вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
25.06.2025 м. Дніпро Справа № 904/695/25
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Іванової Т.В.
за участю секретаря судового засідання Давидової Є.О.
та представників:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження справу
за позовом Кам'янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, будинок 2; ідентифікаційний код 24604168)
до відповідача Акціонерного товариства "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, будинок 1; ідентифікаційний код 05761620)
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
І. СУТЬ СПОРУ
1. Стислий виклад позиції позивача
Позивач посилається на невиконання відповідачем обов'язку укласти договір оренди земельної ділянки для розміщення виробничого комплексу, в редакції орендодавця.
2. Стислий виклад заперечень відповідача
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов у порядку, передбаченому статтею 165 Господарським процесуальним кодексом України.
З приводу дотримання судом прав відповідача під час розгляду даної справи слід зазначити таке.
Відповідно до частини 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Частиною 7 статті 6 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Враховуючи вказане, ухвала суду від 06.03.2025 була направлена учасникам справи засобами електронного зв'язку, а саме:
- позивачу в його Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи;
- відповідачу в його Електронний кабінет в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.
За змістом частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Враховуючи вказане, з урахуванням положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, ухвала господарського суду від 06.03.2025 вважається врученою відповідачу 07.03.2025, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа в Електронний кабінет відповідача в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (а.с.89, том 1).
Також, суд наголошує, що за змістом статей 2, 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" вбачається, що кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.
Так, згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, ухвалу господарського суду від 06.03.2025 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125671118) надіслано судом 07.03.2025, зареєстровано в реєстрі 08.03.2025 та забезпечено надання загального доступу - 10.03.2025, тобто завчасно; отже у позивача та відповідача були всі дані, необхідні для пошуку та відстеження руху справи, а також поданими у ній заявами по суті справи, а також реальна можливість отримання такої інформації також із вказаного відкритого джерела - у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
З урахуванням наведеного відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області по даній справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Так, ухвалою суду від 06.03.2025, з урахуванням вимог частини 8 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, судом було запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Враховуючи встановлену судом вище дату отримання ухвали суду відповідачем (07.03.2025), граничним строком, з урахуванням частин 1, 2, 4 статті 116 Господарського процесуального кодексу України, для подання відзиву на позовну заяву було 21.03.2025.
Окрім того, господарським судом, з метою повного та всебічного повідомлення відповідача про обставини справи, здійснено поштове направлення ухвали суду від 06.03.2025 відповідачу - Акціонерному товариству "Дніпроазот" за адресою: 51909, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, будинок 1. Вказана ухвала суду засобами поштового зв'язку була отримана останнім - 31.03.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 101, том 1).
Також з метою вручення відповідачу ухвали суду від 06.03.2025, господарським судом надсилалась вказана ухвала суду на електронну пошту відповідача office@azot.com.ua яка зазначена у розділі "Контакти" Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на підтвердження чого господарським судом було долучено до матеріалів справи роздруківку про доставку електронного листа, якою підтверджується, що ухвала суду від 06.03.2025 була доставлена відповідачу на його електронну пошту office@azot.com.ua - 25.03.2025 (а.с. 90, том 1).
Судом враховані Нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень, затверджені наказом Міністерства інфраструктури України №958 від 28.11.2013, на випадок направлення відповідачем відзиву на позовну заяву або клопотання до суду поштовим зв'язком.
Отже, станом на 25.06.2025 строк на подання відзиву на позовну заяву, з урахуванням додаткового строку на поштовий перебіг та враховуючи обмеження, пов'язані з запровадженням воєнного стану, закінчився.
Слід зауважити, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).
Суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву та вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Більше того, права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись за рахунок порушення права позивача на розумність строків розгляду справи судом (на своєчасне вирішення спору судом), що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Беручи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.03.2025, не скористався правом на подачу до суду відзиву на позовну заяву, господарський суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
ІІ. Процесуальні дії у справі. Заяви, клопотання
20.02.2025 до господарського суду від Кам'янської міської ради (далі - позивач) до Акціонерного товариства "Дніпроазот" (далі - відповідач) надійшла позовна заява про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002, загальною площею 1,0979 га, для розміщення виробничого комплексу, в редакції Кам'янської міської ради Дніпропетровської області.
20.02.2025 ухвалою господарського суду позовну заяву Кам'янської міської ради до Акціонерного товариства "Дніпроазот" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки - залишено без руху.
21.02.2025 до господарського суду від представника позивача надійшов супровідний лист (вх. суду №7755/25 від 21.02.2025), відповідно до якого усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 20.02.2025.
06.03.2025 ухвалою господарського суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 26.03.2025 о 10:30 год.
26.03.2025 у підготовче засідання з'явився повноважний представник позивача. Представник відповідача у вказане підготовче засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.
26.03.2025 ухвалою господарського суду відкладено підготовче засідання у справі на 09.04.2025 о 12:30 год., надавши учасникам справи можливість виконати пропозиції суду, викладені в ухвалі Господарського суду Дніпропетровської області від 06.03.2025 у справі №904/695/25.
09.04.2025 у підготовче засідання з'явився повноважний представник позивача. Представник відповідача у вказане підготовче засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.
09.04.2025 ухвалою господарського суду продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, а саме: по 04.06.2025 включно. Відкладено підготовче засідання в розумні строки на 23.05.2025, надавши учасникам справи можливість виконати пропозиції суду, викладені в ухвалі Господарського суду Дніпропетровської області від 06.03.2025 у справі №904/695/25.
