79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
24.06.2025 Справа № 914/656/25
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., за участю секретаря Федак В. В., розглянувши матеріали справи за позовом: Львівського обласного центру зайнятості, м. Львів;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі», м. Львів;
про стягнення коштів. Ціна позову - 243 000,00грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Лозинська Марія Ярославівна - представник;
від відповідача: не з'явився.
Відводів складу суду та секретарю судового засідання сторонами не заявлено.
Розгляд справи судом.
На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Львівського обласного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» про стягнення мікрогранту в розмірі 243 000,00грн.
Ухвалою суду від 17.03.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 08.04.2025р. Через систему «Електронний суд» позивач 11.03.2025р. подав заяву за вх. № 6274/25 про долучення документів до матеріалів справи. Ухвалою суду від 08.04.2025р. відкладено підготовче засідання на 13.05.2025р. Ухвалою суду від 13.05.2025р. продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 27.05.2025р. Ухвалою суду від 27.05.2025р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 24.06.2025р.
Представник позивача в судове засідання 24.06.2025р. з'явився, надав суду усні пояснення щодо предмета спору, підтримав позовні вимоги.
Відповідач явки повноважного представника в судове засідання 24.06.2025р. не забезпечив.
В судові засідання відповідач явки повноважного представника не забезпечив, письмового відзиву не подано. Причини неявки, не подання відзиву чи доказів не повідомлено, хоча судом належно виконано обов'язок, щодо повідомлення усіх учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, зокрема відповідача, за адресою зазначеною у позовній заяві та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та оприлюднено в електронній формі в Державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до частин третьої та сьомої ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Заяв про зміну відповідачем місцезнаходження не поступало.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеної у постанові від 15.05.2018 у справі № 904/6063/17 отримання поштової кореспонденції залежить від волевиявлення особи і на неї, як на суб'єкта господарської діяльності покладається обов'язок належної організації отримання поштової кореспонденції пов'язаної із здійснюваною господарською діяльністю. Сам лише факт неотримання скаржником кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу (аналогічна позиція викладена в постановах КГС ВС від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17, від 10.09.2018 у справі № 910/23064/17, від 24.07.2018 у справі № 906/587/17).
За змістом статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. (Постанова Верховного Суду від 11.12.18р. у справі № 921/6/18.).
Як вбачається із матеріалів справи, ухвали суду від 17.03.2025р., від 08.04.2025р., від 13.05.2025р. та від 27.05.2025р. надіслано відповідачу поштовою рекомендованою кореспонденцією та повернуто на адресу суду із довідками про причини повернення/досилання ф.20 «за закінченням терміну зберігання» та «адресат відсутній за вказаною адресою».
Також ухвали суду у справі № 914/656/25 було оприлюднено в електронній формі в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Отже, судом виконані всі необхідні та можливі заходи, щодо сповіщення усіх учасників справи про час та місце судового засідання.
Відповідно до ч. 9 ст.165, ч. 1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Відповідно до п.1 ч.3 ст.202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. З врахуванням належного виконання обов'язку суду, щодо повідомлення про час та місце проведення судового розгляду усіх учасників судового процесу, судом забезпечено учасникам судового процесу рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, та те, що неявка представників сторін не перешкоджає розгляду спору по суті, а також враховуючи вимоги ст. 202 ГПК України, та строки розгляду спору, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відзиву та представників відповідача та за наявними у справі матеріалами.
Позиції учасників справи.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Дія», з метою отримання коштів мікрогранту, Товариством з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» (отримувач, відповідач) було подано до уповноваженого банку заяву №007GAB від 16.07.2023р. та проєкт бізнес плану щодо створення простору в форматі коворкінгу. За результатами перевірки відомостей вказаних в заяві, оцінки ділової репутації уповноваженим банком та проведеної співбесіди Львівським обласним центром зайнятості, Державним центром зайнятості прийнято рішення про надання мікрогранту в розмірі 243 000,00 грн.
