Справа № 509/2740/25
02 червня 2025 року смт.Овідіополь
Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Спічак В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, матеріали адміністративної справи, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ОД/ВЗ № 231 від 23.05.2025 року та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем військової служби за мобілізацією проходячи її у військовій частина НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, був відсутній на військовій службі більше 4 діб з 15.05.2025 року по 19.05.2025 року, без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, заявив клопотання про розстрочення сплати розміру штрафу строком на 10 місяців у разі накладення на нього такого виду адміністративного стягнення, при цьому зазначив, що він є військовослужбовцем та фінансовий стан не дозволяє здійснити одноразову сплату всього розміру штрафу.
Частиною 3?ст.172-11 КУпАП?передбачена адміністративна відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.
Відповідно до?статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»?особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
?Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022?із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації:?Указом Президента України від 14.03.2022 року № 133/2022?строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб:?Указом Президента України від; 18 квітня 2022 року № 259/2022?продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Вважаю, що в даному випадку, мається склад та подія адміністративного правопорушення матроса ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого?ст. 172-11 ч. 3 КУпАП?і воно дійсно мало місце, що підтверджено матеріалами справи.
При призначенні виду адміністративного стягнення ОСОБА_1 в межах санкції?ст. 172-11 ч. 3 КУпАП?суд, дотримуючись принципу диспозитивності та співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини в скоєнні правопорушення, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин та відношення до скоєного, вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Що стосується заявленого клопотання про розстрочення сплати розміру штрафу слід зазначити таке.
Згідно частини першої статті 307 кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
Відповідно до частини другої статті 301 кодексу України про адміністративні правопорушення відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Статтею 304 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим вирішити питання щодо розстрочення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працює водієм-електриком 2 відділення мобільного зв'язку 1 взводу мобільного зв'язку центру мобільного зв'язку військової частини НОМЕР_1 , матрос, військовослужбовець військової служби за мобілізацією, має мінливий дохід розмір якого за місяць значно менший за суму штрафу.
Таким чином, враховуючи майновий стан ОСОБА_1 його намір сплатити штраф у повному обсязі, суд дійшов висновку, що сплата штрафу розміром 8500 гривень без розстрочення є фактично неможливою для правопорушника. У зв'язку з цим клопотання про розстрочку виконання постанови щодо сплати штрафу підлягає задоволенню. Суд ухвалив розстрочити сплату штрафу на десять місяців рівними частинами по 850 грн.
Відповідно до статті 303 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Відповідно до п. 12?ст. 5 Закону України «Про судовий збір»?від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Як встановлено, ОСОБА_1 є військовослужбовцем, а тому підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст.?23,?172-11?ч. 3,?283-285 КУпАП,?Законом України «Про судовий збір»,?Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-11 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8 500 гривень.
Розстрочити виконання даної постанови від 02.06.2025 року по справі №509/2740/25 про накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень строком на 10 (десять) місяців зі сплатою штрафу рівними частинами в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, починаючи з дня набрання постанови законної сили.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині накладення адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку розстрочки.
Після закінчення строку встановленої розстрочки, строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу становить три місяці.
У разі несплати правопорушником штрафу у вище вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно частини другої статті 308 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу в строк, встановлений цією постановою із урахуванням розстрочення виконання постанови на 10 місяців, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд на протязі десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Спічак В.О.