23.05.2025 у підготовче засідання з'явився повноважні представники позивача. Представник відповідача у вказане підготовче засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.
23.05.2025 ухвалою господарського суду закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 02.06.2025 о 15:00 год.
02.06.2025 у судове засідання з'явилися повноважні представники позивача. Відповідач у вказане судове засідання не з'явився, явку свого представника не забезпечив. Про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.
02.06.2025 ухвалою господарського суду оголошено перерву у судовому засіданні на 18.06.2025 о 14:30 год.
03.06.2025 до господарського суду від представника позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшло клопотання (вх. суду №24001/25 від 03.06.2025) про долучення документів до матеріалів справи.
18.06.2025 у судове засідання з'явився повноважний представник позивача. Відповідач у вказане судове засідання не з'явився, явку свого представника не забезпечив. Про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.
У вказаному судовому засіданні 18.06.2025 судом продовжено дослідження доказів у відповідності до статей 209-210 Господарського процесуального кодексу України, заслухано клопотання представника позивача про долучення додаткових доказів до матеріалів справи.
18.06.2025 ухвалою господарського суду оголошено перерву у судовому засіданні на 24.06.2025 о 14:30 год. Призначено клопотання представника позивача (вх. суду №24001/25 від 03.06.2025) про долучення документів до матеріалів справи до розгляду у судовому засіданні на 24.06.2025 о 14:30 год.
24.06.2025 у судове засідання з'явилися повноважні представники позивача. Представник відповідача у вказане підготовче засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.
У судовому засіданні 24.06.2025 з'ясовано обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх позовних вимог, заслухано судові дебати представників позивача та суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, зазначив, що рішення буде ухвалено та проголошено 25.06.2025 о 16:00 год.
ІІІ. Фактичні обставини справи
Спір у справі виник у зв'язку з невиконання відповідачем обов'язку укласти договір оренди земельної ділянки для розміщення виробничого комплексу, в редакції орендодавця.
Перелік обставин, які є предметом доказування у справі:
(1) Підстави укладення договору оренди земельної ділянки.
(2) Наявність волевиявлення обох сторін - пропозиції (оферти) та прийняття (акцепту) укласти саме такий договір оренди землі.
(3) Предмет договору - чіткий опис земельної ділянки .
(4) Об'єкт оренди.
(5) Строк дії договору.
(5) Розмір та порядок виплати орендної плати.
(6) Умови використання земельної ділянки.
(7) Умови і строк передачі земельної ділянки в оренду.
(8) Умови повернення земельної ділянки.
(9) Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.
(10) Права та обов'язки сторін.
(11)Порядок зміни умов, припинення і розірвання договору.
(12) Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.
1. Підстави укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №430894023 від 11.06.2024 (а.с. 167-255, том 1) Акціонерному товариству "Дніпроазот" на підставі рішення Господарського суду Дніпропетровської області №7/144-08 від 17.03.2009, з 10.07.2009 на праві власності належить виробничий комплекс (номер об'єкта в РПВН №27758143, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1413957312104), розташований за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське (місто Дніпродзержинськ), вулиця Горобця С.Х. (вулиця Горобця Степана; вулиця Горобця С.Х.), будинок 1/9002.
На підставі договору оренди земельної ділянки №12989, від 15.12.2014 додаткової угоди від 04.11.2016 до договору оренди земельної ділянки №12989, від 15.12.2014 було зареєстроване 29.01.2015 право оренди Акціонерного товариства "Дніпроазот" земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250, площею 1,0979 га, за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське (місто Дніпродзержинськ), вулиця Горобця С.Х. (вулиця Горобця Степана; вулиця Горобця С.Х.), будинок 1/9002 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості зі строком дії - 29.08.2024.
За результатами розгляду клопотання Акціонерного товариства "Дніпроазот" №586/01-6 від 21.06.2024 (а.с. 138, том 1) про продовження терміну дії користування земельною ділянкою Кам'янська міська рада прийняла рішення №2546-54/VII від 12.07.2024 "Про продовження терміну дії договорів оренди земельних ділянок АТ "Дніпроазот" (далі - рішення №2546-54/VII від 12.07.2024; а.с. 19-21, том 1).
Згідно з пунктом 1 рішення №2546-54/VII від 12.07.2024 Кам'янська міська рада вирішила, зокрема, продовжити Акціонерному товариству "Дніпроазот" термін дії договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250, загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002, для розміщення виробничого комплексу до 31.07.2034.
Відповідно до пункту 4.1 рішення №2546-54/VII від 12.07.2024 на землекористувача покладений обов'язок укласти протягом шістдесяти днів після прийняття цього рішення в департаменті комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради у встановленому порядку документи на землекористування (договори, угоди) шляхом надання оригіналів витягів з технічних документацій про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, сформованих у поточному році.
Разом з листом №09-08/136 від 28.01.2025 (а.с. 34) позивач направляв на адресу відповідача проект договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002, для розміщення виробничого комплексу та акт приймання-передачі земельної ділянки, розрахунок розміру орендної плати, копію витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку.
Суд зазначає, що відповідач не направляв на адресу позивача підписаного в запропонованій ним редакції договору оренди земельної ділянки, зауваження щодо змісту проекту договору оренди земельної ділянки, протоколу розбіжностей, тощо.
В матеріалах справи відсутні також докази підписання сторонами додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки №12989, від 15.12.2014 або нового договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002.
Згідно з поясненнями позивача, відповідач продовжує користуватись земельною ділянкою з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002.