Позивач стверджує, що на виконання укладеного 10.08.2023р. договору між Державним центром зайнятості та ТОВ «ОК Фекторі» (заява про приєднання до Договору про надання мікрогранту від 10.08.2023р.), кошти в сумі 243000,00 грн. були зараховані банком на рахунок отримувача 24.08.2023р.
Позивач вказує, що відповідно до п.21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022р. № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу», п.8 розділу IV Договору, Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості 29.02.2024р. був здійснений моніторинг та контроль виконання умов укладеного договору про надання мікрогранту, шляхом виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувачем щодо цільовості витрачених коштів мікрогранту ТОВ «ОК Фекторі», а саме, за фактичним місцем провадження діяльності, яке було вказано у заяві № 007GAB від 16.07.2023р. про надання мікрогранту, а саме м. Львів, пл. Петрушевича, буд. 3 прим. 1.
Позивач зазначає, що за результатами виїзного огляду складений акт №135 від 29.02.2024р. у якому встановлено, що на день виїзного огляду отримувач мікрогранту ТОВ «ОК Фекторі» за фактичним місцем провадження діяльності відсутнє.
Позивач вказує, що з метою проведення моніторингу щодо використання коштів мікрогранту, Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості, на виконання вимог Порядку було проведено 25.04.2024р. виїзний огляд за місцем юридичної адреси Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі»: м. Львів, вул. Зелена, 20. За результатом виїзного огляду складений акт № 285 від 25.04.2024р. у якому встановлено, що на день виїзного огляду отримувач мікрогранту ТОВ «ОК Фекторі» за юридичною адресою відсутнє.
Позивач стверджує, що з огляду на наведене, встановити факт цільового використання коштів мікрогранту немає можливості у зв'язку з відсутністю Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» за адресою фактичного місця провадження діяльності та за юридичною адресою.
Позивач зазначає, що для отримання інформації щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Львівським обласним центром зайнятості на адресу Львівської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області скеровано листа від 19.09.2024р. №06.2- 3199/24 та отримано відповідь від 11.10.2024р. №30314/6/13-01-54-03 про те, що згідно даних ІС «Податковий блок» ТОВ «ОК Фекторі» (ЄДРПОУ 40620820) не подавало податкову звітність за період з 24.08.2023 року по даний час.
Позивач вказує, що для отримання інформації про створення ТОВ «ОК Фекторі» нових робочих місць та прийняття на них нових працівників Львівським обласним центром зайнятості скеровано листа від 26.07.2024р. №06.2-2507/24 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. У відповідь отримано лист від 08.08.2024р. №1300-5704-5/140160 про те, що згідно даних реєстру застрахованих осіб звітність ТОВ «ОК Фекторі» (ЄДРПОУ 40620820) за період з 24.08.2023р. по 24.02.2024р. до Пенсійного фонду України не надходила.
Позивач вказує, що у зв'язку із встановленням факту невиконання обов'язкової умови договору щодо створення робочих місць та працевлаштування на них осіб та відповідно до абз. 3, 4 п. 21 Порядку у зв'язку з відсутністю можливості встановити наявність придбаного обладнання, ТОВ «ОК Фекторі» надіслано претензійну вимогу Львівського обласного центру зайнятості № 12.2-3999/24 від 15.11.2024р. про повернення коштів мікрогранту, однак вказана вимога залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 243 000,00грн.
Письмового відзиву чи заперечень від відповідача не подано.
Обставини, встановлені судом.
16.07.2023р. Товариство з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» (отримувач, відповідач) звернулося через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» із заявою №007GAB на отримання гранту на власну справу.
За наданою відповідачем у заяві інформацією, сума запиту гранту становить 243 000,00 грн.
Відповідно до заяви 162 000,00грн. заплановано витратити на придбання обладнання (супутникова інтернет система старлінк 1 шт., генератори 2 шт., стіл письмовий 10 шт.); 60000,00грн. на орендну плату за нежитлове приміщення та 21 000,00грн. на сплату маркетингових послуг.
До заяви додано проєкт бізнес плану щодо створення коворкінгу.
