Справа № 671/1041/25
3/671/320/2025
іменем України
25 червня 2025 року м. Волочиськ
Суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Андрущенко О.Ю., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ВП№ 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП,
встановив:
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД № 275827 від 31.05.2025, 28.05.2025 близько 11 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , з території власного господарства, ОСОБА_1 здійснив торгівлю з рук алкогольного напою без марок акцизного податку 0,5 л алкогольного напою ОСОБА_2 за 60 грн., чим порушив ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП.
ОСОБА_1 при розгляді справи вину не визнав, вказав, що продаж алкогольного напою без марок акцизного податку не здійснював та грошових коштів не отримував.
Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 156 КУпАП настає за торгівлю алкогольними напоями з рук.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП додано: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 275827 від 31.05.2025; пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ; акти добровільної видачі (вилучення) від 28.05.2025 та 31.05.2025; квитанції № 000208 від 02.06.2025 про отримання речових доказів ВП № 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області.
Свідок ОСОБА_2 пояснив, що він інколи допомагає ОСОБА_1 по господарству, за що, в якості подяки, отримує алкогольні напої від ОСОБА_1 . Придбати алкоголь він не в змозі, так як не працює та не має доходу. Пояснення, долучені до матеріалів справи працівниками поліції, він підписав не прочитавши та додав, що вони не відповідають дійсності і алкогольні напої в ОСОБА_3 він не купував.
Понятий ОСОБА_4 вказав, що не був присутнім при вилученні алкогольних напоїв 28.05.2025 у ОСОБА_2 та 31.05.2025 у ОСОБА_1 . Також, зазначив, що підпис в актах добровільної видачі не його.
Інші докази в матеріалах справи відсутні.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Суд не може самостійно збирати інформацію, яку необхідно збирати особам, які складають протокол про адміністративне правопорушення.
За змістом ст. 252 КУпАП суддя має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Матеріали справи не містять достатніх доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, натомість пояснення свідка, понятого та власне ОСОБА_1 спростовують обставини, які викладені протоколі про адміністративне правопорушення, що є підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 10, ст. 156 ч. 3, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284, 289 КУпАП, суддя -
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя