Ухвала від 24.06.2025 по справі 954/391/25

Справа № 954/391/25

Номер провадження 6/954/126/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2025 рокус-ще Нововоронцовка

Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Олійник В. М.,

за участю секретаря судового засідання Дудки А. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань заяву ТОВ "СВЕА ФІНАНС", заінтересовані особи: АТ "Ідея Банк", ТОВ «Факторингова компанія «Рантье», ТОВ "Нью Файненс Сервіс", ОСОБА_1 , Нововоронцовський відділ державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про заміну сторони виконавчого провадження,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СВЕА ФІНАНС" звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження. Заява обґрунтована тим, що приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Гуревічов О.М. вчинив виконавчий напис № 63 від 30.01.2017, про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_1 . Виконавчий напис перебуває на виконанні у Нововоронцовському відділі державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)номер виконавчого провадження 53796570.

Відповідно до договору факторингу № 30/10-1 від 30.10.2015 ПАТ «Ідея Банк» відступило право вимоги за кредитним договором №P29.288.70114 від 11.08.2015 новому кредитору - ТОВ «Факторингова компанія «Рантье».

Відповідно до договору факторингу № 28/02-1 від 28.02.2017, укладеного між ПАТ «Факторингова компанія «Рантье» та ТОВ «Фінансова компанія «Серет», відбулося подальше відступлення права вимоги і остання набула право вимоги за кредитним договором № P29.288.70114 від 11.08.2015.

Відповідно до п.1.1. статуту ТОВ «Фінансова компанія «Серет» 27.06.2017 змінило назву на ТОВ «Нью Файненс Сервіс».

Згідно договору факторингу № 08/22 від 31.08.2022 право вимоги за кредитним договором № P29.288.70114 від 11.08.2015, боржник ОСОБА_1 , було відступлено від ТОВ «НЬЮ ФАЙНЕНС СЕРВІС» до ТОВ «РОСВЕН ІНВЕСТ УКРАЇНА». ТОВ «РОСВЕН ІНВЕСТ УКРАЇНА» 25.03.2024 змінило назву на ТОВ «СВЕА ФІНАНС».

Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "СВЕА ФІНАНС" набуло права вимоги за вказаним договором, заявник просив замінити сторону вибулого стягувача Акціонерне Товариство «ІДЕЯ БАНК» (код ЄДРПОУ 19390819, 79008, м. Львів, вул. Валова, 11) виконавчого провадження №53796570 на Товариство з обмеженою відповідальністю «СВЕА ФІНАНС» (ЄДРПОУ: 37616221, 03124, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, буд. 6), як правонаступника.

Представник заявника у судове засідання не з'явився в матеріалах міститься заява про розгляд без його участі.

Представники АТ "Ідея Банк", ТОВ «Факторингова компанія «Рантье», ТОВ "Нью Файненс Сервіс", та ОСОБА_1 , Нововоронцовський відділ державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з'явилися.

Відповідно до ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка сторін та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Суд встановив, що 30.10.2015 ПАТ «Ідея Банк» Відповідно до договору факторингу № 30/10-1 відступило право вимоги за кредитним договором № P29.288.70114 від 11.08.2015 ТОВ «Факторингова компанія «Рантье» (а. с. 9-12)

За додатком №2 до Договору факторингу № 30/10-1 від 30.10.2015 ПАТ «Ідея Банк» передав права вимоги до боржників ТОВ «Факторингова компанія «Рантье» (а. с. 13-16)

28.02.2017 ПАТ «Факторингова компанія «Рантье» до договору факторингу № 28/02-1 відступило право вимоги за кредитним договором № P29.288.70114 від 11.08.2015 ТОВ «Фінансова компанія «Серет» (а. с. 17-19)

За додатком до Договору факторингу № 28/02-1 від 28.02.2017 ПАТ «Факторингова компанія «Рантье» передав права вимоги до боржників ТОВ «Фінансова компанія «Серет» (а. с. 21-23)

Відповідно до п.1.1. статуту ТОВ «Фінансова компанія «Серет» 27.06.2017 змінило назву на ТОВ «Нью Файненс Сервіс».

31.08.2022 ТОВ «Нью Файненс Сервіс» до договору факторингу № 08/22 відступило право вимоги за кредитним договором № P29.288.70114 від 11.08.2015 ТОВ «РОСВЕН ІНВЕСТ УКРАЇНА» (а. с. 29-31) Додано платіжну інструкцію кредитного переказу коштів (а. с.32) та реєстр боржників (а. с. 33-37).

25.03.2024 №1 ТОВ «РОСВЕН ІНВЕСТ УКРАЇНА» змінило назву на ТОВ «СВЕА ФІНАНС» зареєстровано в реєстрі за №179 (а. с. 39).