Ігнорування зі сторони відповідача обов'язкової законом процедури переукладення (продовження) договору оренди земельної ділянки, яку останній використовує у виробничих цілях, і стало причиною даного спору.
2. Наявність волевиявлення обох сторін - пропозиції (оферти) та прийняття (акцепту) укласти саме такий договір оренди землі.
Як вказано вище, відповідно до клопотання Акціонерного товариства "Дніпроазот" №586/01-6 від 21.06.2024 (а.с. 138, том 1) про продовження терміну дії користування земельною ділянкою, відповідач зробив позивачу відповідну пропозицію (оферту).
За результатами розгляду клопотання Акціонерного товариства "Дніпроазот" №586/01-6 від 21.06.2024 (а.с. 138, том 1) про продовження терміну дії користування земельною ділянкою Кам'янська міська рада прийняла рішення №2546-54/VII від 12.07.2024 "Про продовження терміну дії договорів оренди земельних ділянок АТ "Дніпроазот" (а.с. 19-21, том 1), тобто здійснила акцепт.
3. Предмет договору - чіткий опис земельної ділянки.
Предметом запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки є оренда земельна ділянка 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002.
4. Об'єкт оренди.
Об'єктом оренди запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки є земельна ділянка 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002, яка станом на час розгляду справи використовується відповідачем для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
5. Строк дії договору.
Відповідно до положень пункту 3.1, запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки, визначено, що договір укладається строком до 31.07.2034.
6. Розмір та порядок виплати орендної плати.
Відповідно до рішення Кам'янської міської ради №1105-25/VІІ від 22.06.2018 "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (а.с. 22-30, том 1) річний розмір орендної плати за користування юридичними особами земельними ділянками для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) (11.04) становить 4% від нормативної грошової оцінки.
Таким чином ставка орендної плати за земельну ділянку, яку використовує відповідач для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) становить 4 % від нормативної грошової оцінки землі.
Рішенням Кам'янської міської ради №1975-44/VІІ від 09.07.2020 "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року" (а.с. 31, том 1) затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 та установлено, що це рішення набирає чинності з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 застосовується з 01.01.2021.
Згідно з рішенням Кам'янської міської ради №41-03/VIII від 18.12.2020 (а.с. 32-33, том 1) з 01.01.2021 на території земель міста Кам'янське вводиться в дію нова нормативна грошова оцінка земель із застосуванням базової вартості 1м2 в розмірі 461,69 грн.
Відповідно до витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9902706042025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером №1210400000:03:036:0250 становить 7 904 946,93 грн.
Відповідно до розділу 4 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки вбачається наступний запропонований порядок здійснення орендної плати.
Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 316 197,88 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста"», від 09.07.2020 №1975-44/VIII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 №41-03/ VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Орендна плата сплачується за фактичне користування земельною ділянкою у строки, визначені Податковим кодексом України.
Розмір орендної плати підлягає перерахуванню при зміні функціонального або цільового використання земельної ділянки.
Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України;
- підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. «Орендар» щорічно самостійно індексує розмір орендної плати, визначеної в договорі, та декларує її в органах державної фіскальної служби відповідно до прийнятого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджено документами;
- прийняття "Орендодавцем" рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства;
- затвердження нової нормативної грошової оцінки землі;
- в інших випадках, передбачених законом;
У випадку визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, одержана «Орендодавцем» плата за фактичний термін користування "Орендарем" земельною
ділянкою не повертається.
За порушення строків оплати орендної плати "Орендар" сплачує штрафні санкції в порядку та розмірі, передбаченому Податковим кодексом України.
7. Умови використання земельної ділянки.
Згідно із розділом 5 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки останнім запропоновано наступні умови використання земельної ділянки.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,0979 га для розміщення виробничого комплексу.
Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води).
Умови збереження стану об'єкта оренди: використання ділянки відповідно до вимог чинного законодавства, державних будівельних та інших норм і правил.
8. Умови і строк передачі земельної ділянки в оренду.
Положеннями розділу 6 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки визначено наступні умови і строк передачі земельної ділянки в оренду.
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.
Передача земельної ділянки "Орендарю" здійснюється у 3-х денний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за актом її приймання-передачі, який укладається у двох примірниках, один з яких зберігається у "Орендодавця", другий - у "Орендаря".
9. Умови повернення земельної ділянки.
За умовами розділу 7 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки передбачено наступний порядок повернення земельної ділянки.
Після закінчення строку дії договору "Орендар" зобов'язаний поновити його дію або повернути "Орендодавцю" земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Після припинення дії договору "Орендар" повертає "Орендодавцеві" земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
"Орендодавець" у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
Здійснені "Орендарем" без згоди "Орендодавця" витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки не підлягають відшкодуванню.
Поліпшення стану земельної ділянки, проведені "Орендарем" за письмової згоди "Орендодавця" землі, не підлягають відшкодуванню.
"Орендар" має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання "Орендодавцем" зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких "Орендар" зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору "Орендодавцем", а також витрати, які "Орендар" здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які "Орендар" міг би реально отримати в разі належного виконання "Орендодавцем" умов договору.
Розмір фактичних витрат "Орендаря" визначається на підставі документально підтверджених даних.
"Орендар" не має права утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до "Орендодавця".
10. Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.
Відповідно до розділу 8 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки вбачаються наступні обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.
Будівництво (реконструкція) будівель і споруд на орендованій земельній ділянці здійснюється "Орендарем" відповідно до проектів, затверджених та погоджених ним у встановленому чинним законодавством порядку.
