Постанова від 25.06.2025 по справі 904/738/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2025 року м.Дніпро Справа № 904/738/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дарміна М.О. - доповідач,

судді: Чус О.В., Кощеєв І.М.

розглянувши в порядку письмового провадження без виклику (повідомлення) сторін апеляційну скаргу Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 у справі №904/738/24 (суддя Ніколенко М.О.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Дніпро

до Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, м. Дніпро

про стягнення компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн.

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та рішення суду першої інстанції:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради про стягнення компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 позов задоволено. Стягнуто з Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради (місцезнаходження: вул. Феодосіївська, буд. 7, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код: 30982775) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (ідентифікаційний код: 44907200; місце реєстрації: вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116) в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (ідентифікаційний код: 45087207; місце реєстрації: вул. О. Кониського, буд. 5, м. Дніпро, 49101) компенсацію за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 028 грн.

Приймаючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що 27.08.2023р. Оператором ГРМ було отримано від інформаційної платформи повідомлення про відсутність у КП «Дніпротелпоенерго» ДОР постачальника з 01.09.2023. На виконання пункту 2 глави 5 розділу IV кодексу ГТС представник Дніпровської філії ТОВ «ГРМУ» листом від 28.08.2023 №1017 повідомив відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 01.09.2023.

Господарський суд встановив, що відповідач споживання природного газу з 01.09.2023 не припинив та за період з 01.09.2023року по 13.09.2023року здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. Комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію ТОВ «Газорозподільні мережі України», протоколом № 9/23 від 12.10.2023 визначила споживачу - Комунальному підприємству "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, ЕІС- код 56XQ0000URALJ00P, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 (неврегульований небаланс) у сумі 86 070,77 грн., в т.ч. ПДВ 14 345,13 грн.

Оператор ГРМ виставив споживачу відповідний рахунок на оплату № НДФ00008481 від 30.09.2023 на суму 86 070,77 грн. В подальшому, між сторонами був підписаний акт звірки № 4412 взаємних розрахунків за період з 01.06.2023 по 12.12.2023. У цьому акті було відображено зобов'язання споживача з компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

У зв'язку з тим, що оплата за неврегульований небаланс відповідачем згідно вказаного вище акту не здійснена та враховуючи відсутність у відзиві відповідача факту здійснення ним несанкціонованого відбору природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Підстави, з яких порушено питання про перегляд судового рішення та узагальнені доводи апеляційної скарги:

Не погодившись із зазначеним рішенням суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулось Комунальне підприємство "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради в якій просить рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 у справі №904/738/24 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України".

Узагальнення доводів апеляційної скарги:

Апеляційна скарга обґрунтована наступним:

Скаржник посилається на порушення позивачем вимог Кодексу газорозподільних систем щодо проведення процедури направлення споживачу акту про несанкціонований відбір природного газу, оскільки позовна заява не містить доказів такого направлення.

На думку скаржника, позивачем не доведено факту дотримання процедури щодо встановлення факту несанкціонованого відбору газу та порядку його оформлення.

На підставі викладеного вище, скаржник стверджує про порушення судом першої інстанції за спірними правовідносинами норм матеріального права, внаслідок чого спірне рішення підлягає скасуванню на підставі п. 4 ч. 1 ст. 277 ГПК України.

Узагальнені доводи інших учасників провадження у справі:

20.08.2024 до Центрального апеляційного господарського суду надійшов відзив позивача на апеляційну скаргу, згідно змісту якого останній зазначає, що судом першої інстанції доводи відповідача були почуті, але відхилені з огляду на те, що причини відмови від компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 (формальні неточності процедури здійснення сторонами фіксації факту такого відбору) не можуть сприйматись як достатнє обґрунтування підстав звільнення відповідача від виконання зобов'язання.

На переконання позивача, всі обставини справи, що входять в предмет доказування, були встановлені. Наявні в матеріалах справи докази були досліджені, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Процедура апеляційного провадження в апеляційному господарському суді:

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.07.2024 для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді - Дармін М.О. (доповідач), судді - Кощеєв І.М., Чус О.В.

З огляду на відсутність в суді апеляційної інстанції матеріалів справи на час надходження скарги, ухвалою суду від 08.07.2024 здійснено запит матеріалів справи №904/738/24 із Господарського суду Дніпропетровської області та відкладено вирішення питання про рух апеляційної скарги до надходження матеріалів справи до суду апеляційної інстанції.

12.07.2024 матеріали справи №904/738/24 надійшли до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 18.07.2024 апеляційну скаргу Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 у справі №904/738/24 залишено без руху.