Надано витяг з автоматизованої системи виконавчих проваджень за яким вбачається №АСВП 53796570;

- дата відкриття 19.04.2017;

- Орган ДВС Нововоронцовський відділ державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса);

- боржник ОСОБА_1 ;

- стягувач ТОВ «Факторингова компанія «Рантье»(а. с. 45).

Підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частина друга стаття 11 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця, приватного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

У пункті 9 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду. Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, а отже, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи. Але заміна учасника справи не обов'язково означає заміну сторони відкритого виконавчого провадження.

На стадії виконання судового рішення як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони у виконавчому провадженні як юридичному процесі правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченому статтею 442 ЦПК України з урахуванням підстав, визначених статтею 55 ЦПК України. У цьому випадку приписи статті 442 ЦПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва у виконавчому провадженні, застосовуються разом з положеннями статті 55 ЦПК України.

Натомість як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється на підставі статті 55 ЦПК України, а в окремих випадках також на підставі частини п'ятої статті 442 ЦПК України. Відповідно, тільки до закінчення виконавчого провадження можна ставити питання про заміну сторони виконавчого провадження, а якщо виконавче провадження закінчене, то заміна відповідної сторони цього виконавчого провадження правонаступником є неможливою без його відновлення відповідно до умов законодавства.

Відповідно до змісту частини п'ятої статті 442 ЦПК України, частини шостої статті 12, пункту 1 частини першої, частини п'ятої статті 26, частини п'ятої статті 37 Закону про виконавче провадження поза межами відкритого виконавчого провадження як юридичного процесу стягувач користується правами у виконавчому провадженні як завершальній стадії судового провадження на підставі відповідного закріпленого статусу у виконавчому документі.

Вчинення процесуальних дій безпосередньо в межах виконавчого провадження як юридичного процесу, спрямованих на виконання судового рішення, можливе лише за умови відкритого виконавчого провадження.

Крім того, відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Суд також враховує висновок, сформульований Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 08 лютого 2022 року у справі № 2-7763/10 (провадження № 14-197цс21), де правонаступник стягувача може звернутися до суду з заявою про заміну стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження в межах строків пред'явлення виконавчого документа до виконання. Якщо ці строки пропущені, то подаючи заяву про заміну стягувача у виконавчому листі, такий правонаступник має одночасно подати заяву про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання, обґрунтовуючи поважність причин цього. У разі відсутності підстав для поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання, заява про заміну стягувача у виконавчому листі на правонаступника задоволенню не підлягає, оскільки в цьому випадку така заміна носить виключно формальний характер, не сприяє реалізації завдань цивільного судочинства та не відповідає принципу ефективності, оскільки не дає можливості виконати рішення суду без звернення до суду для вжиття додаткових заходів. Так, відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Заява про заміну сторони виконавчого провадження обґрунтована тим, що на виконанні перебуває виконавчий напис №63, вчинений приватним нотаріусом Гуревічов О.М. про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Факторингова компанія «Рантье» заборгованості.

За вказаним виконавчим написом вбачається, що відбулося відступлення прав за договором факторингу від ПАТ "Ідея Банк" до ТОВ «Факторингова компанія «Рантье» .

Однак, ТОВ "СВЕА ФІНАНС" не надало первинного документу винекнення правовідносин між сторонами (кредитного договору № Р29.288.70114, який укладено між ОСОБА_1 та ПАТ "Ідея Банк") та не додало належних та допустимих доказів, щодо перерахування коштів за договором № Р29.288.70114 ОСОБА_1 від ПАТ "Ідея Банк".

Враховуючи викладене, матеріали справи не містять:

- кредитного договору № Р29.288.70114, який укладено між ОСОБА_1 та ПАТ "Ідея Банк";

Отже, відсутність кредитного договору № Р29.288.70114, який укладено між ОСОБА_1 та ПАТ "Ідея Банк" позбавляє суд можливості встановити обставини, на які заявник посилається в заяві про заміну сторони виконавчого провадження. З огляду на викладене, у задоволенні заяви слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 442 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ТОВ "СВЕА ФІНАНС", заінтересовані особи: АТ "Ідея Банк", ТОВ «Факторингова компанія «Рантье», ТОВ "Нью Файненс Сервіс", ОСОБА_1 , Нововоронцовський відділ державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про заміну сторони виконавчого провадження.

Ухвала набирає законної сили після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

СуддяВ.М. Олійник

Попередній документ
128374939
Наступний документ
128374941
Інформація про рішення:
№ рішення: 128374940
№ справи: 954/391/25
Дата рішення: 24.06.2025
Дата публікації: 26.06.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Нововоронцовський районний суд Херсонської області
Категорія справи: Окремі процесуальні питання; Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (24.06.2025)
Дата надходження: 14.03.2025
Розклад засідань:
24.06.2025 10:00 Нововоронцовський районний суд Херсонської області