"Орендар" зобов'язаний утримуватися від дій, направлених на пошкодження чи руйнування ним розташованих на орендованій земельній ділянці мереж і споруд міських комунікацій, та має забезпечувати вільний доступ до мереж і споруд міських комунікацій, які проходять по території орендованої земельної ділянки, зацікавлених осіб за вимогою «Орендодавця» для проведення ремонтних та профілактичних робіт щодо цих мереж і споруд. По узгодженню з "Орендарем" на орендованій земельній ділянці можуть прокладатись нові інженерні комунікації. При цьому роботи з прокладання нових інженерних комунікацій виконуються у найкоротший термін, але не більше 3 (трьох) календарних місяців з дня підписання сторонами двостороннього акту обстеження земельної ділянки перед початком виконання робіт, за умови збереження виробничого або іншого циклу "Орендаря" та з обов'язковим поверненням земельної ділянки в первинний стан (як це було станом на початок виконання робіт) силами "Орендодавця" чи осіб, що проводили відповідні роботи. Стан земельної ділянки на початок та на кінець виконання робіт фіксується двосторонніми актами обстеження земельної ділянки.
Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Право оренди земельної ділянки не може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, до статутного капіталу.
Обмеження (обтяження): санітарні зони, відстані, розриви; охоронна зона навколо (уздовж) об'єкта транспорту.
11. Права та обов'язки сторін.
Згідно із розділом 9 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки останнім запропоновано наступні права та обов'язки сторін.
"Орендодавець" має законні повноваження передавати земельну ділянку у тимчасове користування на умовах оренди, надавати інші права, визначені у цьому договорі, та гарантує, що жодна із умов та жодне із положень цього договору не порушує чинного законодавства України, що особа, яка підписує цей договір, належним чином уповноважена на те, щоб діяти від імені «Орендодавця» для цілей укладення цього договору і на умовах, визначених в ньому.
"Орендодавець" має право:
- вимагати від "Орендаря" використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо режиму використання землі; своєчасного внесення орендної плати;
- вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням "Орендарем" умов договору;
- вимагати від "Орендаря" збільшення розмірів орендної плати у випадках, визначених діючим законодавством та цим договором.
"Орендодавець" зобов'язаний:
- забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- передати "Орендарю" по акту в належному стані та у визначених межах земельну ділянку згідно з договором оренди;
- не втручатись у господарську діяльність "Орендаря" і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов договору оренди;
- "Орендар" гарантує, що державні органи управління та органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури не будуть обмежуватись стосовно доступу до орендованої земельної ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень та в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
"Орендар" має право:
- вимагати надання "Орендодавцем" для використання земельну ділянку за актом приймання-передачі земельної ділянки у строк, передбачений п.6.2. цього договору;
- використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд відповідно до мети, що обумовлена договором; одержувати продукцію і доходи;
- переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки відповідно
до закону;
- за згодою "Орендодавця", визначеною окремою угодою сторін, проводити поліпшення земельної ділянки та благоустрій прилеглої території, зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди, закладати насадження без зміни цільового призначення земельної ділянки;
- за згодою "Орендодавця" передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом;
- користуватись на умовах платності та відповідно з діючим порядком
інженерними комунікаціями "Орендодавця" з метою забезпечення належної господарської діяльності на орендованій земельній ділянці;
- на забезпечення захисту його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
"Орендар" зобов'язаний:
- прийняти об'єкт оренди за актом приймання-передачі у строк, передбачений пунктом 6.2. запропонованого договору;
- приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації права оренди земельної ділянки;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу державної фіскальної служби;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі передбаченому законом або договором оренди землі;
- використовувати орендовану земельну ділянку за її цільовим призначенням, яке визначене у пунктом 5.2. запропонованого договору, дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
- здійснювати заходи щодо поліпшення стану земельної ділянки у обсягах і в строки, визначені окремою угодою сторін.
- при зміні функціонального (цільового) призначення земельної ділянки переоформити документи на землекористування та здійснити оплату відповідно до умов цього договору"
- відповідно до договору оренди своєчасно вносити орендну плату;
- враховувати при використанні земельної ділянки права третіх осіб, набуті відповідно до закону і договору оренди;
- відшкодувати "Орендодавцеві" заподіяну з вини "Орендаря" шкоду стану земельної ділянки;
- не утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до "Орендодавця";
- на "Орендаря" покладається обов'язок збереження зелених насаджень, які розташовані на орендованій земельній ділянці. Знесення зелених насаджень здійснюється в порядку і за умов, визначених чинним законодавством;
- разі зміни банківських реквізитів, юридичної адреси, місця проживання, назви, організаційно - правової форми, тощо, переходу права власності на будівлі та споруди, що розташовані на земельній ділянці, у 10-денний строк письмово повідомити про це "Орендодавця";
- у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, після офіційного оприлюднення такого рішення «Орендодавцем» або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, «Орендар» повинен отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати його «Орендодавцю» для внесення змін щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, та подати цю угоду до органів державної фіскальної служби.
12. Порядок зміни умов, припинення і розірвання договору.
За умовами розділу 12 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки передбачено наступний порядок зміни умов, припинення і розірвання договору.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання.
Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання "Орендарем" земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-"Орендаря" (смерті фізичної особи - "Орендаря", засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду);
- продажу будівель або споруд, що розташовані на орендованій земельній ділянці;
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Перехід права власності на земельну ділянку до "Орендаря" або його реорганізація є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
Дострокове розірвання договору оренди здійснюється за умови письмового попередження зацікавленої сторони за один місяць і взаємної згоди сторін.
