Справа № 279/3880/25
Провадження № 2-о/279/134/25
25.06.2025 року
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Недашківська Л.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник-адвокат Майстренко М.С., заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення юридичного факту,
23.06.2025 року надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник-адвокат Майстренко М.С., заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення юридичного факту.
Зі змісту заяви вбачається, що ОСОБА_1 просить встановити факт, що має юридичне значення, у виді проживання однією сім'єю її як матері та сина ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення вказаного юридичного факту їй потрібно для отримання суб'єктивного права на отримання одноразової грошової допомоги, що затвердждено Наказим Міністерствав оборони України "Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" №45 від 25.01.2023 року.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи за заявами про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягають розгляду у порядку окремого провадження за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Таким чином, недотримання вимог щодо форми та змісту заяви, передбачених ст. 175, 177 ЦПК України, є підставою для залишення її без руху з наданням заявнику строку для усунення виявлених недоліків.
Відповідно до п.1.3 Порядку Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану затвердженого Наказом Міністерства оборони України №45 від 25.01.2023 року, сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Відповідно до ч.1,4 ст. 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З вказаного слідує, що право на отримання одноразової грошової допомоги отримують всі члени сім'ї загиблого військовослужбовця.
У пункті 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" вказується, що для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов'язаний провести підготовчі дії, зокрема з'ясувати, які фізичні особи чи організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявнику та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Оскільки право на отримання грошової допомоги передбачається лише для одного з членів родини загиблого військовослужбовця, а відповідно до чинного законодавства до членів його родини належить визначене коло з декількох осіб, то встановлення судом факту, що має юридичне значення, зокрема, встановлення факту проживання особи разом з загиблим військовослужбовцем, зумовлює виникнення для такої особи суб'єктивного права на отримання грошової допомоги та можливості його реалізації у відповідних правовідносинах, учасниками яких також є і інші члени родини військовослужбовця.
Разом з тим, така особа може бути не єдиним членом родини загиблого військовослужбовця, у зв'язку з чим право такої особи може заперечуватися, оспорюватися чи не визнаватися іншими членами родини, які входять до цього переліку відповідно до положень матеріального законодавства. Тому при розгляді даної категорії справ суд особливо повинен переконатися та визначити правильне коло заінтересованих осіб з метою підтвердження відсутності спору про право і відповідно можливості розгляду справи у порядку окремого провадження.
Крім того, виплати родинам загиблих гарантується Постановою Кабінету України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час тії воєнного стану", якою встановлено, що насамперед необхідно отримати свідоцтво про смерть та документи про результати розслідування та обставини смерті, які має надати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (стара назва - військкомат). Наступним кроком у вищевказаній процедурі є написання заяви про виплате одноразової грошової допомоги у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. До заяви потрібно додати: 1) витяг з наказу про виключення загиблого зі списку особового складу військової частини; 2) документ, що свідчить про причини та обставини загибелі військового; 3) витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, - д також документи, що підтверджують особу та відповідні родинні зв'язки. У свою чергу, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направляє завірені копії до департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, де спеціальна комісія приймає рішення про призначення компенсації або про відмову у здійсненні виплат. Якщо рішення буде позитивним, його має затвердити Міністр оборони України.
ОСОБА_1 зазначає, що загиблий ОСОБА_2 має біологічну матір, натомість заявником її не вказано як заінтересовану особу, як не вказано і Міністерство оборони України.
Заявниця вказує, що отримала відмову у призначення одноразової грошової допомоги, однак до заяви не долучено даних на підтвердження вказаних обставин.
Також заявником при звернені до суду не сплачено судовий збір. Натомість посилання заявниці на п.21 ч.1 ст. Закону України "Про судовий збір" не є підставою для звільнення заявника від сплати судового збору, оскільки заява не стосується встановлення факту смерті особи, поданою у зв'язку із вонним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру. Розмір, враховуючи заявлені вимоги, становить 605,60 грн.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач коштів ГУК у Жит.обл/ТГ м.Коростень/22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37976485, Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.), Рахунок отримувача, UA338999980313161206000006827, Код класифікації доходів бюджету 22030101 Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Коростенський міськрайонний суд Житомирської області (назва суду, де розглядається справа). Вказані недоліки мають бути усунені протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали. У разі усунення у вказаний строк недоліків заява буде вважатись поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається заявникові. На підставі викладеного, керуючись ст.ст.177, 185 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник-адвокат Майстренко М.С., заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення юридичного факту залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків протягом 10 днів з дня (вручення) отримання копії ухвали.
В разі неусунення до встановленого терміну недоліків, зазначених в ухвалі, заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявнику з усіма додатками до неї.
Ухвала в частині визначення розміру судового збору підлягає оскарженню в 15-денний строк з дня отримання її копії.
Суддя Леся НЕДАШКІВСЬКА
копія згідно з оригіналом