У бізнес плані визначено статті витрат, на які планується використати грант, а саме: оренда нежитлового приміщення на суму 60000,00грн.; придбання обладнання (спутникова інтернет система старлінк 1 шт.) на суму 29000,00грн.; придбання обладнання: (генератори 2 шт.) на суму 100000,00грн.; придбання обладнання: стіл письмовий 10 шт. на суму 33 000,00грн.; сплата маркетингових послуг на суму 21 000,00грн.
Відповідно до інформації, зазначеної відповідачем у заяві на отримання гранту №007GAB, фактичним місцем провадження діяльності відповідача є адреса: Львівська обл., м. Львів, пл. Петрушевича Є., буд. 3, прим. 1.
10.08.2023р. відповідачем подано заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, згідно з якою відповідач приєднався до умов Договору про надання мікрогранту, що оприлюднений на офіційному сайті Державного центру зайнятості (www.dcz.gov.ua).
Наказом Державного центру зайнятості «Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу» від 04.08.2023р. № 117 наказано надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 278 отримувачам, які набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 03.07.2023р. по 16.07.2023р., на загальну суму 65 681 392 гривень 00 коп. (шістдесят п'ять мільйонів шістсот вісімдесят одна тисяча триста дев'яносто дві грн 00 коп.), згідно з Додатком 1.
Відповідно до витягу з додатку №1 до наказу Державного центру зайнятості від 04.08.2023р. № 117 у якому визначено список заявників які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 03.07.2023р. по 16.07.2023р. зазначена заява відповідача №007GAB з порядковим номером 76, підсумковий скоригований бал 198, із сумою виплати гранту 243 000,00 грн.
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022р. № 1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, відповідно до якого, цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором (далі - договір), який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який приєднався до умов цього договору у визначеному в ньому порядку, які спільно іменуються як сторони, а кожний окремо як сторона.
Відповідно до п.п. 1, 2 розділу III Договору про надання мікрогранту розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у заяві про приєднання. При цьому загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача. Мікрогрант надається у безготівковій формі у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договорами про взаємодію та Порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу цього договору та передбачені бізнес-планом.
Уповноваженим банком згідно з визначеннями, наведеними у розділі І Договору про надання мікрогранту, є АТ «Ощадбанк», який діє на підставі договорів про взаємодію згідно з Порядком і забезпечує укладання цього договору, а також окрему взаємодію його Сторін в процесі виконання умов договору.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV Договору про надання мікрогранту, використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).
За умовами п. 4 розділу IV Договору про надання мікрогранту для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
У разі невикористання отримувачем протягом шести місяців з дати отримання мікрогранту або використання мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду невикористані кошти протягом трьох операційних днів після завершення цього строку повертаються уповноваженим банком на: реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету; спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі,- для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету; на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду. У разі невикористання або використання не в повному обсязі отримувачем мікрогранту у строки, визначені цим пунктом, у зв'язку з його призовом на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, такий отримувач може звернутися протягом одного місяця після демобілізації до ДЦЗ для отримання невикористаної суми мікрогранту за умови дії програми (п. 7 розділу IV Договору про надання мікрогранту).
Пунктом 8 розділу IV Договору про надання мікрогранту визначено, що для підтвердження цільового використання мікрогранту ДЦЗ через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Відповідно до п. 1 розділу V Договору про надання мікрогранту обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача. У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.
Згідно з п. 2 розділу V Договору про надання мікрогранту мікрогрант надається для покриття напрямів витрат передбачених пунктом 5 Порядку.
За приписами п. 3 розділу V Договору про надання мікрогранту конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 Порядку, зазначаються отримувачем в бізнес-плані. Використання коштів мікрогранту на покриття інших витрат забороняється.
Відповідно до п. 2 розділу VІ Договору про надання мікрогранту отримувач зобов'язується, зокрема: використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; виконати обов'язкову умову визначену Порядком; не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу цього договору; з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати ДЦЗ (відповідному регіональному, міському, районному, міськрайонному центру зайнятості або відповідній філії регіональних центрів зайнятості, центральним та/або місцевим органам влади (у разі їх залучення)), доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку; повернути витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору.