У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони, а також інші спори, вирішуються у судовому порядку.
У разі припинення або розірвання договору, "Орендар" має забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки відповідно до цього договору.
Розірвання та припинення договору оренди земельної ділянки з підстав, зазначених у пунктах 12.3.2., 12.3.3., 12.3.5. запропонованого договору, оформлюється відповідною угодою.
13. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.
Відповідно до розділу 13 запропонованого в редакції позивача договору оренди земельної ділянки, останнім запропоновано наступну відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.
Кожна із сторін за невиконання або неналежне виконання договору оренди несе відповідальність відповідно до цього договору та передбачену чинним законодавством України.
"Орендар" несе відповідальність за заростання даної земельної ділянки та прилеглої до неї території бур'янами, відповідно до діючого законодавства.
Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків за договором, якщо це невиконання відбулося за обставин, що виникли після укладення договору внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру, які сторона не змогла ні передбачити, ні попередити вжитими заходами (повінь, пожежа, осідання ґрунту та інші явища природи, а також війна або військові дії), які призвели до неможливості виконання договору.
ІV. МОТИВИ СУДУ
1. Норми права, які застосував суд. Позиції Верховного Суду щодо застосування норм права, які підлягають врахуванню.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до положень частини 5 статті 16 та частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
За приписами статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно зі статтями 116, 122 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У статті 16 Закону України "Про оренду землі" вказано, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.
Відповідно до положень статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору (частина перша статті 641 ЦК України). Відповідно до частини першої статті 646 ЦК України, відповідь про згоду укласти договір на інших, ніж було запропоновано, умовах є відмовою від одержаної пропозиції і водночас новою пропозицією особі, яка зробила попередню пропозицію.
За приписами частини 3 статті 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
За приписами статті 14 Закону України "Про оренду землі" типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами 1, 3 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 Цивільного кодексу України).
Відповідно до вимог частини 2 статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".
Постановою Кабінету міністрів України №220 від 03.03.2004 "Про затвердження Типового договору оренди землі" затверджено типовий договір оренди землі.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Частиною першою статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Частиною 4 статті 179 Господарського кодексу України визначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Типові умови договору в силу їх імперативності є обов'язковими для майбутніх сторін господарських договірних зобов'язань і не підлягають зміні ними. Сторони можуть тільки конкретизувати такі умови без відступу від змісту типового договору.
З аналізу наведених норм встановлено, що укладення договору оренди землі у даних правовідносинах є обов'язковим, такий договір повинен бути укладений на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, при чому сторони не можуть відступати від його змісту.
За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" до істотних умов договору оренди віднесено орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Частина 1 статті 30 вказаного Закону передбачає зміну умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (стаття 21 Закону). При цьому згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частини перша - третя статті 21 Закону № 161-XIV).
Разом з тим згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
За змістом статті 1 Закону України "Про оцінку земель" (далі - Закон №1378-IV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з підпунктом 14.1.125 статті 14 Податкового Кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу , глави 1 розділу цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За правилами частини п'ятої статті 5 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до частини третьої статті 18 Закону № 1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Частинами першою, другою статті 20 цього Закону визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація; дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону №1378-IV. Згідно із частиною першою цієї статті технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; протягом місяця з дня надходження технічної документації відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Відповідно до частини третьої цієї статті витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Частиною четвертою вказаної статті врегульовано, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового Кодексу України.
Плата за землю справляється на підставі положень розділу XII Податкового Кодексу України.
Відповідно пункту 269.1 статті 269 Податкового Кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Пунктом 271.1 статті 271 Податкового Кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII Податкового кодексу України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
У пункті 288.1 статті 288 Податкового Кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з підпунктом 14.1.125. статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Пунктом 271.1. статті 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII Податкового кодексу України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема, договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини 2 статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно з висновками, наведеними Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22, розмір нормативної грошової оцінки встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування. У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. З моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Тобто, рішення щодо введення нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок автоматично змінює і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
2. Оцінка судом доказів та позицій сторін
Згідно з матеріалами справи на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002 розташований виробничий комплекс, що з 10.07.2009 належить на праві власності Акціонерному товариству "Дніпроазот".
Відповідно до положень статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Отже, законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій прояв у положеннях статті 120 Земельного кодексу України, статті 377 Цивільного кодексу України, інших положеннях законодавства.
Суд зазначає, що Акціонерне товариство "Дніпроазот" є власником нерухомого майна (виробничого комплексу), розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250, тому укладення договору оренди вказаної ділянки є обов'язковим.
Судом встановлено, що позивач направляв на адресу Акціонерного товариства "Дніпроазот" разом з листом №09-08/136 від 28.01.2025 проект договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002, для розміщення виробничого комплексу та акт приймання-передачі земельної ділянки, розрахунок розміру орендної плати, копію витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку. Тотожний зміст договору оренди земельної ділянки позивач виклав у прохальній частині позову.
При цьому відповідач не підписав договір. Доказів на спростування вказаного до матеріалів справи не надано.
Господарським судом встановлено, що розмір орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250, площею 1,0979 га, розміщеною за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002, правомірно визначений позивачем на підставі рішення Кам'янської міської ради №1105-25/VІІ "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" (4% від нормативно грошової оцінки), враховуючи розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаний у витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-9902706042025 (7 904 946,93 грн), та становить 316 197,88 грн на рік.
Також господарський суд вважає необхідним заначити, що статтею 187 Господарського кодексу України передбачено, що днем укладення відповідного господарського договору вважається день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, якщо рішенням суду не визначено інше.
