Справа № 592/7571/25 Провадження № 3/591/1645/25
25 червня 2025 року м.Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності- ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , директор Департаменту інфраструктури міста СМР -
за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 313948 від 28.04.2025 року , ОСОБА_1 будучи керівником виконавчого органу Сумської міської ради (Департаменту інфраструктури) та відповідальним за належне утримання вулиць та доріг 06.04.2025 року о 20 год. 02 хв. не вжив своєчасних заходів щодо ліквідації ямковості по вул. Сумської Артбригади в районі мосту що стало причиною скоєння ДТП з матеріальними збитками за участі транспортного засобу BMW 535і н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався в бік вул. Роменська, чим порушив п.9 ст. 6 Закону України «Про дорожній рух», ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги», п.5.2.1 ДСТУ 3587:2022 , п.1.5 ПДР за що передбачена адміністративна відповідальність встановлена ч.4 ст. 140 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину заперечив, пояснив, що він, як директор департаменту, не має повноважень на інспектування стану покриття проїзної частини та інших елементів дороги по вул. Сумської Артбригади в м.Сумах а обов'язки щодо виконання зазначених в протоколах пунктів існуючих норм і стандартів закріплені за Комунальним підприємством «Шляхрембуд» СМР. Зазначив, що дійсно положеннями Статуту КП «Шляхрембуд» Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 28.05.2008 № 1564-МР, регламентовано, що вказане підприємство є самостійним суб'єктом господарювання та створене з метою здійснення видів діяльності, спрямованих на задоволення потреб територіальної громади м. Суми виконанні робіт та наданні послуг, пов'язаних з ремонтом, будівництвом та утриманням міських доріг м. Суми, в той же час відповідно до Положення про Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради, Департамент здійснює повноваження замовника послуг з утримання, поточного ремонту об'єктів житлового, комунального, дорожнього господарства та благоустрою комунальної власності Сумської міської територіальної громади, в т.ч. мереж зливової каналізації та інженерних споруд автодорожнього комплексу.
За результатами проведеного обстеження вулично- дорожньої мережі та штучних споруд Сумської міської територіальної громади в тому числі вул. Сумської Артбригади 17.01.2025 року було складено відповідний акт та з метою приведення вулично-дорожньої мережі Сумської міської територіальної громади до належного експлуатаційного стану та безпеки дорожнього руху необхідно виконати роботи по поточному ремонту вулично- дорожньої мережі та штучних споруд Сумської міської територіальної громади, а саме поточний ремонт дорожнього покриття, ліквідація вибоїн асфальтобетонного покриття пневмоструменевим методом, виправлення профілю, встановлення дорожніх знаків, нанесення дорожньої розмітки, ремонт та фарбування колесовідбіїв на мостах та шляхопроводах, ремонт доріжок та тротуарів, встановлення бортового каменю та поребрику, встановлення бетонних урн на вулицях у т.ч. Сумської Артбригади Департаментом інфраструктури міста в межах кошторисних призначень та відповідно до норм Закону України «Про публічні закупівлі», шляхом проведення відкритих торгів проведено закупівлю UА-2025-02-04-005122-а-с1 на надання послуги по поточному ремонту вулично-дорожньої мережі та штучних споруд Сумської міської територіальної громади, за результатами якої укладено договір від 20.02.2025 року № 63-6 з Комунальним підприємством «Шляхрембуд» Сумської міської ради. За вказаним договором виконавець послуг зобов'язується надати замовникові послуги по поточному ремонту вулично-дорожньої мережі та штучних споруд Сумської міської територіальної громади.
Термін надання послуг за вказаним Договором встановлено з моменту його укладання , а саме: 20 лютого по 23 грудня 2025 року. Таким чином, безпосередньо поточний ремонт вулично-дорожньої мережі Сумської міської територіальної громади протягом 2025 року здійснює виконавець послуг - Комунальне підприємство «Шляхрембуд» Сумської міської ради на підставі вказаного вище договору.
Вважає що заявлені в протоколі про адміністративне правопорушення порушення, не відносяться до його компетенції як директора департаменту, що виключає наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.140 КупАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно з статтею 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності із ст. 9 КУпАП, адміністративним проступком визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Як встановлено Кодексом України про адміністративні правопорушення, до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, притягаються особи, які здійснили порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Тобто, за цією статтею КУпАП може бути притягненою до відповідальності лише службова або посадова особа, до кола повноважень якої входить дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд та вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху або відновлення безпечних умов для руху.
До матеріалів справи долучено Акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 06.04.2025, схему місця ДТП від 06.04.2025 року, фототаблиці з місця ДТП (а.с.4,5), рішення СМР від 30.09.2024 року № 5024-МР у м.Сумах, однак долучені докази не доводять обов'язок ОСОБА_1 щодо його виконання виходячи з наступного:
ч. 4 ст. 140 КУпАП, є банкетною нормою, яка відсилає до відповідних нормативно-правових актів, що стосуються правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд.
Стаття 19 "Про автомобільні дороги" визначає основні обов'язки органів місцевого самоврядування щодо управління вулицями та дорогами в населених пунктах. Ці обов'язки включають в себе управління функціонуванням та розвитком, видачу дозволів на будівництво та ремонт мереж в межах "червоних ліній", а також здійснення контролю за станом доріг та забезпечення їх безпеки.
На виконання вказаної норми,відповідно до Положення про Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 30.03.2016 №530-МР, зі змінами, та усунення порушень зазначених у акті обстеженні від 17.01.2025 року, зокрема і щодо вул.Сумської Артбригади у м.Сумах шляхом проведення відкритих торгів проведено закупівлю на надання послуги по поточному ремонту вулично- дорожньої мережі та штучних споруд Сумської міської територіальної громади, за результатами якої укладено договір від 20.02.2025 року № 63-6 з Комунальним підприємством «Шляхрембуд» Сумської міської ради. За вказаним договором виконавець послуг зобов'язується надати замовникові послуги по поточному ремонту вулично-дорожньої мережі та штучних споруд Сумської міської територіальної громади, термін діі договору по грудень 2025 року.
В даному випадку належними доказами доведено суду, що безпосередньо поточний ремонт вулично-дорожньої мережі Сумської міської територіальної громади протягом 2025 року здійснює виконавець послуг - Комунальне підприємство «Шляхрембуд» Сумської міської ради на підставі вказаного вище договору.
Тобто, в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 , є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП,і що саме він у зв'язку з цим несе відповідальність за неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів .
Крім цього, судом встановлено, що Згідно з ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінюючи наведені вище обставини, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись статтями 283, 284, п. 1 ч. 1 ст.247ст.188-28 КУпАП, суддя, -
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя І.В. Клімашевська