Згідно з п.п. 4 розділу VІ Договору про надання мікрогранту ДЦЗ має право, зокрема: через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку; вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.
Пунктом 7 розділу VІІ Договору про надання мікрогранту визначено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
Відповідно до платіжної інструкції (МО) N 267-9214 (#1357398101314) від 24.08.2023р. відповідачу перераховано кошти мікрогранту у розмірі 243 000,00 грн.
29.02.2024р. Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості здійснено перевірку виконання відповідачем умов Договору про надання мікрогранту про що складено акт виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №135 (Акт).
Відповідно до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №135 від 29.02.2024р., консультантом роботодавця відділу взаємодії з роботодавцями Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості та заступником начальника відділу взаємодії з роботодавцями з метою реалізації Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» (далі - Порядок) та згідно з пунктом 21 Порядку здійснено виїзд за місцем провадження діяльності отримувача мікрогранту, який вказано в заяві №007GAB на отримання гранту на власну справу ТзОВ «ОК Фекторі» за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, буд. 3, прим. 1.
У акті відображено дату зарахування коштів мікрогранту на рахунок отримувача - 24.08.2023 року.
Відповідно до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №135 від 29.02.2024р., під час виїзного огляду встановлено, що за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, буд. 3, прим. 1 ТзОВ «ОК Фекторі» не знайдено. Зі слів адміністратора на рецепції офісного центру що за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, 3, згадане вище підприємство певний період часу не працює.
У висновку до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №135 від 29.02.2024р., вказано, що суб'єкт господарювання - отримувач мікрогранту ТзОВ «ОК Фекторі» відсутній за місцем провадження діяльності.
25.04.2024р. Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості здійснено перевірку виконання відповідачем умов Договору про надання мікрогранту про що складено акт виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №285 (Акт).
Відповідно до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №285 від 25.04.2024р., консультантом роботодавця відділу взаємодії з роботодавцями Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості з метою реалізації Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» (далі - Порядок) та згідно з пунктом 21 Порядку здійснено виїзд за місцем юридичної діяльності отримувача мікрогранту, а саме ТОВ «ОК Фекторі», за адресою 79005, м. Львів, Зелена, 20.
У акті відображено дату зарахування коштів мікрогранту на рахунок отримувача - 24.08.2023 року.
Відповідно до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №285 від 25.04.2024р., під час виїзного огляду встановлено, що за юридичною адресою м. Львів, вул. Зелена, 20 розташована АТ «Львівська книжкова фабрика «Атлас», приміщення якої здаються в оренду. Зі слів начальника відділу кадрів АТ «Львівська книжкова фабрика «Атлас» керівник ТОВ «ОК Фекторі» орендував приміщення 5 років тому. Вивіска з назвою «Коворкінг тайм - кафе» (згадується в бізнес -плані) неохайна та навхрест заліплена скотчем.
У висновку до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №285 від 25.04.2024р., вказано, що на день виїзного огляду отримувач мікрогранту ТзОВ «ОК Фекторі» за місцезнаходженням відсутнє.
15.11.2024р. Львівський обласний центр зайнятості звернувся до відповідача з претензійною вимогою № 122-3999/24, у якій зазначив, що з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов укладеного з ТОВ «ОК Фекторі» договору мікрогранту Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості, на виконання вимог Порядку було проведено 29.02.2024р. виїзний огляд місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» щодо дотримання ним умов Договору про надання мікрогранту за фактичним місцем провадження діяльності, яке було вказано у заяві № 007GAB від 16.07.2023р. про надання мікрогранту, а саме м. Львів, пл. Петрушевича, буд. 3 прим. 1, за результатом якого складений акт №135 від 29.02.2024р. та встановлено , що на день виїзного огляду отримувач мікрогранту ТОВ «ОК Фекторі» за фактичним місцем провадження діяльності відсутнє.