З огляду на це, пункт 14.1. договору слід викласти в наступній редакції: "14.1. Цей договір набирає чинності з дня набрання законної сили рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2025 у справі №904/695/25. ".
Крім того, відповідно до статті 31 Закону України "Про оренду землі" (в редакції станом на 29.08.2024) договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Сторони не підписували додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2014 №12997 щодо продовження строку дії цього договору після 29.08.2024. Таким чином договір оренди земельної ділянки від 15.12.2014 №12997 припинив свою дію після 29.08.2024.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне виключити пункт 14.3. договору: "З дати підписання цього договору регулювання правовідносин між сторонами за договором оренди від 15.12.2014 №12997 (державна реєстрація права оренди земельної ділянки від 29.01.2015 №8680454) припиняється", у зв'язку із чим є необхідним також змінити подальшу нумерацію пунктів договору.
Стосовно інших умов договору суд зазначає, що позивачем передбачено всі істотні умови, встановлені законом для даного виду договорів, отже, з урахуванням презумпції правомірності правочину, такий договір є правомірним, та таким, що породжуватиме у майбутньому у сторін всі істотні права та обов'язки щодо його виконання. У зв'язку із цим суд дійшов висновку про необхідність задоволення позивних вимог в частині, що не суперечить чинному законодавству.
V. Висновки Суду
На підставі встановлених судом фактичних обставин та досліджених доказів, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Позивач обрав належний спосіб захисту свого порушеного права відповідно до статті 16 Цивільного України та статті 20 Господарського кодексу України.
З огляду на викладене порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання укладеним договору оренди земельної ділянки в частині, що не суперечить чинному законодавству.
VІ. Судові витрати
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись нормами Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", статтями 2, 13, 14, 42, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 178, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов Кам'янської міської ради до Акціонерного товариства "Дніпроазот" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки - задовольнити частково.
Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:036:0250 загальною площею 1,0979 га за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, 1/9002, для розміщення виробничого комплексу, між Кам'янською міської ради (51931, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, будинок 2; ідентифікаційний код 24604168) та Акціонерним товариством "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, будинок 1; ідентифікаційний код 05761620) в редакції Кам'янської міської ради, крім викладеного у редакції суду пункту 14.1. договору та виключеного судом пункту 14.3 договору:
ДОГОВІР №_____________
оренди земельної ділянки
м. Кам'янське "_____" ________ 20__року
Кам'янська міська рада (код ЄДРПОУ 24604168), місцезнаходження: майдан Петра Калнишевського, 2, м. Кам'янське, надалі "Орендодавець", в особі директора департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради Калмикова М.Ю., який уповноважений діяти на підставі рішення міської ради від 12.07.2024 №2546-54/VIII, з однієї сторони, та
Акціонерне товариство "Дніпроазот" (код ЄДРПОУ 05761620), місцезнаходження: вул. Степана Горобця, 1, м. Кам'янське, надалі "Орендар", в особі Голови Правління Сідорова Сергія Леонідовича, який діє на підставі Статуту товариства, з другої сторони, уклали договір про нижчевикладене:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. "Орендодавець" надає, а "Орендар" приймає у строкове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Степана Горобця, 1/9002, м. Кам'янське, кадастровий номер 1210400000:03:036:0250, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
1.2. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Кам'янської міської ради від 29.08.2014 №1092-54/VI та від 12.07.2024 №2546-54/VIII.
2. ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2.1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,979 га для розміщення виробничого комплексу.
2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 17.01.2025 становить 7 904 946,93 грн.
2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: не має.
2.4. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини: не має.
3. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
3.1. Договір укладається строком до 31.07.2034.
3.2. Після закінчення строку дії договору "Орендар", який належно виконував обов'язки відповідно до умов цього договору та законодавства України, має переважне право на укладення договору оренди землі на новий строк. "Орендар" зобов'язаний письмово повідомити "Орендодавця" про це не пізніше, ніж за місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. Укладення договору здійснюється на підставі ухваленого "Орендодавцем" відповідного рішення міської ради.
3.3. Умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії, крім випадків, коли після набуття чинності договором законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені договором, та випадків, передбачених п.4.4. цього договору.
3.4. Умова щодо поновлення договору оренди земельної ділянки: не встановлюється.
4. ОРЕНДНА ПЛАТА
4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 316 197,88 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", від 09.07.2020 №1975-44/VIII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 №41-03/ VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".
4.2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
4.3. Орендна плата сплачується за фактичне користування земельною ділянкою у строки, визначені Податковим кодексом України.
Розмір орендної плати підлягає перерахуванню при зміні функціонального або цільового використання земельної ділянки.
4.4. Розмір орендної плати переглядається у разі:
4.4.1.Зміни умов господарювання, передбачених договором.
4.4.2. Зміни розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України.
4.4.3. Підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. "Орендар" щорічно самостійно індексує розмір орендної плати, визначеної в договорі, та декларує її в органах державної фіскальної служби відповідно до прийнятого коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель.
4.4.4. Погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини "Орендаря", що підтверджено документами.
4.4.5. Прийняття "Орендодавцем" рішення про збільшення або зменшення орендної плати у відповідності до чинного законодавства.
4.4.6. Затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
4.4.7. В інших випадках, передбачених законом.
4.5. У випадку визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, одержана "Орендодавцем" плата за фактичний термін користування "Орендарем" земельною
ділянкою не повертається.