Скаржнику надано можливість усунути недоліки апеляційної скарги, а саме: сплатити судовий збір у сумі 3633,60 грн - надавши строк 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків.

До канцелярії суду апеляційної інстанції від скаржника надійшла заява про усунення недоліків, до якої на виконання ухвали суду додано відповідні докази.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 05.08.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 у справі №904/738/24. Вирішено розгляд апеляційної скарги здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом, підтверджено матеріалами справи і не оспорюється сторонами спору:

Згідно постанови НКРЕКП № від 26 грудня 2022 року № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України", зі змінами згідно постанови НКРЕКП № 971 від 31.05.2023, ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Дніпровська філія ТОВ «ГРМУ» створена, як відокремлений структурний підрозділ, та наділена господарською компетенцією з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Підгородне, селища міського типу Слобожанське та Обухівка, села Олександрівка, Горянівське, Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Кам'янка, Старі Кодаки, Волоське, Ракшівка, Миколаївка, Новотаромське, Пашена Балка, Сурсько-Литовське, селища Горького, Дослідне, Шевченка Дніпровського району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, та перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «ГРМУ».

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - оператор ГРМ) та Комунальним підприємством "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради (надалі - споживач) було укладено договір розподілу природного газу (надалі - договір) шляхом підписання 01.06.2023 заяви - приєднання № 56Т0623-0945.

За змістом цієї заяви, споживач ознайомлений з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті Оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: dpg.naftogaz.com та в друкованому виданні, що публікується в мережах території, ліцензованої діяльності: газета «Наше місто» від 08.06.2023 № 23 (4223/1), приєднавшись до умов договору з наведеними персоніфікованими даними.

Відповідно до п. 12.1 договору, цей договір укладається на невизначений строк.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно п. 1.4 договору, послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається Споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача.

Відповідно до п. 3.1 Типового договору, споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду.

Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником.

За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газорозподільної системи.

27.08.2023 Оператором ГРМ було отримано від інформаційної платформи повідомлення про відсутність у Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради постачальника з 01.09.2023.

На виконання пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС представник Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" листом від 28.08.2023 № 1017 повідомив відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 01.09.2023.

У відповідь, листом № 137 від 31.08.2023 відповідач просив позивача не припиняти газопостачання котельних Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради з 01.09.2023, так як споживач відноситься до підприємств критичної інфраструктури.

Споживання природного газу відповідач з 01.09.2023 не припинив, за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м.

Комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію ТОВ «Газорозподільні мережі України», протоколом № 9/23 від 12.10.2023 визначила споживачу - Комунальному підприємству "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, ЕІС- код 56XQ0000URALJ00P, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 (неврегульований небаланс) у сумі 86 070,77 грн., в т.ч. ПДВ 14 345,13 грн.

Сторонами був підписаний акт наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023. За замістом такого акту, споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу в обсязі 3 713,39 куб.м. за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Оператор ГРМ виставив споживачу відповідний рахунок на оплату № НДФ00008481 від 30.09.2023 на суму 86 070,77 грн.

В подальшому, між сторонами був підписаний акт звірки № 4412 взаємних розрахунків за період з 01.06.2023 по 12.12.2023. У цьому акті було відображено зобов'язання споживача з компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Обставини справи, встановлені судом апеляційної інстанції та оцінка апеляційним господарським судом доводів учасників провадження у справі і висновків суду першої інстанції:

Заслухавши доповідь судді-доповідача щодо змісту судового рішення, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та докази у справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, а також доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів апеляційного господарського суду встановила, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного:

Як встановлено судом першої інстанції та не оспорюється сторонами спору, згідно постанови НКРЕКП № від 26 грудня 2022 року № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ "Газорозподільні мережі України", зі змінами згідно постанови НКРЕКП № 971 від 31.05.2023, ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Дніпровська філія ТОВ «ГРМУ» створена, як відокремлений структурний підрозділ, та наділена господарською компетенцією з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Підгородне, селища міського типу Слобожанське та Обухівка, села Олександрівка, Горянівське, Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Кам'янка, Старі Кодаки, Волоське, Ракшівка, Миколаївка, Новотаромське, Пашена Балка, Сурсько-Литовське, селища Горького, Дослідне, Шевченка Дніпровського району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, та перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «ГРМУ».