Також, позивач зазначив, що з метою проведення моніторингу щодо використання коштів мікрогранту, Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості, на виконання вимог Порядку було проведено 25.04.2024р. виїзний огляд за місцем юридичної адреси Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі»: м. Львів, вул. Зелена, 20, за результатом якого складений акт № 285 від 25.04.2024р. та встановлено, що на день виїзного огляду отримувач мікрогранту ТОВ «ОК Фекторі» за юридичною адресою відсутнє.
Таким чином, встановити факт цільового використання коштів мікрогранту немає можливості у зв'язку з відсутністю Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» за адресою фактичного місця провадження діяльності та за юридичною адресою.
Позивач повідомив, що для отримання інформації щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Львівським обласним центром зайнятості на адресу Львівської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області скеровано листа від 19.09.2024р. №06.2-3199/24 та отримано відповідь від 11.10.2024р. №30314/6/13-01-54-03 про те, що згідно даних ІС «Податковий блок» ТОВ «ОК Фекторі» (ЄДРПОУ 40620820) не подавало податкову звітність за період з 24.08.2023 року по даний час; для отримання інформації про створення ТОВ «ОК Фекторі» нових робочих місць та прийняття на них нових працівників Львівським обласним центром зайнятості скеровано листа від 26.07.2024р. №06.2-2507/24 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. У відповідь отримано лист від 08.08.2024р. №1300-5704-5/140160 про те, що згідно даних реєстру застрахованих осіб звітність ТОВ «ОК Фекторі» (ЄДРПОУ 40620820) за період з 24.08.2023р. по 24.02.2024р. до Пенсійного фонду України не надходила.
Враховуючи вищенаведене, позивач зазначив, що відповідно до абз. 8, 15 п. 20, абз. 3 п.21 Порядку, пп.9 п.2 розділу VI Договору та п.7,8 розділу VII, кошти мікрогранту у розмірі 243 000,00 грн (двісті сорок три тисячі гривень 00 коп) повинні бути повернуті протягом одного місяця із дати отримання даної претензійної вимоги на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку.
Письмового відзиву чи заперечень від відповідача не подано.
Позиція суду.
Нормами ст. 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, інші юридичні факти.
Правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України шляхом подання відповідачем 10.08.2023р. заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранту.
Відповідно до ст. 12 ГК України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.
Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом (ч. 3 ст. 16 ГК України).
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. № 738.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» передбачено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Відповідно до пункту 1 Порядку №738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, цей Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант).
Згідно з пунктом 2 Порядку №738 головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки.
За приписами пункту 4 Порядку №738 розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та що не перевищує: 150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
За умовами п. 5 Порядку №738 мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат: придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави); закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту); послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту); орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту); орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту); лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту); використання у підприємницькій діяльності прав інших суб'єктів господарювання (комерційна концесія).
Відповідно до пункту 6 Порядку №738 Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим та восьмим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ “Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1). Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Державним центром зайнятості в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через уповноважений банк відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 2).
Згідно з пунктом 9 Порядку № 738 заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача. Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Невід'ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки. Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються. Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року та визначає граничну суму мікрогрантів, що видаються на всі заяви, подані до одного кінцевого строку, про що інформує Державний центр зайнятості. Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв. Мікрогрант надається отримувачу одноразово.
За приписами пункту 20 Порядку №738 для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.
У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.
У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Відповідні рішення про повернення приймаються регіональними центрами зайнятості.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
За умовами п. 21 Порядку №738 Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Державний центр зайнятості щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, подає Мінекономіки звіт щодо виконання отримувачами умов договору мікрогранту, який містить інформацію про кількість отримувачів, суми наданих відповідно до цього Порядку мікрогрантів, кількість найманих працівників, а також суми сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримувачами, яким надано мікрогранти.
Для реалізації умов цього Порядку інформація: щодо сум сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримувачами подається ДПС за запитом Державного центру зайнятості. Форма подання такої інформації встановлюється Державним центром зайнятості разом з ДПС; про працевлаштування осіб на нові робочі місця подається Пенсійним фондом України. Тип та структура електронних даних, що передаються та приймаються, процедури взаємодії інформаційних систем та зміни до них, форма журналів обліку запитів та відповідей визначаються Державним центром зайнятості та Пенсійним фондом України шляхом прийняття спільних рішень, які оформлюються окремими протоколами, підготовленими на підставі цього Порядку; про день зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку подається уповноваженим банком відповідно до договорів про взаємодію 1 та 2.
