Рішення від 24.06.2025 по справі 203/2276/25

Справа № 203/2276/25

Провадження № 2/0203/1426/2025

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.06.2025 року Центральний районний суд міста Дніпра у складі:

головуючого судді - Єдаменко С.В.,

при секретарі - Пархоменко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

встановив:

04 квітня 2025 року до суду звернулось Центральне управління соціального захисту населення ДМР з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 01 квітня 2024 року відповідачка звернулась до позивача із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Згідно зазначеної в заяві інформації, до складу сім'ї відповідачки входять: чоловік - ОСОБА_2 , дочка - ОСОБА_3 , син - ОСОБА_4 . До заяви були надані довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: відповідачки та дітей. На підставі наданих документів 02 квітня 2024 року відповідачці була призначена допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 р. у розмірі 8 000 грн. (2 000 грн. - відповідачці та по 3 000 грн. на кожну дитину) щомісячно. Під час проведення додаткової перевірки позивачем виявлено, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відповідачка 19 квітня 2024 року здійснила купівлю житлового будинку в м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровської області, загальна площа 65.3 кв.м., житлова площа 40.2 кв.м., ціна нерухомого майна, встановлена у договорі 199605,00. Оскільки відповідачка не повідомляла позивача про купівлю житлового будинку, рішеннями позивача від 03.07.2024 р. відповідачці припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги за період з 01.05.2024 по 30.06.2024 у розмірі 16 000 грн. Такими чином, відповідачці з державного бюджету була надміру перерахована сума державної допомоги в розмірі 16 000 грн. Відповідачці тричі надсилались листи про добровільне повернення переплачених бюджетних коштів, які нею були проігноровані, за цих підстав позивач просить в судовому порядку стягнути з відповідачки надміру нараховані кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 16 000 грн., а також стягнути судові витрати по справі. (а.с.1-6)

Після надходження з Єдиного державного демографічного реєстру відповіді щодо зареєстрованого місця проживання відповідачки-фізичної особи ОСОБА_1 (а.с.32), ухвалою судді від 08 квітня 2025 року було відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. (а.с.33)

Позивач у судові засідання не з'явився, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та в якій вона просила задовольнити позовні вимоги. (а.с.44)

Відповідачка в судові засідання не з'явилась, відзив на позов до суду не находив. Відповідачка повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи шляхом направлення на її адресу судових повісток та СМС повідомлень. (а.с.а.с.34, 35, 38, 39, 42, 43) Клопотань про розгляд справи за її відсутності відповідачка не надала, про причини неявки не повідомила. Конверт, направлений на адресу відповідачки, повернувся до суду із позначкою - «за закінченням терміну зберігання». (а.с.40) Лист від відповідачки, який надійшов на електронну пошту суду, не приймається судом до уваги, оскільки не підписаний ЕЦП. (а.с.36)

З урахуванням викладених вище обставин на підставі ст.ст.280, 287, 288 ЦПК України, розгляд справи проведено в заочному порядку. Враховуючи, що сторони у судове засідання не з'явились, справа розглянута без фіксування судового засідання технічними засобами, згідно ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали даної цивільної справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що 01 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Центрального управління соціального захисту населення ДМР із заявою № 263/1 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Згідно зазначеної в заяві інформації, до складу сім'ї ОСОБА_1 входять: чоловік - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), дочка - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та син - ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ). (а.с.8-9)

До заяви були надані довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідачки ОСОБА_1 - від 22.03.2024 № 1202-5003182606 та дітей: ОСОБА_4 - від 22.03.2024 № 1202-5003182624, ОСОБА_3 - від 01.04.2024 № 1202-5003205245. (а.с.а.с.10, 11, 12)

Рішенням Центрального управління соціального захисту населення ДМР від 02 квітня 2024 року та повідомленням про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2024 у розмірі 8 000 грн. (2 000 грн. - відповідачці та по 3 000 грн. на кожну дитину) щомісячно. (а.с.а.с.17, 18)

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 385185835 від 02 липня 2024 року вбачається, що 19 квітня 2024 року за відповідачкою ОСОБА_1 зареєстровано право власності на будинок за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 19.04.2024 за № 382. З інформації, що міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вбачається, що ціна укладеного договору купівлі-продажу становить 199605,00 грн. (а.с.19)

Рішеннями Центрального управління соціального захисту населення ДМР від 03.07.2024 відповідачці припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги за період з 01.05.2024 по 30.06.2024 у розмірі 16 000 грн. (а.с.а.с.20, 22)

Листами Центрального управління соціального захисту населення ДМР від 27 липня 2024 року, 21 серпня 2024 року та 09 грудня 2024 року відповідачку було повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених коштів по виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.05.2024 по 30.06.2024 у розмірі 16 000 грн., які їй необхідно повернути на рахунок управління. (а.с.а.с.23-24, 25, 26-27)

Механізм призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», зі змінами (далі - Порядок).

Згідно пункту 3 Порядку з 1 листопада 2023 р. допомога призначається на шість місяців на сім'ю.

Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб), зокрема, чоловік, дружина, діти.

Відповідно до підпункту 2 п.7-1 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 із 1 грудня 2023 р. допомога не призначається/не виплачується на сім'ю, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання особою з числа членів сім'ї здійснено на суму, що перевищує 100 тис. гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, розташованого на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, зазначених у переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, якщо купівля була здійснена до дати включення до переліку територій активних бойових дій, можливих бойових дій або тимчасової окупації, або житла, яке зруйновано), іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення), оплачено (одноразово) інші товари довгострокового вжитку (крім автомобілів, будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло) або оплачено (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім будівельних, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла).

Згідно з пунктом 18 Порядку № 332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.

Відповідно до пункту 9 Порядку уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.

Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Відповідно до пункту 29 Порядку у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості) / засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Положеннями ст.ст.1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , в період отримання нею державної допомоги, не повідомляла Управління про купівлю житлового будинку 19 квітня 2024 року, що є підставою для стягнення безпідставно набутих відповідачкою коштів.

Оскільки на час розгляду справи сума надміру перерахованої державної допомоги у розмірі 16 000 грн. відповідачкою до бюджету не повернута, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та вважає за доцільне стягнути з ОСОБА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення ДМР суму незаконно отриманої державної допомоги у розмірі 16 000 грн.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 028 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1-4, 10, 12, 13, 76-89, 141, 209, 247, 258, 259, 263-265, 274, 280-283 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_2 ; адреса як ВПО: АДРЕСА_3 ) на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788347; адреса: 49005, м. Дніпро, вул. Левка Лук'яненка, буд. 39/41) надміру нараховані кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 16 000 грн., витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 028 грн., а разом: 19 028 (дев'ятнадцять тисяч двадцять вісім) гривень.

Заочне рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.ст.273, 289 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його підписання. Учасник справи, якому заочне рішення суду не було вручене у день його підписання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на заочне рішення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Єдаменко