Справа № 167/654/25
Номер провадження 1-в/167/23/25
24 червня 2025 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області - ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої внесене подання про продовження адміністративного нагляду - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області подання начальника відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
До Рожищенського районного суду Волинської області надійшло подання начальника відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 .
Подання обґрунтовує тим, що ОСОБА_4 після відбування покарання перебував на обліку у відділі поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, як особа, яка формально підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Зазначає, що за систематичне вчинення адміністративних правопорушень ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 25 червня 2024 року ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд терміном на 1 рік. Вказує, що перебуваючи під адміністративним наглядом працівниками ВПД № 1 (м. Рожище) стосовно ОСОБА_4 здійснюється ряд заходів направлених на профілактику і попередження вчинення ним кримінальних і адміністративних правопорушень. Однак, останній на шлях виправлення не став, систематично порушує правила адміністративного нагляду і вчиняє інші правопорушення, саме: 8 адміністративних правопорушень за ч. 1 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП); 1 адміністративне правопорушення, передбачене ст. 177 КУпАП та 1 адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП. Зазначає, що на неодноразові письмові попередження про необхідність припинення вчинення правопорушень ОСОБА_4 не реагує та продовжує вчиняти правопорушення. Згідно характеристики виданої старостою Ясенівського старостинського округу ОСОБА_4 характеризується з негативної сторони, зловживає спиртними напоями та схильний до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень.
Ураховуючи вищенаведене просить продовжити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 із встановленням обмежень, передбачених ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» терміном на шість місяців та встановити такі обмеження:
1) заборонити відвідувати місця торгівлі, де реалізуються алкогольні напої на розлив;
2) заборонити виходити з будинку по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год 00 хв до 06 год 00 хв;
3) заборонити виїзд за межі Луцького району в особистих справах;
4) зобов'язати ОСОБА_4 з'являтися на реєстрацію у віідділ поліцейської діяльності №1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області 1 (першого) та 20 (двадцятого) числа кожного місяця з 09 год 00 хв по 18 год 00 хв.
В судовому засіданні представник відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області - ОСОБА_3 подання підтримав із зазначених у ньому підстав, просив продовжити ОСОБА_4 адміністративний нагляд та застосувати запропоновані у поданні обмеження, передбачені ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Особа, щодо якої внесено подання про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував щодо фактичних обставин зазначених у поданні та задоволення подання.
Заслухавши пояснення представника відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_3 та особи, щодо якої внесено подання про продовження адміністративного нагляду ОСОБА_4 , вивчивши матеріали подання, суд доходить такого висновку.
Встановлено, що вироком Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 10 січня 2017 року ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 15 - ч. 3 ст. 185 КК України та призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі. На підставі ст. 75, 76 КК України ОСОБА_4 звільнено від відбування покарання з випробуванням та встановленням іспитового строку на 3 (три) роки.
Згідно копії довідки про звільнення серії ЛЬВ № 22632 ОСОБА_4 ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 04 жовтня 2018 року скасовано ст. 75 КК України та направлений для відбування покарання згідно вироку суду від 10 січня 2017 року. Звільнений з місць позбавлення волі по закінченню терміну відбування покарання - 27 жовтня 2023 року.
Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 25 червня 2024 року встановлено адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 на строк 1 рік із встановленням обмежень, а саме: заборонено відвідувати місця торгівлі, де реалізуються алкогольні напої на розлив; заборонено виходити з будинку по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год 00 хв до 06 год 00 хв; заборонено виїзд за межі Луцького району в особистих справах без дозволу територіального органу Національної поліції, який здійснює адміністративний нагляд та зобов'язано з'являтися на реєстрацію у відділ поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області 1 (першого) та 20 (двадцятого) числа кожного місяця з 09 год 00 хв по 18 год 00 хв.
За правилами ст. 158 (Кримінально-виконавчого кодексу України - далі КВК України), адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді.
Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки визначаються Законом України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» від 01 грудня 1994 року № 264/94-ВР.
Так, згідно з ст. 2 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» від 28.03.1986 року № 3 передбачено, що перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у п «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Відповідно до ст. 89 КК України судимість ОСОБА_4 не погашена та не знята, з клопотанням про встановлення адміністративного нагляду начальник відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області звернувся у строк.
З досліджених матеріалів подання вбачається, що ОСОБА_4 після встановлення ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 25 червня 2024 року адміністративного нагляду на шлях виправлення не став, продовжує вчиняти адміністративні правопорушення, за що притягався до адміністративної відповідальності та на нього накладались адміністративні стягнення.
Так, постановою Рожищенського районного суду Волинської області від 29 квітня 2025 року ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП та на підставі ст. 36 КУпАП накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
Постановою ГБВ № 570892 по справі про адміністративне правопорушення від 24 квітня 2025 року притягнуто ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ст. 177 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 грн.
Постановою Рожищенського районного суду Волинської області від 20 травня 2023 року ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
29 березня 2025 року, 24 квітня 2025 року та 17 травня 2025 року ст. ДОП ВПД № 1 (м. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області ОСОБА_3 виносилися ОСОБА_4 письмові попередження про припинення порушення громадського порядку та про можливість продовження адміністративного нагляду.
На переконання суду, вчинення вище перелічених правопорушень свідчить про небажання ставати на шлях виправлення та асоціальну поведінку звільненого з місць позбавлення волі ОСОБА_4 .
Згідно характеристики виданої старостою Ясенівського старостинського округу від 13 червня 2025 року ОСОБА_4 характеризується з негативної сторони, зловживає спиртними напоями та схильний до вчинення кримінальних та адміністративних правопорушень.
Ураховуючи вищенаведене, оскільки ОСОБА_4 був засуджений за кримінальні правопорушення, які відносяться до категорії тяжких злочинів, судимість не погашена та не знята у встановленому законом порядку, на шлях виправлення не став, систематично порушує громадський порядок та вчиняє інші правопорушення, є підстава вважати, що він залишається небезпечним для суспільства, а відтак суд доходить висновку, що подання необхідно задовольнити та продовжити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_4 терміном на шість місяців та застосувати до нього обмеження відповідно до ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Керуючись ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_1 адміністративний нагляд встановлений ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 25 червня 2024 року терміном на 6 (шість) місяців із встановленням на цей період таких обмежень:
1) заборонити відвідувати місця торгівлі, де реалізуються алкогольні напої на розлив;
2) заборонити виходити з будинку по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 22 год 00 хв до 06 год 00 хв;
3) заборонити виїзд за межі Луцького району в особистих справах без дозволу територіального органу Національної поліції, який здійснює адміністративний нагляд;
4) зобов'язати ОСОБА_4 з'являтися на реєстрацію у відділ поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області 1 (першого) та 20 (двадцятого) числа кожного місяця з 09 год 00 хв по 18 год 00 хв.
Ухвалу направити для виконання до відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Рожище) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області.
Ухвала суду може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя ОСОБА_1