Судом встановлено, що відповідач задля отримання мікрогранту на ведення власної справи звернувся через портал «Дія» до центру зайнятості із заявою на отримання мікрогранту у розмірі 243 000,00 грн.
Відповідно до інформації, зазначеної відповідачем у заяві на отримання гранту №007GAB, фактичним місцем провадження діяльності відповідача є адреса: Львівська обл., м. Львів, пл. Петрушевича Є., буд. 3, прим. 1.
До заяви додано проєкт бізнес плану щодо створення коворкінгу.
У бізнес плані визначено статті витрат, на які планується використати грант, а саме: оренда нежитлового приміщення на суму 60000,00грн.; придбання обладнання (спутникова інтернет система старлінк 1 шт.) на суму 29000,00грн.; придбання обладнання: (генератори 2 шт.) на суму 100000,00грн.; придбання обладнання: стіл письмовий 10 шт. на суму 33 000,00грн.; сплата маркетингових послуг на суму 21 000,00грн.
Відповідно до платіжної інструкції (МО) N 267-9214 (#1357398101314) від 24.08.2023р. відповідачу перераховано кошти мікрогранту у розмірі 243 000,00 грн.
На виконання вимог Порядку 29.02.2024р. Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості здійснено перевірку виконання відповідачем умов Договору про надання мікрогранту про що складено акт виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №135 (Акт).
Відповідно до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №135 від 29.02.2024р., здійснено виїзд за місцем провадження діяльності отримувача мікрогранту, який вказано в заяві №007GAB на отримання гранту на власну справу ТзОВ «ОК Фекторі» за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, буд. 3, прим. 1, та під час виїзного огляду встановлено, що за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, буд. 3, прим. 1 ТзОВ «ОК Фекторі» не знайдено. Зі слів адміністратора на рецепції офісного центру що за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, 3, згадане підприємство певний період часу не працює.
У висновку до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №135 від 29.02.2024р., вказано, що суб'єкт господарювання - отримувач мікрогранту ТзОВ «ОК Фекторі» відсутній за місцем провадження діяльності.
Також, 25.04.2024р. Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості здійснено перевірку виконання відповідачем умов Договору про надання мікрогранту про що складено акт виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №285 (Акт).
Відповідно до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №285 від 25.04.2024р., здійснено виїзд за місцем юридичної діяльності отримувача мікрогранту, а саме ТОВ «ОК Фекторі», за адресою 79005, м. Львів, Зелена, 20 та під час виїзного огляду встановлено, що за юридичною адресою м. Львів, вул. Зелена, 20 розташована АТ «Львівська книжкова фабрика «Атлас», приміщення якої здаються в оренду. Зі слів начальника відділу кадрів АТ «Львівська книжкова фабрика «Атлас» керівник ТОВ «ОК Фекторі» орендував приміщення 5 років тому. Вивіска з назвою «Коворкінг тайм - кафе» (згадується в бізнес -плані) неохайна та навхрест заліплена скотчем.
У висновку до акту виїзного огляду місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту щодо дотримання ним умов договору мікрогранту №285 від 25.04.2024р., вказано, що на день виїзного огляду отримувач мікрогранту ТзОВ «ОК Фекторі» за місцезнаходженням відсутнє.
Для отримання інформації щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Львівським обласним центром зайнятості на адресу Львівської ДПІ ГУ ДПС у Львівській області скеровано листа від 19.09.2024р. №06.2-3199/24 та отримано відповідь від 11.10.2024р. №30314/6/13-01-54-03 про те, що згідно даних ІС «Податковий блок» ТОВ «ОК Фекторі» (ЄДРПОУ 40620820) не подавало податкову звітність за період з 24.08.2023 року по даний час; для отримання інформації про створення ТОВ «ОК Фекторі» нових робочих місць та прийняття на них нових працівників Львівським обласним центром зайнятості скеровано листа від 26.07.2024р. №06.2-2507/24 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. У відповідь отримано лист від 08.08.2024р. №1300-5704-5/140160 про те, що згідно даних реєстру застрахованих осіб звітність ТОВ «ОК Фекторі» (ЄДРПОУ 40620820) за період з 24.08.2023р. по 24.02.2024р. до Пенсійного фонду України не надходила.