4.6. За порушення строків оплати орендної плати "Орендар» сплачує штрафні санкції в порядку та розмірі, передбаченому Податковим кодексом України.
5. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
5.1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,0979 га для розміщення виробничого комплексу.
5.2. Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води).
5.3. Умови збереження стану об'єкта оренди: використання ділянки відповідно до вимог чинного законодавства, державних будівельних та інших норм і правил.
6. УМОВИ І СТРОК ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
6.1 Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.
6.2. Передача земельної ділянки "Орендарю" здійснюється у 3-х денний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за актом її приймання-передачі, який укладається у двох примірниках, один з яких зберігається у "Орендодавця", другий - у "Орендаря".
7. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
7.1. Після закінчення строку дії договору "Орендар" зобов'язаний поновити його дію або повернути "Орендодавцю" земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
7.2. Після припинення дії договору "Орендар" повертає "Орендодавцеві" земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
"Орендодавець" у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
7.3. Здійснені "Орендарем" без згоди "Орендодавця" витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки не підлягають відшкодуванню.
Поліпшення стану земельної ділянки, проведені "Орендарем" за письмової згоди "Орендодавця" землі, не підлягають відшкодуванню.
7.4. "Орендар" має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання "Орендодавцем" зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких "Орендар" зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору "Орендодавцем", а також витрати, які "Орендар" здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які "Орендар» міг би реально отримати в разі належного виконання "Орендодавцем" умов договору.
7.5. Розмір фактичних витрат "Орендаря" визначається на підставі документально підтверджених даних.
7.6. "Орендар" не має права утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до "Орендодавця".
8. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
8.1. Будівництво (реконструкція) будівель і споруд на орендованій земельній ділянці здійснюється "Орендарем" відповідно до проектів, затверджених та погоджених ним у встановленому чинним законодавством порядку.
8.2. "Орендар" зобов'язаний утримуватися від дій, направлених на пошкодження чи руйнування ним розташованих на орендованій земельній ділянці мереж і споруд міських комунікацій, та має забезпечувати вільний доступ до мереж і споруд міських комунікацій, які проходять по території орендованої земельної ділянки, зацікавлених осіб за вимогою "Орендодавця" для проведення ремонтних та профілактичних робіт щодо цих мереж і споруд. По узгодженню з "Орендарем" на орендованій земельній ділянці можуть прокладатись нові інженерні комунікації. При цьому роботи з прокладання нових інженерних комунікацій виконуються у найкоротший термін, але не більше 3 (трьох) календарних місяців з дня підписання сторонами двостороннього акту обстеження земельної ділянки перед початком виконання робіт, за умови збереження виробничого або іншого циклу "Орендаря" та з обов'язковим поверненням земельної ділянки в первинний стан (як це було станом на початок виконання робіт) силами "Орендодавця" чи осіб, що проводили відповідні роботи. Стан земельної ділянки на початок та на кінець виконання робіт фіксується двосторонніми актами обстеження земельної ділянки.
8.3. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
8.4. Право оренди земельної ділянки не може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, до статутного капіталу.
8.5. Обмеження (обтяження): санітарні зони, відстані, розриви; охоронна зона навколо (уздовж) об'єкта транспорту.
9. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
9.1 "Орендодавець" має законні повноваження передавати земельну ділянку у тимчасове користування на умовах оренди, надавати інші права, визначені у цьому договорі, та гарантує, що жодна із умов та жодне із положень цього договору не порушує чинного законодавства України, що особа, яка підписує цей договір, належним чином уповноважена на те, щоб діяти від імені "Орендодавця" для цілей укладення цього договору і на умовах, визначених в ньому.
9.2. "Орендодавець" має право:
9.2.1. Вимагати від "Орендаря" використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо режиму використання землі; своєчасного внесення орендної плати.
9.2.2. Вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням "Орендарем" умов договору.
9.2.3. Вимагати від "Орендаря" збільшення розмірів орендної плати у випадках, визначених діючим законодавством та цим договором.
9.3. "Орендодавець" зобов'язаний:
9.3.1. Забезпечувати відповідно до закону права третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки.
9.3.2. Передати "Орендарю" по акту в належному стані та у визначених межах земельну ділянку згідно з договором оренди.
9.3.3. Не втручатись у господарську діяльність "Орендаря" і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов договору оренди.
9.4. "Орендар" гарантує, що державні органи управління та органи місцевого самоврядування, включаючи санітарні, протипожежні, землевпорядні органи, а також органи охорони природи та архітектури не будуть обмежуватись стосовно доступу до орендованої земельної ділянки для виконання їх обов'язків в межах їх повноважень та в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
9.5. "Орендар" має право:
9.5.1 Вимагати надання "Орендодавцем" для використання земельну ділянку за актом приймання-передачі земельної ділянки у строк, передбачений п.6.2. цього договору.
9.5.2. Використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд відповідно до мети, що обумовлена договором; одержувати продукцію і доходи.
9.5.3. Переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки відповідно
до закону.
9.5.4. За згодою "Орендодавця", визначеною окремою угодою сторін, проводити поліпшення земельної ділянки та благоустрій прилеглої території, зводити у встановленому законом порядку будівлі і споруди, закладати насадження без зміни цільового призначення земельної ділянки.
9.5.5. За згодою "Орендодавця" передавати у володіння і користування орендовану земельну ділянку або її частину іншій особі (суборенда) у випадках та на умовах, передбачених законом.
9.5.6. Користуватись на умовах платності та відповідно з діючим порядком
інженерними комунікаціями "Орендодавця" з метою забезпечення належної господарської діяльності на орендованій земельній ділянці.