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (надалі - оператор ГРМ) та Комунальним підприємством "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради (надалі - споживач) було укладено договір розподілу природного газу (надалі - договір) шляхом підписання 01.06.2023 заяви - приєднання № 56Т0623-0945, за змістом якої, споживач ознайомлений з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, на офіційному сайті НКРЕКП, сайті Оператора ГРМ в мережі Інтернет за адресою: dpg.naftogaz.com та в друкованому виданні, що публікується в мережах території, ліцензованої діяльності: газета «Наше місто» від 08.06.2023 № 23 (4223/1), приєднавшись до умов договору з наведеними персоніфікованими даними.

Згідно з п. 12.1 договору, цей договір укладається на невизначений строк.

Пунктом 2.1 договору передбачено, що за цим договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається Споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача (п. 1.4 договору).

Пунктом 3.1 Типового договору передбачено, що споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у періоді фактичного відбору/споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду. Наявність підтвердженого обсягу природного газу Споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома Споживача - його постачальником.

За відсутності у Споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб Споживача на відповідний календарний період Споживач не має права використовувати (споживати) природний газорозподільної системи.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (надалі - Кодекс ГРМ).

Кодекс газотранспортної системи (надалі - Кодекс ГТС), затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

За відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді та після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам, споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи (абз. 1 п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ).

Згідно пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника «останньої надії», не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Пунктом 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС передбачено, що з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником «останньої надії» та випадків, передбачених цією главою) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником «останньої надії» здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України «Про ринок природного газу» та Правилами постачання природного газу.

У разі якщо за п'ять днів (дванадцять днів для бюджетних установ та організацій) до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником інформаційна платформа не фіксує такого споживача в Реєстрі іншого постачальника, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов'язками або постачальника «останньої надії», інформаційна платформа одночасно направляє оператору газорозподільної системи (оператору газотранспортної системи по прямих споживачах) інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з певної дати за формою оператора газотранспортної системи, погодженою з Регулятором. Оператор газорозподільної системи (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), отримавши таке повідомлення, зобов'язаний протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об'єкти такого споживача.

У відповідності до пункту 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов'язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов'язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об'єкти таких споживачів.

Господарським судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.08.2023 Оператором ГРМ було отримано від інформаційної платформи повідомлення про відсутність у Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради постачальника з 01.09.2023.

Представник Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на виконання пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС листом від 28.08.2023 № 1017 повідомив відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 01.09.2023.

Згідно наявної у матеріалах справи відповіді, викладеної в листі № 137 від 31.08.2023 відповідач просив позивача не припиняти газопостачання котельних Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради з 01.09.2023, так як споживач відноситься до підприємств критичної інфраструктури. Споживання природного газу відповідач з 01.09.2023 не припинив, за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м.

Відповідно до абзацу 4 пункту 8 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС, після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачам, алокація фактичного обсягу споживання природного газу такими споживачами здійснюється на відповідного оператора газорозподільної системи (для прямих споживачів - на оператора газотранспортної системи).

За правилами фактичного розподілу (споживання) природного газу, якщо споживач здійсню відбір/споживання природного газу у випадку відсутності діючого постачальника, такий споживач зобов'язаний оплатити вартість відбору природного газу розрахованого за формулою, що наведена в пункті 3 глави VI Кодексу ГРМ.

За таких обставин, Комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію ТОВ «Газорозподільні мережі України», протоколом № 9/23 від 12.10.2023 визначила споживачу - Комунальному підприємству "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, ЕІС- код 56XQ0000URALJ00P, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 3 713,39 куб.м. за період з 01.09.2023 по 13.09.2023 (неврегульований небаланс) у сумі 86 070,77 грн., в т.ч. ПДВ 14 345,13 грн.

За змістом акту наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023, підписаного сторонами, споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу в обсязі 3 713,39 куб.м. за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Згідно наявного в матеріалах справи рахунку на оплату № НДФ00008481 від 30.09.2023, виставленого Оператором ГРМ споживачу, вартість неврегульованого небалансу становить суму 86 070,77 грн.

Разом з тим, між сторонами був підписаний акт звірки № 4412 взаємних розрахунків за період з 01.06.2023 по 12.12.2023 (том 1, а.с. 26), в якому було відображено зобов'язання споживача з компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що з урахуванням підписання споживачем акту наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023 та акту звірки № 4412, останній був обізнаний про здійснення ним несанкціонованого відбору (неврегульованого небалансу) природного газу, його обсяг та вартість. Підписавши акт наданих послуг № НДФ00008481 від 30.09.2023 та акт звірки № 4412 споживач погодився з наявністю у нього обов'язку з компенсації Оператору ГРМ вартості неврегульованого небалансу за вересень 2023 у розмірі 86 070,77 грн.