Згідно з п. 7 розділу VII договору про надання мікрогранту у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.
Відповідно до п. 1 розділу V Договору про надання мікрогранту обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.
За приписами абз. 7 п. 20 Порядку у разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
За умовами абз. 3 п. 21 Порядку, п. 8 Розділу IV, пп. 6 п. 2 Розділу VI, п. 7 Розділу VII Договору, у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Таким чином, враховуючи неможливість встановлення факту цільового використання мікрогранту, відсутність доказів в підтвердження цільового використання коштів мікрогранту відповідачем, невиконання обов'язкової умови щодо створення двох робочих місць, беручи до уваги те, що відповідач не провадить господарську діяльність за адресою м. Львів, пл. Петрушевича, буд. 3, прим. 1, яку вказано в заяві №007GAB на отримання гранту та відсутність відповідача за місцем юридичної діяльності - м. Львів, вул. Зелена, 20, відтак має місце порушення відповідачем зобов'язань на виконання вимог Порядку та договору про надання мікрогранту, що має наслідком повернення відповідачем отриманої суми мікрогранту, на підставі п. 7 розділу VII договору на отримання мікрогранту.
Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Станом на день прийняття рішення суду, доказів в спростування вищенаведених обставин не поступало, доказів щодо повернення мікрогранту не представлено, відтак заборгованість відповідача перед позивачем становить 243 000,00грн.
Відповідно до ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Частиною 1 ст. 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Згідно із ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що обставини які є предметом доказування у справі судом визнаються встановленими та позовні вимоги до відповідача щодо стягнення коштів мікрогранту в сумі 243 000,00грн. є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами, та підлягають задоволенню.
Судові витрати у відповідності з положеннями ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Відповідно до пп. 1 п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлено ставку судового збору, що становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із ч. 3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025р.» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028,00 гривні.
Львівський обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Львівської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» про стягнення мікрогранту в розмірі 243 000,00грн. Відтак, із вищенаведеного вбачається, що позивачем заявлено одну позовну вимогу майнового характеру. Оскільки позовна заява, подана через систему «Електронний суд», позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру про стягнення коштів в сумі 243 000,00грн. відтак, відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» підлягав оплаті судовий збір у розмірі 2 916,00 грн.
До позовної заяви в підтвердження сплати судового збору додано копію платіжної інструкції № 1941 від 14.02.2025р. на суму 2422,40 грн. Із врахуванням вищевикладеного, з відповідача підлягає стягненню в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 493,60 грн.
Подібні підходи щодо покладення недоплаченого позивачем судового збору на позивача з подальшим покладенням на відповідача або відразу покладення недоплаченого судового збору на відповідача, викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 904/5978/14, від 04.02.2020 у справі № 905/2448/17, від 20.02.2020 у справі № 914/185/18, від 04.08.2020 у справі № 916/1454/19, від 05.07.2021 у справі № 910/12556/20, від 05.08.2021 у справі № 911/1070/20.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 185, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позов задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» (79005, Львівська обл., місто Львів, вулиця Зелена, будинок 20, ідентифікаційний код 40620820) на користь Львівського обласного центру зайнятості (79033, Львівська обл., місто Львів, вул. Бортнянського Д., будинок 11а, ідентифікаційний код 03491180) кошти в сумі 243 000,00грн. та 2422,40грн. судового збору.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОК Фекторі» (79005, Львівська обл., місто Львів, вулиця Зелена, будинок 20, ідентифікаційний код 40620820) в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 493,60 грн.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет:://reestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення складено 24.06.2025р.
Суддя Іванчук С.В.