрано саме такий спосіб захисту, який може відновити становище сільської ради та захистити порушене право. Відтак, єдиним можливим та ефективним засобом захисту прав позивача є саме визнання відсутнім у ТОВ "ОР-К" права оренди останнього на земельну ділянку кадастровий номер 7125780400:06:001:0352 площею 2,0000 га, яка знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області та зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право 47526534, рішення про державну реєстрацію індексний номер 64413197 від 06.08.2022.

Суд вважає, що прокурором доведено наявність підстав для здійснення ним представництва інтересів держави в особі позивача у спірних правовідносинах. Суд вважає, що прокурором та позивачем використано належний спосіб захисту свого порушеного права в розумінні вимог ст.ст. 15-16 Цивільного кодексу України.

З огляду на встановлені судом обставини незаконного вибуття спірної земельної ділянки із комунальної власності, відсутність волевиявлення органу влади та місцевого самоврядування на вибуття з їх володіння спірної земельної ділянки, суд дійшов висновку, що вимоги прокурора про визнання відсутнім у ТОВ "ОР-К" права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7125780400:06:001:0352 площею 2,0000 га в адмінмежах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області (спір про право) - є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Дане судове рішення є підставою вчинення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі речових прав про відсутність у ТОВ "ОР-К" права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7125780400:06:001:0352 площею 2,0000 га в адмінмежах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області.

Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.

Згідно із ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 Господарського процесуального кодексу України):

- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);

- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);

- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);

- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).

Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати Черкаської обласної прокуратури по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.238-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

Визнати відсутнім право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" (Черкаська область, Звенигородський район, м.Шпола, вул.Нескорених,54; код ЄДРПОУ 44194524) на земельну ділянку з кадастровим номером 7125780400:06:001:0352 площею 2,0 га, що знаходиться в адміністративних межах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області та зареєстроване у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно під номером запису про інше речове право: 47526534, рішення про державну реєстрацію індексний номер 64413197 від 06.08.2022.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОР-К" (Черкаська область, Звенигородський район, м.Шпола, вул.Нескорених,54; код ЄДРПОУ 44194524) на користь Черкаської обласної прокуратури (м.Черкаси, бульв.Шевченка,286; код ЄДРПОУ 02911119, р/р UA138201720343160001000003751 в державній казначейській службі України в м.Київ, код класифікації видатків бюджету - 2800) 3028,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складення повного судового рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції на вказане рішення.

Дане судове рішення є підставою вчинення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі речових прав про відсутність у ТОВ "ОР-К" права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7125780400:06:001:0352 площею 2,0000 га в адмінмежах с.Антонівка Лип'янської територіальної громади Звенигородського району Черкаської області.

Повне рішення складено 24.06.2025.

Суддя Г.М.Скиба