При цьому, матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем неврегульованого небалансу по акту наданих послуг №НДФ00008481 від 30.09.2023 на користь позивача.

Водночас, за підсумками вересня 2023 року ТОВ «Оператор ГТС України» склав акт № 09-2023-41001662-НВГ за газовий місяць вересень 2023 року, яким зафіксовано, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснено несанкціонований відбір природного з газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України» в обсязі 7,06755 тис.куб 163 272,95 грн., у тому числі Дніпровською філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" в обсязі 3,71339 тис.куб.м. на суму 86 009,88 грн., що підтверджується довідкою до акта № 09-2023-41001662-НВГ (том 1, а.с. 30).

Пунктом 7.4 договору унормовано, що споживач зобов'язується на вимогу оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити Операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу ГРМ.

26.01.2024 Оператор ГРМ направив на адресу споживача вимогу № 20/17/1-02 від 25.01.2024 про сплату компенсації за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 070,77 грн. в строк до 01.02.2024 (поштове відправлення № 4900102908827).

Як вбачається з витягу з офіційного веб-сайту Акціонерного товариства "Укрпошта", поштове відправлення № 4900102908827 було вручено одержувачу 10.02.2024.

Враховуючи положення п. 7.4 договору, споживач був зобов'язаний компенсувати позивачу вартість несанкціонованого відбору природного газу (неврегульований небаланс) розмірі 86 009,88 грн. у строк до 20.02.2024 включно.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

У зв'язку з порушенням відповідачем взятих на себе зобов'язань в частині оплати вартості несанкціонованого відбору природного газу (неврегульований небаланс), у Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради наявна заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в розмірі 86 009,88 грн, що є підставою для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги в частині того, що: «… Відповідно до п. 4 Кодексу газорозподільних систем несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Оператор газотранспортної системи складає та направляє відповідному оператору газорозподільної системи/прямому споживачу односторонній акт про несанкціонований відбір та рахунок на оплату у строк до 14 числа місяця, наступного за місяцем здійснення несанкціонованого відбору.

Отже, законом передбачено, що оператор газотранспортної системи повинен направити споживачу акт про несанкціонований відбір. Звертаємо увагу суду, що Позивачем не було дотримано вимог щодо проведення зазначеної процедури та не направлено вказаний акт. Позовна заява не містить доказів такого відправлення.

Отже, Позивачем не доведено факту дотримання процедури щодо встановлення факту несанкціонованого відбору газу та порядку його оформлення.

Типовим договором розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 в розділі 7 (п.п. 6, 11), що оператор ГРМ зобов'язується дотримуватись вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, а також дотримуватись інших вимог Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Суд першої інстанції не прийняв вищевикладені пояснення Відповідача, чим порушив вимоги ст.ст. 86, 210 ГПК України, відповідно до яких суд під час розгляду справи повинен безпосередньо дослідити докази у справі: ознайомитися з письмовими та електронними доказами, висновками експертів, поясненнями учасників справи, викладеними в заявах по суті справи, показаннями свідків, оглянути речові докази.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Таким чином, вищенаведене свідчить про неправильне застосування судом першої інстанції за спірними правовідносинами норм матеріального права, внаслідок чого спірне рішення підлягає скасуванню на підставі п. 4 ч. 1 ст. 277 ГПК України…» оскільки вони стосуються лише формальних неточностей у фіксації сторонами факту відбору відповідачем природного газу в обсязі 3 713,39 куб. м за період з 01.09.2023 по 13.09.2023, який самим відповідачем не заперечується. Наявність незначних технічних або процедурних неточностей, за відсутності заперечення самого факту настання зобов'язання, не є підставою для звільнення сторони від його виконання.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.275 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 276 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права

Відповідно до частин 1, 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Під час розгляду справи, колегією суддів не встановлено порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення та неправильного застосування норм матеріального права.

У даній справі апеляційний суд дійшов висновку, що скаржникам було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, викладені в апеляційній скарзі доводи не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду першої інстанції, викладених в рішенні суду, яке є предметом апеляційного оскарження.

З урахуванням вищевикладеного, рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 у справі №904/738/24 підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради на нього, відповідно, підлягає залишенню без задоволення.

Розподіл судових витрат

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 у справі №904/738/24 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 17.06.2024 - залишити без змін.

Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 3 633,60 грн покласти на Комунальне підприємство "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя М.О. Дармін

Суддя О.В. Чус

Суддя І.М. Кощеєв