Постанова від 25.06.2025 по справі 347/851/25

Справа № 347/851/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2025 м. Косів

Косівський районний суд Івано-Франківської області, в складі:

Головуючої судді - Крилюк М.І.

Секретаря: Лазорик Л.В.

Адвоката: Могілевець О.С.

розглянувши матеріали справи, які надійшли від Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 , інваліда ІІІ групи, -

за ч.3 ст.173-2 КУпАП . -

ВСТАНОВИВ:

За протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 повторно протягом року вчинила домашнє насильство, за наступних обставин:

10.04.2025 року близько 17 год в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила конфлікт із своєї матір'ю ОСОБА_2 в ході якого висловлювалась нецензурною лайкою , чим вчинила насильство психологічного характеру

ОСОБА_3 свою вину у вчиненено правопорушенні не визнала, пояснила, що в неї із матір'ю ОСОБА_2 виникають непорозуміння з приводу користування житловим будинковолодінням , 1/3 частина якого належить їй на праві власності. З метою уникнення конфлікту вона вимушена обмежувати їх спілкування або фіксувати його за допомогою відеозйомки для підтвердження того, що вона не є ініціатором конфліктів, оскільки матір намагається використовувати свої побутові сварки в скаргах до правоохоронних органів. 10.04.2025 року у неї виникла необхідність забрати дитячі речі з частини будинку, в якій проживає ОСОБА_2 . Оскільки вона передбачала, що вона може скористатися даною ситуацією для того, щоб влаштувати черговий скандал, вона запропонувала своєму сину ОСОБА_4 , 2011 року народження, піти разом із нею. Це викликало з боку ОСОБА_2 агресивну реакцію, вона вибила з її рук телефон, накинулася на неї, ображала нецензурною лайкою та не дозволила забрати дитячий одяг, який був необхідний. Після цього ОСОБА_2 звернулася до поліції із заявою щодо вчинення відносно неї домашнього насильства. В Свою чергу сама ОСОБА_5 влаштовує побутові конфлікти, ображає її та її дітей. Особисто вона ніяких протиправних дій по відношенню до ОСОБА_5 не вчиняла та просить провадження в справі закрити.

Вислухавши пояснення ОСОБА_6 , та свідка ОСОБА_7 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши всі докази, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_6 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.173-2 КУпАП враховуючи наступне:

Відповідно до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП, полягає в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. При цьому психологічне насильство в сім'ї - насильство, пов'язане з дією одного члена сім'ї на психіку іншого члена сім'ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю.

Насильство в сім'ї, у розумінні ст.173-2 КУпАП, є адміністративним правопорушенням, з матеріальним складом, оскільки він потребує наявності не тільки певного діяння, але й спричинення або загрози завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, однак в своїй заяві ОСОБА_5 не вказує, що їй завдана психологічна шкода, а зазначає, що відбувся конфлікт на побутовому рівні з її дочкою з приводу користування житловим приміщенням.

Свідок ОСОБА_7 пояснив що він доводиться сином ОСОБА_2 та відповідно рідним братом ОСОБА_1 . Відповідно до свідоцтва про право власності їм в рівних частинах а саме по 1/3 частці кожному належить на праві приватної спільної часткової власності житловий будинок АДРЕСА_1 . Мати під різними приводами чинить перешкоди в користуванні сестрою із дітьми вказаним будинковолодінням у зв'язку із чим ОСОБА_8 періодично не має змоги взагалі зайти до хати чи забрати речі свої чи її дітей. Жодних протиправних дій ОСОБА_8 відносно матері вчинено не було.

Долученою до матеріалів справи копією свідоцтва про право власності підтверджено, що ОСОБА_2 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 належить на праві спільної часткової власності по 1/3 частині кожному житловий будинок АДРЕСА_1 , з приводу користування якого між ОСОБА_5 та ОСОБА_8 виникають непорозуміння.

Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Враховуючи наведене вище та, оскільки будь-яких інших доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, окрім протоколу, копій пояснень ОСОБА_5 та рапорту працівника поліції адміністративні матеріали не містять, що не може бути підставою для притягнення до адміністративної відповідальності, тому суд приходить до висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_10 за ч.3 ст.173-2 КУпАП слід закрити, у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247 п.1 , 283, 284, КУпАП суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Косівський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: М.І. Крилюк