9.5.7. На забезпечення захисту його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
9.6. "Орендар" зобов'язаний:
9.6.1. Прийняти об'єкт оренди за актом приймання-передачі у строк, передбачений п.6.2. цього договору.
9.6.2. Приступити до використання орендованої земельної ділянки після державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
9.6.3 У п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати копію договору відповідному органу державної фіскальної служби.
9.6.4. Виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі передбаченому законом або договором оренди землі.
9.6.5. Використовувати орендовану земельну ділянку за її цільовим призначенням, яке визначене у п.5.2. договору, дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; державних та місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі.
9.6.6. Здійснювати заходи щодо поліпшення стану земельної ділянки у обсягах і в строки, визначені окремою угодою сторін.
9.6.7. При зміні функціонального (цільового) призначення земельної ділянки переоформити документи на землекористування та здійснити оплату відповідно до умов цього договору.
9.6.8. Відповідно до договору оренди своєчасно вносити орендну плату.
9.6.9. Враховувати при використанні земельної ділянки права третіх осіб, набуті відповідно до закону і договору оренди.
9.6.10. Відшкодувати "Орендодавцеві" заподіяну з вини "Орендаря" шкоду стану земельної ділянки.
9.6.11. Не утримувати земельну ділянку для забезпечення своїх вимог до "Орендодавця".
9.6.12. На "Орендаря" покладається обов'язок збереження зелених насаджень, які розташовані на орендованій земельній ділянці. Знесення зелених насаджень здійснюється в порядку і за умов, визначених чинним законодавством.
9.6.13. У разі зміни банківських реквізитів, юридичної адреси, місця проживання, назви, організаційно - правової форми, тощо, переходу права власності на будівлі та споруди, що розташовані на земельній ділянці, у 10-денний строк письмово повідомити про це "Орендодавця".
9.6.14. У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, після офіційного оприлюднення такого рішення "Орендодавцем" або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, "Орендар" повинен отримати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати його "Орендодавцю" для внесення змін щодо розміру орендної плати шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, та подати цю угоду до органів державної фіскальної служби.
10. РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ
ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
10.1. Ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини несе "Орендар".
11. СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ
11.1. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню.
12. ЗМІНА УМОВ, ПРИПИНЕННЯ І РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ
12.1 Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
12.2. Договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання.
12.3. Дія договору припиняється у разі:
12.3.1. Закінчення строку, на який його було укладено;
12.3.2. Придбання "Орендарем" земельної ділянки у власність;
12.3.3. Викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
12.3.4. Ліквідації юридичної особи - "Орендаря" (смерті фізичної особи- "Орендаря", засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду);
12.3.5. Продажу будівель або споруд, що розташовані на орендованій земельній ділянці.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
12.4. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
12.5. Перехід права власності на земельну ділянку до "Орендаря" або його реорганізація є підставою для зміни умов або розірвання договору.
12.6. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
12.7. Дострокове розірвання договору оренди здійснюється за умови письмового попередження зацікавленої сторони за один місяць і взаємної згоди сторін.
12.8. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони, а також інші спори, вирішуються у судовому порядку.
12.9. У разі припинення або розірвання договору, "Орендар" має забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки відповідно до цього договору.
12.10. Розірвання та припинення договору оренди земельної ділянки з підстав, зазначених у пунктах 12.3.2., 12.3.3., 12.3.5., оформлюється відповідною угодою.
13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН
13.1. Кожна із сторін за невиконання або неналежне виконання договору оренди несе відповідальність відповідно до цього договору та передбачену чинним законодавством України.
13.2. "Орендар" несе відповідальність за заростання даної земельної ділянки та прилеглої до неї території бур'янами, відповідно до діючого законодавства.
13.3. Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання обов'язків за договором, якщо це невиконання відбулося за обставин, що виникли після укладення договору внаслідок невідворотних дій надзвичайного характеру, які сторона не змогла ні передбачити, ні попередити вжитими заходами (повінь, пожежа, осідання ґрунту та інші явища природи, а також війна або військові дії), які призвели до неможливості виконання договору.
14. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
14.1. Цей договір набирає чинності з дня набрання законної сили рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.06.2025 у справі №904/695/25.
14.2. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
14.3. Всі витрати з оформлення цього договору несе "Орендар".
14.4. Передача об'єкта оренди "Орендарю" здійснюється "Орендодавцем" у строки та на умовах, що визначені у п.6.2. договору за актом приймання - передачі.
14.5. Цей договір укладений в двох примірниках, що мають однакову юридичну силу. Один примірник зберігається у "Орендодавця", другий - у "Орендаря".
14.6. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
15. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ, РЕКВІЗИТИ ТА ПІДПИСИ СТОРІН
"Орендодавець" "Орендар"
Кам'янська міська рада АТ "Дніпроазот"
майдан Петра Калнишевського, 2, вул. Степана Горобця, 1, м. Кам'янське
м. Кам'янське, 51931 код ЄДРПОУ 05761620
________________Максим Калмиков ___________________Сергій Сідоров
М.П. М.П.
Стягнути з Акціонерного товариства "Дніпроазот" (51909, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, вулиця Степана Горобця, будинок 1; ідентифікаційний код 05761620) на користь Кам'янської міської ради (51931, Дніпропетровська область, місто Кам'янське, майдан Петра Калнишевського, будинок 2; ідентифікаційний код 24604168) 3 028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) - витрати зі сплати судового.
В решті задоволення позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 25.06.2025
Суддя Т.В. Іванова