24.06.2025 Справа №607/11483/25 Провадження №3/607/4617/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Холява О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, капітана - моториста теплоходу «Сігма», адреса проживання: АДРЕСА_1 ,
за ст.91 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із Державної екологічної інспекції у Тернопільській області надійшли матеріали із протоколом про адміністративне правопорушення серії №8081 від 21.05.2025 року стосовно ОСОБА_1 за ст.91 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії №8081 від 21.05.2025 року, 04.05.2025 року о 14.00 год., ОСОБА_1 порушив правила охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду, здійснював в межах регіонального ландшафтного парку «Загребелля» (акваторія Тернопільського ставу) заборонену діяльність, а саме здійснив проїзд малотоннажним плавзасобом з двигуном - пасажирським теплоходом «Сігма» за межами освітнього маршруту «На хвилях Тернопільського ставу», визначеного п. 1.3.11 «Проекту організації території регіонального ландшафтного парку «Загребелля», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів, затверджених рішенням Тернопільської обласної ради від 03.01.2021 №79. Також було здійснено пересування в забороненому місці, а саме пересування в період нересту на нерестовищах, що затверджено Наказом №26 від 23.03.2025 Тернопільським рибпатрулем.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.91 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав. Повідомив, що правопорушення не вчиняв, керував теплоходом «Сігма» згідно встановленого маршруту.
Заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до таких висновків.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності - ст.245 КУпАП.
Питання наявності чи відсутності складу адміністративного правопорушення, за ознаками якого складений протокол про адміністративне правопорушення, у діях конкретної особи суд вирішує в межах протоколу, складеного відносно цієї особи, перевіряючи відповідність обставин, викладених у протоколі, фактичним обставинам провадження.
Відповідальність за ст.91 КУпАП настає у разі здійснення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об'єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об'єкти природно-заповідного фонду.
Слід зазначити, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення, за відсутності інших об'єктивних доказів на підтвердження факту вчинення правопорушення, не може слугувати доказом винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі уповноваженою особою долучено письмові пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 04 травня 2025 року; витяг з ІПНП - рапорт старшого інспектора чергового Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області Кульпи С. від 04.05.2025 року; заяву ОСОБА_3 від 04 травня 2025 року; копію Положення про Тернопільський регіональний ланшафтний парк «Загребеля» №570 від 23.06.1994 року; Рішення Тернопільської обласної ради №79 від 03.02.2021 року; Наказ Державного агенства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм Управління державного агенства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області.
Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено рішенням суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні будь - які докази того, що ОСОБА_1 04.05.2025 о 14.00 здійснював в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон заборонену діяльність, здійснив проїзд малотоннажним плавзасобом з двигуном - пасажирським теплоходом «Сігма» за межами освітнього маршруту «На хвилях Тернопільського ставу» та пересувався по нерестовищах.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, вважаю необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.91 КУпАП закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 85, 91, 247, 280, 283, 284 КУпАП, -
провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.91 КУпАП - закрити, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд.
Головуючий суддяО. І. Холява